Vägen tillbaka efter olyckan i Thailand
 

Instagram  FÖLJ MIG PÅ INSTAGRAM

Hemsida: http://www.lottaz.blogg.se

Bloggar om:

vardagen, livet och rehaben efter olyckan, musik, vänner.

Sysselsättning: GE Healthcare

Född: 1984

Familj: Mamma, pappa, två yngre bröder, 2 "systrar" och 1 "bror" i Thailand och en fin pojkvän

Bor: i Umeå

Husdjur: två katter, Busmus och Liten katt a.k.a monstret

Värsta minne: olyckan i Thailand

Bästa minnet: alla minnen med mina nära och kära.

Favoritmat: mammas mat.

Smultronställe: Köpmannebro hos min vän Jennie.

Avkoppling: umgås med mina vänner, eller ta ett varmt bad. En resa till värmen är ju inte heller helt fel.

Bästa egenskap: lättsam, stark, och nästan alltid glad.


♪♫•*¨*•.¸¸❤¸¸.•*¨*•♪♫•*¨*•.¸¸❤

 

 

 

♪♫•*¨*•.¸¸❤¸¸.•*¨*•♪♫•*¨*•.¸¸❤

 

 

 

 

 

♪♫•*¨*•.¸¸❤¸¸.•*¨*•♪♫•*¨*•.¸¸❤


 

Lotta Engman


 

susnet statistik

Skrivs av

Visar inlägg från april 2011

Jag pyser nu

Ja nu drar jag från stan och ska bara njuta av lugnet och helgen. Det har varit en intensiv vecka och nästa kommer bli värre. Jag önskar er en underbar helg och en trevlig valborg. Elda lugnt nu mina vänner.

Elin och Alex

Blondin eller brunett?

Varje år så här dax känner jag för att bli blondin, det hör som vår och sommaren till. Men jag vet oxå att om jag inte får den rätta blondfärgen så tröttnar jag fort och vill bli brunett igen. Ska snart boka in en klipptid hos min frissa Johanna på studio 88. Frågan är om jag ska skippa bli ljusare detta år eller fortsätta med tradiotionen? Vad tycker ni?



Nya framsteg

Igår kom jag och tänka på en sak som blivit bättre med denna nya behandling som jag går på. När jag ligger har jag svårt att få musklerna att lyda mig. Jag är stel och ibland lyder musklerna inte alls så det har varit svårt att röra sig när jag ska sova. Eftersom jag oftast har ont när jag ska sova så vänder jag mig ofta och det är svårt ibland. Det kan ta upp mot fem minuter för att ta mig från ryggläge till sidoläge. När jag ligger på rygg kunde jag bara lyfta rumpan så pass att jag får in handen under innan det tog stopp.

Nu har det blivit bättre. Jag är rörligare, det går fortare och det tar inte emot lika mycket som innan. Som jag är nu i just detta läge, så bra har jag inte varit sen före olyckan. Det känns så bra och jag blir så glad när jag kommer på att jag faktiskt klarar detta bättre. Jag ser själv framsteg. Oftast är det folk runt mig som ser dom före jag själv gör det så nu är jag riktigt nöjd. Jag är så glad att jag har hittat Anders på smärtmottagningen och från och med nu kan det bara gå framåt, så känns det verkligen. Så nu håller vi tummarna att detta ska hålla i sig och att jag fortsätter göra framsteg.

Dagens middag

Broccoli och flingsalt

Lite riven prästost

Stekt fläskytterfilé



Jag har tänkt på en sak

Jag har tänkt på en sak när det kommer till den nya behandling jag går på nu. Sist jag var där fick jag en lite smärtreaktion på höger sida bröstryggen. Men det är det lilla, en fis i rymden om man jämnför med allt som blivit bättre. Om nån frågar mig hur det är idag så säger jag ju att det känns bra, riktigt bra. Men det kan bli så mycket bättre hoppas jag. Det känns som det gjorde så här dags förra året men skillnaden är att jag har lärt mig att inte rusa på för fort.

Förra året när jag kände mig så här bra så rusade jag på i en takt som kroppen inte klarade av och ni som följt min blogg länge vet ju att i slutet av maj förra året las jag in på sjukhuset två veckor och blev jättedålig. Jag har sen dess försökt hämta mig från det bakslaget och det har varit tufft. Jag låg ju däckad hela sommaren och långt in på hösten och sen drog jag igång med arbete och träning igen. Även då rusade jag på för fort när jag kände att det blev bättre och det slutade med en vecka på sjukhus vid lucia. Det har blivit kämpigare och kämpigare att ta sig vidare igen efter bakslagen som kommer eftersom dom slår så hårt.

Nu har jag facit i handen och vet att jag måste hitta en jämn nivå i arbete, träning och privatliv. Jag ska kunna klara av allt detta när jag har mina bra dagar men även när jag har mina dåliga dagar. Så denna gång ska jag försöka att känna efter mer än jag gjort tidigare så det inte slutar på sjukhus igen.

Det är dock lättare sagt än gjort när både försäkringskassan och jobbet vill att jag ska öka så mycket som möjligt i arbetstid för att jag ska få behålla mitt jobb. På min arbetsplats måste man jobba deltid, dom godtar inget deltidsarbete. Så får jag nu inget stöd från försäkringskassan så är risken stor att jag blir av med jobbet. Att ta det lugnt samtidigt som man har det hängandes över huvudet är inte det lättaste. Hälsan är viktigast och jag gör så gott jag kan i den takt jag klarar av. Det blir som det blir och jag tar dagen som den kommer även om det är lite tufft just nu, det enda som känns bra är att ryggen blir bättre.

Försäkringsmedicinsk utredning

Idag har jag varit på Norrlandskliniken och träffat en ryggläkare som är en av dom fyra människor jag ska träffa inför försäkringskassan försäkringsmedicinska utredning. Imorrn ska jag träffa sjukgymnasten och på tisdag ska jag träffa en psykolog och en arbetsterapeut. Dessa fyra ska göra en bedömmning på mig som försäkringskassan behöver för att ta ställning till min framtid. Förhoppningsvis går det bra men vi vet alla hur svårt det är att vara sjukskriven i dagens samhälle. Det kan lika gärna och mest troligt inte bli som jag tänkt.

Jag har en tuff prövning framför mig och jag ber till gud att allt går vägen. Jag tycker att allt jag kämpat för dessa tre år borde betyda nånting. Jag hoppas nu att alla mina läsare håller alla tummar och tår för mig, jag behöver det verkligen nu.

Dagens middag

Bakad potatis med en röra gjord på tonfisk, grekisk yoghurt, pressad vitlök, purjolök, rödlök, citron, avocado, tomat, majs, citronpeppar och persillade.

Påsk

Vårkänslor

Surfin' Bird

 
Rolig, bra men udda låt

Lasrad idag

Idag har jag varit hos Anders på Smärtmottagningen för ytterligare en laserbehandling. Den här veckan har jag två inbokade behandlingar och nästa vecka har jag tre stycken. Ska bli spännande och se vilket håll det går åt när jag får en intensivare behandling. Jag känner mig fortfarande glad och hoppfull när det kommer till denna laser och Anders som behandlar mig. Han är en räddande ängel för mig, han har fått min vardag att bli lite lättare. Ska skriva mer om laserna nån annan gång. Nu ska jag ut på en prommis i det fina vädret.

Mycket nu

Tisdag: Jobb och behandling på Smärtmottagingen
Onsdag: Jobb och tid hos ryggläkare på Norrlandskliniken
Torsdag: Jobb och tid hos sjukgymnast på Norrlandskliniken
Fredag: Jobb och behandling på Smärtmottagningen

Så vacker

Ordets makt

Påskhelgen

I torsdags åkte jag iväg till en kompis och jag kom hem till stan idag. Hela helgen har varit helt underbar, vi har ätit gott och druckit gott. Hela dagarna har spenderats i solen, från morgon till kväll. Frukost, lunch och middag har ätits utomhus i det underbara vädret. Barfota, kortbyxor och linne har jag haft på mig alla dagar. Det finns så mycket att berätta och jag vet inte vart jag ska börja så jag sluta skriva här. Bilder från helgen finns längre ner i bloggen.

Hur har ni haft det?

Påskdagen

 

Påskafton

 


Långfredag

Dagen började med frukost ute på altanen i solen. Sen packade vi in oss i bilen och åkte till Gulltjärn. Där satt vi ute nästan hela dagen, helt underbart. Vi blev bjuden på lunch, fika och middag innan vi vände bilen hemåt igen. Här kommer lite bilder från långfredagen.

 

Glad Påsk


Påskkärringar

Hade precis besök av fem små söta påskkärringar och tur var väl att jag köpt hem lite karameller. Förra året så rök min solpengar (alla guldtior) jag hade hemma för då fanns det inge snask till kidsen. Nu sitter jag och väntar på pappa som kommer med lillebror, sen drar jag bort från stan.

Framsteg

Nu har jag precis kommit hem efter den efterlängtade behandling. Vi pratade om vilka tecken på framsteg jag har haft under tiden jag gått där. Spikmattan och strömmen används inte längre, okej spikmattan kan jag använda ibland för att det är skönt men inte längre för värkens skull. Jag har även slutat med min starka smärstillande medicin. Vi prata oxå om att förhoppningsvis är det behandlingen som hjälper så det inte bara är att jag i en bra period just nu.

Solen, våren och hoppet om att det kanske kan hjälpa mig är väl oxå en stor anledning till att jag mår så pass bra som jag gör nu. Håll tummarna för att det här går vägen nu, jag tycker faktiskt att jag förtjänar att bli av med lite av min smärta iaf.

