Josefin Isaksson

Sysselsättning: Kontorsråtta, nöjesreporter, krönikör och ledare för ungredaktionen. Allt  på Västerbottens-Kuriren.
Även känd som: Gin (med hårt G, och inte efter drycken).
Familj: Mamma, pappa och två äldre bröder. Och skilsmässokatt'n.
Född: 21 februari 1988.
Bor: På Haga i en härlig gammal lägenhet med knarriga trägolv.
Är: Stammis på OK/Q8, duktig på att sjunga med stängd mun och för det mesta rätt snäll.
Har: Många vinylskivor, några tatueringar och de bästa vännerna i hela världen.
Saknar: Pojkvän, tålamod och viljan att bli vuxen.
Intressen: Vänner och familj, skriva, hitta på rackartyg, musik (lyssna, spela, samla) och tantlurar.
Ser gärna på: Trailer Park Boys, Nollor och Nördar och Det lilla huset på prärien.
Lyssnar på: Punk, ska, oi! och rockabilly. Och mamma, så klart.
Musikfavoriter just nu: Discipline, Evil Conduct och Eva Eastwood.
Motto: "Att unna sig är A och O!"

 

Beundrare och haters kan
höra av sig till:

josefin.isaksson@vk.se

Visar inlägg från januari 2008

Om saker man bara måste göra

I morgon:

Vakna senast elva och dricka kaffe och läsa tidningen i sängen.
Tvätta klockan tolv.
Städa.
Köpa bröd, fiskbuljong, purjolök och en ny tandborste.
Handla kläder att ha på mig i helgen.
Laga fisksoppa.
Förfesta.
Asta Kask/The Accidents/Lost Patrol.

Nu:
Läsa kurslitteratur i journalistik.

Senare:
Kolla på Family Guy tills jag slocknar.

Om enskilda firmor

Hej, hej.

Jag sitter och pratar med den mystiska mannen (som jag ju visserligen har hälsat på en gång, vilket var på Augustibuller förra sommaren, men som jag ändå inte känner) på MSN om det där med att starta en enskild firma. Han kan allt om ekonomi som jag inte kan, men som jag förmodligen kommer att lära mig snart eftersom jag ska på rådgivning på banken. Pedagogisk är han, den där mannen. Men hemlig.

Jag har jobbat ikväll och har sedan jag kom hem hunnit äta en lastbilschaufförsportion med mat och därefter duschat. Ska snart diska och städa lite eftersom Lovisa ska sova hos mig i helgen så att vi kan ha sällskap hem efter spelningen på Scharinska. Sedan ska jag kolla på film i sängen och förhoppningsvis somna i vettig tid så att jag orkar upp i morgon och kan pallra mig till V to the K. Nej, vet ni vad, jag skiter i att städa. Städa kan man göra när man är död.

God natt.

Om en tjej med en kalender

Hej, hej.

Brorsan ringde för någon timme sedan och frågade om jag sov. Det gjorde jag inte, för jag hade precis vaknat för att ändra alarmet till klockan tolv i stället. Så är det att vara en slacker. Hur som helst undrade han om jag ska på Asta Kask/Accidents/Lost Patrol på Scharinska på fredag, och det ska jag ju absolut. Hoppas jag. Det står nämligen på hemsidan att det är året man fyller tjugo som gäller, men jag har hört rykten om att just det har ändrats efter jul och att det nu är dagen man fyller tjugo som gäller. Fan, om det är så blir jag jävligt ledsen i ögat. Biljetten har jag ju liksom redan köpt, och det vore trist om jag, och även Becker, inte kom in. Det är inte lätt att bara vara ett litet barn alla gånger.

Försöker få tag på min brukare för att ta reda på när jag ska börja jobba. Har ett svagt minne av att vi sa 17.00, men det är långt ifrån säkert eftersom jag aldrig skriver upp sånt där. Har dock tänkt att bättra mig, och just därför införskaffade jag mig en kalender igår (som jag nu kommer använda i sammanlagt två veckor innan jag skiter i den). Bra där.

Om KoC

Hej, hej.

Sitter och lyssnar in mig på Kings of Convenience, eftersom de lirar i Umeå ikväll och yours truly ska dit med pennan i högsta hugg och recensera. Tar dock pauser från melankolin ibland och lyssnar på den här fantastiska låten som jag inte vetat vad den heter fram tills att Becker skickade den på MSN för några dagar sedan. Har seriöst letat i år och dagar, och då är den ändå ganska känd. Knäppt, hörrni.

Nu ska jag göra mig i ordning och sedan börja röra mig in mot stan så att jag kanske hinner köpa ett par skor innan konserten börjar. Tänkte även besöka biblioteket och låna lite böcker. Det är fan på tiden.

Om att handla, om att vara arg och om mannen med hårfästet

Hej, hej.

Anna, en av mina fina klasskamrater från gymnasiet, skrev i sin blogg i höstas om att hon har en kampanj som heter 'En bra sak om dagen'. Det där lever jag också efter, och har så gjort ett ganska bra tag. Mest för att inte känna mig helt som en loser. Dagens bra sak var att ringa morsan och be henne om skjuts till Coop Forum och sedan panta fem kassar med burkar och flaskor, och därefter storhandla mat som ska räcka några veckor. Köpte bland annat palt, risgrynsgröt och en hel platta med nudlar (kostade bara tjugofem spänn!!!). Så jävla gött.

Nu ska jag fortsätta trycka igenom min nyinköpta ring i snoken. Hålet har nästan växt igen så det gör ont som fan och tårarna sprutar, men det gör ingenting. Man är väl för fan en viking (gammalt Text och Media-ordspråk). Dessutom känner jag mig förbannad, frustrerad och ledsen, och bara en sådan sak gör ju att det blir lätt som en plätt att plåga sin egen näsa (fast jag skulle nog ännu hellre göra illa någon annan just nu, är faktiskt inte så destruktiv av mig egentligen).

