Löven4Ever
Alias: The Sandwich
Kontakt: thesandwich.loven4ever@gmail.com
 
Ålder: 38 år
Bor: Umeå
Antal år på ståplats: 30 år
Min hockeybakgrund:
Alltför kort och inte särskilt framgångsrik, fick i alla fall vara med så länge det betraktades som social verksamhet. Har dessutom fungerat som ungdomsledare inom Lövens organisation under ett antal år.
Mitt bästa Löven-minne:
Kvalseriematchen mot SSK säsongen 97/98 som grabbarna i skepnad av Löven Lynx vann med 2-0. Engagemanget och trycket i ladan var sjukt, t.o.m så vanligtvis lugna sittplats slöt upp i sång.
Mitt sämsta Löven-minne:
När de åkte ur Elitserien 2000-01.
Bästa spelare jag spelat mot:
Hoppas någon av de små ryssarna man mötte som A-pojke i St Petersburg blev något. De var några år yngre och hade knappt utrustning, men lira hockey kunde de.
Bästa spelare jag spelat med:
Christoffer Norgren
Gårdagens Björklöv:
Roger "Bullen" Hägglund
Dagens Björklöv:
Dr Persson
Morgondagens Björklöv:
Emil Wrenman

Lördagsmixen

Ny helg med nya möjligeter. Det är så man säger och det är så det är.

+ + +

Likt The Sandwich´s tisdag så känner jag inte att det är läge för diverse videoklipp, bilder,Tylor-grejjor och små försök till fyndligheter. I dag finns bara att knyta näven i fickan, ta sig till hallen och heja fram killarna. Jag vet att det finns de som redan gett upp eller anser att killarna inte förtjänar att hejas på, att de svikit m.m. etc. etc. Nu vet jag att alla dessa vill se laget i en högre serie och även om Allettan inte alls gått vare sig som vi eller spelarna själva hoppats, så kan vi inte ge oss förrän den sista slutsignalen ljudit och vill man se laget högre upp i seriesystemet är ju det bästa sättet att stötta redan nu. Det blir liksom lättare då för grabbarna.

Vad folk än vill säga så berör Löven. Vi hade från dagen D och en vecka framåt drygt 45 000 sidvisningar på bloggen och det är rekord för en vecka så det sjunger om det.

Jag har hört mig för och man har aldrig sett ett mer sammanbitet och taggat Björklöven som tränat i veckan. För mig bådar det gått. Nu kör vi och så får ni en ny lördagsmix nästa vecka.

+++

Så kontentan av dagens mix är alltå... 


Uppdaterad: fredag 10 februari 2012 klockan 20:28

Annons

1 Kommentar

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Support i Syd säger:

2 saker på min önskelista idag, nämligen: 1.Jag hoppas att livesändningsteamet är på plats redan nu och checkar så allt fungerar i eftermiddag. 2. Att killarna i Löven verkligen visar lite jävlaranamma idag och vinner. Knyt näven och jobba stenhårt... Heja Löven!

lördag 11 februari 2012 klockan 11:19

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS

Alias: Lövenbloggaren
Kontakt: lovenbloggaren@yahoo.com
Ålder: 41 år
Bor: Umeå
Antal år på ståplats: Since 1981
Min hockeybakgrund:
Ungdoms-och juniorspel i Norrbotten kröntes med två A-lagssäsonger i länet. Lumpen grusade dock tankarna på en längre karriär.
Mitt bästa Löven-minne:
Tveklöst SM-guldet 1987. Dock en sjukt tung bussresa hem till Norrbotten direkt efter matchen och blytungt att missa efterfesten på Versan... som om man hade kommit in. : )
Mitt sämsta Löven-minne:
Alla de otaliga gånger vi misslyckats att hålla oss kvar i elitserien.
Bästa spelare jag spelat mot:
Peter Forsberg
Bästa spelare jag spelat med:
Jämt skägg mellan Peter Edström och Fredrik Öberg.
Gårdagens Björklöv:
Matti Pauna
Dagens Björklöv:
Russ Moyer
Morgondagens Björklöv:
Zebastian Possler