Eller?
 

Behandling + ledighet

Nu ska jag snart iväg på nästa behandling, jag längtar så. Ska även fixa lite ärenden nere på stan så allt är gjort och jag kan njuta av påskledigheten. Senare idag kommer lillebror hit och när jag visat han vart allt är så åker jag iväg. Kommer bli dålig uppdatering i helgen men nått ska jag ändå hinna skriva.


Till er från mig


Ha en underbar dag


Kolla vad jag fått

Detta hängde på min dörr nu på morgonen :)



Tusen tack mina fina vän, du gjorde min dag :D

BB

Nu är det dax för Big Brother och sen ska jag knoppa. Känner mig riktigt trött ikväll och tror att jag kommer sova riktigt gott. Jag längtar som tusan efter behandlingen imorrn. Nu när jag känner att den hjälper så vill jag ju bara ha mer. Nästa vecka börjar intensivare behandlingar, jag kommer då gå på tre behandlingar och veckan och se hur jag reagerar på det. När jag börjar känna mig trygg i denna behandling så ska vi öka på med ytterligare en :)

God natt mina fina!

Packar

Hejsan gott folk!

Nu har jag fixat och donat lite här hemma. Imorrn kommer lillebror och ska bo här under påsken, han ska ta hand om kräken mina medans jag är bort och kopplar av lite. Imorrn ska jag även ner på stan en snabbis för att få den efterlängtade behandlingen. Nu får vi hoppas att det blir fint väder i helgen så vi får sitta ute och mysa och kanske till och med få lite färg på kinderna. Ska bli skönt att komma bort från stan en stund och bara vara.

Är det nån av ni som ska åka bort i helgen eller ska ni vara på hemmaplan?

Härliga dag

Fy tusan vad bra det känns idag, det var länge sen jag kände mig så här glad som jag gjort idag. Tänk vad våren, solen och värmen kan göra. Ikväll har jag och bror varit hos mormor och morfar och ätit god mat och gott fika. Har hunnit surra en sväng med grannen och nu ligger jag nerbäddad framför big brother.

Imorrn ska jag på jobbet, sen ska jag iväg och träna med Maria. På kvällen får jag kanske fint främmande från mina vän Arto. Han ska på spelning i Sverige och det kan strula med båten över och blir det så ska han slagga här. Så efter träningen måste jag städa och fixa lite.

Nu ska jag fortsätta kika här så jag tackar för mig.

Massa kramar till er från en glad Lotta


Det spritter i mig

Underbaaaaart!!



Va härligt det är när solen skiner, va mycket lättare allt känns då, va mycket gladare man blir. Idag har jag hunnit med mycket :) Jag har varit och jobbat, haft möte och utvecklingsamtal. Hann precis in genom dörrn så ringer min vän och frågar om jag ska med ner på stan och käka lunch. Sagt och gjort, ner åkte vi och det blev en grillad focaccia och efter det tog vi oss varsin islatte och strosade runt på stan. Man både ser och känner att det är vårkänslor i luften.


Jag har även hunnit på systembolaget och köpt mig lite rosévin, köpt mig ett par kortare leggins, ett par mjukisbyxor att ha på jobbet. Har varit på djuraffärn och köpt käk till kräken mina. Sprang på min vän Karin och vi surra en stund och nu är jag hemma igen. Ska nog börja fixa lite på balkongen och sen ska jag och bror iväg till mormor och morfar på middag.


Snart kan man sitta ute och bara må gott i solen. Jag känner verkligen att gnistan inom mig börjar glöda igen och om jag glömmer bort allt som har med jobb och försäkringskassan att göra för en stund så mår jag riktigt bra.  Det var länge sen mina gnista slockna och jag hoppas att den glöd tar fart och blossor upp igen. Tänk om det kunde lösa sig på jobbfronten oxå va glad jag skulle bli.

Jag märker att jag börjar känna igen mig själv, jag är glad, sprallig, skämtsam, levnadsglad och det är av många anledningar. Vårkänslor hos mig och andra gör mycket ;) att behandlingen verkar funka på mig gör ännu mer. Jag känner mig bara lättare på nått sätt och jag hoppas det sitter i. Jag vet att jag har ups and downs men jag ska verkligen passa på att njuta till max att det är som det är och att det känns som det känns just nu.

Har ni vårkänslor i kroppen?

Det värmer i själen

Fy tusan va härligt det är att vakna när solen lyser på morgonen, fåglarna kvittrar och man känner vårkänslorna rusar i kroppen. Nu ska jag kila iväg på jobbet och sen blir det hem och vila lite. Vid middagstid åker jag och lillebror till mormor och morfar, ska bli mysigt att åka dit ut.

Jag ville bara önska er en underbar dag, massa kramar till er.