Tur att jag har jävligt roliga kompisar i alla fall. Det här är hämtat ur Bibis blogg:
'Johanna hookade med en snubbe från Los Angeles som hade hårfästet bak i nacken.

Johanna: - Har du sett hans glasögon? Han har tappat bort dom...
Jag: - Johanna, har du sett hans HÅRFÄSTE!?'

Om en god förmiddag

Hej, hej.

Ljuvlig dag idag! Vaknade kring halv tolv efter tretton timmars sömn och gick upp till brevlådan för att plocka fram den allra första tidningen sedan jag startade min prenumeration i fredags. Västerbottens-Kuriren, of course. Har tidigare ansett att jag inte har råd att prenumerera på tidningen som jag skriver för, så jag har typ inte läst mina egna artiklar och krönikor på flera månader (förutom i Wordpad då), men i fredags kom jag fram till att jag är dum i huvudet om jag inte startar upp en prenumeration när jag ju faktiskt tycker att det är okej att bränna pengar på öl på krogen och äckliga Hemköp-mackor när jag jobbar. Innan jag gick och hämtade tidningen var jag övertygad om att det skulle ha blivit något strul, så jag hade redan börjat planera ett låtsas-argt inlägg till brudarna på Privatmarknad (typ liknande de telefonsamtal som jag fick uppleva i somras när jag jobbade där, då man till exempel fick höra att man skulle dra åt helvete för att tidningen inte kommit till samlingsbrevlådan i Bajskorvsträsk). Men tidningen hade som sagt kommit och jag blev lycklig.

Har jobbat både lördag och söndag, men är ledig idag och det känns verkligen helt galet skönt. Ska bara slappa och dricka te så att jag kanske någon gång blir av med den här jävla hostan.

Vi ses, hörrni.

Om en festlig eftermiddag

Hej, hej.

Sitter hemma hos Hinken efter en sväng på Myrorna där jag provade stora pälsar och Robyns silverdunjacka från 1995/1996. Hinken var mest intresserad av alla prylar, och inhandlade en liten låda med Stockholms stadshus på. Fint. Därefter fikade vi på Coop (lyx) och svängde in på H&M där jag köpte örhängen för allt vad jag var värd, eftersom jag råkade supa bort mitt favoritpar i Hemavan. Nu laddar vi mest inför ett The Office-maraton som ska vara hela kvällen, och samtidigt visar han mig bisarra och vulgära ryska fängelsetatueringar i en bok. Blir nog en festlig kväll det här.

Vi hörs, va.

Om en ypperlig dag

Hej, hej.

Fan vad livet leker, alltså. Jag fick mer pengar för ledsagarjobbet än vad jag trodde att jag skulle få, och är därför långt ifrån fattig den här månaden. Det ser ljust ut på arbetsfronten och jag har förmånen att få hålla på med det jag tycker är roligast i hela världen trots att jag saknar utbildning. Jag har underbara vänner, och däribland Hinken som jag snart ska ut på äventyr med på Myrorna, Kupan och Barnens Hus. Det är sol och några minusgrader ute. Mitt hår luktar gott. Mina byxor är nytvättade och sitter slickade över röven. Min lägenhet är städad. Om tjugosju dagar blir jag äntligen tjugo. Det känns som att all stress, allt slit och alla tårar har lönat sig. Snart ska jag dessutom träffa Ylva, mitt hjärtas fågel, igen. Oh, glory day.

Det är nästan så att man kanske skulle fira denna ljuvliga dag genom att gå på reggaeklubb på Scharinska, men vi får väl se.

Om gamla Östra

För exakt ett år sedan (24/1 2007) hade jag och Emelie det så här chill-i-dill i datasalen vid det fantastiska konferensbordet. Mest chill-i-dill tyckte nog dock Ylva att det var, eftersom hon ansåg att det var okej att vila fötterna på skolans egendom.

Hej, hej.

Läser om bråket på Östra gymnasiet och förundras över hur stökigt det verkar ha blivit där sedan jag slutade. Vad fan sysslar folk med? Det kan i och för sig ha varit stökigt även när jag gick där, för om det nu hade varit det så hade jag ändå ingenting märkt. Jag hade min egen lilla Text och Media-bubbla på översta våningen i S-huset och levde bara i harmoni med brudarna i min klass. Vi satt mest i vår egen datasal med fötterna på bordet och snusade och snackade skit och brydde oss inte så mycket om omvärlden. Jag lärde aldrig känna någon som gick på skolan, förutom kanske de personer som jag läste kurser med då, men dessa morsade man ju egentligen bara på i korridoren. Ibland. Det kanske var därför som gymnasiet aldrig kändes så speciellt, jag vet inte.

Hinken skickade ett fantastiskt klipp, och nu planerar vi ett The Office-maraton som ska äga rum inom kort. Det måste ju vara världens roligaste serie någonsin. Älskar't.

Om en tatueringskryssning

En het tjej. Lovisa heter hon och kommer från Skellhell.

Hej, hej.

Min sjukt snygga kompis Lovisa sms:ade tidigare och undrade om jag ville följa med på tatueringskryssningen, ni vet den som jag ska åka på med Bella och hennes arbetskamrat. Nu blir ju allting ännu roligare, eftersom det ju alltid är the more the merrier som gäller. Hoppas bara att jag inte ska jobba just då eller något, men det återstår väl att se.

