Skolvecka.
Hela denna vecka ska tillbringas på universitetet och jag är redan less efter 3 dagar. Har iofs börjat läsa en väldigt intresant kurs om metodik-handläggning så det är ju bra. Har precis skrivit klart en hemtenta i den tidigare kursen också. Har information om ex-jobbet nu på fredag och sen är ju tanken att det ska dra igång. Väldigt dålig tajming eftersom det är påsk mitt uppe i allt. Exjobbet ska vara inlämnat och klart den 25 maj och redovisas första veckan i juni. ÅNGEST är bara inledningsordet som beskriver detta. Har iallafall en handledare och ett ämne att skriva om men måste formulera en bra frågeställning. Mitt mål är att skriva färdigt så mycket som möjligt i april månad, får väl se hur det håller.
Fick ett mycket efterlängtat telefonsamtal i söndagskväll från Älvsbyn. Jag har sökt jobb som djurskötare på ett större jordbruk där och nu ringde dem och ville att jag skulle komma på intervju och besök i lagårn. Känns verkligen kul så får hålla tummarna att jag får jobbet också. Anställningen börjar 3 maj vilket innebär att exjobbet i stort sett måste vara färdigt. Men jag ropar inte hej förrn jag är över bäcken som man brukar säga. Ska väl se till att fixa jobbet först :)
Var med katterna till veterinärn i måndag också för vaccination. De skötte sig galant och när man får höra att Amira är en riktigt fin katt så sväller ju hjärtat till dubbla storleken! <3 Skönt att ha detta bortgjort och att det är hela 3 år till nästa gång.
Ikväll blir det försenat födelsedagsfika med syskonen, blir en väldigt enkelt tillställning men ack så trevligt.
Uppdaterad: onsdag 24 mars 2010 klockan 16:57


Linnéa
Kommentarer
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Alla kommentarer som skrivs måste godkännas av ägaren till bloggen innan de publiceras.
Skriv kommentar