LENNART HOLMLUND, kommunalråd(S)

Sysselsättning: Kommunalråd (s) i Umeå sedan 1994
Född: 13 februari 1946

Familj: Inger och en utflugen son.

Bor: Mitt i stan.
 

Bil:. Kia Venga sedan sommaren 2011
 

Husdjur: Två katter, Måns och Moses Måns smal och Moses fet.
 

Första minne: När jag var rätt liten och ramlade i källartrappen hemma i Långvattnet.
 

Bästa minne: När jag tog körkortet. Det betydde mycket för mig då. När jag anlände till Cypern 1968 för FN-tjänst
 

Bästa skolmaten: Kåldolmar eller får i kål.

Bästa låt: Blueberry Hill med Fats Domino

Bästa Lövenback: Genom tiderna är Lars Karlsson
 

Smultronställe: Sommarstugan i Långvattnet som också är min födelseby.
 

Avkoppling:  Sport i alla dess former och att gå på trav. Har inget emot att sätta ut gäddsaxar på vintern

Musik: Gillar gammal klassisk rock
 

Bästa egenskaper: Jag har ett bra minne och lätt att få med mig folk


Fem i topp
- det bästa med Umeå

1. Tillväxten
2. Öppenheten
3. Ungdomligheten
4. Idrotten
5. Utbudet

Visar inlägg från maj 2007

Mögel, von Döbeln och rosor

Problem dyker upp i hus med mögel och annat, i tal ofta kallat byggfusk. Jag själv har svårt att kalla det fusk om man följt ritningarna. Det är gubbarna och företagen som får ta skiten för dåliga konstruktioner och materialval och dessutom arkitekter som ritar saker som ibland inte går att få en bra produkt av. Det har tillåtits för mycket lek på den sidan. Man kan ju fråga om beställarkompetensen och varför beställarna blir lurade till dåliga lösningar. Sedan får folk ute på fältet som bygger skulden, det är inte rätt. På fältet är man tvingad att följa de ritningar som finns som ligger till underlag för ett bygglov. Nu diskuteras hus med trästomme och putsade fasader. Jag har alltid tyckt det är idioti att stänga in fukten. Då ruttnar det upp och möglar. Det är ingen nyhet, det vet väl nästan alla. Ansvar ska utkrävas av den som är orsaken till hur byggnaden ser ut och vilka material som använts.

I förrgår var det nära att jag blev orolig. Det påstods att Von Döbeln höll sitt tal om hemförlovningen av trupper i Vänortsparken och inte i Döbelns Park. Efter mycken efterforskning vet jag nu att det var fel, tack och lov. Orsaken till oron är att när vi har gäster utifrån så brukar jag berätta lite historia om Umeå?

Vissa kvällar avslutar jag med ett stugbesök för att se till att de rosor jag planterade för drygt en vecka sedan inte är törstiga. Att hålla på i stugan ger nästa lika bra avkoppling som stavgång.

Skrota Apberget

Centrum ska rustas upp. Förbättringarna på Kungsgatan har börjat. Vi har sagt att det också behövs mer pengar till konstnärlig utsmyckning och då ska vi få med oss näringslivet som gärna får äga sin konst men ha den i offentlig miljö. Vi bygger också ett parkeringshus under mark i Rådhusesplanaden ner mot det s.k. Apberget.

Då gäller det att göra något trevligare än idag som samtidigt kan ge ljus in i parkeringshuset. Vi måste också våga ta nya grepp för torget. Man kan ju göra parkeringar under torget men ärligt talat något som är attraktivare under hela året och bli nyskapande för centrum. Skulle det bli kommersiella lokaler, så blir det en uppgift för näringslivet tillsammans med oss ovanför på torgytan.

Kommunallagen ska inte missbrukas

Missbrukare
är de som återremitterar bara för att djävlas. I måndags skedde det på två ärenden, avskaffandet av jämställdhetspolicyn och Ljumviken. När man gör så gör man övergrepp på demokratin och syftet med minoritetsåterremiss. Detta regleras i kommunallagen 5:36 och som sagt, det räcker med en tredjedel. Det är inte meningen att man ska slösa med skattepengar och dra igång ett stort arbete.

Så här sägs i boken kommunal nämndsadministration en handbok för ordförande i styrelse och nämnder m.fl. av Axel Danielsson med hänvisning till vad som finns i kommunallagen.
Jag citerar 'Det är dock majoriteten som avgör beredningens omfattning och inriktning. Detta för att förhindra att en minoritet nyttjar regeln om minoritetsåterremiss till att fördröja beslut.

Man yrkade återremiss för att fördröja två ärenden som det fanns en klar majoritet för. Jag respekterar att man har en annan åsikt men inte att man missbrukar kommunallagen.
Fy skäms.

Fega moderater talar inte om varifrån dom fått 35 miljoner i bidrag. LO dom törs tala om att Socialdemokrater vill man ha i styret och stödjer dom. Ågren bör tala om varifrån man fått sina pengar.

Det sägas att samma år som vi vill bli kulturhuvudstad dvs. 2014 är det 700 år sedan namnet Umeå setts första gången i skrift. Vi kanske också ska fira att Umeå fyller 700 år?

En till...

Här kommer ytterligare några kommentarer.

*'Regeringen inför aga'
Regeringen har skurit i anslagen för att sänka skatten för dom rikaste. Statsbidragen ryker för kommunal ungdomspraktik, Kup, och ungdomsgaranti. 1000 ungdomar mister sina åtgärder och en del står redan idag långt ifrån arbetsmarknaden och behöver åtgärder. Ungdomarna åker på stryk dvs. agas.

*Dyrare flyg
När regeringen ratificerar nya EU-regler om skatter på koldioxid innebär det en höjning på flygbränslet med minst 30 %. Det är vi som ännu inte har alternativ till flyget som drabbas hårdast.

*Homo överklagar
Homo överklagar den friande domen mot Umeå kommun om påstådd kränkning vid s.k. homoadoptioner trots att kommunen gav ett positivt yttrande. Ingen som jag pratat med, både före och efteråt, hade trott att kommunen kunde förlora, vilket vi inte heller gjorde. Detta kommer att kosta staten pengar som säker gjort större nytta om de använts till annat, t.ex. till barn som har det jobbigt.

