Lite sill(y), stämma och möte!
Mitt i all stress med stång, sång, lek, smek, kubb och nubbe bryter bloggen igenom med lite sill(y) uppdatering och även information om att årsmäte och bolagsstämma kommer hållas den 20 augusti.
+ + +
Några måsten på dagens midsommarbord; en kall, senaps-, skärgårdssill å färskpären! Senapssillen kan med fördel blandas med ett par kokta och hackade ägg, lite rödlök, en näve dill och slutligen en burk creme fraiche.
+ + +
Vad har då hänt på Sillyn?
Vinröda Teg SK har numer två målvakter i form av "vår" Marcus Evertsson och kontrakterade David Lindgren. I dagsläget två keeprar, nio backar, 13 forwards och därigenom inte så många platser kvar.. men de hoppas alltjämt på vår doktor.
Usch så svart-gula Vännäs HC har i dagarna gjort klart med Sebastian Sjögren och hoppas eller jobbar allt jämt på Oskar Nordlund och Oscar Persson om denne nu fortsätter med hockeyn. Alt enligt den eminente Åström på hockeyhörnan. I dagsläget två keeprar, fem backar och nio forwards.
Rivalen och hatlaget no 1 sedan degraderingen Sundsvall Hockey har på senare tid bl.a kontrakterat Eetu Qvist som enligt uppgift fick kalla handen av Thunder. I dagsläget två keeprar, fyra backar och blott sju forwards.
Serieantagonisten och lövhögskombatanten Aspröven HC har för fansens del äntigen börjat sajna spelare och på senare tid har truppen fyllts på med bl.a backen Antti Kauppila, forwarden Markus Palmberg och centern Kory Baker. I dagsläget ändå bara en keeper, fem backar och smått pinsamma tre forwards. Ser inte direkt skräckinjagande ut! Det är sannerligen inte många som lag som har dubbelt så många backar som forwards.
Fortsatt god, glad och trevlig midsommar!
Uppdaterad: fredag 22 juni 2012 klockan 08:34


The Sandwich
Lövenbloggaren
Kommentarer
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Alla kommentarer som skrivs måste godkännas av ägaren till bloggen innan de publiceras.
Skriv kommentar