Löven4Ever
Alias: The Sandwich
Kontakt: thesandwich.loven4ever@gmail.com
 
Ålder: 38 år
Bor: Umeå
Antal år på ståplats: 30 år
Min hockeybakgrund:
Alltför kort och inte särskilt framgångsrik, fick i alla fall vara med så länge det betraktades som social verksamhet. Har dessutom fungerat som ungdomsledare inom Lövens organisation under ett antal år.
Mitt bästa Löven-minne:
Kvalseriematchen mot SSK säsongen 97/98 som grabbarna i skepnad av Löven Lynx vann med 2-0. Engagemanget och trycket i ladan var sjukt, t.o.m så vanligtvis lugna sittplats slöt upp i sång.
Mitt sämsta Löven-minne:
När de åkte ur Elitserien 2000-01.
Bästa spelare jag spelat mot:
Hoppas någon av de små ryssarna man mötte som A-pojke i St Petersburg blev något. De var några år yngre och hade knappt utrustning, men lira hockey kunde de.
Bästa spelare jag spelat med:
Christoffer Norgren
Gårdagens Björklöv:
Roger "Bullen" Hägglund
Dagens Björklöv:
Dr Persson
Morgondagens Björklöv:
Emil Wrenman

Underbar floskel # 97

"Bra i kommunikationen, stark i luftspelet och placeringssäker." (Djurgårdens tränare Magnus Pehrsson om nye målvakten Kaspen Jensen inför säsongen)


Uppdaterad: Sunday 06 May 2012 klockan 14:50

Annons

1 Kommentar

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Ankar Kätting säger:

Tragiskt att din kolega Gunnar som varit med så länge att han är rutinerad reporter gör en så stor anka att det är en kalkon! Hur har han tänkt sej att "super Jens" kan åstadkomma allt på ett år som han är kontrakterad! Han får se matcherna gratis från bästa plats i hallen och får gratis kaffe och smörgåsar och mingla bland sociteten och egentligen ska han inte vara på hallen med tanke på hur mycket skit han skriver om handen som föder han! Du får framföra mina åsikter till honom och jag kommer att ställa honom mot väggen i vinter så säg till honom att han har bra svar på mina frågor!!!!

Monday 07 May 2012 klockan 22:19

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS

Alias: Lövenbloggaren
Kontakt: lovenbloggaren@yahoo.com
Ålder: 41 år
Bor: Umeå
Antal år på ståplats: Since 1981
Min hockeybakgrund:
Ungdoms-och juniorspel i Norrbotten kröntes med två A-lagssäsonger i länet. Lumpen grusade dock tankarna på en längre karriär.
Mitt bästa Löven-minne:
Tveklöst SM-guldet 1987. Dock en sjukt tung bussresa hem till Norrbotten direkt efter matchen och blytungt att missa efterfesten på Versan... som om man hade kommit in. : )
Mitt sämsta Löven-minne:
Alla de otaliga gånger vi misslyckats att hålla oss kvar i elitserien.
Bästa spelare jag spelat mot:
Peter Forsberg
Bästa spelare jag spelat med:
Jämt skägg mellan Peter Edström och Fredrik Öberg.
Gårdagens Björklöv:
Matti Pauna
Dagens Björklöv:
Russ Moyer
Morgondagens Björklöv:
Zebastian Possler