Linnéa

Född: Mars 1988

Bor: I en by utanför Älvsbyn på en bondgård med Pär, hunden Thule samt katterna Melvin och Gun. På gården bor också svärföräldrarna, deras tre katter och trettio kor i fuset.

Gör: Jobbar som djurskötare här hemma tilsammans med svärföräldrarna. Har nyligt gått seminkursen och har avelsansvaret på gården

Har: Ett stort djur och naturintresse samt en dröm om att i princip bli självförsörjande på gården. 

Skriver om:
Allt som faller mig in. Blir såklart mycket om djuren i mitt liv, mannen i mitt liv, husrenoveringen och vägen mot tillfrisknande.

Fortsätter skriva på VK-sidan trots att mina vägar nu lett mig till Norrbotten.

Skriv gärna kommentarer, det uppskattas :)

 

Gott samvete

För första gången på länge ska jag göra absolut ingenting och lite mindre idag! Har inga läxor i och med att jag tentade två kurser i fredags och nästa kurs börjar inte förrn den 27/1 och dessutom är det inget jobb i helgen. Blev lite hektiskt i fredags, lämnade in hemtentan strax efter kl 15 och sen skulle jag befinna mig på plats i stan för att skriva salstenta kl 16. Kom till östra paviljongen och kände mig som en yr höna då jag inte hittade salen men till slut löste det sig. Skrev på alla frågor och det kändes helt okej, hittade lagstöd till allt och ska då verkligen tacka min lyckliga stjärna att jag har sifferminne. Det är ovärderligt vad gäller att komma ihåg paragrafer :P

Igår kom Lisa och vi satt och surrade, skulle börja göra oss i ordning för en utekväll och jag skulle duscha men det blev snarare blött i hela badrummet istället för på mig då duschslangen gått sönder. Svidade och och öppnade första cidern, sen blev det middag på Blå Huset. Vi hann diskutera allt viktigt och oviktigt i livet och sen kom Annalill förbi och skjutsade oss till stan. Gick in på Olles och det var riktigt dött först men sen började det komma lite känt folk. Min bästa kill-kompis Peter kliver in genom dörrarna och det betyder att kvällen är gjord så att säga. Såg lite Vännäs och Vännäsby-folk också men höll oss till vårat bord :P Har nu lovat Lisa att det inte blir för länge till nästa gång.

Imorrn blir det åter till lagårn, känns bra då jag lider av lite ko-abstinens (om det finns något sådant) men idag ska jag bara ta det lugnt!


2 Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Malin säger:

Klart att det finns ko-abstinens! :)

tisdag 19 januari 2010 klockan 04:56

Wiggo

Ingemar Wincent säger:

TVÅ tentor på samma dag?? Imponerande! Du har definitivt gjort dig förtjänt av en slappardag! :)

söndag 17 januari 2010 klockan 14:16

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS