Målen från de senaste matcherna
Kiruna - Björklöven
Behållningen av denna video är ju Jens Ledins underbara släpp till Jon Palmebjörks andra tillika Lövens andra mål, men det ger inga poäng i statistiken. Återigen visar det sig att det finns så många dimentioner i hockey som ska beaktas. Sen är ju Tylors avgörande mål rätt nice.
Björklöven - Clemensnäs
Vad säger vi om denna då? Först och främst är jag glad att jag får se alla mål. Missade i stort sett hela matchen pga av alla de underbara, men tidskrävande arrangemangen under den sk "familjematchen". Martin Johanssons mjuka försvarsspel vid 0-1 är oroande. Det är inte första gången har stöter med klubban istället för att mosa med kropp. Desto härligare att se Alexander Erikssons sköna tittfint vid passningen till Linus Boströms 1-1. Återigen hade jag sett att Håkan lyft målvakten i slutsekunderna av den första perioden. Testa, träna, våga, vinn. En dag måste man ta chansen och då kan träning vara en värdefull erfarenhet. Skönt släpp mellan sina ben av Linus Boström fram till 5-2 målet.
Uppdaterad: Sunday 18 December 2011 klockan 23:33


The Sandwich
Lövenbloggaren
2 Kommentar
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Alla kommentarer som skrivs måste godkännas av ägaren till bloggen innan de publiceras. Från och med 2011-09-09 gäller detta även detta om du är inloggad som ägare till en annan blogg.
Lövare säger:
Passet från K-J vid 1-1 var rätt läcker den med :)
söndag 18 december 2011 klockan 23:34
Lövenbloggaren svarar:
Det har du helt rätt i. Tror Kalle kommer att betyda mycket för laget när vi närmar oss kval.
måndag 19 december 2011 klockan 10:05
Skriv kommentar