Lennarts tankar

Sysselsättning: Företaget
Politiska uppdrag: Sitter i Bjurholms kommunfullmäktige för Kristdemokraterna. Är också KD:s lokale ordförande.
Bloggar om: Sådant som berör mig, från språkvård till gammbilar, från politik till kristen tro
Ålder: Född 1968, samma år som Saab 99 visades.
Bor:
i Västanfjället
Familj: Hustru, hund och två katter
Utbildning: Musiker och fritidsledare
Dröm: Att kunna leva på vårt företagande
Bästa egenskapen: snäll
Sämsta egenskapen: Kanske för snäll
Bilar: Saab 99 Turbo S och VW Sharan VR6
Intressen: sport (Ishockey Brynäs, Formel 1 Team Lotus och snooker Ronnie O'Sullivan), musik (helst hård symfonisk bluesbaserad rock, som Deep Purple), Gamla bilar, främst av märke Saab, Pingstkyrkan, Aktivering av hunden
Senast lästa bok: Bibeln, Bilbo och Ringen-trilogin
Senast sedda film på bio: Nobels Testamente
Bästa filmserien: Star Trek
Bästa svenska film:
Jägarna
Bästa experimentsserien: Mythbusters
Bästa deckaren: Adam Dalgliesh
Bästa amerikanska kriminalserien: Bones
Bästa realityserien: Escape To The Country, en brittisk serie där olika par får mäklar-hjälp att hitta sitt drömhus
Bästa Sci Fi-serierna: Star Trek originalserien och The Next Generation
Bästa maträtten: Potatisgratäng med älgstek
Förebild: Jesus
Bästa minne: Deep Purple på Gimoborg

Det bästa med Bjurholm:
Alla trevliga människor, tillräckligt långt från storstaden (Umeå alltså), men ändå tillräckligt nära för att kunna åka dit, en gång i månaden eller, helst, mer sällan.

Psalmer?!?

Hörde nu på morgonen ett inslag på P4 Morgon om sånger som man tänker spela på gudstjänsten i Böleängskyrkan på söndag. Nu lyssnade jag inte så aktivt till en början, men reagerade starkt när "Swing It Mgistern" kom på tal. Varför skulle den in, frågade reportern. Jo för att många äldre känner igen den och kan sjunga med , blev svaret. Jag blev helt förstummad. Hörde jag verkligen rätt? Ska en sång som inte har ett enda ord av kristet innehåll in i kyrkan bara för att "många äldre känner igen den"? Den sången har sin rättmätiga plats i diverse allsångshäften, men INTE i ett sammanhang som per definition är till för att upphöja Gud. Jag tvivlar starkt på att folk som går till kyrkan gör det  för att få vara med om "Allsång På Skansen". Inget fel på Allsång På Skansen, men var sak har sin plats, och profan allsång hör ABSOLUT INTE hemma i en sakral miljö. Nej den som besöker kyrkan gör så för att få lovsjunga Herren, ta del av nattvarden och få höra bibelverser, samt för att ta del av predikan över det bibelord som är aktuellt för just den söndagen. Profan musik får man bankad in i huvudet överallt annars, så det MÅSTE kyrkan få vara en fristad från.


Uppdaterad: fredag 26 oktober 2012 klockan 10:16

1 Kommentar

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

barbro Strandberg säger:

Hej Lennart!

Jag håller fullständigt med dej, man går till kyrkan
för att helst sjunga gammla fina psalmer och inte profana de hör hemma på allsångsplatser och inte i kyrkan.

lördag 10 november 2012 klockan 10:53

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS