Bohemia Trophy: Resultat, tabeller och placeringsmatcherna

Idag spelas samtliga placeringsmatcher inklusive finalen i Bohemia Trophy. Jag tänkte dock här summera resultaten från turneringen lite kortfattat för att tagga igång inför dagens underhållning!

Först ut gruppspelet, slutspelet nedan.

 

Grupp A.

Technology florbal Mlada Boleslav – Linköping (7-2)

Technology florbal Mlada Boleslav – SB Welhot (3-2)

SB Welhot – Linköping (4-9)

Technology florbal Mlada Boleslav, photo by: Štěpán Tomš (source: Bohemia Trophy on facebook)

Finalisterna Technology florbal Mlada Boleslav, photo by: Štěpán Tomš (source: Bohemia Trophy on facebook)

 

Linköpings Marcus Berglund (tidigare Dalen) utsågs till matchens spelare mot SB Welhot (photo source: Bohemia Trophy on facebook)

Linköpings Marcus Berglund (tidigare Dalen) utsågs till matchens spelare mot SB Welhot (photo source: Bohemia Trophy on facebook)

Rank i gruppspelet:

1. Technology florbal Mlada Boleslav 2-0-0

2. Linköping 1-1-0

3. SB Welhot 0-2-0

 

Grupp B.

ACEMA Sparta Praha – IBK Dalen (2-12)

ACEMA Sparta Praha – Slovensko (1-6)

IBK Dalen – Slovenso (6-2)

ACEMA Sparta Praha kämpade på, men fick se sig besegrade i gruppspelen (photo source: Bohemia Trophy on facebook)

ACEMA Sparta Praha kämpade på, men fick se sig besegrade i gruppspelen (photo source: Bohemia Trophy on facebook)

 

Min personliga favorit från det slovakiska landslaget, backen Gašparík Ronald (photo source: Bohemia Trophy on facebook)

Min personliga favorit från det slovakiska landslaget, backen Gašparík Ronald (photo source: Bohemia Trophy on facebook)

ACEMA Sparta Praha vs Slovensko (photo source: Bohemia Trophy on facebook)

ACEMA Sparta Praha vs Slovensko (photo source: Bohemia Trophy on facebook)

Rank i gruppspelet:

1. IBK Dalen 2-0-0

2. Slovensko 1-1-0

3. ACEMA Sparta Praha 0-2-0

 

Slutspelet

Kvartsfinal 1: Linköping – ACEMA Sparta Praha (7-5)

Kvartsfinal 2: Slovensko – SB Welhot (5-2)

Semifinal 1: IBK Dalen – Linköping (8-7)

Semifinal 2: Technology florbal Mlada Boleslav – Slovensko (7-5)

 

Placeringsmatcherna och tid

Placeringsmatch plats 5: ACEMA Sparta Praha – SB Welhot kl. 10.00

Placeringsmatch brons: Linköping – Slovensko kl. 12:15

Final: Technology florbal Mlada Boleslav – IBK Dalen kl. 14.30

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte med automatik.
Ägaren av bloggen kan dock se ditt IP-nummer samt den epost-adress du anger.

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>