Om saker man tänker på i ett väntrum

1. Hur störande jag tycker att det är med tjejer som aldrig någonsin har färgat håret och som heller aldrig klippt mer än topparna. De går runt där med hår ner till röven och tycker själva att det är helt makalöst vackert och skulle förmodligen gråta om någon satte saxen i det, trots att det ju egentligen är hur fult, tunt och menlöst som helst. Det finns ingenting häftigt i att ha långt och orört hår, fatta det.

2. Ordet stropp. Vi använde det väldigt flitigt under mellanstadiet, men då lade vi till ordet millennium innan. Alltså millenniumstropp. Nu känns båda orden väldigt bortglömda, men det är nog kanske lika bra.

Om en bra start på dagen

Hej, hej.

Dagen började bra med att jag kollat fel i busstidtabellen och klev upp ur sängen samtidigt som den buss som jag var tvungen att ta för att hinna till tandläkaren gick från Ersmark. Jag är dock världens snabbaste på att göra mig i ordning på morgonen, och stod därför i god tid vid busshållplatsen i snöstormen och hostade upp slem i min ensamhet. Efter en stund kom bussen, och då ägnade jag hela resan åt att visa min crack för morgonrusningens alla passagerare. Detta eftersom mitt skärp har gått sönder och H&M-brallor alltid blir lite ledsna när man haft dem på sig i mer än fem minuter. Väl framme hos tandläkaren fick jag först vänta i en halvtimme, och sedan ligga i samma rum som kanske världens drygaste patient och dennes morsa.

Nu är jag hemma igen med nyspänt krom i käften, och det värker minsann gött. Jag känner mig väldigt redo för att ta mig an den här dagen.

Om att alla drar till Stockholm

Åh, min lilla Bibi, hur ska detta gå?

Hej, hej.

Har jag berättat att Bebban the Bebb har flyttat? Hon är numera stockholmsbo precis som alla andra norrlänningar i tjugoårsåldern, och jag saknar henne redan. Hur är det egentligen tänkt att man ska överleva när ungefär alla ens underbara och fantastiskt älskvärda vänner lämnar Umeå? Själv blir jag kvar, för jag vill skriva, och skriva får jag nog bara göra i Norrland.

Jag fick förresten ett mycket fint jobberbjudande över telefonen idag. Halvtid (om jag inte missuppfattade något), två månader, bara skrivande. Har visserligen annat på gång nu också, men det känns helt obeskrivbart fint att vara lite eftertraktad. Får väl se vad det blir med allt.

Deppar fortfarande lite över det där med pengarna, men jag har ju som tur är snälla föräldrar som bidrar med lite matpengar, samt en fantastisk vän som har erbjudit sig att bjuda mig på en resa till Hemavan med helpension som födelsedagspresent. Herre min skapare så trevligt.

Funderar på att gå och lägga mig nu eftersom jag ska till käftis tidigt i morgon bitti. Har fortfarande inte hunnit vänja mig av vid att inte ha någon som ringer mig sjutton gånger per dag, men det kommer väl med tiden.

So long, bitches.

Om att tänka positivt

Hej, hej.

Nej, vet ni vad, nu ska jag inte vara negativ. Det här är ju ett ypperligt tillfälle att gå ner några kilon. Drop the fork och sedan sitta som en likblek köttbulle i ett hörn (har läst att anorektiker gör så för att inte känna hunger), liksom. Jag är ju van att vara fattig, och det är faktiskt helt okej. Det jag dock tycker känns tråkigt är att jag hade tänkt åka och hälsa på mitt hjärtas fågel snart igen samt på min tjugoårsdag, men det kommer jag ju inte ha råd med som det är nu i alla fall.

Är förresten fortfarande ap-förkyld, men måste ändå gå en promenad för att hämta min mobilladdare hemma hos morsan eftersom min klena telefon nämligen är så gott som död. Ska bara tvätta klart först innan jag kan bege mig ut i friska luften.

Om att vara jävligt fattig

Hej, hej.

Sprang just från tvättstugan och upp till min brevlåda för att upptäcka att mitt lönebesked (ett av dem) kommit. Jag var väldigt peppad på att äntligen få pengar, men alltså, det var ju lite mindre än vad jag hade väntat mig. Cirka tretusen spänn mindre, till och med. Jag vet inte om det är någon som inte tycker att jag förtjänar att få betalt för allt jag gör, eller om det bara är så att jag skickar in fakturor för sent. Det jag dock vet är att det verkligen suger balle att jag nu förväntas leva på åttahundra spänn i en hel månad efter att jag betalat mina räkningar. Åttahundra kronor fördelat på bra många veckor. Jag tänker helt seriöst sluta äta nu, eller åtminstone inte handla någon ny mat den här månaden. Jag ska leva på gamla wokgrönsaker från augusti och de där smulorna som är kvar i flingpaketen i skafferiet.

Får jag nu inte pengar från mitt andra jobb så vet jag en ung dam som kommer att bli knäpp på riktigt.

Om att inte kunna sova (igen)

Hej, hej.

Jag hostar och mår illa och kan därför inte sova hur mycket jag än försöker. Skulle gissa på att jag fortfarande har feber också. Ligger även och tänker en massa, och då bland annat på helgen och hur jag låg nedsjunken i en soffa bredvid min finaste Ylva med fötterna i knät på en civilingenjör/fotfetischist, och på hur vi shake 'n' bake:ade med Terje på att snälla killar is the shit. För så är det ju verkligen.

Mådde lite bättre tidigare ikväll och inledde då operation storstädning av min lägenhet eftersom det nu är nya tider och för att jag inte kommer bli harmonisk förrän min lägenhet är ljuvlig igen. Jag kom faktiskt en bra bit, och i morgon behöver jag bara dammsuga, torka golvet och tvätta kläder innan jag är nöjd.