Ny version

Tidigare idag la jag upp en låt med Eliza Doolittle och här kommer samma låt men en annan version. Här ser man killen med den underbara rösten. Han gör verkligen hela låten och jag får gåshud när han sjunger och dessutom ser han ut som en riktig nallebjörn som mamma sa.


Nu du pappa

Dagens middag






Stekt falukorv (well done) och stekt rödlök

Underbar

Lördagskväll

Nu ska jag fixa lite här hemma och sen invänta min oförargliga vän som ska komma och hälsa på mig. Jag ville bara passa på och önska er en trevlig lördag. Många varma kramar till er mina underbara vänner, släktingar, bekanta och andra läsare.

Dagens middag

Broccoli, lax och en sås gjord på lite

majo, gräddfil, bostongurka, kryddor, citron och rödlök



Så jävla nöjd

Ligger och skrattar åt gårdagen, jag är så jävla nöjd. Jag var lite orolig att jag skulle hört eller sett allt på youtube redan, för så var det när vi såg Pablo Francisco. Men inte igår inte, allt var nytt! Jag älskade alla skämt om Umeå och Sverige. Jag skratta verkligen så jag grät och jag hopppas verkligen han kommer hit fler gånger. Skulle lätt kunna gå igen idag om jag varit i Sthlm.

Han hade med sig Walter, Achmed och Achmeds son, Peanut och José Jalapenô on  a stick :) Såg även en arbetare plocka fram Bubba J och det skulle säkert va ett extra nummer, men så fort han sa tack för idag så var alla på väg hemma. Hade vi suttit kvar och klappa lite mer hade vi nog fått extranummret.

Det enda kan har att klaga på var insläppet och utsläppet. När vi kom dit vid sju (det skulle börja 19.30) det fanns ett insläpp och en garderob. Det tog sån tid att hänga av sig, kön var sååååå lång. Showen börja tillslut vid nio och den började med Guitar Guy, ni som sett olika klipp men Jeff Dunham vet vem han här. Han hitta på en sång om Umeå och berätta massa roliga grejer.

Sen var det dax för Jeff och som vanligt började han med att berätta massa roliga saker om sig själv. Han visade bilder från skoltiden och alla dockor han haft sen han var barn. Han berättade en rolig historia om sin ena dotter och en massa annat kul. Efter det kom dockorna fram och först ut var Walter. Vi hade en sjukt rolig kväll och jag är helnöjd. Nu ska jag sova en stund till för jag känner mig lite bakis faktiskt.



Vilken jävla kväll

Berättar allt imorrn men nu ska jag knoppa



Dagens middag

Färsbiffar med pären, sallad och tzatziki

Läskande och god drink

Blåbärscappuccino


Middagen käkade vi på Costas och allt utom Marias efterrätt var så gott



Nu jävlar

Nyduschad och nu ska kläder och sminket på, håret ska fixas och skrattmusklerna ska värmas upp. Först blir det middag på Costas och sen drar vi till Umeå Aren för en underbar kväll med underbara Jeff Dunham!!


Ha en bra kväll!
 
 

AKUT AKUT!!!!!

Vi har en biljett över till kvällens Jeff Dunham så är det nån som funderat på att få och inte har nån biljett så här finns det en. Jeff Dunham har blivit riktigt stor och för att förstå hur stor han är så säger man i USA att han jämnförs med Seinfeld, då är man stor. Han är buktalare och har massa roliga karaktärer med sig och jag tror denna kväll kommer bli hysteriskt rolig. Så passa på nu!! Klicka på bilden för mer info om biljetten
 
Nu endast 250:-


Dagens middag

Har haft middagsgäster idag och dom har precis åkt. Elin, Maria och Maud var på plats och det vart en trevlig kväll med underbara brudar, god mat och fika. Är så trött så det blir inget långt inlägg. Ni får bilder istället!


Matmuffins

Paj med tomat och ädelost

Västerbottensoliver

Skinkarullar fylld med vitlöksost

Vitlöksbröd

Fick denna av Elin

Blommor av Maud

Choklad av fina Elin


Mumma

Nu står denna i kylen och gottar till sig inför kvällens middag

Jag har fotat och här har ni receptet

Citroncheesecake med passionfrukt

Ingredienser

150 g digestivekex (ca 12 st)
50 g smör eller margarin
1 msk vatten

Fyllning

4 gelatinblad
400 g philadelphiaost
2 dl créme fraiche
1,5 dl socker
1 tsk vaniljsocker
rivet skal och saft av 1 citron
2 ägg

Glasyr

1 gelatinblad
2 msk socker
4 msk vatten
2 passionfrukter

Tillagning

Finfördela kexen i mortel eller matberedare.

Smält fettet och blanda det med kexsmulorna.
Tryck ner smuldegen i botten på en rund form med löstagbar kant

(24 cm i diameter).
Ställ i kylen.



Lägg gelatinet till fyllningen i vatten ca 5 minuter.
Dela äggen i gulor och vitor.
Blanda gulor, ost, crème fraiche, socker, vaniljsocker och citronskal till en slät smet.
Vispa äggvitorna till hårt skum och rör ner dem i smeten. Värm citronsaften i en kastrull.
Ta den från värmen, lägg i de väl urkramade gelatinbladen och låt dem smälta.
Låt gelatinet svalna något och häll ner det i en tunn stråle i ostsmeten under omrörning.
Häll blandningen i formen och släta till ytan. Täck över och ställ i kylen minst 1 timme.

Lägg gelatinbladet till glasyren i vatten ca 5 minuter.
Hetta upp socker och vatten i en kastrull.
Lägg i och lös upp det urkramade gelatinbladet.
Skrapa ner innehållet i passionsfrukterna, ta inte med hinnorna.
Blanda väl och låt svalna.
Ta fram formen och bred ut glasyren så att det täcker cheesecaken.
Täck över och låt stå i kylen tills glasyren stelnat, minst 1 timme.
Lossa tårtan från formen runt kanten och under bottnen med en tunn kniv.
Garnera med färska bär.


Jag är klar

Nu är jag färdig med allt fix inför kvällen middag så nu får gästerna gärna komma. Vi blir fyra idag som ska njuta av god mat och dryck tillsammans ikväll. På menyn står paj, sallader, vitlöksbröd, matmuffins, fyllda skinkrullar och västerbottensoliver. Ska fota och lägga upp bilder senare men nu ska jag vila en halvtimme innan gästerna börjar dyka upp.

Ha en fin kväll mina vänner

Jag är kär

Jag blir alltid lite småkär i den stiliga skådespelaren Colin Firth när jag ser nån av hans filmer. Idag var jag och Nina och kikade på The Kings Speech och jag bara älskade filmen. Jag förstår verkligen varför han och filmen har vunnit oscars för filmen. Har ni inte sett filmen så gör det, den var såååååå bra.

Take me or leave me

 
Detta är en av mina absoluta favoriter när det kommer till film

På fredag smäller det

 

Då kommer denna man till Umeå och vi har biljetter

Dagens middag

Blandsallad, majs, lax och citron



Bakning

Sitter och funderar på om jag ska gå och baka nånting, muffins eller en paj kanske. Jag går ju främmande imorrn av min oförargliga vän och det är ju alltid kul om man har nått smarrigt att bjuda på till kaffet. Ska gå och kolla vad som finns i kyl, frys och skafferi :D

Celine, Anastacia, Shakira & Cher

Full rulle

Måndag: Idag har jag jobbat och sen var jag hos min läkare på vårdcentralen. Har även varit och handlat med min lillebror så nu är det gjort inför torsdagens middag.

Tisdag: Imorrn så jobbar jag i vanlig ordning och sen ska jag hem och städa och fixa lite. Det blir en lugn tisdag och det behöver jag verkligen. Ska iväg och träna lite oxå så det blir kanske inte så lugnt ändå.

Onsdag: Jag börjar jobba 1½ timme tidigare för jag har tid hos Anders på smärtmottagningen. Sen ska jag skynda mig hem för jag får äntligen besök av min hemliga oförargliga vän, det var jäklar i mig på tiden. Det var ritkgit länge sen vi sågs nu.

Torsdag: Jobb och sen hem och börja fixa lite. På kvällen får jag besök av tre vackra kvinnor och vi ska tillsammans äta en smarrig middag.

Fredag; Jobb och sen hem och vila för på kvällen är det ÄNTLIGEN dax för JEFF DUNHAM på Umeå Arena. Fy tusan va roligt det ska bli. Det är jag, Johan, Elin och Maria som ska fara.

Helgen har jag än inga planer, vi får se vad som händer och fötter.

Nytt i garderoben

Dessa är nu mina


Min underbara helg

I fredags åkte jag och min vän Nina till hennes familjs stuga som ligger mellan Storuman och Tärnaby. Resan var lång men den gick riktigt bra. När vi väl kom fram till stugan så började eldningen på en gång eftersom det tar en stund att få den varm. Det är en fräsch, fin timmerstuga som är jättemysig. Det fanns ingen rinnande vatten eller el där så det var dunkar, värmeljus och vedeldning som gällde.

