Kung Danny avgjorde
Folkligt, festligt... men tyvärr alltför spänt och nervöst. Nerverna var i eftermiddags utanpå de blå tröjorna, men ett underläge var kanske vad som behövdes. Även om stämningen dog för en stund så repade killarna nytt mod och kom igen på ett föredömligt sätt.
Sen är det kanske svårt att uttala sig om spelkvalitén när man inte ser Div 1-fotboll varje omgång direkt. Tyvärr kändes det som att matchens betydelse bidrog negativt till själva underhållningsvärdet, även om vi istället bjöds på underbar gastkramande spänning och slutligen det allra bästa tänkbara slutet på säsongen. Umeå FC vinner alltså med 2-1 efter kassar av härföraren och kaptenen Erik Lundström och sedan avgör Danny Persson med en distinkt skalle. Nästa säsong är UFC tillbaka i de finare salongerna och bloggen vill så klart gratulera.
Sen är det otroligt härligt när spelare visar hjärta, kanske främst när det kommer från lite oväntat håll. Gladast av alla var nog Marko Mihajlovic och han ville verkligen ta hela världen i sin famn.
Förutom Mihajlovic, finns det en stark centrallinje i från Vladimir Sudar i målet även om målet kanske kändes lite onödigt, backgiganten och pådrivaren Jens Sjöström, kaptenen och härföraren Erik Lundström på mitten till den på topp ursinnigt löpande Danny Persson.. Otroligt befrinade dessutom att det till sist blir Kung Danny som får avgöra med en distinkt skalle. Han hade slitit enormt och inte direkt fått nåt gratis, var sig ifrån domare eller hårda Akropolisbackar.
Återigen, stort stort grattis UFC och välkommen tillbaka till de lite finare salongerna!
Uppdaterad: söndag 23 oktober 2011 klockan 19:20


The Sandwich
Lövenbloggaren
Kommentarer
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Alla kommentarer som skrivs måste godkännas av ägaren till bloggen innan de publiceras. Från och med 2011-09-09 gäller detta även detta om du är inloggad som ägare till en annan blogg.
Skriv kommentar