Löven4Ever
Alias: The Sandwich
Kontakt: thesandwich.loven4ever@gmail.com
 
Ålder: 38 år
Bor: Umeå
Antal år på ståplats: 30 år
Min hockeybakgrund:
Alltför kort och inte särskilt framgångsrik, fick i alla fall vara med så länge det betraktades som social verksamhet. Har dessutom fungerat som ungdomsledare inom Lövens organisation under ett antal år.
Mitt bästa Löven-minne:
Kvalseriematchen mot SSK säsongen 97/98 som grabbarna i skepnad av Löven Lynx vann med 2-0. Engagemanget och trycket i ladan var sjukt, t.o.m så vanligtvis lugna sittplats slöt upp i sång.
Mitt sämsta Löven-minne:
När de åkte ur Elitserien 2000-01.
Bästa spelare jag spelat mot:
Hoppas någon av de små ryssarna man mötte som A-pojke i St Petersburg blev något. De var några år yngre och hade knappt utrustning, men lira hockey kunde de.
Bästa spelare jag spelat med:
Christoffer Norgren
Gårdagens Björklöv:
Roger "Bullen" Hägglund
Dagens Björklöv:
Daniel Wälitalo
Morgondagens Björklöv:
Sebastian Aho

Stabilt

Grabbarna följde upp 12-1 på Sollefteå med stabila 4-1 på Östersund tidigare i kväll. Möjligen att det inte var lika sprudlande och vackert som i går, samtidigt var det ett helt annat motstånd. Näe, sex poäng och lite upprättad heder var väl det var vi tar med oss efter helgen. I dag var inte PP lika effektivt som i går, möjligen att det inte sattes lika många tacklingar med tre poäng är alltid tre poäng och i nuläget är det vad som räknas.

Nu var bloggen upptagen med divers lull lull i afton för att kunna återge särdeles mycket av matchen, men som alltid är kommentatordfältet fritt och just denna gång med tanke på familjematch med supporterskola, fika, fiskdamm etc. får du mer än gärna återge vad som hände på isen. Tyvärr missade vi en hel del av det. Men för varje ny lövare är vi glad och med tanke på entusiasmen på supporterskolan, kön till fikat, trycket vid fiskdammen och glädjen hos barnen som fick göra high five med Löwe eller träffa lirarna var det en rätt lyckad söndag.

Det är det vi tar med oss.. Men som sagt, den här gången behöver vi verkligen din hjälp.. lämna gärna en kommentar med just din analys. Kan väl ändå inte låta bli att nämna #41 Marcus Lundberg som utöver matchens första mål levererar 4 p via 2+2 och dessutom hann med 4 min på skämsbänken. Marcus stod absolut i händelsernas centrum och han gjorde det förbaskat bra.


Uppdaterad: söndag 12 februari 2012 klockan 22:27

Annons

1 Kommentar

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Glenn Gordon säger:

Bra löven! Synd att vi inte längre har serien i egna händer!
Vet att det är väl optimistisk men rent teoretiskt kan vi vinna serien fortfarande! Vinner vi de tre sissta matcherna med full poäng samtidigt som Piteå tvålar dit Kiruna borde målskillnaden vara lika bra eller bättre än Kirunas! Båda lagen slutar då på 30 poäng! Vet att det är långsökt med hoppet är det sissta man lämnar... Piteå brukar kunna bjuda upp till match mot Kiruna! Dessutom fajtar dom om en playoff plats mot Östersund som har två relativt lätta matcher! Men förståss löven måste ju överträffa sitt tidigare spel avsevärt också de sissta matcherna! Heja Piteå och Löven! Nu kör vi....

måndag 13 februari 2012 klockan 11:28

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS

Alias: Lövenbloggaren
Kontakt: lovenbloggaren@yahoo.com
Ålder: 40 år
Bor: Umeå
Antal år på ståplats: Since 1981
Min hockeybakgrund:
Ungdoms-och juniorspel i Norrbotten kröntes med två A-lagssäsonger i länet. Lumpen grusade dock tankarna på en längre karriär.
Mitt bästa Löven-minne:
Tveklöst SM-guldet 1987. Dock en sjukt tung bussresa hem till Norrbotten direkt efter matchen och blytungt att missa efterfesten på Versan... som om man hade kommit in. : )
Mitt sämsta Löven-minne:
Alla de otaliga gånger vi misslyckats att hålla oss kvar i elitserien.
Bästa spelare jag spelat mot:
Peter Forsberg
Bästa spelare jag spelat med:
Jämt skägg mellan Peter Edström och Fredrik Öberg.
Gårdagens Björklöv:
Matti Pauna
Dagens Björklöv:
Tylor Michel
Morgondagens Björklöv:
Oscar Persson