Löven4Ever
Alias: The Sandwich
Kontakt: thesandwich.loven4ever@gmail.com
 
Ålder: 38 år
Bor: Umeå
Antal år på ståplats: 30 år
Min hockeybakgrund:
Alltför kort och inte särskilt framgångsrik, fick i alla fall vara med så länge det betraktades som social verksamhet. Har dessutom fungerat som ungdomsledare inom Lövens organisation under ett antal år.
Mitt bästa Löven-minne:
Kvalseriematchen mot SSK säsongen 97/98 som grabbarna i skepnad av Löven Lynx vann med 2-0. Engagemanget och trycket i ladan var sjukt, t.o.m så vanligtvis lugna sittplats slöt upp i sång.
Mitt sämsta Löven-minne:
När de åkte ur Elitserien 2000-01.
Bästa spelare jag spelat mot:
Hoppas någon av de små ryssarna man mötte som A-pojke i St Petersburg blev något. De var några år yngre och hade knappt utrustning, men lira hockey kunde de.
Bästa spelare jag spelat med:
Christoffer Norgren
Gårdagens Björklöv:
Roger "Bullen" Hägglund
Dagens Björklöv:
Daniel Wälitalo
Morgondagens Björklöv:
Sebastian Aho

Lucka # 12

Lite svårt att bortse ifrån Micke Magic och hans Top Of The Line. Även om inte allt (om ens något?) blev rätt vare sig på isen eller när han skulle intervjuas så har han tidigare gjort en hel del i den gröna tröjan. Men sortin blev snabb och brutal, i november 2008 sparkade han ut och bort Jocke Fagerwall för att dels få energi i laget och även skapa förändring. Men förändringen blev inte tillräckligt stor och efter det att Löven slutade 9:a i tabellen och sju poäng ifrån play off fick även Anderson lämna Löven.

Några klassiska citat från sportchef/tränare är oavsett:

- "Jag har talat med min VD."

- "Det vi glömmer, eller inte glömmer, men ska du ut och dansa och träffa någon trevlig kille / tjej... du möter ju motståndare hela tiden. Och likaväl som vi försöker utveckla oss så utvecklar de sig och på något sätt så måste vi ha respekt för att vi möter motståndare som har blivit bättre från det ena året till det andra."

och frågan är om inte "lite idéer fast ändå ett annat nytänk ändå i helheten".. är bäst av dem alla. Någon som vill prova tolka? Det finns oavsett hur många som helst och du får mer än gärna delge dig av din favorit.

En bild från förr.. trots allt sju säsonger i rätt tröja, VM- och SM-guld 1987, VM-brons och SM-silver 1988 innan han drog söderut till Frölunda några säsonger. Återigen i Umeå 92/93 då han tog tillbaka laget till Elitserien.

+ + +

Men i dag är det riktigt favorit som spelar med det numret på ryggen.. Local Hero Linus Boström som på 21 matcher noterats för 28 poänga via nio mål och 19 assists. Linus är dessutom lagets eller ligans nästa bästa i plus/minus-statistiken tillsammans med Dr. Jens Persson på +23 före Russ Moyer på ecxellenta +26, vilket är seriens bästa +/- och en tabell som innehar sex löv i topp.


Uppdaterad: måndag 12 december 2011 klockan 09:32

Annons

Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS

Alias: Lövenbloggaren
Kontakt: lovenbloggaren@yahoo.com
Ålder: 40 år
Bor: Umeå
Antal år på ståplats: Since 1981
Min hockeybakgrund:
Ungdoms-och juniorspel i Norrbotten kröntes med två A-lagssäsonger i länet. Lumpen grusade dock tankarna på en längre karriär.
Mitt bästa Löven-minne:
Tveklöst SM-guldet 1987. Dock en sjukt tung bussresa hem till Norrbotten direkt efter matchen och blytungt att missa efterfesten på Versan... som om man hade kommit in. : )
Mitt sämsta Löven-minne:
Alla de otaliga gånger vi misslyckats att hålla oss kvar i elitserien.
Bästa spelare jag spelat mot:
Peter Forsberg
Bästa spelare jag spelat med:
Jämt skägg mellan Peter Edström och Fredrik Öberg.
Gårdagens Björklöv:
Matti Pauna
Dagens Björklöv:
Tylor Michel
Morgondagens Björklöv:
Oscar Persson