Kollade förresten på en höjdarrulle tidigare som innehåller den här klämmiga biten. Enjoy.

Om att inte må så bra

'Hej, jag är sjuk och orkar verkligen inte jobba för då sprängs nog mitt huvud och jag kommer måsta lägga mig ned och dö på väg till min brukare och det vill jag inte.'

Om när überförkylningen kom till stan

Hej, hej.

Jaha. Så var man helt plötsligt mest förkyld av alla i hela världen, typ. Feber, hosta och ett rivjärn i halsen - precis vad jag behöver när jag ska jobba ikväll. För sjukanmäla mig vill jag ju inte direkt göra, med tanke på att ingen kan hoppa in för mig och för att jag i sanning behöver varenda slant som jag kan skrapa ihop.

Nu ska jag krypa ner i sängen igen.

Om en snubbe som jag vill hänga med nu

Hej, hej.

Hade sjukt svårt att somna, och sov sedan bara i en timme eller något innan jag vaknade. Vet inte varför, men jag kan tänka mig att det har med Lars att göra alternativt att jag har jävligt ont i halsen och dessutom är vrålhungrig. Äter i alla fall mackor nu och dricker te, samtidigt som jag klickar runt på Apberget. Fann just den här bilden av min bror på just den sajten och kände då att det verkligen är dags att vi träffas och spelar lite tevespel eller något. Han är ju så festlig, lilla Martin, och är nog precis den person som jag behöver umgås lite med just nu.

Att göra i veckan, förresten:
- Träffa Gustaf för lite kaffe och uppdateringar.
- Tvätta.
- Städa klart lägenhet och få bort sommarstugedoften.
- Jobba som ledsagare.
- Möte.
- Handla något smarrigt för de fyrtio kronor som jag äger.
- Motionera.
- Panta burkar.
- Besöka biblioteket.
- Be till Gud att jag får en bra lön. Fast det kanske snarare är ett uppdrag för Ylva?
- Inte festa.

Om underhållning när man inte kan sova

Vad gör du just nu: Slösurfar i väntan på att bli trött och att det onda i min hals ska försvinna.
Är du pinsam på fyllan: Är man inte pinsam så är man inte full, som Bibi brukar säga.
Varför hånglar man: Ja, säg det.
Har du sovit i din egen säng inatt: Nej, i gästsängen hos mamma.
Har någon annan sovit i din säng inatt: Nej, det vore ju otäckt med tanke på att inte ens jag har gjort det.
Har din pappa glasögon: Vet inte, men jag tror det.
Har din mamma glasögon: Ja, såna där billiga från typ OK/Q8.
Har du glasögon: I wish!
Vad sa du allra senast, till vem & varför: "God natt" till mamma och detta troligtvis för att det hör till och för att jag ju faktiskt önskar henne en god natt också.
Har du sagt "jag älskar dig" till någon idag: Nej.
Kyss på första dejten: Hell yes.
Vad tycker du är äckligt: Killar med skägg som ser ut som kisstofsar.
Vem fick du sms ifrån senast & vad stod det: Ylva. "Jag ringer dig på tjugo minuter och stöttar till tusen. I love you baby!"
Har du köpt någonting idag, i så fall vad: Tuggummin och bussbiljett hem.
Vad tycker du om sex före äktenskapet: Skönt.
Hur svarar du i telefonen: 'Hej, det är Josefin'
Varm eller kall O'boy: Varm.

Om att vara hemma och allena

Hej, hej.

Är hemma i Umeå igen efter en sådan där helg som har fått mig att sitta och mysflina för mig själv under den sex timmar långa bussresan hem. Jag tror faktiskt att det blir Hemavan även när jag fyller tjugo, men vi får väl se. Jag rekommenderar förresten alla att åka till det där stället, och jag rekommenderar verkligen alla att skaffa en sådan fantastisk och rolig vän som Ylva.

Har just pratat med Lars i telefon, och efter typ ett halvår tillsammans så är jag nu singel igen. Det känns jävligt sorgligt att det är över, men på samma gång ganska bra. Jag menar, jag har ju varit mer ledsen än glad, och det är inte riktigt min grej. Jag känner bara att långdistansförhållanden inte är någonting för mig, och då speciellt inte om den andra i relationen aldrig skulle kunna tänka sig att offra något för min skull, eller ens verkar vilja att det ska bli något mer, liksom. Jag vill ha himlastormande kärlek, annars får det fan vara. Skönt att vi ändå någonstans verkar vara överens, och att vi skiljs som vänner. Jag tycker ju ändå så sjukt mycket om dig, Lassie.

Nu framöver tänker jag i alla fall bara bry mig om Josefin Isaksson - den person som jag ju faktiskt hjärtar mest av alla i hela världen. Det blir nog bra det här till slut.

Om en niolista av rang

Hej, hej.

En grej jag saknar med att inte längre skriva för Ung-sidorna är att jag inte längre får skriva 9-listor, men å andra sidan har jag ju en blogg där jag kan skriva precis vad jag vill, så här kommer en 9-lista på saker som jag och min bästigaste bästis Ylva har skrattat åt under helgen:

1. Det faktum att jag, som är kittligast i världen och sparkas och slåss om någon rör mina fötter, fick en tre timmar lång fotmassage och att Pål dessutom satt och gnuggade in pyttelite salva genom ett hål i mina strumpbyxor.

2. Att norrbaggarna ville ta med oss på skoterutflykt samt bjuda på 'våffelkake'. Lol @ norska ord.

3. Att rock and soil ju faktiskt låter som rock 'n' roll, men att Master of Science inte betyder vetenskapens mästare.

4. Snuskiga farbröders inviter.

5. Att man i Norge tydligen hälsar på varandra genom att skaka knytnävarna mot varandra och skrika shake 'n' bake.

6. Namnet Kaj Rune. Fin sammansättning. Verkligen jättefin. Mycket hunkig karl, dock!

7. Terjes försök till kokkonst. Vidbränd pizza serverad med halvljummen öl, toppad med en snus.

8. Att jag inte bara är en freakmagnet, utan också verkar dra till mig män som kan dansa styrdans. Foxtrot 4 life!

9. Att vi hamnade på ett vimmelfoto som kommer att publiceras i en smygpornografisk tidning. Bra där.

Om en ännu mer spektakulär natt

Hej, hej och oh my God.

Jag vet inte riktigt vart jag ska börja berätta, för det har hänt så jävla många roliga saker och jag har typ skrattat konstant sedan igår då jag och Ylva började kalasa på en tetra vin samtidigt som vi sminkade oss och lyssnade på P3. Den riktiga förfesten var dock i det andra Umeågängets stuga, och där dracks det och lektes lekar (fast jag är tråkig och leker inte lekar, men kolla på kan man ju alltid göra) tills klockan slog halv elva och jag och Ylva bestämde oss för att börja knata till hotellet. Vandringen blev dock inte så lång (tack och lov med tanke på att jag är en sån där som har högklackat oavsett var jag befinner mig) eftersom vi på vägen fann en taxi som gick med på att köra oss för sextio spänn.

Väl på hotellet hade jag och Ylva väldigt roligt åt två norrmän i tjugoårsåldern som var jättefulla och raggade på varenda fyrtiofemplus-dam som de kunde hitta, och sedan stod de där och hängde över dem i någon slemmig tryckare och lät händerna vandra. Andra saker vi roade oss med var att gissa ålder på gubbsnyggingar som pratade med oss, samt kolla på när det andra umeågänget lekte dare night och utmanade varandra att porrdansa mot pelare och ragga på folk av samma kön. Jag fick även den stora äran att träffa mannen bakom signaturen 'Stickan' som brukar läsa och kommentera min blogg rätt flitigt. Mycket trevlig karl!

Klockan två hängde vi med norrbaggarna från i fredags på efterfest igen, och där fick jag en tre timmar lång fotmassage av Pål, som nog är lite mer förtjust i fötter än normalt. Mina fötter är väldigt okvinnliga och äckliga, men han satt där och gnuggade och föreslog olika krämer som han ville smörja in dem med. Det fick han dock inte. Klockan halv åtta i morse kröp jag ner i en ledig säng medan Ylva sov på soffan, och sedan sov vi till klockan elva då vi bestämde oss för att göra undan the walk of shame och så snabbt som möjligt komma hem till soffan, snabbmat från Sibylla och Kill Bill två.

Nu ska vi minsann äta köttbullar som Ylva lagat. Fan vad ont i kroppen jag har, förresten. Det måste ha varit allt dansande med kostymnissarna.

Om en spektakulär natt

Hej, hej.

Alltså, Hemavan. Jag är mållös. Anlände igår vid halv två efter en sju timmars bussresa tillsammans med Ylvas ex, min gamla klasskompis Anja och en tjej som heter Lisa och har sedan dess hunnit powernapat och därefter festat hela natten. Så sjukt jävla roligt! Hela Umeågänget drog till Stockstugan och fann där ett gäng norrbaggar som jag och min fina Ylva sedan drog på efterfest med samt spenderade natten hos i varsin ände av en soffa. Terje, Ole Jakob, Pål och Kaj Rune bjöd på öl, och Ole Jakob (som för övrigt såg ut lite som Fredrik Wikingsson) bjöd upp mig i en svängig styrdans till Lady in red. Fan vad fint, alltså. Hemavan är fan kjempeflott.

Nu ska jag och Ylva kolla på Kill Bill och äta chips. Vi hörs senare, hörrni.

Om att sakna

Hej, hej.

En sådan här dag när pappa fyller år och jag just slutat grina och snora efter ett samtal med Lars, så känner jag hur mycket jag saknar alla. Kanske mest att ha en "riktig" familj som är sammansvetsad, och typ ett flickrum att återvända till som ser ut precis som när man lämnade det. Men det går ju inte, och livet har ju liksom fungerat bra ändå. Men det skulle i alla fall vara fint att kunna träffa Gävle-brorsan och Stockholms-pappa lite oftare. Ska minsann se till att det blir av snart.

Känner mig jättetrött och fasar inför att ta tag i städningen av min lägenhet. Har skitmycket pantburkar och flaskor och sådant i påsar i köket som jag inte orkar gå och panta. Finns det ingen där ute som är väldigt förtjust i pant? Jag bjuppar i så fall.

Om en födelsedag

GinPappa och hans fru Anna på deras bröllop.

Hej, hej.

Idag, den sjuttonde januari, fyller min älskade far femtioåtta år. Hipp, hipp, hurra för pappa Sverker! Jag älskar dig, din fjollträskbo.

Om ett booyah

Hej, hej.

Vilken grej, va! Jag har lyckats klura ut hur man länkar, och detta tack vare ett mail från Webbutvecklare #1, ett samtal i toakön med Webbutvecklare #2 samt mina forna kunskaper i att göra snygga skunk.nu-presentationer.

Fan vad jag ska länka nu. Till exempel hit, hit och hit.

