Löven4Ever
Alias: The Sandwich
Kontakt: thesandwich.loven4ever@gmail.com
 
Ålder: 38 år
Bor: Umeå
Antal år på ståplats: 30 år
Min hockeybakgrund:
Alltför kort och inte särskilt framgångsrik, fick i alla fall vara med så länge det betraktades som social verksamhet. Har dessutom fungerat som ungdomsledare inom Lövens organisation under ett antal år.
Mitt bästa Löven-minne:
Kvalseriematchen mot SSK säsongen 97/98 som grabbarna i skepnad av Löven Lynx vann med 2-0. Engagemanget och trycket i ladan var sjukt, t.o.m så vanligtvis lugna sittplats slöt upp i sång.
Mitt sämsta Löven-minne:
När de åkte ur Elitserien 2000-01.
Bästa spelare jag spelat mot:
Hoppas någon av de små ryssarna man mötte som A-pojke i St Petersburg blev något. De var några år yngre och hade knappt utrustning, men lira hockey kunde de.
Bästa spelare jag spelat med:
Christoffer Norgren
Gårdagens Björklöv:
Roger "Bullen" Hägglund
Dagens Björklöv:
Daniel Wälitalo
Morgondagens Björklöv:
Sebastian Aho

Lucka # 8

8 sekunder, så många behövde Jesper Hoffman för att skaffa sig ett matchstraff mot Clemensnäs under försäsongen. Det torde ju nästan vara något av ett rekord, i alla fall för någon i den gröna tröjan. Men oavsett hur historikst eller rekordartat det var så var det rätt "imponerande". Bloggen kollade oavsett läget med Hoffman och hur har han ser på säsongen i Löven hittills.

Tjena Jesper, allt väl? - Tjenna! Ja allt är bara bra.

Vet inte om du har sett att vi kör med en kalender på bloggen, nya spännande luckor varje dag strax efter lunch ända fram t.o.m. julafton. Du finns med i lucka 8, någon aning om varför? - Ja, jag har sett det faktiskt. Okej spännande. Nej, har faktiskt ingen aning.

Hoppas våra noteringar stämmer, i träningsmatchen mot Clemensnäs och du fick duscha efter 8 sek. Något av ett rekord va? - Dem stämmer bra, det blev en riktigt kort match för min del den gången! Kan nog vara det va? Ha, ha det är sånt som händer...

Annars då, vad säger du om tiden i Umeå och Björklöven hittills? Jobbigt och tråkigt med alla förluster i J20 eller?  - Tiden från i somras till nu har varit bra, har haft lite problem med dåligt jobb och lägenheter men nu har allt ordnats till tycker jag så det är verkligen skönt! Björklöven har verkligen hjälpt till bra, är tacksam för det! Vi har haft det väldigt tungt på J20 sidan många tunga förluster. Men det är inget man kan gå runt och tänka på, varje ny match är en möjlighet till tre färska poäng! Vi tar nya tag efter jul.

Det låter bra det. Serben snackade otroligt gott om  dig inför säsongen, en Gotländsk Zedno Chara som alla vill ha i sitt lag. Enligt eliteprospects har du måtten 207 cm och 105 kg, hur stor är du egentligen? - Ja han är rolig han! Jag har sett det, 207 cm är väl lite att ta i. Men ligger omkring där och vikten kan läggas på lite nu efter julmaten som kommer, ha ha.

Jo, julmaten brukar ju kunna vara rätt god. Har du varit så snäll så du kommer få någon julklapp i år eller? Vad önskar du dig i så fall? - Jag har varit väldigt snäll i år så hoppas på många hårda paket! Jag önskar mig faktiskt inget speciellt, ska bara bli skönt att få komma hem till "mammas mat"!

Det förstår jag, tack för intervjun Jesper, fortsatt god december och ett riktigt härligt julfirande! - Tack så mycket själv! Trevlig jul på er alla.

I dag är det Oscar Molin som lirar med nr 8 på ryggen, efter en hjärnskakning, en handskada och kanske annan frånvaro visar statistiken 9 matcher och 4 poäng via 1 mål och 3 assist. Oscar har skjutit 13 skott på mål och har +7 i just den statistiken.


Uppdaterad: torsdag 08 december 2011 klockan 08:45

Annons

Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS

Alias: Lövenbloggaren
Kontakt: lovenbloggaren@yahoo.com
Ålder: 40 år
Bor: Umeå
Antal år på ståplats: Since 1981
Min hockeybakgrund:
Ungdoms-och juniorspel i Norrbotten kröntes med två A-lagssäsonger i länet. Lumpen grusade dock tankarna på en längre karriär.
Mitt bästa Löven-minne:
Tveklöst SM-guldet 1987. Dock en sjukt tung bussresa hem till Norrbotten direkt efter matchen och blytungt att missa efterfesten på Versan... som om man hade kommit in. : )
Mitt sämsta Löven-minne:
Alla de otaliga gånger vi misslyckats att hålla oss kvar i elitserien.
Bästa spelare jag spelat mot:
Peter Forsberg
Bästa spelare jag spelat med:
Jämt skägg mellan Peter Edström och Fredrik Öberg.
Gårdagens Björklöv:
Matti Pauna
Dagens Björklöv:
Tylor Michel
Morgondagens Björklöv:
Oscar Persson