Lennart Holmlund, kommunalråd

Sysselsättning: Kommunalråd (s) i Umeå sedan 1994
Född: 13 februari 1946

Familj: Inger och en utflugen son.
Bor: Mitt i stan.
Bil:. Kia Venga sedan i somras
Husdjur: Två katter, Måns och Moses Måns smal och Moses fet.
Första minne: När jag var rätt liten och ramlade i källartrappen hemma i Långvattnet.
Bästa minne: När jag tog körkortet. Det betydde mycket för mig då. När jag anlände till Cypern 1968 för FN-tjänst
Bästa skolmaten: Kåldolmar.

Bästa låt: Blueberry Hill med Fats Domino

Bästa Lövenback: Genom tiderna är Lars Karlsson
Smultronställe: Sommarstugan i Långvattnet som också är min födelseby.
Avkoppling:  Sport i alla dess former och att gå på trav.

Musik: Gillar gammal klassisk rock
Bästa egenskaper: Jag har ett bra minne och lätt att få med mig folk


Fem i topp
- det bästa med Umeå

1. Tillväxten
2. Öppenheten
3. Ungdomligheten
4. Idrotten
5. Utbudet

Olika skatt på inkomst är högerpolitik

 

Regeringen den gör dagliga utspel inför framtiden och media följer lydigt med som budbärare. Det är en ny ära när det gäller presentation av budgeten, man släpper ett fläskben i taget men vi får aldrig se om vi ska låna till detta och betala ränta på detta.
 
Idag handlar det än en gång om sänkta skatter och nu för pensionärerna som ska få en skattesänkning på upp emot 150 kr i månaden.
 
Det här är fjärde året i rad som man medvetet ökar klyftan mellan pensionärer och den skatt löntagarna betalar. Det är självklart diskriminerande att ha olika skatter.
Pensionen är en uppskjuten lön som man sparat till under de aktiva åren i förvärvslivet och jag förväntar mig att vårt parti och våra samarbetspartner har ett skattesystem som har samma skatt på de olika inkomsterna.
 
Pension är en uppskjuten lön och ska ha samma skattesatser som de som jobbar

2 Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

LP säger:

En logisk följd av ditt argumenterande för Pensionärerna, som jag håller med om, är att platt skatt då är den mest rättvisa lösningen på skatterna, alltså att alla har samma skattesats oavsett om det är lön, pension eller säg...en riktigt hög lön det handlar om. Det är din egen logik så då måste ju platt skatt vara socialdemokratisk rättvisepolitik. Det finns hopp om en rättvisare värld!

Saturday 19 September 2009 klockan 17:16

Bertil säger:

Med den skattepolitik borgarna har så blir klyftan katastrofal vartefter tiden går.
2006 var skatten i princip lika för lila inkomst.
2008 hade borgarna rört om då var skatten ca: 8000 högre för gruppen uytanmförskap. d.v.s (sjuka, arbetslösa, pensionärer.)
2009 böven skatteskillnande ca: 9000kr/ år
2010 riskerar den bli ca: 12000kr / år
Hur stor klyfta vill alliansen skapa.
ja säg om 10 år. 100 000kr/år eller 150 000kr /år

Hur stor kan skatteskillnaden bli egentligen. Kan klyftorna bli så stora så det blir utanfölrskapet som ska betala skatt och löntagarna inte betala nån skatt.

Frågan måste ställas på sin spets hur stora klyftor vill man ha.

tisdag 15 september 2009 klockan 22:14

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS