K-G (Kalle) Sjöströms blogg

k-g.sjostrom@vannet.se
 

Bloggar om: aktuella och inaktuella företeelser i omgivningen 

Ålder: 71

Familj: mina två vuxna söner med var sina söner samt min fru Peggy och hennes två barn

Bästa egenskapen: hjälpsam
Sämsta egenskapen: envis

Intressen: att skriva, resor, samhällsfrågor och språkfrågor

Bästa minne: när vi vadade över Mississippi River vid dess källflöde vid Lake Itasca

 

Buss på villovägar

Samma sekund som jag publicerade mitt förra inlägg om försenade bussar, kom Peggy hem. Tämligen frustrerad var hon även om hennes berättelse hade en del komiska inslag.

I dag kunde hon åka med samma buss hela vägen från NUS till Brån. Bussen var ca 20 minuter sen redan vid NUS. Bussarna saknar skylt som visar deras destinationer. Bussen blev därför förväxlad med en annan buss som egentligen skulle avgå, när Peggys försenade buss anlände. Några klev på och alla måste fråga chauffören, om det var rätt buss, eftersom den inte var skyltad.

Att bussen var försenad vid NUS kan sannolikt skyllas på väderförhållandena och då även lätt accepteras. Men vad som hände med resan fråm Vasaplan mot Vännäs är litet svårare att acceptera men samtidigt något som man som utomstående och ej berörd måste skratta åt.

Efter en kort färd med Vännäs som mål larmade en av passagerare chauffören och påstod att han körde fel. En liten diskussion dem emellan uppstod men chauffören ville inte utan vidare acceptera påståendet ATT han kört fel. Men sedan fler av passagerarna också var av samma uppfattning som den som först protesterat, började han att sakta backa bussen.

Ytterligare några passagerare gick då fram till chauffören och gav honom sina råd angående färdväg. Backandet avbröts och färden forsatte i den ursprunliga riktningen. Tydligen kunde den vilsne chauffören därmed finna en annan väg mot Vännäs.

Dock passerades inte Sörfors, varför en av passagerarna fick ringa hem och begära hämtning per bil.

Det är naturligtvis lätt att skylla allt detta på den stackars chauffören, lätt men samtidigt fel. Att skylla det hela på väderförhållandena går knappast. Hans arbetsgivare måste ha felat ordentligt när det det gällt att introducera honom i hans arbete.


Uppdaterad: torsdag 05 januari 2012 klockan 20:01

2 Kommentar

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Gunnel Granath säger:

Hej Kalle
Du menar väl Sörfors (inte Sörmjöle för då har det gått riktigt snett). Allt blir säkert bra efter en tid, meddela Länstrafiken de problem som uppstår. Det Länstrafiken inte vet kan de inte rätta till.

torsdag 05 januari 2012 klockan 19:43

kagum

Karl-Gustav Sjöström svarar:

Nej, jag menade Söderhamn :-) Så klart det skulle vara Sörfors. Bra att du såg det.

torsdag 05 januari 2012 klockan 19:59

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS