Löven4Ever
Alias: The Sandwich
Kontakt: thesandwich.loven4ever@gmail.com
 
Ålder: 38 år
Bor: Umeå
Antal år på ståplats: 30 år
Min hockeybakgrund:
Alltför kort och inte särskilt framgångsrik, fick i alla fall vara med så länge det betraktades som social verksamhet. Har dessutom fungerat som ungdomsledare inom Lövens organisation under ett antal år.
Mitt bästa Löven-minne:
Kvalseriematchen mot SSK säsongen 97/98 som grabbarna i skepnad av Löven Lynx vann med 2-0. Engagemanget och trycket i ladan var sjukt, t.o.m så vanligtvis lugna sittplats slöt upp i sång.
Mitt sämsta Löven-minne:
När de åkte ur Elitserien 2000-01.
Bästa spelare jag spelat mot:
Hoppas någon av de små ryssarna man mötte som A-pojke i St Petersburg blev något. De var några år yngre och hade knappt utrustning, men lira hockey kunde de.
Bästa spelare jag spelat med:
Christoffer Norgren
Gårdagens Björklöv:
Roger "Bullen" Hägglund
Dagens Björklöv:
Dr Persson
Morgondagens Björklöv:
Emil Wrenman

Viktiga förlängningar

Björklöven bombade ut pressmedelanden på löpande band i eftermiddags där först #26 Victor Ekeståhl Jonsson och senare #4 Isak Ahrling presenterades som klara för kommande säsong i båda fallen löper kontraket över 1 år och sportchef Jimmy blixt kommenterade via hemsidan sina två senaste spelare på följande sätt:

- Det känns givetvis jättebra att Victor fortsätter i Björklöven. Han gick framåt väldigt mycket förra säsongen där han bland annat förbättrade sin fysik. Han är en mycket smart spelare som vet exakt vad man ska göra därute på isen och som vi tror väldigt mycket på.

- Unge Ahrling kom in i laget under slutet av förra säsongen och gjorde det riktigt bra i både a-laget och J20-laget. Han är en ung kille från Umeå som vi ser stor utvecklingspotential hos.

Både väntade och fullt logiska förlängningar, den enda spelaren av det unga egna gardet man nu kommer sakna var den högerfattade snabb- och prickskjutande #7 Jesper Ericson som kommer köra sin try out med Tingsryd och Allsvenskan. Ovasett eller hursom känns det bra att klubben lyckas förlänga med såväl Ahrling, Ekeståhl-Jonsson och även #28 Zebastian Possler där det inte är en alltför vågad gissning att alla haft intressen ifrån andra klubbar. Det är otroligt viktigt att klubben nu äntligen visar tilltro till de egna unga, inte heller bara för att de är egna eller unga.. Men det ska ändå inte förringas att killarna känner att en bra insats ska kunna leda till en rejäl chans med representationslaget. Nu är alla dessa så pass bra att de borde vara kvar hursom så snacket om kontinuitet, lokalt och egna talangar kan vi faktiskt helt släppa.

+ + +

Nu börjar truppen se hyggligt bred ut och med förhoppningsvis förlängning ifrån Dr Persson ifrån fjolårstruppen börjar vi bara sukta efter den där spetsen utifrån så ska väl det här se riktigt riktigt bra ut. Vi kollade nyligen läget med Doktorn.

Hare förresten hänt nåt nytt Jens? - "Sorry, men jag har inget nytt att berätta.. förhoppningsvis klarnar det framöver, så jag får återkomma helt enkelt!"

+ + +

Vilka ifrån fjolårstruppen saknar du och hur mycket spets utifrån törs vi egentligen hoppas på..? Fältet är fritt, lämna gärna din kommentar!

 

 

 

 


Uppdaterad: tisdag 15 maj 2012 klockan 19:50

Annons

1 Kommentar

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

john säger:

Nån mer än jag som hört att Emil wrenman ska tillbaka till löven?

onsdag 16 maj 2012 klockan 00:59

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS

Alias: Lövenbloggaren
Kontakt: lovenbloggaren@yahoo.com
Ålder: 41 år
Bor: Umeå
Antal år på ståplats: Since 1981
Min hockeybakgrund:
Ungdoms-och juniorspel i Norrbotten kröntes med två A-lagssäsonger i länet. Lumpen grusade dock tankarna på en längre karriär.
Mitt bästa Löven-minne:
Tveklöst SM-guldet 1987. Dock en sjukt tung bussresa hem till Norrbotten direkt efter matchen och blytungt att missa efterfesten på Versan... som om man hade kommit in. : )
Mitt sämsta Löven-minne:
Alla de otaliga gånger vi misslyckats att hålla oss kvar i elitserien.
Bästa spelare jag spelat mot:
Peter Forsberg
Bästa spelare jag spelat med:
Jämt skägg mellan Peter Edström och Fredrik Öberg.
Gårdagens Björklöv:
Matti Pauna
Dagens Björklöv:
Russ Moyer
Morgondagens Björklöv:
Zebastian Possler