*Borttagande av etableringsstöd för glesbyggd
Svenskt näringslivs nye ordförande vill ta bort etableringsstödet för glesbygd. Nu får vi se hur länge det dröjer innan regeringen genomför detta. Alliansens partier brukar ju hänvisa till Svenskt näringsliv när det gäller företagsklimatet. Jag tror att skulle det beslutet genomföras är det lika bra att säga ungefär så här "vi vill inte ha företag i glesbygd som tar emot bidrag" - Maud Olofsson är väl adressat.

*Som jag skrev i bloggen på morgonen, grattis morsan på 95-årsdagen.

Grattis morsan!

Så börjar jag dagens blogg. Jag menar verkligen detta av hela mitt hjärta. Det är idag 95 år sedan min mor Signe föddes på Videlund i Vindelns kommun.

Vi kommer självklart att fira detta och äta en gemensam middag. Hon har klarat sig ensam hemma tills strax för jul då hon åkte in på sjukhus och få trodde att hon skulle klara av det, men det gick vägen. Visserligen kunde hon inte bo kvar hemma utan hamnade på Tegs sjukhem men hon mår bra även om 95 år tar ut sin rätt.

Presskonferensen efter au kommer jag därmed att lämna strax före kl. 17. Tänk vilken samhällsförändring hon fått vara med om. Från fattigdom till välfärd,
grattis mamma!

Apropå föräldrar, jag har svårt att glömma den kränkning dåvarande nordnytt utsatte mig för i samband med min fars bortgång 1995. Man gjorde ett inslag om budgetberedningens resa och påstod att jag inte ville kommentera detta. Jag hade via min sekreterare meddelat att jag inte ville ställa upp då jag kvällen och natten suttit vid min fars dödsbädd tills han dog, och valde att umgås med mina anhöriga. I reportaget framställdes det som om det berodde på att jag inte ville kommentera resan. Jag fick dock in en insändare i VK om detta men igen hörde av sig från dom som gjorde påhoppen. Sånt är livet.

Demokrati leken

Några rader om fullmäktige; det pratas för mycket, för länge och utanför ämnet. Jag lovar er alla att t.ex. Ingrid Eriksson eller Lars Jacobsson aldrig kan argumentera så att den socialdemokratiska gruppen ändrar sig. Risken är att när det drar ut så på tiden och utanför ämnet så skadas demokratin.

Två återremisser och effekten är fördröjning. För att ett ärende ska återremiteras så innebär det inte att slutresultatet ska bli annorlunda. Återremiss kräver 1/3 majoritet stöd av de närvarande, i går 21 ledamöter. Ett planärende som Ljumviken går dock inte att behandla med ett annat yrkande än de som utställts under planprocessen, förutom avslagsyrkandet.

Att återremittera avslaget på att en jämställdhetspolicy ska finnas, för att omarbeta ett tidigare förslag till policy. När det inte finns majoritet för att ha en policy känns det helt meningslöst och enbart fel använd tid.

Jag har respekt för att man kan ha en annan uppfattning men låt då frågan ställas mot varandra. Har förslaget om att ha en policy vunnit har man fått utarbeta en. Meningen med det s.k. minoritetsskyddet är inte att en minoritet ska styra över en majoritet. Lek med demokratin skadar demokratin. Däremot är det tillåtet att ha olika uppfattningar.

KF och attityder

Den här veckan börjar med kommunfullmäktige som startar redan kl. 9. Vill ni ta del av vad som sägs är Radio Umeå möjligt att lyssna på, 102,3 är våglängden. Då får ni höra att det finns många pratglada personer, där man från olika partier skickar fram flera stycken. Jag tycker dessutom det är för vanligt att man far utanför ämnet. Vi är också ett av de fullmäktige som tar längst tid. Lyssna eller titta på webben. Mer om detta kommer inte här.

Tisdag är det ett ganska långt au men jag återkommer om det i morgon. Ryske karelske presidenten eller vad han kallas är på besök i energifrågorna. Han har varit borgmästare i vår vänort Petrosavodsk så jag känner honom faktiskt. Nu väljs dom inte längre utan utses av Putin ungefär som landshövdingarna så han är med säkerhet en av Putins män. Ska bli intressant att träffa honom igen.

Solvalla i helgen var en upplevelse som vanligt och dom har tur med vädret för det mesta. Spelmässigt var det dock ingen lyckosam helg och dessutom är kuverten där vi höll till väl tilltagna i pris, 1250 kr per person.

Vi hade bokat ett annat flygbolag än dom som nu är i konflikt så det gick bra att komma hem. Det gäller bara att vara snabb ut från Solvalla så man inte hamnar i köer. Däremot känns det lite knepigt den inställning som taxichauffören hade om muslimer. Han kom från Serbien och menade på fullt allvar att dom kände att där var det viktigaste för muslimer att ha 3 fruar och riktigt många barn. Detta så att befolkningen bland dom ökar flera gånger snabbare än hos andra och på så sätt bli störst och ta herraväldet. Sådana attityder tyder på att stämningen mellan folkgrupper som i Serbien-Montenegro finns dolt under ytan.

Stockholm

Sverige har en vacker huvudstad och det finns bara en i varje land. Att kunna bo och ströva runt i gamla stan i väntan på travet är riktigt trevligt. Jag föredrar östra Långgatan före Västerlånggatan. Finns faktiskt en hel del inte minst konst. Ställen att få i sig lite mat saknas inte. När detta skrivs är vi snart på väg till Solvalla en höjdare.

Det var bra att vi kom överens om ett nytt löneavtal med kommunal, till och med utan konflikthot. Det visar på att det går och att den svenska modellen fungerar. Däremot behövs ett helt nytt sätt att tänka både bland arbetsgivarens företrädare, hos facken och dess medlemmar om vi ska kunna ordna heltider åt alla som vill ha det. Vi kan inte bara förändra deltider till heltider och öka sysselsättningsgraden. Det har vi inte råd med.
SAS och dess fack måste väl båda ta ansvar för att få till ett samtalsklimat med varandra.

Jag har alltid sagt till media att jag inte kommenterar interpellationer förrän dom ställts i fullmäktige. Det är där den ställts och det är där den ska besvaras. Är det inte det som ska gälla får man väl avstå att svara. Den respekten ska media ha mot alla som ska svara.

