Världsrekord

Av , , Inga kommentarer 7

Friidrotten hade både Michael Johnson och Sergej Bubka, brottningen hade Alexander Karelin och hockeyn hade Sovjet på 80-talet . Många händelser har haft sina överlägsna deltagare och Sponsorhuset har förstås sin…i vårt eget Björklöven. Idag belönades klubben med 3 000 kr i sponsorhusets tävling klubbfajten, där 8 500 registrerade föreningar med hjälp av sina fans skulle samla poäng under en 2 veckors period och Lövens seger kan inte jämflöras med annat än världrekord. Tyvärr har tabellen tagiots bort från hemsidan, men klart är att vi hade över 11 000 poäng och tvåan hade ca 5 000 poäng. Tack alla ni som deltog.

Jonnie och Pelle

Av , , Inga kommentarer 6

Stötte på Jonnie Karlsson idag och förutom att köra lite segway(!)..yiiiihaaaa… så kollade jag givetvis läget, men där var egentligen intet nytt: -Nä, jag har fått ett bud som jag inte kan klara mig på. Jag måste ha ett jobb vid sidan av och det har jag ännu inte. jag söker och jag hoppas klubben gör detsamma, berättade han. - Tanken är att jag ska vara kvar i stan, så jag hoppas det löser sig. I värsta fall får man fara utomlands, men då blir det inte förrän i oktober.

Av ren nyfikenhet pratade jag också med Tylor Michel angående hans förre lagkamrat tillika skarpskytten Jon Pelle och det verkade som att han blir kvar i den engelska ligan. Han ligger just nu i förhandlar med ett par EIHL klubbar.

 

TheS´s tuesday!

Av , , Inga kommentarer 10

Lövenbloggaren har ju på ett utomordentligt sätt lyft lördagarna genom lördagsmixen som ofta innehållit en seriestrip med Eriksson och en stor portion humor i form av kortare och enklare reflektioner över stort som smått. Jag vill definitivt inte vara bättre, men kan å andra sidan inte heller vara sämre. Tisdag får helt enkelt bli min dag där jag reflekterar över föregående vecka och sånt som etsat sig fast eller bara känns värt att dryfta.

Jag kan inte på nåt sätt lova att de kommer ha en röd tråd eller likna varandra i form eller kvalité, men jag ska absolut försöka bjuda på nåt eller en hel del gott varje tisdag. Hoppas vi ses nästa tisdag samma tid on TheSandwich´s Tuesday.

I semestertider och annat får min första historiska tisdag ett tämligen varierat innehåll och inte alla gånger så hockeyrelaterat, hoppas det är okej? Säg ja, då brukar det mesta ordna sig. Att säga nej är fy och mest tråkigt!

+ + +

Stålnacke körde i torsdags en intervju med Viktor Mårtensson, ni minns kanske killen som gjorde succé, eller i vart fall intryck, i Västerås i vintras och dessutom retade gallfeber på Foppa under uppvisningsmatcherna med Icebreakers. Den omtalade fighten med Bofors Viktor Sjödin kan återigen avnjutas nedan..

+ + +

Systrarna Sedins har gjort det rätt bra eller inte bara rätt bra. De är både härligt rödhåriga och sjukt grymma på isen. Bloggen eller i vart fall undertecknad gör hatten af, trodde inte på den här framgången någonsin… ännu mindre så snabbt. Jag menar tidigare var det ju mest överlämningar och dropppass ute i hörnen. Men de har växt på sig och leder nu schuukt framgångsrikt sitt Canucks. Det visar inte minst de sammanlagt 198 poängen under årets grundserie och därtill var Daniel poängkung i ligan den gångna säsongen å Henke den föregående. Nedan lite snack inför den första säsongen och för närvarande lirar de alltså sin första historiska final mot Bruins om bucklan som för väldigt länge sen donerades av Lord Stanley of Preston. Återigen, hatten af!

+ + +

Eftersom det är just semester så bjuder jag på ett klassiskt drinktips.. trots allt lillfredag i dag va? Skulle det inte smaka med en Mojito? Finns säkert i olika varianter, men den här funkar..

Mojito

6 cl ljus rom
1-2 msk sockerlag
1/2 limefrukt
1 knippe färsk mynta
sodavatten
is

Häll sockerlag och pressad limejuice i ett highball-glas. Mortla myntan i limeblandningen. Fyll på med ljus rom is och toppa med sodavatten. Garnera rikligt med mynta. Yummi!

+ + +

En Mojito i högernäven, lite mycket trevligt sällskap och då borde vi väl samtidigt kunna ha lite music i högtalarna. Som jag förstått allt så är det här en av plågorna i sommar, nu har väl sommaren inte riktigt kommit i gång.. men visst är den trots allt lite skön?

+ + +

 Lite avslutande lappskojs..

Visst vet ni vad man kallar en homosexuell same?

- Stjärtlapp!

..eller en kanske ännu bättre..

Vet ni vad samekvinnorna kallar sin massagestav?

- Fusklapp!

+ + +

Ha det bäst, TheS´s T is back next tuesday! 

Sondell till Rögle

Av , , Inga kommentarer 6

Läget på sillyfronten är tråkigt nog just tråkig. Inte mycket händer, men lite ska vi väl kunna gräva fram.

Daniel Sondell återvänder till Rögle efter tre säsonger (Modo, SaiPa) och har skrivit ett treårskontrakt. Tänk om vi varit i allsvenskan?