Om dagen

DAGENS VILL HA: en arbetsplats att gå till på morgonen.
DAGENS KLÄDSEL: Roberts gamla Trailer Park Boys-brallor och ett svart linne.
DAGENS SMINK: blev utsmetat när jag cyklade i regnet.
DAGENS FRISYR: slarvigt uppsatt med tre hårnålar.
DAGENS LÅT: Madness - Prince Buster.
DAGENS PLANER: var att jobba som ledsagare och skriva krönika. Done and done.
DAGENS SAKNAD: att inte få sova till klockan ett.
DAGENS DUMMASTE: ovisshet.
DAGENS SJUKA: min brukare kanske. Hon var krasslig både idag och igår.
DAGENS DROG: kaffe
DAGENS ROLIGASTE: Patrick Krainers inlägg om delfiner. Haha, jag älskar Krainer.
DAGENS FAVORIT: Karaktären Carl Juxom i teveserien Glappet när han säger "Jag söker en sååååssniiiipaaa".
DAGENS KÖP: nya hörlurar till min Mp3-spelare.
DAGENS GODIS: inget. Gillar inte godis så värst mycket.
DAGENS HUMÖR: sprudlande glatt.
DAGENS ORD: intravenöst.

Om att snart få träffa Ylva igen

Hej, hej.

Sitter minsann och kollar bussar till Hemavan, för nu är det äntligen bestämt att jag och min dikalv ska ses till helgen. Öl och skitsnack, Jägermeister och Riff, raff, ruff. Fan vad fint det ska bli.

Om en klump i magen

Hej, hej.

Jag har så jävla mycket att vara lycklig över just nu, och ändå går jag runt och mår sådär halvpissigt. Varför är det till exempel så jävla svårt att vara kär, och varför ska just jag kära ner mig i någon som bor sjuttio mil härifrån?

Nu tänker jag kräkas på mig själv som ens skriver det här och för att jag ägnar en massa energi åt att tänka när jag har massa text som ska skrivas och ett liv som förtjänar att levas.

Om att googla sig själv

Hej, hej.

Jag kan som vanligt inte sova, utan sitter och pratar med den mystiska mannen på MSN samt googlar mitt eget namn för första gången. Det finns precis som väntat ingenting speciellt att finna, men jag hittade dock någon brud som skrivit följande i sin blogg: "dagens grej: vk's josefin isaksson skrev faktiskt INTE sin krönika om hur full/bakis hon varit i helgen! jag är imponerad!"

Det var kul. Fast jag tror att hon måste syfta på bloggen, för jag har väl ändå inte skrivit krönikor om hur full eller bakis jag varit? Eller har jag det? Jag tror inte ens att jag kan skriva tretusen tecken om att bara vara dyngpackad och samtidigt få det att bli någotsånär läsvärt. Ja, ja. Shit the same, som Elin i Fucking Åmål skulle ha sagt.

Nu ska jag googla "geoduck" (ett jävligt mysko djur som jag och Lars såg på Discovery och som ser ut som ett manligt könsorgan) och sedan försöka sova.

Om ett av mina jobb

Hej, hej.

Jobbade både igår och idag, och det har som vanligt varit lättsamt och avslappnat. Jag måste ju ha den bästa tjejen att vara ledsagare åt, med tanke på att vi båda är väldigt förtjusta i att bara sitta och snacka strunt och glo på teve tillsammans. Det funkade till exempel skitbra att jobba igår också, trots att jag fasade för att behöva gå till jobbet bakfull. Jag vimsade bara omkring lite och hjälpte henne att städa, och sedan kollade vi på någon Wallanderfilm (har inte sett en enda). Nu känner jag bara att jag borde vara lite mer av en aktiv lektant, men det ska jag nog fixa. Liksom bli lite mer av en hurtbulle, ni vet.

Om spännande resor i vårt avlånga land

GinTatueringsmässa på en sup- och knullfärja med den här tjejen. Inte dumt alls, inte dumt alls.

Hej, hej.

Snackade med Ylva tidigare och vi kom fram till att jag nog ska besöka henne i Hemavan till helgen. Några jävla skidor ställer jag mig inte på, men däremot besöker jag gärna den berömda Stockstugan (snuskigt namn om man har livlig fantasi) och blir bjuden på öl av medelålders norrbaggar och sjunger med till något trattigt coverband. Har även hunnit med ett telefonsamtal med Johanna, och det blir nog Stockholm inom en snar framtid. Inte nog med det så hörde även Bella av sig och frågade om jag var peppad på att åka på tatueringskryssning i april. Herregud vad det finns mycket roligt att göra här i världen!

Om saker man gör på natten

Hej, hej.

Har varit hur trött som helst idag och somnade tidigt, men väcktes av att Lars ringde för att önska mig en god natt, och har sedan dess inte kunnat somna om. Sedan typ halv tolv har jag därför gjort följande:

1. Hört ljud från trapphuset och sedan stått med ögat tryckt mot kikhålet och spanat ut i mörkret på hur någon som såg ut som Gollum smög upp och ner för trapporna.
2. Läst utvalda delar ur en bok av Fredrik Lindström och hälften ur en av Mian Lodalen.
3. Försökt skriva jättetyst så att inte morsan ska vakna. Det gör man förresten bäst genom att skriva som morsan - alltså genom att trycka ner tangenterna med ett jävla finger i slow motion.

Undra om Gollum smög runt här på Haga för att dela ut tidningen, förresten. Ska nog ta mig en titt och sedan försöka sova. Går inte det så börjar ju annars Simple Life på trean klockan kvart i fyra.

Om att vara bakis

Hej, hej.

Har varit helt klarvaken sedan klockan sex, och nu är det ju verkligen ingen idé att försöka sova eftersom jag ändå ska gå till jobbet snart. Har tagit en titt i morsans kyl, frys och medicinskåp (just precis, jag kom faktiskt inte längre än till mother dear när jag vandrade hem med webbutvecklarna i snöstormen) och ska precis svepa en Alvedon. Mår fan inge vidare, alltså.