Koldioxidskatt på flyget gör att bränslet höjs med mer än 30 %. Det skulle innebära mycket dyrare flyg och speciellt för oss som inte har så många alternativ att ta sig t.ex. till Stockholm. Det är också lättare för Europa i övrigt som har alternativ till flyget. Det gäller att snabbt finna nya bränslen och nya motorer.

Motion, SAS och Solvalla

Att gå ut och gå tidigt en morgon är helskönt och ett utmärkt sätt att planera dagen. Man möter fler människor som tar ansvar för sin kropp och sin hälsa än de flesta tror. Tänk på att det är jag själv som har ett stort ansvar för hur jag mår; motion, kost, vad jag kan göra på min arbetsplats och mycket mera spelar in. Många saker är inte någon annans fel.

Idag åker jag privat till Stockholm - det är bestämt för länge sedan. Jag är jätte glad att inte bokat med SAS för då har vi tvingats stanna hemma. Kommer SAS att finnas kvar på det sätt man behandlar kunder? Jobben hotas och även flygbolagets existens om det inte blir någon ordning. Jag kommenterar inte avtalsrörelsen men visst måste man fundera över vilket samtalsklimat som finns mellan parterna dvs. SAS och dess olika fack. För mig ordnar det sig, frågan är om SAS överlever tills Botniabanan är klar.

Nu har vi bildat kvarkenrådets ideella organisation och beroendet av att andra sköter vårt uppdrag försvinner.

Solvalla en elitloppshelg som är höjdpunkten i travet. Hästarna från andra sidan atlanten få visa vad man duger till. Nackdelen denna helg är en viss trängsel.

Nöjen

Senaste nytt till er som gillar nöjen. Första veckan blir det drag i Umeå. Diggiloo på Nydala den 2 augusti och city festen den 3 och 4:e samma vecka. Det händer saker i Umeå på sommaren?

Regeringens politik - en katastrof mot Umeå

Nu slår snart högerpolitiken fullt ut mot många människor, det törs jag lova. Många unga kommer att känna sig utanför och värdelösa. Skolorna slutar, både gymnasiet och universitetsutbildningarna, de senare kommer inte att få arbetslöshetskassa för detta har regeringen tagit bort. Åtgärderna som finns på den statliga sidan har i stort sett slopas. Utanförskapet kommer att öka. Det är hundratals, kanske 500, som har som enda alternativ att söka socialbidrag eller lita på sina föräldrar eller andra nära och kära. För dessa blir det ingen trevlig början med att TVINGAS gå och söka socialbidrag. Jag lider med den personal på kommunens arbetsmarknadsavdelningen, de måste känna fullständig hopplöshet, liksom de som egentligen har ansvaret - staten genom arbetsförmedlingarna.
Alliansens ledamöter bör ta kontakt med arbetsmarknadsavdelningen så de får veta hur sina regeringsbröders politik slår. Det vet jag.

Däremot är jag mycket förvånad över alliansen i Umeå som vill ta över det ansvar som ligger på staten genom att nu öka satsningarna, i sitt kommunala budgetföslag, för att självklart mildra den huvudlösa arbetsmarknaspolitiken som regeringen för. I stort sett alla budgetar som jag varit med sedan 1988 har alliansen dvs. högerkartellen haft som förslag att minska budgeten för arbetsmarknadspolitiska åtgärder. Hur många gånger har man stått i fullmäktige och spytt galla över kostnader som S-regeringen överfört på kommunerna? Hur många hundratals gånger har man sagt att arbetsmarknadspolitiken är statens ansvar? Vi har också varit överens om att inte ta över statens ansvar. Den melodi som varit rätt är att dömma ut den arbetsmarknadspolitik som regeringen genomför och tvinga dom att ta ansvar. Jag tror vi ska skicka en faktura på de ökade socialbidragskostnaderna. Vi har ju finanseringsprincipen. Att inte alliansen i Umeå törs ryta till åt de sina är förvånande. Börje Hörnlund är den ende hitintills som ser vad som händer och törs ryta till. Hushållsnära tjänster löser inte den katastrofsituation vi står inför i arbetsmarknadspolitiken. Man kommer inte att kunna lura väljarna genom att kommunen ska ta över statens uppgifter.

Korta kommentarer:

* Har sett i media att socialnämnden fått 35 miljoner mer för nästa år. Det är fel; först har dom fått 2% uppräkning, i fjol fick dom 20 miljoner till för 2008 och nu ytterligare 35. 20 plus 35 är 55. Dessutom tillkommer drygt 10 miljoner från årets lönereserv och ytterligare nästa år. Totalt runt 80 miljoner plus index. Besparingar sägs det... Man blir trött på att rätta fel.

*Hoppas att Luftfartsverkets ord till VK om att satsa på Umeå flygplats är sant. Den som lever får se.

*När revisorerna nu gör sin granskning om uppsiktsplikten blir det spännande att se om gruppledarna vet hur det fungerar och vad som finns. Politiker har ansvar att skaffa sig uppgifter själva.

*Seaflex har inte flyttat till Tavelsjö vad jag vet utan lever och verkar i Stöcksjö, detta appropå vad som är rätt.

45 år av skattebetalning och lön, samt några kortisar

Snart är det 45 år sedan mitt skattebetalande började. 1959 flyttade vi till Umeå för att pappa ville jag skulle studera, vilken tur. 3 år i realskola men sedan blev längtan efter egna pengar för stark, så det blev 9 år i skolan totalt. Hade några år hos två arbetsgivare - sedan in i samma bransch, dvs. byggbranschen, som min far ville jag skulle studera för att slippa. Han själv var aldrig hemma för där fanns inga jobb i den lilla byn, mamma skötte hemmet för oss tre syskon. Arbetskarriären har varit grovis, isoleringsmontör, ombudsman och sedan politik. Jag har inte ångrat någonting även om jag hade betänkligheter när förfrågan om politiken kom men jag hade ju ombudsmannajobbet kvar.