Stugan sett från dasset

Bastun sett från stugan

Fotbad, ansiktsmask, bodyscrub och hårinpackning i denna vedledade bastu

Rökeri närmast och mellan träden skymtar man dasset

Stugan sett från bastun

Baksidan av stugan där vi satt och myste

Står uppe på sovloftet och fotar Nina 

Myspys

Dom godaste älgfärsburgarna jag ätit

Nina hade med sig tårta och massa go'fika

Grillning

Vi hade det så bra

Här sitter vi med tekoppar, smarrigt fika och frågesport

Bästa vänner

Koncentrerad Nina när vi är på väg till Tärnaby för shopping och lunch i Hemavan

Nina ville klappa hästarna men snön gav vika

Våren är här

Här finns inga tomtar på loftet, bara en Nina

Nu finns jag oxå på gästplankan

Tack fina Nina för denna härliga helg

Du är en underbar vän ♥




Ny favorit i koppen

När jag var i Tärnaby i lördags hittade jag en ny favorit bland alla tesorter som jag provat. Jag kan sitta och sniffa på det hela dagarna för det doftar så smarrigt. Min nya favorit har smaken av:


och


Inköpslista

Sitter och kollar bland mina recep och skriver en inköpslista. På torsdag ska jag ha middagsgäster och det blir lite av ett knytkalas. Jag ska fixa efterrätten och västerbottensolivbollar så det är en del jag måste köpa hem. Hade tänkt mig på affärn idag efter jobet men så blev det inte. Började jobba en timme tidigare idag eftersom jag skulle till läkaren så det blev lite stressigt här på morgonen. När jag kom till vårdcentralen och skulle ta fram plånkan så hade jag ju glömt den hemma. Som tur var har jag ju frikort och det såg hon i datorn men nån handling blev det inte. Har redan nu stoppa plånkan i jackan så jag kan åka och handla efter jobbet imorrrn.

Jag är nog inte så pigg den tiden på morgonen, glömmer hälften som ska göras.

Underbar helg

Är helt slut efter en underbar helg, men det får ni höra om imorrn


Jag är i ett lyckorus

Jag är så glad idag och det har verkligen synts på mig. Trots att jag bara sovit två timmar i natt så känner jag mig som en ny människa i kroppen. Jag tror det är gårdagens behandling som kickat in ordentligt. Det var så många som kommentera mitt glada humör och mina lätta steg idag. Jag kan inte minnas sist jag var så lätt i stegen och kände mig så här bra. Även om det nu bara är tillfälligt och kan gå över när som helst så tänker jag ta och njuta av varje sekund jag får må så här i kroppen.

Jag mår även riktigt bra i själen idag och det är tack vare min bästa vän. En vän som snart kommer och hämtar mig och ska ta med mig LÅNGT bort från stan, långt bort från min vanliga vardag. Vi ska till ingenmansland, ut till naturen och den friska underbara luften. Vi ska äta gott, dricka gott och bara njuta av livet här och nu. Min vän har försäkrat mig om att jag inte behöver oroa mig om nånting, jag ska bara njuta och pysslas om. Jag fick det bäst :)

Nu ska jag gå och packa ner långkallingar och solskyddskrämen. Spikmatta, spikkudde och TENS-apparaten ska med. Sen blir jag upphämtad och ska även bli bjuden på lunch nånstans i stan innan vi åker. Kameran är laddad och extra batteri är med. Vilken helg det här kommer att bli. Hoppas nu får det lika bra som jag kommer ha.

Massor av kramar till er från en glad, nästan smärtfri och lycklig Lotta ♥





Bastu och mys utlovas!!

Fick precis ett sms där det står så här: Akut akut!! Har två biobiljetter som går ut nästa lördag! Ställer du upp på en biokväll nästa vecka? Sen tänkte jag höra vad du gör i helgen? Vill du följa med mig till _ _ _ _ _ _? Bilresan tar ca 4½ timme med två stopp och bensträckare. Det finns olika typer av sängar där så nån ska nog passa din rygg. Bastu och mys utlovas! Älghamburgare till middag imorrn och grillning på lördag! Lovar att fixa massa annat gott oxå. Hämtar upp dig i stan om du vill? Underbar luft och lugn och ro för själen. Lovar att pyssla om dig, tar med mig hela arsenalen i badrummet för lite spa. Sen kan vi kika på lite islandshästar och kolla om det har kommit några huskievalpar. Det skulle vara så kul om du ville följa med :D

Hur kan jag tacka nej till detta, det går ju inte! Jag har världens bästa kompisar och givetvis så följer jag ju med. Vet ju bara hur skönt det var förra helgen då jag och Elin var i Sundsvall, att bara få komma bort lite från vardagen. Nu blir det annan plats med en annan fin vän. Så nu ska jag gå och fixa lite här hemma och sen ska jag packa, vi åker imorrn efter lunch :) Jag skulle dessutom bli bjuden på lunch! Jag är alldeles för bortskämd när det kommer till fina vänner. Måste komma ihåg att ladda batterierna till kameran oxå. Woohooooo vilken helg det här kommer att bli.



Dagens shopping

Ansiktsrengöring, ansiktskräm och vitaminboost till ögonen från Body Shop

Trosor, strumpor och leggins från Kappahl

Axelbandslös bh från Lindex

May the force be with you

 

Har haft den uppe förr men här kommer den igen.

