Vännäs Hälsocentral
Det sägs och skrivs ibland om Vännäs vårdcentral, som den fortfarande heter i var mans mun. Det görs inte så sällan i kritiska ordalag.
Just hemkommen därifrån och befriad från smärtan från ett njurstensanfall kan jag inte annat än tala väl om vårdcentralen. Man hade ringt från Sjukvårdsupplysningen, dit jag först vände mig.
Inom mindre än fem minuter fick jag träffa läkare och efter ytterligare fem-tio minuter fick jag en injektion som inom väldigt kort tid befriade mig från smärtan.
Jag blev väldigt vänligt och professionell bemött av såväl läkaren som de övriga i personalen som på olika sätt tog sig an mig och mitt problem.
Måtte nu bara inte smärtorna komma tillbaks och om de gör det hoppas jag förstås att de tabletter jag fick skall vara verkningsfulla.
Uppdaterad: onsdag 27 juni 2012 klockan 12:15



Karl-Gustav
2 Kommentar
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Alla kommentarer som skrivs måste godkännas av ägaren till bloggen innan de publiceras.
Karl-Erik Persson säger:
Hej KG!
Jag lider med dig!
Jag har själv haft flera njurstensanfall så jag vet hur smärtsamt det är.
Krya på dig.
Du kommer säkert att nedkomma med en som heter Sten.
onsdag 27 juni 2012 klockan 17:43
Karl-Gustav Sjöström svarar:
Tack. Nu är det över
onsdag 27 juni 2012 klockan 21:38
Skriv kommentar