Bättre miljö kräver nya tag
Det är inget nytt i detta men varför ska vi inte kunna få de anställda att åka kollektivt i tjänsten eller kanske till och med cykla? Kommen står idag för allt underskott i kollektivtrafiken inom Umeå kommun. Vi skulle kunna finna ett system där man åker gratis i tjänsten för kommunen ska ju ändå betala.
Om förvaltningarna lyckas med detta utan att behöva betala får man pengar över till annat, som att skaffa fram löneutrymme. Det passar självklart inte alla men jag är säker på att det skulle vara möjligt att genomföra. Systemet skulle gälla i jobbet och det skulle vara enklast istället för att hålla på med fakturering osv. Finns viljan så borde det gå.
På andra ställen har man infört rabattkort eller månadskort som man sedan åker på till och från jobbet samt på fritiden men sådant ska förmånsbeskattas och tas då ur ett löneutrymme. Parkeringarna är också på gränsen till att vara för låga i förhållande till skatteregler och förmåner och stimulerar inte till gång, cykel eller kollektivtrafikokände. Jag kanske ska föra över idén till tekniska nämnden och Christer Paulsson till att fundera över om inte gratis buss för förvaltningarnas anställda på arbetstid kunde vara en bra idé.


LENNART
Kommentarer
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Alla kommentarer som skrivs måste godkännas av ägaren till bloggen innan de publiceras.
Skriv kommentar