Du gamla, du fria..
En dag som denna ska vi väl mest måla oss gula och blå och stämma upp i hymnen, inte då den som olyckligen inte föll så väl ut i arenan i vintras utan den vacka svenska. Samtidigt tyckte jag det var sorgligt att inte "De ska aldrig glömma oss..!" fick det genombrott och erkännande jag tyckte den förtjänade.
Men i dag önskade jag vi vore lika stolta över vårt land som norrbaggarrna är över sitt. Å andra sidan har vi ingen olja, knappt någon torsk å ingen går heller klädd i stickad lusekofta.. Det kanske är därför vi på sin höjd ropar heja, nåja eller möjligen asch! Jag är inte direkt avis för att de är så stolta, men bara för att alla blir så glada, skuttar, skrattar, dansar och sjunger. Apropå sång, nu kommer den hymnen alltså.. vår nationalhymn! Eller i vart fall en som aspierar på att vara den riktiga..
+ + +
Själv kommer jag i dag käka lite sill med färska potäter, möjligen knäcka en nubbe och sedan ska jag väl mest känna lugnet och andas ut. Man är ju inte mer än svensk, fast det är ju inte så djävla illa. Vad tycker du själv om dagen, hur ser planerna ut etc.? Fältet är som vanligt fritt, lämna mer än gärna just din kommentar!
Uppdaterad: tisdag 05 juni 2012 klockan 18:07


The Sandwich
Lövenbloggaren
Kommentarer
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Alla kommentarer som skrivs måste godkännas av ägaren till bloggen innan de publiceras.
Skriv kommentar