Så skatt har jag betalt i snart 45 år plus socialförsäkringar som till a-kassa, sjukförsäkring pensioner och mycket mera. Har i stort sett varit frisk, haft några dar i arbetslöshet och har inte nyttjat sjukvården nämnvärt. Jag har nog ett plus i kontona om vi räknar så. Jag har aldrig tyckt att skatten varit hög trots att jag inte nyttjat mycket av vad som där ingår, däremot har jag väl förskotterat lite åt min son. Han gick längre i skolan och som dessutom har barnomsorg till vår lille Tilde, en sak som inte fanns när han var liten. Däremot vet jag ju ännu inte om jag betalat tillräckligt med skatt, då jag inte vet hur dyr jag blir på ålderns höst. Jag tror mer på gemensam finansiering än försäkringar för dom som har råd. Den svenska välfärden måste ha skatter för att fungera, varje skattekrona som tas bort oavsett om det är staten via moms eller andra skatter, eller kommun och landstingsskatt så går det till välfärd i alla dess former. Sänks skatterna - sänks välfärden och även en väg eller järnväg ingår i välfärden.

Kortisar

? Motionen har kommit igång efter en lång tid av förkylningar och genast mår man bättre.

? Tänk vad fint det är för dom som inte klarar sig själv som min snart 95-årige mor som bor på ett sjukhem och den omtänksamma personal som finns.

? Roligt att se att 3:e klassarna från Hedlundaskolan tar sig till frälsis med cykel för ett kulturarrangemang medan andra tar en buss som måste köra fram alldeles utanför dörren och spy ut avgaser över ett luftförorenat city.

? Varför kallar TV Västerbotten det nedskärningar inom socialnämndens område när man fått 30 miljoner mer i pengar plus att allt dessutom räknats upp med 2 %. Pengar får man också ur en lönereserv. Det kan väl inte heta nedskärningar när man får mycket mera pengar? Det kan väl inte heller heta besparingar. När man sparar lägger man på hög för att ha senare. Det ser ut som TV Västerbotten kör med offensivs upplägg.

Det gungar ordentligt i centerleden

Igår kom då den första riktiga attacken internt i centerpartiet när Börje Hörnlund skrev i Dagens Nyheter. Jag som känner många centerpartister och vilka värderingar det gamla folkrörelsepartiet står för är förvånad över att det dröjt så länge innan någon har rutit till mot den högervridning som skett under Maud Olofssons ledning. Den kommunala skatteutjämningen är ett sånt förslag där pengar får gå till lågskattekommuner runt Stockholm, kommuner som redan har råd att betala högre löner till sina anställda. Jag har dessutom svårt att förstå hur man kan stå bakom den nya fastighetsskatten. Fördelningspolitiken är väl nästa stora fråga där de 10 % av befolkningen som tjänar bäst får 50 % av de skattesänkningar som görs. En gigantisk omfördelning av resurser och visst måste det vara svårt för centern, det gamla folkrörelsepartiets kärntrupper, att stå upp och försvara en sådan politik. Det blir med stort intresse jag ska följa vilken utveckling som kommer att ske i centerpartiet. Man måste förstå att det är illa i centern när Börje skriver en sådan artikel och jag är till 100 % övertygad om att han diskuterat detta med många centerpartister innan han skrev artikeln.

Idag har jag sagt att det var en vanlig beslutsdag och visst är det så men det har kommit fram extra ärenden och dagordningarna ser verkligen mastiga ut i båda utskotten.

Solvalla, tysnad från borgerligheten, hedersmord och våld mot barn

En ganska traditionell politisk vecka med interna och externa möten; arbetsutskott, näringslivsutskott som vanligt på tisdag men på torsdag blir det Finland och vi bildar den nya ideella föreningen Kvarkenrådet. Äntligen en egen juridisk person kan man säga. Däremot finns det inga lediga kvällar denna vecka. Sista helgen i maj är också traditionsbunden för mig, inte för att det är pingst utanför för att det är Elitloppet. Att vara på Solvalla en elitloppsdag är en verklig höjdare. Bra hästar och bra att Going Kronos ställer upp, men någon garanti för vinst för underbarnet vill då inte jag ge. Flera andra topphästar finns ju på plats även om några fick dåliga spår dvs. långt ute på vingen. Bra lopp även på lördag med V75 och Digger Crown i Sweden Cup.

Länets borgliga läns- och riksdagsledamöter har varit ovanligt tysta. De brukar ju snabbt vara ute i media om olika saker. Åke Sandström och Edvard Riedel är ju två av dom. Jag trodde att dom skulle våga öppna käften och protestera mot kostnadsutjämningen som regeringen lagt. Det är många kronor som skattebetalarna i landstinget får skicka söderut, runt 200 kr per länsbo om jag inte är felunderrättad. Varför är ni så tysta nu och inte heller har det hörts något om bensinpriserna.

Det hörs alltför få protester i världen mot länder där s.k. hedersmord tillhör vardagen och med säkerhet är det bara en liten del som kommer till vår kännedom. Förra veckan spreds det ut om ett där två unga personer med olika muslimska riktningar hade funnit varandra. Straffet för flickan blev stening till döds mer eller mindre öppet med många åskådare medan en passiv polis tittande på. Det behövs starka internationella påtryckningar mot sånt barbari, det går inte att skylla på traditionen. Den måste ändra på.

Fallen där barn utsätts för våld är i jämförelse lågt i vårt land liksom i dom andra nordiska länderna men självklart är siffrorna för höga, nästan vart 10:e barn utsätts för fysiskt våld av sin mamma eller pappa. Det är högst bland dom som har det svårt av andra skäl liksom barn med föräldrar från andra kulturer. Vi måste ständigt vara uppmärksamma så att inte barn far illa.

Vad gör Carl Bildt åt traficking? Ta eget ansvar. Fredagsterapi

Ta eget ansvar

Näringslivsutskottet avsätter en dag i månaden för företagsbesök sedan jag blev dess ordförande. Jag tror det är rätt och det känns verkligen som det uppskattas. Förra veckan blev det bara en halv dag och företaget vi besökte var GE Helthcare på Mariehem. En produktionsenhet i världens största företag verksam och framgångsrik i Umeå.
Jag blev jätteglad över det jag fick höra under besöket. Främst det stora engagemang som fanns beträffande växthuseffekten och vad dom kan göra och vad varje anställd själv kan göra. Genomgående tema är ' vad kan jag själv göra och vad kan jag bidra med" får att få en bättre miljö och arbetsmiljö. Ett förslag som jag haft uppe i bloggen tidigare var att ta ansvar och cykla eller gå till jobbet det är bra för dig själv och miljön. Fler exempel fick vi och jag hoppas att flera företag jobbar för att få folk att ta eget ansvar, det ska gälla även på stan då det kan gälla att inte kasta skräp på gatan

Vad gör Carl Bildt åt trafficking?

