Löven4Ever
Alias: The Sandwich
Kontakt: thesandwich.loven4ever@gmail.com
 
Ålder: 38 år
Bor: Umeå
Antal år på ståplats: 30 år
Min hockeybakgrund:
Alltför kort och inte särskilt framgångsrik, fick i alla fall vara med så länge det betraktades som social verksamhet. Har dessutom fungerat som ungdomsledare inom Lövens organisation under ett antal år.
Mitt bästa Löven-minne:
Kvalseriematchen mot SSK säsongen 97/98 som grabbarna i skepnad av Löven Lynx vann med 2-0. Engagemanget och trycket i ladan var sjukt, t.o.m så vanligtvis lugna sittplats slöt upp i sång.
Mitt sämsta Löven-minne:
När de åkte ur Elitserien 2000-01.
Bästa spelare jag spelat mot:
Hoppas någon av de små ryssarna man mötte som A-pojke i St Petersburg blev något. De var några år yngre och hade knappt utrustning, men lira hockey kunde de.
Bästa spelare jag spelat med:
Christoffer Norgren
Gårdagens Björklöv:
Roger "Bullen" Hägglund
Dagens Björklöv:
Daniel Wälitalo
Morgondagens Björklöv:
Sebastian Aho

Även om...

 ...det inte blir något nyförvärv, så har Löven det många andra klubbar inte har: Hängivna fans! Något annat går inte att utläsa av att över hundra fans fanns online de sista timmarna inna deadline. Vi har en sjätte spelare. Det har få andra. Därför tror jag att vi kan lyckas även om det inte trillar in en spelare den sista halvtimmen.

och varför nu Alexander Hellström ikväll bytte sin visningsbild på facebook till sig själv i en Löventröja kan vi bara spekulera i.

 Transferfönstret stänger om:

Uppdaterad: tisdag 31 januari 2012 klockan 23:31

Annons

Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS

Alias: Lövenbloggaren
Kontakt: lovenbloggaren@yahoo.com
Ålder: 40 år
Bor: Umeå
Antal år på ståplats: Since 1981
Min hockeybakgrund:
Ungdoms-och juniorspel i Norrbotten kröntes med två A-lagssäsonger i länet. Lumpen grusade dock tankarna på en längre karriär.
Mitt bästa Löven-minne:
Tveklöst SM-guldet 1987. Dock en sjukt tung bussresa hem till Norrbotten direkt efter matchen och blytungt att missa efterfesten på Versan... som om man hade kommit in. : )
Mitt sämsta Löven-minne:
Alla de otaliga gånger vi misslyckats att hålla oss kvar i elitserien.
Bästa spelare jag spelat mot:
Peter Forsberg
Bästa spelare jag spelat med:
Jämt skägg mellan Peter Edström och Fredrik Öberg.
Gårdagens Björklöv:
Matti Pauna
Dagens Björklöv:
Tylor Michel
Morgondagens Björklöv:
Oscar Persson