Vilken fantastisk idé att blogga i fyllan klockan halv fyra på natten, förresten. Bra där, Josefin.

Om att ha haft det jävligt bra

Hej, hej.

Fy fan vad jag har haft roligt ikväll. Skulle vilja påstå att det varit roligast på länge, och jag älskar typ alla som jobbar på VK. Tyvärr så måste jag dock gå och lägga mig nu - ensam - och det suger hur hårt som helst. Dessutom måste jag jobba i morgon. Sug, sug, sug.

God natt, kissekatt.

Om att klämma ut en son som heter Billy

Hej, hej.

Jag drömde inatt att jag fick tvillingar, en pojke som jag först döpte till Tristan innan jag kom på att det är namnet på min kompis Hannas son, och därför döpte om honom till Billy. Den andra ungen var en flicka som jag typ sket totalt i och inte ens kunde komma ihåg vilket namn jag gett henne, så till slut kallade jag henne bara för Josefin #2. Vad betyder det här?

Just nu sitter jag nyduschad framför datorn och lyssnar på Bruce Springsteen och smörjer in benen med Victoria Beckham. Det duger hon till, den rangliga apan. Snart ska jag sminka mig och sedan dra iväg, antar jag.

Trevlig lördagskväll, y'all!

Om en fredagskväll

Hej, hej.

Det är en fin fredagskväll det här. Jag har flytt diskberget hemma på Sandbacka och befinner mig nu hemma hos morsan. Jag har köpt chips och folköl för hundrafemtio spänn, för ikväll vankas det tjejkväll tillsammans med några brudar. Bibi är redan här, och tillsammans skrattar vi åt Dilbas hårfäste och åt att Söndagsöppet-Ulf ser ut som en halv människa. Det är en fin fredagskväll det här.

Om att bli bjuden på galej

Hej, hej.

Sorry att jag inte har skrivit på ett tag, men helt ärligt har ni nog inte gått miste om så mycket information. De senaste dagarna har nämligen varit rätt likadana och har mestadels gått ut på att jag legat i nytvättade lakan under dagarna och sedan jobbat på kvällarna. Har alltid älskat att sova och spendera tid i sängen, men som det är nu så är det fan rätt extremt. Jag skulle nästan vilja påstå att jag bor i min säng. Ligger här med datorn och skriver, snackar i telefon, glor på film, läser Stieg Larsson och äter bananer och slänger skalet på golvet. Alla borde förresten få ha en egen lägenhet. Det är lite som att ha ett eget kungarike där man bestämmer själv. Man får kolla på hur många töntiga äventyrsfilmer man vill, och vill man så får man kasta bananskal på golvet (om man lovar att slänga det i soporna sen).

Förra veckan fick jag en inbjudan till VK:s redaktionsfest som äger rum i morgon kväll, och givetvis ska jag gå. Jag har aldrig blivit bjuden på något sådant förut, så det känns ju alldeles fantastiskt att vara välkommen. Fast just fan, i somras fick vi sommarvikarier faktiskt gå på någon tillställning med VK i samband med Rix FM festival om vi ville, men då kunde inte jag. Då var jag nämligen på Augustibuller och skankade till band, krökade med mina vänner och sov i en okänd bilmekanikers säng.

Nu ska jag ringa Becker och kolla läget.

Om en tjej som gillar mus

Hej, hej.

Kom ganska nyligen hem från min brukare efter timmar av att ha spelat Disneyversionen av Monopol samt planterat om en av hennes krukväxter. Man lär sig sannerligen nya saker av det här jobbet! Kanske är det till och med dags för mig att skaffa levande växter istället för av plast? Är jag äntligen mogen för det?

Brorsan tjatar om att jag ska börja spela World of Warcraft igen, och därför köpte jag idag en ny mus till min dator. En sådan kan nämligen vara bra att ha om jag till slut skulle komma fram till att jag har tid över till att bli en nördig sengångare igen. Jag är faktiskt rätt peppad. Skulle jag inte börja spela igen så är det hur som helst bra med en mus, så att man slipper glida runt med chipsflottiga fingrar på den där jävla plattan som inte gör någon människa glad.

Nu ska jag unna mig en present från http://www.barbarella.se/ och sedan duscha och kolla på någon Harry Potter-film, tror jag. Vill ni veta när jag duschade senast, förresten? Nej, det vill ni nog inte, och jag tänker inte berätta det heller. Så mycket självdistans har jag faktiskt inte.

Om ett segt liv

Hej, hej.

Jag är så trött hela tiden utan att riktigt veta varför, och det är jobbigt. Hade ju tänkt göra tusen vettiga saker idag, men det slutade med att jag bara gick och handlade på Konsum samt lagade en sådan där soppa som är så stark att snoret rinner och sedan var nöjd med det jag åstadkommit. Hade till exempel tänkt att tvätta, städa upp här och plocka ner den där satans julgranen som jag absolut skulle ha upp, men som endast har varit tänd vid ett tillfälle bara för att jag är så rädd för att det ska börja brinna. Men som sagt så blev typ ingenting gjort, och istället för att göra allt jag skulle så slösade jag bort en hel timme av mitt liv genom att kolla på Tre Solar. Herregud, vad ska det bli av mig?

Om en trött och sliten ung dam

Hej, hej.

Bakis och trött idag. Gårdagen var trevlig. Drinkarna var goda, ölen var kall och Robert var politiskt inkorrekt. Jag blev överöst med komplimanger, petad i sidan samt bjuden på nattbussen hem av trettiosjuåringarna Pär med Ä och en man vars namn rimmar på Skurt. En hårdrockare ville skaka hand med mig och bjuda mig på en mycket privat efterfest för att han sett mig i tidningen. Jag sa att jag skulle hem och äta köttbullar. Nu känns sängen skön och strupen är fuktad. I morgon ska jag bara göra vettiga saker, men till att börja med ska jag titta på säsong tre av Family Guy och sedan sova.