Carl Bildt som högste ansvarig för UD verkar inte bry sig om trafficking frågorna. På annat sätt kan man inte tolka den nonchalans som finns mellan Östersjöenheten på Visby och UD när det gäller dessa frågor. Vi i Umeå kommun tog över stafettpinnen mot trafficking efter Luleå.
Nu ska stafettpinnen till någon annan stad i Östersjöområdet men ingen på Österjöinstitutet bryr sig och inte UD heller. Ingen bryr sig och driver frågan det ser ut som om man tror att man nått målgång eller så vill man inte fortsätta då det var ett socialdemokratsikt iniativ. Iden till stafettpinnen kom i fjol när Sverige var ordförande i Östersjösamarbetet. Nu ska det över till annat land, men ingen håller i detta. Carl Bildt bär ansvaret för detta och det är dags att agera, men frågan om agerandet mot trafficking verkar inte finnas på dagordningen

Fredagsterapi

Kulturnatta, shopping till stugan av saker till trädgården. Jag ska prova K-rauta denna gång. Det blir en promenad till Hanskogs plantskola och köp av lite växter, rosor och det blir tillsammans med barnbarnet Tilde som vi ska passa idag. Dom största kritikerna mot det svenska välfärdssystemet och de bidrag som finns i det, Sverigedemokraterna är det som får mest bidrag. Ta kampen mot främlingsfientliga partier

Socialdemokraternas budget och "svära i kyrkan"

Vi har nu lagt vårt budgetförslag och det går att hitta på vår hemsida, www.umesosse.se. Att förklara allt i bloggen skulle krävas väl långa förklaringar därför är det bättre att läsa budgeten på vår hemsida.

I handlingarna finns det ett dokument som visar hur nämndernas ramar för framtiden ser ut, dvs. hur mycket pengar man har till förfogande och vilka nya tillskott som ges. Osäkerhet är kring löneökningarna, därför inför vi en lönereserv på 1.25% för 2008.

Pengarna till nämnderna räknas också upp när lönereserven för 2007 läggs ut liksom 2008. Det pratas mycket om de tillskott som ges men det är en droppe i havet. Nettobudgeten är på knappt 4,7 miljarder för 2008. Det är de gamla pengarna som är stora.

Investeringarna 2007 -2010 är på drygt 3 miljarder. I handlingarna redovisas också de förändringar som är gjord på investeringssidan i förhållande till tidigare plan, helheten läggs ut så fort den är klar. Vi visar även vilka mål som finns liksom den bedömning som ligger bakom.

Nu till "att svära i kyrkan" - som är ett gammalt uttryck. Jag ska göra det när det gäller skolan, framförallt gymnasieskolan. I budgeten finns en oro över löneökningsutrymmet. Vi måste rationalisera över hela kommunen för att klara löneökningarna.

Rationalisera är att göra saker annorlunda. Då kommer svordomen. Tiden med elever dvs. undervisningstid är ca 15 timmar per vecka enligt uppgift. Skulle den tiden öka med en timme per vecka så frigörs massor med löneutrymme, 1 av 15 är många procent. Det förutsätter givetvis att personalstyrkan minskas i samma omfattning som andra ger mer undervisning.

Det är på det sättet industrin och andra rationaliserar och skapar löneutrymme samt konkurrenskraft. Vi borde kunna göra på samma sätt i våra skolor. Jag är helt säker på att det är andra arbetssätt som gör att det är så intressant att starta friskolor, där det ger vinster för dom som driver skolorna och bättre lön för de anställda. Pengarna får dom nämligen efter hur kostnaderna är i den kommunala skolan. Konstigt är att här är det ingen som frågar efter utmaningsrätt eller att man i stället har haft ett anbudsförfarande som inom all annan verksamhet vi bedriver när någon annan ska göra jobbet.

Budget

Idag lägger vi vårt förslag till budget som jag kommer presentera senare under dagen på en presskonferens. Det har sagts att vi tjänar ekonomiskt på alliansregeringens förslag. Jag kommer att återkomma till det om ett år. Tar bara ett exempel; visst tjänar vi på att arbetsgivaravgifterna sänks för ungdomarna men däremot förlorar vi på att a-kassan förändras för studenter då socialbidragen ökar. A-kassan sänks även för andra, liksom sjukförsäkringen och åtgärderna för arbetsförmedlingen samt vuxenutbildningen har försämras kraftigt. Vi får också betala till kostnadsutjämningen för Stockholmarnas löneläge. Den som säger att vi vinner kan aldrig veta detta. Slutresultatet på plus och minus vet vi när året är slut.

Lite kortisar också:

* Såg att Britt-Marie Lövgren ville ha fler s.k. twinning projekt till Sverige (projekt mellan städer från olika länder) och skulle jobba för detta inom kommunsektorn. Då behöver fler kommuner ha ett utvecklingsanslag att jobba med. Kanske har Britt-Marie sett nödvändigheten av den typen av pengar?

* Peter Örn avgår som VD för Sveriges Radio. Peter har långt förflutet inom folkpartiet. Det verkar som om Fp:are har svårt att behålla jobb/uppdrag. Är det ett ägardirektiv från staten att han ska bort?

* Vi översköljs av rapporter där universitetens examensrätt ifrågasätts. För att få rätt bild hur dom sköter sig borde det komma fram hur många examensrätter varje universitet har.

* Äntligen lite regn - fast för lite, vi får hoppas att det kommer mera. Vi kommer aldrig att få sommar utan regn. Den frusna marken måste tina upp och regnet brukar vara rätt medicin. Grönskan kommer fram efter lite regn när löv och gräs får det som behövs för att börja växa och slå ut.

Är spritkokning lösningen på miljöfrågorna?

En fundering om kokning av sprit. Är etanolen räddningen för miljön? Frågorna är många liksom svaren. Min stora rädsla har varit om skogsråvaran räcker till. Vi får inte hamna i ett läge där sågverk och pappersindustrin äventyras, den industri som haft stor betydelse för vår välfärd.