Kanske en av världens bästa reklamfilmer enligt mig!

Jag skrattar lika gott varje gång jag ser den på tv.

 

 

 

Kan du läsa?

Kan du lsäa dteta? Braa 55% av floekt kan. Jag kndue itne tro att jag fkaitkst kndue frsötå vad jag lstäe. Den fneoelmana kfraetn i mnänisnaks hjnräan kan, elnigt en undiöserknng, lsäa oedrn i vlkien odnrig som hlset, det edna vkitgia är att den fsötra och stsia btkosaevn stetir på rtät palts. Vrfaör vi kan det, är att hjnräan lsäer itne vrjae bostakv för sig, utna hlea odert som en hel.Hägtfit va?


Nya naglar

Idag fick jag besök av fina Jessica, hon kom för att fixa mina naglar. Jag bjöd henne först på lunch, vi käkade couscoussallad. Efter lunchen plocka hon fram alla grejer och började med fixet av naglar. Jag blev lika nöjd som förra gången och det känns så bra att ha fina naglar. När naglarna var klar så bjöd jag på kaffe och en paj med blåbär och hallon. Tack snälla Jessica för idag, det blev kanon.


Tjusigt va!?

Mmmmmm paj



Bangkok Hospital Phuket

Nu ligger jag och kikar på femmans nya program om svenska som åker till Thailand för att genomgå olika typer av plastikoperationer. Nu är det om en kvinna som blir inlagd på samma sjukhus som jag låg på när jag knäckte ryggen. Förra veckan skrev jag om att det var jobbigt att se SOS International som går på trean då dom filmade från samma sjukhus. Massa jobbiga känslor bubblade upp när jag kände igen sjukhuset, väntrummet längst ner, rulltrapporna upp till minnesrummet från tsunamin och en massa andra saker.

Nu när jag ser hissen i lobbyn så ler jag bara. Det var ju inte bara tråkiga saker som hände på sjukhuset, jag har även fina minnen. Mina fina thailändska vänner som var där varje dag och muntrade upp mig. Jag ser nu hur dom skjutsar runt kvinna på en bår och jag minns hur jag hatade dom. Ena sekunden satt man som i en stol och sen vips som det var drog dom i en spak så låg man. Nu sitter en kille i samma väntrum som jag gjorde och fyller i samma hög med papper som jag fick göra. Idag känns det mest bara lustigt när jag ser detta, det vart inte alls samma reaktion som förra gången.



Dagens middag

Det blev couscoussallad till middag och denna gång gjorde jag lite annars med couscousen. I vattnet hade jag buljong, massa persillade, paprikapuler, gurkmeja, vitlök, salt och peppar. So far the same as always, men denna gång hade jag i en påse hackad spenat. Det var riktigt riktigt bra och det kommer jag fortsätta ha i framöver oxå. Tänk bara på att minsa vätskan lite eftersom det är en hel del i spenaten.

Röd och gul paprika, gurka, blandsallad, ruccola, körsbärstomater, majs, rödlök, fetaost och bacon blandas sen ner i couscousen. Blanda till en smarrig dressing och sen är det bara att mumsa på :D

Jag vill ha sommar

Hur ska jag hinna?

Nu har jag två fullspäckade veckor framför mig, jag har minst en sak varje dag på kalendern som ska göra. Tur jag tog städningen i helgen så det ial är gjort. Nu ska jag snart rusa iväg på jobbet och sen ska jag till finaste Karin på en fika. Vi är ju nästan grannar nu så ska få se hur dom har fått det i huset. Ska bli väldans kul att träffa henne och lilla söta Jack.

  • Måndag: Jobb, fika hos Karin. Ska på Coop och uträtta massa ärenden, sen hem igen och ikväll har jag tvättid, få se om jag orkar eller tar det nån annan dag.
  • Tisdag: Först jobb som vanligt. Sen ska jag iväg och käka lunch med min fina vän Elin och efter det ska vi fara och träna bort lunchen vi precis tryckt i oss.
  • Onsdag: Jobb i vanlig ordning och sen ska jag hem och fixa lunch. Jag får nämligen hembesök av bästa Jessica som gör mina naglar. Tänkte bjuda henne på lunch och lite fika. Fan va nice ändå att få hembesök :) Jag är nog ute och ränner på veckorna som det är.
  • Torsdag: Jobb först och sen raka spåret ner på stan för ännu en behandling med laser på smärtmottagningen. Om jag inte känner mig allt för kass efter behandlingen så blir det att fara och simma lite.
  • Fredag: Jobb och sen iväg på vårdcentralen och sen ner på stan för att fixa med lite pappersarbete. Ska även denna dag fara och simma lite. Sen ska jag faktiskt hem och bara njuta av att det är helg.