Hej då, ba.

Om en klämkäck och social tjej

Hej, hej.

En till sak som jag har kommit på att jag ska bli bättre på under tvåtusenåtta är att jag ska orka umgås mer med folk. Tidigare har jag varit lite bekväm av mig och typ aldrig orkat sätta mig på en buss för att träffa folk och har för det mesta bara njutit av att vara ensam och så, men nu är det nya tider och jag ska bli en brud som gillar att umgås. Bara på grund av detta har jag ikväll våldsgästat min bror och hans flickvän på Carlshem, och tillsammans har vi druckit kaffe, pratat om snus, sett på tv och när deras två katter varit i slagsmål med varandra, samt spelat tv-spel.

Kom hem till min egen lägenhet för en halvtimme sedan, och snart vankas det O'boy, CSI och sedan lite läsning i Torgny Lindgren-boken som jag fick av brorsan i julklapp. Norrlands Akvavit heter den, och jag är övertygad om att den skulle falla er i smaken.

Om spaghetti och lingonsylt

Hej, hej.

Kan man äta köttbullar och spaghetti tillsammans med lingonsylt och brunsås? Egentligen är det skit samma om någon svarar nej på den frågan, för jag tänker äta det i alla fall. Herregud, det måste ju finnas värre kombinationer, liksom. Eller? Till exempel så var det en av mina dagiskompisars pappor som hade ketchup i filtallriken, och det måste ju räknas som tusen gånger värre. Eller?

Fattar inte riktigt att jag inte är trött, med tanke på att jag varit vaken sedan halv tio då Lars ringde från jobbet och då ändå var uppe ungefär hela natten på grund av min snedknullade dygnsrytm. Spenderade natten med att äta tunnbröd och kolla på fem avsnitt Family Guy, tre avsnitt Snygg Naken och fyra avsnitt Outsiders (mitt absoluta favoritprogram, faktiskt). Det blev en lärorik natt, måste jag säga.

Nu ska jag krubba och invänta Pantertanter och Oprah.
Hörs och störs, lovers.

Om nyårslöften, eller något sånt.

Hej, hej.

Nu har jag bestämt mig. 2008 ska jag:

1. Sluta gnälla så förbannat och vara jävligt nöjd med allt jag åstadkommit istället.
2. Bli lite snyggare.
3. Bli lite creddigare.
4. Få lite bättre självförtroende.
5. Skaffa fler tatueringar och fortsätta med pirat/sjömans-temat på armen.
6. Resa någonstans (förutom Stockholm och Hemavan).
7. Sluta göra grejer med kniven mot strupen, utan istället vara ute i god tid.
8. Om möjligt kanske byta till en mindre lägenhet, alternativt en som ligger närmare centrum.

Några andra saker jag ska göra, redan under den här veckan, är att skriva ny info om mig själv här på bloggen, köpa nya underkläder istället för alla mammatrosor och svarta små tygtrasor från högstadiet, köpa en ny ring till snoken och kanske pierca läppen igen.

Återkommer om jag kommer på något mer.

Om de senaste dagarna

BebbJag, Rune och mina extremt äckliga och ovårdade naglar.

Hej, hej.

Ledsen att jag inte har bloggat på några dagar, men jag har helt enkelt haft fullt upp med både det ena och det andra. Typ legat naken i sängen och gnott röven mot nytvättade lakan medan jag kollat på teveserier och filmer. Sedan har jag ju varit med Bilmekanikern också, som dock lämnade mig, grävlingsgrytet och Norrland igår kväll.

De senaste dagarna har faktiskt varit jävligt roliga måste jag säga. Det blev mot alla odds utgång till Scharinska i fredags efter en förfest i min lägenhet tillsammans med Höken, Bibi, Nisse, Elias och Gustaf, och jag hade som väntat väldigt trevligt. I lördags spelade jag och Lars biljard igen och såg Arn på bio, vilket var himla trevligt. En käring som satt bakom oss skrek högt vid några tillfällen, och jag höll på att skratta ihjäl mig åt det stundtals pinsamma manuset och åt Lina Englunds skeva leende (look who's barking up the wrong tree, förresten...).

Det känns som att det är så jävla viktigt att ha roligt på nyårsafton, men själv hade jag ingen aning om vad jag och Lars skulle hitta på förrän på eftermiddagen någon gång och för egen del brydde jag mig inte så mycket heller. Vår kväll började i alla fall med att vi klämde varsin pizza på Björken innan vi drog hem till brorsan för att dricka öl och spela Guitar Hero, och därefter drog vi på husfest i mina gamla kvarter tillsammans med majoriteten av mina klasskamrater från Carlshöjdsskolan samt medlemmar från mitt fina gamla band Bore. Helt galet roligt var det. Träffade bland annat Rune (han heter Anton Runesson och är inte en sextiofemårig morfar) som var en av mina bästa vänner på högstadiet, och vi dansade någon slags foxtrot till Bruce Springsteen och snackade gamla minnen. Det var säkert sextio personer i den där kåken, och om ni undrar var era fjortonåriga döttrar höll till under nyår så kan jag berätta att de låg och kräktes under ett skrivbord på Marmorvägen alternativt vinglade omkring i hallen hela kvällen, sökandes efter sina högklackade stövlar.

Ska sova hemma hos morsan inatt så att vi kan njuta av varandras sällskap, så nu tänkte jag surra lite med henne och sedan gå och läsa en bok om Dolly Parton som jag gav till henne i julklapp. Vi hörs, va!