Etanol ur barrved är inte särskilt energieffektiv. Etanol ur sockerrör eller andra grödor har känts som bättre. Nu är frågan om det är så. Rapporter om ökade markozon kommer. Etanol kan vara bra för miljön men skadligt för hälsan kanske skadligare för hälsan än oljeprodukter.

Risk finns för att regnskogsområden blir uppodlade med risker för den biologiska mångfalden och det finns också stora risker för högre matpriser. Etanolen kan i så fall bidra till att de rika som har råd att köra bil gör att stora delar av världens befolkning inte kan äta sig mätt. Det strider i så fall mot Riokonventionen om det långsiktigt hållbara samhället som inte bara är miljö utan även ekonomisk och social hållbarhet.

Vilken energipolitik ska vi ha? Är kärnkraften ett alternativ? Oljan är snart en parantes och låt mångfalden av energislag bli framtiden. Det finns inte bara ett alternativ.

VK = Pravda?

Den här bloggen kommer lite sent men det beror på svårigheter att skriva från stugan. Mobila mottagningen kunde ha varit bättre där.

När man läser papperstidningen i VK i lördags och Bergmarks krönika som handlar om min blogg så tycker jag inte han gör rätt beskrivning. Jag hade inte tänkt bemöta det för han tar sista ordet själv, i vilket fall som helst. Vad jag skrev finns ju att läsa i bloggen. Jag hade nämnt att i attityden till företagsklimatet var det sämsta resultatet på medias attityd till företagandet. Jag sa att vi redan beslutat om åtgärder som skulle förbättra nästa undersökning och frågade efter medias självrannsakan och vilka åtgärder man tänker vidta. Har inte velat styra media från kommunhuset och hans förslag om ny slogan 'sista sovjetstaten" tycker jag är ett lågvattenmärke. Då kan vi kalla VK för Pravda då man aldrig kritiserar regeringen och ett folkpartistiskt ställningstagande.

Andra media som de svenska aftontidningarna dömer ut schlagerfestivalen när det gick dåligt för Sverige som man basunerat ut som en av favoriterna. Hade man verkligen kollat var man tyckte om den svenska låten i andra länder? Det är många nya länder med men jag antar man gör som svenskarna, röstar på de låtar men gillar. Det är ju inte som förut en jury som röstar utan folket i Europa. Vi har säkert inbillats att vår låt skulle bli bättre än den blev. Vår musiksmak gillas inte av de breda folklagren i Europa. En tävling behöver inte vara kass för att inte Sverige kom i topp och vi skyller på grannröstning. Har Finland och Norge fortfarande tillhört Sverige har vi varit längre ner på resultatlistan.

Befolkningssiffrorna kunde ha varit roligare. De ska analyseras men inflyttningen är som förut. Det är utflyttningen som är så stor, den största sedan 1975. Jag hoppas att det beror på att studenter, unga som äldre, fått jobb och därför lämnat Umeå då de inte fick något jobb här.

Långtidsarbetslösa ungdommar blir fler. Storuman i kaos och näringslivsklimatet


Antalet långtidsarbetslösa ungdomar ökar i länet, nära tre gånger jämfört med för ett år sedan. Inte alls oväntat då regeringen tagit bort åtgärderna som var till för att förbereda dom för arbetsmarknaden. Ungdomar har det besvärligast då många gånger saknar arbetslivserfarenhet. Tror inte att det blir fler jobb bara för att skatterna sänks för dom som tjänar mest.

Politiska sprickor skadar Storuman. I många år har det varit ett samarbete mellan socialdemokrater och delar av allianspartierna med Marianne Löfstedt som dess ledare. Efter årets val bytte M fot liksom Kd. Resultatet ser man och i vänsterpartiet har som väntat ingen stabilitet.

Näringslivsklimatet har debatterats. Vk tar attitydundersökningen som hela sanningen medan andra utvärderingar och undersökningar är felaktiga. Kvalitetskommun var inget att fästa vikt vid och inte heller näringslivskontorets mätningar. Vi mäter inom flera områden hur nöjda nyttjarna upplever vår service.
Vi säger inte att allt är fel utan pekade direkt på vilka åtgärder vi ska vidta. Den sämsta platsen som självklart drog ner betyget mest var medias attityd till företagandet. Jag har inte sett en enda rad av självrannsakan och inte heller några förslag på hur media tänker förändra sin attityd till företagande. Företagandet som är den stora intäktskällan för media genom dess annonsering. På sikt med nya medier riskerar de intäktsfinansierade mediernas existens

Svenska folket fick inte vara med och köpa aktier när staten säljer ut sina. Om man nu ska sälja företag, ska självklart de förra ägarna svenska folket ha hembud.

Konstiga uttalanden m.m

Idag handlar min blogg lite korta reflektioner.

- Språkbruk är det första. Jag tycker nämligen Anders Sellström tar i så att livstycket spricker när han jämför förslaget till exploatering på Ön med våldtäckt. Jag undrar vad de kvinnor som utsatts får det får för tankar. Det andra som man kan fundera på är Pernilla Djärv (c) som säger att det blir ett getto. Gör 7 våningar, i medel, i stället för 5 att ett område förvandlas till Getto? Jag undrar vad dom som bor i ett getto skulle tänka, kanske - tänk om vi fick bo på Ön?

- Efter invigning på Volvo
Jag har aldrig varit isoleringselektriker som jag fick läsa efter invigningen av Volvos täcklack. Isoleringsmontör är rätt. Däremot förstår jag Volvos reaktion, att dom som är jätteduktiga på att sälja lastbilar, bara får transportbidrag för hälften av hytterna...

- Gränsvärden
När det gäller Bam når man det om man dricker 10000 liter (10 kubik) vatten per dag i 70 år för att få i sig mängder så att man hamnar över gränsvärdet. Hur många gränsvärden har så väl tilltagna gränser...

- Resecentra
Ett resecentra vid Umeå Ö och utan öppet rum under Holmsundsvägen har enligt arkitekt varit omöjligt. Förslagen som är i röret ser ut att bli riktigt vackra och öppna mot älven, och helt klart inte det som motståndarna påstått.

- Salmonellafrågan har den blivit uppblåst? Jag bara frågar efter redovisning i länsstyrelsen.

- Bjurholm vill visst inte gå in i en gemensam beställningscentral för färdtjänst. Synd då sånt blir billigare. Man tänker väl inte starta taxirörelse själv i kommunen eller vad gäller det?