Ska även försöka få in en dejt med pappa, en kaffe med ena grannen, en kopp te med andra grannen och ev ett besök av min vän Jögga. Som ni ser så är det fullt upp den vecka och det är tur att jag har lika mycket roliga saker som jobbiga inplanerat. Annars hade nog denna vecka inte blivit så bra som jag tror den kommer att bli.

Ha en underbar måndag mina vänner

Gillar icket!!!

Jag gillar inte vintern men den är tammetusan vacker!

Håller ni med mig får ni gärna ge min bild en tumme upp!



Ett måste!!!!

Ikväll klockan nio på 4:an visas en skitbra film. Den heter Taken och är en Amerikansk actionthriller från 2008. Bryan har slutat sitt arbete på CIA för att kunna flytta till Los Angeles för att vara nära sin dotter, Kim, som han känner att han försummat. Bryan har svårt att släppa sin gamla yrkesroll och ser faror överallt och när Kim vill åka till Paris med en kompis motsätter han sig det till en början. Men till slut låter han henne resa vilket han snart får ångra när hans värsta mardröm bli sann när Kim blir kidnappad. Bryan för en kamp mot klockan för att hitta Kim innan det är försent.

Den är så jäkla bra och har ni inte sett den tycker jag ni ska göra det.

 

35% karlar

För ett tag sen la jag in en undersökning här på bloggen där jag ville få reda på vilket kön mina läsare har. Jag blev riktigt överraskad när jag såg att det ändå var så pass mycket karlar som läser bloggen, det trodde jag aldrig. Totalt har 254 personer svarat på undersökningen och då visade det sig att 65% är kvinnor och dom är 166 som svarade. 88 män har svarat och dom utgör då alltså dom övriga 35%.


     
     


När jag är ledsen

 

Enda sen jag var liten har jag haft en låt som betyder väldigt mcyket för mig. Det är Slades gamla låt My oh my fast den versionen som pappa och Frisco gör. Jag vet inte vad det är med just den låten. Dom har spelat in fler bra låtar men just denna har fastnat.

Varje gång jag är ledsen, känner mig ensam eller bara är allmänt loj så sätter jag på denna låt. När jag hör den så känns det som om pappa sitter brevid mig, han lägger armen om mig och säger att allt kommer ordna sig. Så detta är min må bra låt. Nu tänker jag dela med mig av den till er, det är en gammal inspelning. Här hittar ni deras hemsida: http://frisco.nu/

 

Älskar dig pappsen


Hela natten lång

En dag på landet

 

GE MIG GÄRNA EN TUMME UPP OM DU GILLAR MITT FOTOGRAFI

Kattkräk

Dom slåss om vem som ska ligga på min träningsväska




Vill ha

Främmande

Idag har jag harft en god vän på besök


Te


Mmmmm dolce gusto iste med smak av persika




Nytt till köket

Har alltid haft grönt i köket men nu blev det lila

Dagens middag

Rev lite västerbottensost över

Smarrigt var det faktiskt och väldigt enkelt



Vem är jag?

Till er som läser mig blogg, kanske mest till er trogna läsare som läser den dagligen är väldigt ofta iaf. Men även ni som nyss börjat läsa, vänner, släkt och bekanta får gärna skriva en rad eller två. Vill ni inte skriva vem ni är så gör det inget, ni kan lämna en anonym kommentar. Jag delar ju med mig väldigt mycket av mina djupaste tankar och känslor, både bra och dåliga. Så nu undra jag vad ni har fått för uppfattning av mig som person. Hur tror ni att jag är? Vad ger jag för intryck?

Ny favorit

Loka jordgubb/guava får nu se sig besegrad som min favorit bland bubbelvatten. Ramlösa har kommit med en ny smak och den är så jävla god, prova den!

Ett år sen

Nu håller det på vara ett år sen som jag lärde känna min fina vän Elin. Jag tror stenhårt på attt vissa människor kommer in i ens liv vid precis rätt tidpunkt i livet. Det är oxå den typ av vänskap som man vet kommer hålla och att den verkligen är äkta. Människor som hon växer inte på träd och jag har glad som faktiskt har ett gäng av sånna fina vänner i mitt liv. Vissa umgås jag mer med än andra men det betyder inte att jag bryr mig mindre om nån. Elin och jag har gått igenom mycket det här året och hon har funnits vid min sida när jag mått som sämst.

Elin och jag tränar ju oxå ihop och det är så mycket roligare att fara iväg då. Vi är så lika på många sätt men ändå så olika. Vi tänker väldigt lika och hon har lärt mig mycket om saker som jag inte visste nånting om. Jag vet oxå att jag har varit ett stöd för henne så vi är nog som mamma sa - väldigt bra för varandra.


Facebook
Fråga

Omröstningen Är du som läser min blogg man eller kvinna? är en tjänst från fnul.se där du enkelt kan skapa din egen omröstning!


På sjukhuset i Thailand



Karta

free counters

Mitt lilla ärr efter operationen