+++

Den forna tiders blixtlåssprängaren Alex Leavitt ryktades ju ett tag till Örebro, men hamnar nu stället i den finska högstaligan och HPK Hämeenlinna den kommande säsongen.

+++

Visby/Roma har signat Luleås lovande J-20 back Philip Kemi. Jo, ni tänker rätt. Det är han som retade gallfeber på många Lövare i ett möte med Kiruna (dit han var utlånad) i vintras, så till den milda grad att sinnet rann över för vår kapten Martin "Kingen" Johansson som helt sonika buntade ihop pojkvaskern.

Visby signade ju även Sundsvalls Niklas Westerlind härom dagen. Han har löst ju ryktats till Löven vid många olika tillfällen de senaste åren.

+++

Såg att det skulle än mer allsvensk hockey i TV. Som man suktat efter att få se Löven i TV och nu när allsvenskan äntligen har sin primetime, ja då är vi någon annanstans. Jo, web-tv i all ära, men TV är ändå TV.

 

Läsarmejl!

Av , , Inga kommentarer 7

Fick nyligen ett mejl ifrån en läsare som pushar för Sponsorhusetcup, som om det inte räcker med sportklick, klubbfight m.fl etc. men visst "alla bäckar små". Klart vi lyfter alla initiativ och hoppas samtidigt att ni alla beställer sembokatalogen och nyhetsbrevet från Conrad.

Mejlet i sin helhet;

"Visst vill vi vinna även Sponsorhusetcup? Klubbfajten ser avjord ut för länge sen. Beställ sembokatalogen kostnadsfritt och ge Löven 4 kr och 200 poäng. Beställ även nyhetsmailet från Conrad och ge Löven 2 kr och 100 poäng helt kostnadfritt. På så sätt har vi stora chanser att vinna även Sponsorhusetcup som ger Löven 1000 kr till. Under maj månad har vi hittills, om vi räknar att vi vinner klubbfajten, samlat in tillsammans ca 6500 kr. Ganska enkelt om vi är många.
Totalt: 5 895,06 kr

Total inför nästa utbetalning: 2 832,35 kr

Under maj månad: 2 285,86 kr

Nästa utbetalningsdatum: 2011-07-04

Ser bra ut så här långt och månaden är som sagt inte slut."

Sunna stannar

Av , , Inga kommentarer 3

Trots  erbjudanden från klubbar i högre seriesystem väljer Kim Sunna att stanna i Kiruna. - Vi är mycket stolta och glada över att Kim Sunna väljer att spela med Kiruna kommande säsong, trots erbjudanden från klubbar även på högre nivå
Det visar att vi har en bra verksamhet i Kiruna när en klasspelare som Kim väljer att bli moderklubben trogen ytterligare en säsong,
säger Kirunas sportchef Lundmyr på klubbens hemsida. Han fortsätter:  - Kim har ju haft en brokig resa under sin hockeykarriär med up’s and downs som han nu under tiden här i Kiruna byggt bort och slipat på. Han har jobbat målinriktat och fokuserat på att bli en bättre hockeyspelare för att kunna ta sig till en högre nivå med sitt hockeykunnande. Kiruna IF har en stark tro på Kim och vi tvivlar inte på att han kan ta en plats i något elitserielag framöver.

+++

Träffade för övrigt William Quist i helgen under brännbollsyran. Verkade vara en helt klart sympatisk kille som gjorde sitt för att hylla Boston Bruins årgång 79. Stort att våga bjuda till under sin första vecka i staden. Sen kom han aldrig upp i piraten Messys klass, men vem gjorde det? :)

Hann även med att byta några ord med Jonas Floberg under Bostons sista match i turneringen. Han har ännu inte fått tag på någon lägenhet i Stockholm så du som vet med dig att du har kontakter, hör av dig till bloggen.

Wennerberg till Sundsvall

Av , , 1 kommentar 3

 Nu ska det vara klart att exlövet Mattias Wennerberg återvänder till Sverige efter ett år i Italien. Det blir Sundsvall som får ta del av hans tjänster den kommande säsongen, självklart till förtret för många Lövenfans. Själv är jag inte förvånad. Att det skulle bli allsvenskan var väl ganska klart och han har ju bott i Sundsvall tidigare, så…

Brännboll, CL & Elitloppet…

Av , , 2 kommentarer 7

Ingen dålig sporthelg direkt, på ängarna utspelas strax finalen i Brännbolls-VM (Brännbollsyran), på Wembley är det avspark i kväll (kl. 20.45) i Champions League finalen mellan Barcelona och Manchester United och i morgon rullar startbilen på Solvalla för final i Elitloppet strax efter kl. 17 som för övrigt fyller 60 år. Djäklar vilken klassiker alltså!

+ + +

Ramsan i dag kan vara; 1, 2, 3.. fanta & rosé

+ + +

Segraren i kväll hoppas jag blir; Barcelona

+ + +

Reflektionen över morgondagen blir att jag någon gång måste se spektaklet eller upplevelsen Elitloppet på plats, helst från klassiska E-läktaren. Jag har ännu inte inte vart där och eftersom jag lapar sol i morgon så lär jag tyvärr än en gång gå bet. Men en vacker dag så.. Hoppas att Prince Tagg ställer till med en skräll, fast det lär väl tyvärr bli nån utländsk häst som travar hem det!? Eller?