- Idag är det möten hela dagen och andhämtningen däremellan är inte så stor. Så tätt att mötena i vissa delar ligger i samma lokal; kommunförbundets styrelse mellan 10 och 14, samarbetsorganet mellan kommun, landsting, Lako mellan 14 och 16: samverkansorgan är ärendet. Jag avslutar mellan 16 och 18 och träffar universitetet. Första träffen kl. 8 talar jag inte om med vem och vad.

- Efter hockeysegern i går hade jag två timmars promenad och det kändes bra, däremot känns det också att det varit lite slarv under våren. Måste bli bättring på det. Innan nästa blogg ska jag även ringas upp av Radio Umeå vid halv åtta i morgon. Då förväntar jag mig att få höra delar av Blueberry Hill med Fats Domino. Gamla rocklegender är bra.

Flum från Vänsterpartiet

Dagens blogg börjar med gårdagens chock som var att vänsterpartiet vill göra det lagligt att knarka. Knarkare får ju tag i knark, har det på sig och ertappas. Jag tror det kallas ringa narkotikabrott. Enligt de rapporter vi fått till Brå så är det bästa sättet att i ett tidigt skede stoppa ingången i knarkträsket. Fruktansvärt flummigt!

Målstyrning
Umeå kommun styrs via klara och tydliga mål och det är från dessa mål verksamheten följs upp. Revisorerna har haft synpunkter på detta. Nästa år ska det bli klara och tydliga mål i jämställdhetsarbetet och i alla dokument och handlingar ska det visas hur man arbetar med jämställdheten. Vi har länge jobbat med jämställdhet, med policys och med jämställdhetsplaner som jämställdhetslagen föreskriver. Men som sagt nu tar vi nya tag och lägger in jämställdhet som ett övergripande mål så att det blir lättare att följa upp vad som görs.

UKF
Idag har vårt kommunföretag styrelsemöte där vi ska gå igenom principerna med vår revisor. Jag skulle tro att han är nöjd med hur våra dotterbolag sköts och hur ekonomin ser ut. Kollektivtrafiken är väl den verksamhet som genomgått störst förändringar och det ser bra ut när det gäller resandeantalet och därmed intäkterna. Vi har vidtagit åtgärder beträffande taxor (som det är länstrafiken som beslutar om enligt reglerna) och linjeförändringar. Umeås kollektivtrafik är både bra och billig men tyvärr så finns det fortfarande en hel del att göra och dessutom måste den bättre samordnas med landsbygdstrafiken.

Invigning av den utbyggda fabriken
Idag ska Volvo inviga den utbyggda fabriken, vilket känns mycket bra. Varje gång som Volvo investerar i Umeå är bra då dom är oerhört viktiga för sysselsättningen. Dom är duktiga på att sälja lastbilshytter och jag ser gärna att fabriken ska utvidgas ytterligare så att fler hytter ska kunna byggas här. Man får bara hoppas att dom inte avskräcks av Sveriges konstiga regelsystem när det gäller prövningarna. Det finns väl ingen i detta land som tror att det är bra för Sverige att vi får sådana processer som när det gäller Botniabanan. När det gäller processen som var för den utbyggnad som invigs i dag avgjorde valet och gick åt rätt håll. Volvos måleri i Umeå är världsledande ur miljösynpunkt och man släpper ut minst farliga ämnen per hytt i hela världen. Duktigt jobbat!

Media drar ner företagsklimatet, Homo och Botniabanan

Företagsklimatet var på tapeten i går. Vi hamnade inte bra till i attitydundersökningen. Orsakerna är många. Det som drog ner betygen mest är rubriken; Medias attityd till företagande, där ligger vi på 256 plats, medan Skellefteå ligger på 76:e. Företagen tycker media har dåliga attityder till företagandet. Tyvärr kan inte kommunen göra något åt det.

Homo
Igår kom den s.k. homo domen där kommunen påstås ha diskriminerat ett homosexuellt par trots att kommunen har yttrat sig positivt i ärendet. Orsaken var en kristdemokrat som reserverat sig då hon hade en annan uppfattning. För mig var domen väntad. I annat fall har man varit tvungen att skriva om kommunallagen. En ordförande kan inte hindra någon från att ha en annan uppfattning eller hindra folk från att reservera sig. Dessutom är inte politiker anställda som det påstods i stämningen.

Botniabanan
Att kompensationsbeslutet som miljödomstolen tog om Botniabanan skulle överklagas var inte heller förvånande. Detta trots att alla domstolar, till och med miljööverdomstolen, har sagt att regeringens beslut om tillåtighet gäller. Detta lagstiftningskrångel gör det omöjligt att till rimliga kostnader dra infrastruktur i vårt land. Högsta domstolen gav inte heller prövningstillstånd. Det känns som att det gäller att sabotera ärendet så mycket det går samt att det är ett levebröd för advokater. Deras mål handlar om att få så mycket överklagningar som möjligt och att skicka så stora räkningar som möjligt.

Ön
Idag har vi många ärenden som t.ex. miljömål och Öns översiktsplan. Ska villigt erkänna att beträffande miljömålen så är det en fruktansvärd blandning av stort som smått, vått som torrt, mål som medel. Jag hoppas verkligen att vi landar där vi landat förut, nämligen att särskilja mål och strategier, för det är där det blandas ordentligt. Mål ska, precis som vi sagt, till fullmäktige medan strategier, som är medel, ska kunna ändras över tiden. Exemplen på strategier är många och vissa av dem styr vi inte ens över. Bara för att ta några exempel, avskaffa bärbara telefoner 2008 i skolorna, marknadsföra dricksvatten, yrkesfiskarnas antal ska inte minska, antalet betesdjur öka osv.

Dags att starta friskola i arbetarrörelsen!

Arbetarrörelsen måsta vakna till, men börjar bloggen med lite internationellt. Fransmännen fick en ny höger president. Enligt Frankrike-kännare finns det risk för oroligheter, kanske inte med samma orsak som i Estland. Själv har jag bara svårt att förstå dom som försvarar ryssarna. Visst är det varje lands egen sak att bestämma om sina statyer.

Jag tycker det är hög tid för arbetarrörelsen att öppna ögonen ordentligt. Man har hela tiden lagt stor vikt på utbildning och folkbildning. Studietimmarna i studiecirklar har genom årens lopp blivit många för mig. Studier bedriver man också på folkhögskolor och kursgårdar. Men jag tycker inte att man har tagit grepp för utbildningen i övrigt. Jag tänker på friskoleetablering.

Det är mycket hög tid att arbetarrörelsen tar sådana initiativ. ABF är ju det gemensamma studieförbundet för partiet och LO. Visst måste det finnas kunskaper att dra igång en friskola i Västerbotten. På gymnasienivå översköljs vi av ansökningar från det ena företaget efter det andra. Gymnasielinjer som skulle vara intressant upplägg med finns ju många saker att välja på. Grundskolefriskola kunde också vara ett alternativ. Varför överlämnar arbetarrörelsen friskolorna till andra aktörer? Vakna och sätt igång några friskolor kopplat till arbetarrörelsen. Det skulle vara en välgärning om vi kunde starta något i den vägen.

Björklöven tappar en del unga. Låt bara fler nya växa in från juniorsidan så man inte en gång till blir en främlingslegion. Får de unga spela så växer dom.

Var håller media hus när det gäller utnämningspolitiken?

Lennart HolmlundTjocka gubben

Jag börjar dagens blogg med min katt. Han går inte att lura med falska ord eller löften, han avslöjar allt och misstänker när det kan bli bilåkning. Det är ingen höjdare för honom.

De borgliga partierna har kritiserat utnämningspolitiken och jag tidigare redovisat Carl Bildts utnämningar, men när det gäller utnämningar har jag inte sett den kritiska media granskningen.

I Botniabanan har regeringen bytt ut statens representanter. Det kan jag förstå att man vill göra. Jag tror också regeringen har i förväg bestämt vilka poster som de olika partierna får. I detta fall föll det troligen ut på folkpartiet.

Det intressanta är att den ivrigaste kritikern mot utnämningspolitiken är en folkpartist vars fru numera blir ordförande i den bolagsstyrelsen. Hon kan säkert göra ett bra jobb, jag känner henne inte, så jag kritiserar inte henne. Inte ett dugg, för vi kommer säkert att fullfölja uppdraget att bygga järnvägen. Men sluta kritisera s-regeringens utnämningspolitik när systemet inte följs. Ärlighet är en dygd.

Några korta andra funderingar i dagens blogg; vi vill inte ha över kostnaderna till kommunerna när a-kassereglerna förändras för studenterna och vad är gjort för Thailändarna som vill ta hand om naturresurserna, dvs. bären. Ledande folkpartister hade sitt budskap klart vi ändrar reglera, snarare Thailands regler.

Klart för fisken

Oj, Oj vad skönt att vi har fått fram en förlikning för den leksugna fiskens skull så den får lägga sin rom i det vatten som den tycker är bäst. Alla som medverkat kan vara stolta.

Däremot är det inte skönt att sitta i fullmäktige när folk inte håller sig till ämnet eller när man pratar länge i ett ärende trots att det inte finns några andra yrkanden än kommunstyrelsen. Det finns några som har stora behov att gå upp ofta, även om man inte är tvingad.

Städning och sopor dyker ständigt upp, främst på våren. Vi har lokala ordningsstadgar som säger att det är förbjudet att skräpa ner. Om någon åkt dit för det - det vet jag inte. Samma sak gäller för folköl och starkare drycker i centrum. De är förbjudet att dricka inom centrumfyrkanten, givet att drycken inte förtärs på en pub eller krog. Ändå är det ingen som åker fast. Ska vi ha regler ska man kunna ingripa mot lagbrytarna, annars blir det ingen respekt för lagarna.

Fullmäktige, presskonferens och kulturfientlig högerregering

Idag har vi både au och fullmäktige. Visserligen är det inte sista måndagen i månaden då vi brukar ha det, men vi flyttade bort det från valborg. Vi ska ändå försöka vara klar till kl. 18 då vi inte har någon lunch. Lyssna på 102,3 så får du reda på vad det handlar om.

Spännande presskonferens
Jag ska dock börja med att vara frånvarande en liten stund under interpellationsdebatten. Vi är många som samlas till en presskonferens vid lunchtid och jag lovar att vi har intressanta saker att säga.

1 maj var härligt, dock lite kyligt. Det jag sa i talet finns på min hemsida men jag fick 20 minuter så allt hanns inte med. Jag hann t.ex. inte gå in på regeringens sysselsättningspolitik som kommer att få stora svårigheter för vissa museer som har sommaröppet och inte har fast anställd personal. Det som drabbas är öppettiderna, t.ex. på sågverksmuseet i Holmsund, Kulturrum i Västerbotten, Båtmuseet på Holmön och många fler.

Tidigare fanns det statliga pengar till sommaranställning av guider. Nu drar regering in dessa pengar för att sänka skatterna för dom som är rikast. Staten som tidigare satsat pengar för upprustning av husen. Nu kommer det att bli sämre med alla dessa besöksmål i vårt län. M-politiken slår inte bara mot jobbarna, vi andra får inte heller möjlighet att se dessa kulturskatter. En kulturfientlig regering har vi, men undra vad Maud Olofsson skulle sagt om en S-regering gjort likadant?

Första Maj-talet

Första Maj tåget, Rådhustorget

På www.s-info.se/holmlund går Första Maj-talet att läsa. Det är det talade ordet som gäller.

Demonstrera mot högerregeringen

1 maj en högtidsdag.
Så är det och så har det varit för mig genom åren. Det är en speciell känsla att gå i ett första maj tåg och det är en speciell känsla att hålla tal. För mig är det första gången som jag är huvudtalare här i Umeå även om jag många gånger har hållit en välkomsthälsning, både som ordförande i arbetarekommun och tidigare som facklig ledare.
Sedan jag blev kommunalråd har det mest varit att åka ute till de olika arbetarekommunerna och där hållit mitt tal
Tyvärr är väl inte vädret vad man önskar men det går inte göra något åt. I dag finns det mer än på länge att demonstrera emot. Vi har ju en riktig högerregering som kör en omvänd Robin Hood politik, tar från dom fattiga och ger till dom som redan har. Exemplen är många och det kommer jag självklart att beröra i mitt anförande. Det anförandet kommer senare att läggas ut på min hemsida så alla som vill får se vad jag tagit upp i dag.
Sitt inte hemma och tjura utan gå ut och demonstrera