BlashyrkhBloggen

Blashyrkbloggen koncentrerar sig på den extremare sidan av metal, men även en och en annan ballad kan dyka upp mellan varven. En hel del ironi och humor kan förekomma. Allt innehåll läses på egen risk. 




Namn: TK
Född: -77
Sysselsättning: Studerande, DJ, Frilansrecensent m.m.
Bor: Ålidhood
Är: Basist i orkestern Hellmasker sedan 1998.
Har: verkat som basist i Deathbound, The Duskfall, Daemonicus etc.
Intressen: Musik, grafisk design, tv-spel. 
Ser gärna på: Tv-serier & icke Hollywoodproducerad film.
Lyssnar på: Metal i alla dess former, hårdrock & The Prodigy
Lyssnar inte på: Hammerfall, r'n'b & soul.

Blashyrkh tar tyvärr för tillfället inte emot material för recension p.g.a tidsbrist, band som redan lämnat in material kan räkna med recensioner så småningom. För frågor etc. maila till:
blashyrkhbloggen@deathdomain.com

OBS! Blashyrkhbloggen kan innehålla spår av nötter samt material som kan uppfattas stötande för herr och fru Konservativ. Allt innehåll läses på egen risk.

Denna blogg är inte Internet Explorer vänlig.

Skrivs av

Nya tider - nytt upplägg

Som några kanske har märkt så har det inte skett speciellt mycket på Blashyrkhbloggen efter sommaruppehållet. Anledningen till detta är att jag satt mig på skolbänken för första gången på över 10 år och detta i form av studier på Umeå universitet. Och det är jävligt mycket att sätta sig in i för en som aldrig studerat på universitetsnivå (eller de senaste 10 åren över huvudtaget).

Blashyrkh kommer dock inte att lägga ner sin verksamhet, ni får räkna med lite färre uppdateringar bara. Jag kände att jag målade in mig själv lite i ett hörn innan sommaren med en specifik kategori varje dag (med undantaget lör-sön). Upplägget kommer f.r.o.m nu vara mer öppet, mer plats för diverse ordbajserier etc. MEN de flesta gamla kategorierna kommer att leva vidare och under hösten kommer jag även att bjuda på en hel del nya inslag (för tillfället jobbas det frenetiskt med ett par musikaliska experiment med anknytning till internet m.m).

Avslutar med följande visdoms-ord: "Inte ens hårdrockare kommer undan tvättstugan, dock behöver man inte oroa sig om att separera kulört från vitt."


1 Kommentar

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS