K-G (Kalle) Sjöströms blogg

k-g.sjostrom@vannet.se
 

Bloggar om: aktuella och inaktuella företeelser i omgivningen 

Ålder: 71

Familj: mina två vuxna söner med var sina söner samt min fru Peggy och hennes två barn

Bästa egenskapen: hjälpsam
Sämsta egenskapen: envis

Intressen: att skriva, resor, samhällsfrågor och språkfrågor

Bästa minne: när vi vadade över Mississippi River vid dess källflöde vid Lake Itasca

 

Lika goda kålsupare

Så har då dagens bidrag till nyheten om avtalet med Saudiarabien valsat runt i media. Bedrövad inser jag nu att alla politiker, åtminstone i den här frågan. är lika goda kålsupare. Att kunna få en del av oljerikedomarna till Sverige tycks vara det enda de haft för ögonen.

Och jag som verkligen trott på de partiföreträdare som sagt sig inget veta. Jag har också till viss del känt mig någorlunda tillfreds med dem som påståtts sig varit emot en förlängning av avtalet.

Om nu dagens avslöjande är sant, så har allt varit känt för samtliga partier, utom Sverigedemokraterna, under lång tid.

Och när jag sedan tänker på de partier som sagt sig ha varit emot avtalsförlängningen, inser jag att de bara var "emot" men annars inte gjorde något alls för visa det öppet för väljarna.


1 Kommentar

+ Skriv kommentar Skriv kommentar
krister_klermalm

Krister Klermalm säger:

Ja, det ska vara mer krut i politiker som visar sig öppet att vara mot sådant som är galet fel. Dessa lär vinna i slutändan med förtroende såsom väljare röster till partiet.

torsdag 08 mars 2012 klockan 11:01

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS