Lövenbloggen
Visar inlägg från mars 2012

"Kan bli skoter nu"

Lite kuriosa kring William Quist är att han verkligen fattade tycke för att åka skoter i vintras. Nu när han har kritat på för två nya år med gulgrönt kanske han införskaffar sig en egen.

- Det är fasen inte omöjligt alltså. Jag har åkt skoter två gånger i vinter och det var riktigt gött. Jag gillar farten. Nästa år kommer jag garanterat åka skoter mer än två gånger, kanske köper jag en egen.

Har som sagt suttit med ett annat projekt i dagarna och har i stort sett känt mig isolerad från Löven/blogg-världen. Så det finns en del att saker att nämna.

- Jens Öhman är en av kandidaterna till att träna laget nästa år. Läs mer här!

- Det blir ingen Jonas Westerling, trots ömsesidigt intresse från både honom och Löven. Han har kritat på ett kontrakt med Mora. Läs mer här!

- Vännäs spelar i samma serie som Löven nästa år. Synd bara att det blev på Clemensnäs bekostnad. Tänker framförallt på reslängderna. Clemens var ju en av få behagliga bortaresor under det här året. Nu är ju Vännäs ännu närmare men...

- Björklöven har nu tio kontrakterade spelare för nästa år. Och bland dessa finns det riktig klass. Jimmy Blixt har helt klart en bra grund att stå på truppmässigt när nu silly season drar igång på allvar.

Vännäs till division I

Förra veckan ska Vännäs ha fått förfrågan om uppflyttning till division I. Det har man nu tackat ja till, efter ett styrelsemöte. Detta på grund av att Clemensnäs begärt att bli nedflyttade en serie.

Vännäs satsade den här säsongen på uppflyttning, men föll tungt i kvalet mot Kalix. Nu får man alltså spela tillsammans med Teg och Björklöven i den nordligaste division I-serien ändå.

Quist stannar

William Quist stannar i Björklöven. Han har skrivit på ett rakt tvåårskontrakt.

- William Quist har valt att skriva ett rakt 2-års kontrakt med Björklöven och det är en laddad och revanschsugen William som fortsätter spela med oss.  Jag är helt säker på att Vi har inte fått se det bästa av William och det ska bli kul att se det. Dessutom är jag glad att han tror på verksamheten här i  Björklöven och ser att vi har bra möjligheter att ta oss upp i seriesystemet, säger Jimmy Blixt i ett pressmeddelande.

Här händer det saker

Wirtala får gå. Så även Erik "Serben" Vikström. Löven utnyttjar därmed de klausuler som fanns i respektive tränares kontrakt.

- Det känns alltid tråkigt när två parter går skilda vägar, säger klubbchef Engman till bjorkloven.com.

För förra säsongens a-lagstränare Håkan Wirtalas del kan det dock bli en fortsättning i föreningen.

- Håkan är en mycket kompetent tränare med kvaliteter som vi gärna ser i Björklöven. Vi har påbörjat en diskussion om nytt kontrakt med en annan roll som skulle passa honom perfekt, fortsätter Engman.

Vem som tar över som tränare (både för a-laget och J20) är ännu ej klart.

***

Som några av er har påpekat har det varit dålig fart på bloggen den senaste tiden. Jag har den senaste veckan hållit på med ett projekt på jobbet (icke Löven-relaterat) vilket har gjort att jag varken haft tid eller energi till att blogga. Samtidigt visste vi att Löven inte skulle säga något innan gårdagens styrelsemöte heller och därför har jag inte jagat folk i föreningen mer än vad jag gjort. Om ett par dagar är projektet slutfört och i samband med det kommer mer fokus att läggas på bloggen. 

Revanschlusten kan få Quist att stanna

William Quist kom till Björklöven inför förra säsongen med ett mål - att ta Löven till allsvenskan.

- Jag tackade nej till allsvenska klubbar för att spela med Löven och försöka vara med och hjälpa laget upp tillbaka till allsvenskan. Nu gick vi inte upp och det känns jävligt tråkigt, säger han.

Quist är fortfarande kvar i Umeå, han umgås med lagkamraterna och åker snart till Åre med övriga Lövenspelare.

- Vi umgås varje dag många av grabbarna. Det är verkligen en unik grupp där alla umgås med varandra hela tiden. Nu far vi till Åre nästa vecka till exempel. Tanken var att ta den resan efter kvalserien, men när det nu blev som det blev så blir det nu i stället.

Åker du slalom eller snowboard?

- Jag åkte väldigt mycket när jag var mindre, från åtta till femton års ålder. Sedan blev det så mycket hockey så nu har jag inte åkt alls på sju år. Innan var jag duktig både på skidor och snowboard, men nu tror jag att det blir skidor.

Dina framtidstankar?

- Jag är kvar i Umeå en bit in i april, sedan åker jag hem för att träffa kompisar, spela golf och sånt. Man kan ju inte spela golf här uppe. (Vilket man dock kan..)

- Sedan får vi se hur det blir med hockeyn. Man vet aldrig när det blir klart. Jag kan skriva på för ett lag i morgon eller om fyra månader. Det handlar om att rätt tillfälle måste dyka upp.

Finns chansen att du stannar i Björklöven?

- Det gör det absolut. Jag har trivts jättebra även om det gick som det gick. Vi gick inte upp plus att min säsong förstördes efter jul på grund av skada. Det är inte omöjligt att jag ger Löven en chans till, som en revansch.

"En intressant spelare"

I går skrev bloggen om att Almtunacentern Jonas Westerling eventuellt är intresserad av att spela med Björklöven. Det har visat sig att intresset är ömsesidigt.

- Det är en intressant spelare, sa nämligen sportchef Blixt till kollega Bålfors under dagen.

Bålfors kollade även upp vad Blixt tyckte om Rob Ricci, men han hade inte Blixt hört talas om.

I övrigt har det inte framkommit så mycket mer från Lövenhåll. Jag pratade med Johan Engman för någon dag sedan och han menade på att man håller på mycket med utvärderingar innan man egentligen vill säga något om nästa säsong, men att man också jobbar med förlängning av kontrakt och för diskussioner om eventuella nyförvärv.

That's it for now.

Stjärnorna som kan vara på gång till Björklöven

Vilka spelare kommer att förstärka Björklöven den kommande säsongen?

Almtunas center Jonas Westerling är ett hett alternativ.

- Westerling vill ha en utmaning nästa säsong. Vi funderar just nu på olika alternativ och flera allsvenska toppklubbar är intresserade. Han kan vara aktuell för Löven då han själv ser att spela för Löven som en rolig utmaning, han är lite less på att åka runt i allsvenskan, säger Westerlings agent Niklas Granberg.

Westerling har hållit en väldigt hög nivå under flera säsonger i allsvenskan och var en viktig kugge i AIK när Solnalaget tog klivet upp i elitserien. Den här säsongen noterades han för 31 poäng (9+22) på 52 matcher i allsvenskan.

En annan center som kan återfinnas i Lövens lag nästa år är danska Odenses poängkung, Rob Ricci.

- Det är en riktigt bra spelare som liknar Broc Little, som jag tog till Sverige i år, till bakgrunden med en bra universitetssäsong som lagkapten. Han producerar mycket poäng, är snabb och jobbar hårt. Han vill till Sverige, säger agenten Granberg. 

27-åringen Ricci har en grym säsong i Odense bakom sig och gjorde under grundserien hela 44 poäng, fördelat på 22 mål och 22 assist under 37 matcher. Dessutom noteras han hittills för 7 poäng (3+4) under slutspelet i semifinalklara Odense.

- Sen har alla olika filosofier om hur man vill bygg sitt lag och det inte säkert dessa passar in i Björklövens, avslutar Granberg.

Dessa har kontrakt över nästa år

Jag vet att jag ligger aningen efter i bloggandet, men i bland kommer annat i vägen. Hur som helst så har ni en sammanställning här nedan på vilka spelare i Björklöven som har kontrakt över nästa år, plus en liten kommentar från mig kring spelarens säsong i Löven och om en framtida roll i klubben.

Daniel Wälitalo, 23 år, målvakt

- Dominerade i höstas, men kom aldrig riktigt tillbaka efter skadan. Med Daniel Wälitalo och Petter Sandström har Björklöven ett riktigt bra målvaktspar på den här nivån och personligen tror jag att det skulle vara svårt att hitta två andra för samma peng. I mina ögon får Björklöven gärna fortsätta bygga vidare på Wälitalo även om han inte rosade marknaden efter skadan den här säsongen. 

Alexander Eriksson, 22 år, back

- Stortalangen vars utvecklingskurva inte riktigt har fortsatt i den riktning den gjorde för 4-5 år sedan. Alexander är ingen spelare som självmant kommer lyfta Björklöven till allsvenskan, men kan väl vara en av sex backar som matchas frekvent även under nästa säsong.

Karl-Johan Lundström, 24 år, back

- I mina ögon var Karl-Johan (bortsett från Jon Palmebjörk) den klart mest betydelsefulla hemvändaren inför den föregående säsongen. En väldigt duktig defensiv back som håller stabil allsvensk klass. Det var inte för inte som Modo valde K-J av Lövenbackarna när laget backkris i vintras. Det här är en spelare som kan vara bärande i klubben i många år framöver.

Linus Boström, 23 år, forward

- "The Local Hero" växte enormt den här säsongen. Bortsett från en liten svacka under allettan har Boström varit en spelare som man vetat vad man fått av under hela säsongen. Hans styrka, förmåga att hålla puck och hjärta är vad som gör att jag ser honom som en framtida lagkapten. Förhoppningsvis kan han utvecklas ytterligare till nästa år och då kommer han vara en av division I:s absolut nyttigaste forwards.

Johan Jarl, 34 år, center

- Björklövens lagkapten som var lagets bästa målskytt under sista delen av säsongen. Det råder inga tvivel om att han är nyttig för laget. Frågan är dock om han är förstecenter även nästa år?

Nicklas Johansson, 27 år, forward

- Skadades olyckligt mitt under allettan och missade resten av säsongen. Ytterligare en nyttig spelare som vände hem inför den här säsongen. Så länge han blir hel från skada finns alla möjligheter att han matchas i en tredjefemma även nästa år.

Jens Ledin, 23 år, center

- Det finns ett flertal centrar i Björklöven som håller ganska samma klass, vilket medför en tuff konkurrens. En av dessa är Jens Ledin. I direkt konkurrens med en kille som Viktor Ekeståhl-Jonsson blir det väldigt svårt att välja en tredjecenter. Ändå känns det som att Ledin har mer att ge och kommer säkerligen bidra med en hel del även nästa år.

Jon Palmebjörk, 25 år, forward

- Teknikern som anslöt till laget under hösten tog lång tid på sig att hitta sin roll i division I, men så småningom fann han den. Palmebjörk är en spelare av hög allsvensk rang och att han har två år kvar på kontraktet är nog Lövenlägret väldigt väldigt nöjda med. Här har vi en spelare som kan göra det extra och han brinner för att ta upp Löven till finrummet igen. Kommer garanterat vara ännu bättre nästa år om han får vara skadefri.

Joakim Vikström, 25 år, forward

- Underskattar sin snabbhet ibland, men har en helt sjukt förmåga att stå på rätt ställe. Lyckas Jocke Vikström bara förvalta fler lägen så är han given forward på två femmor i ett Löven som tar sig upp i allsvenskan. Det är det som har varit negativt på hans konto, att han missat för mycket. Men skapar man och får så många chanser som honom så kommer det lossna på riktigt även med målskyttet.

Palmebjörk ser fram emot försäsongen

Ringde upp Jon Palmebjörk som i helgen försökte hjälpa kvar J20 i Superelit. Efter en period i matchen mot Huddinge gjorde han illa foten och spelade mer eller mindre på ett ben resterande delen av matchen.

- Det var dålig tajming, jag hade kunnat hjälpa till bättre annars, säger han.

Vad hände?

- Jag skulle ta emot pucken och isamma veva göra en riktningsförändring. Då fastnade foten i ett jack i isen på något sätt och jag kände som ett sug i foten och trampade snett.

Blir det bättre?

- Ja, det känns bättre än vad jag trodde att det skulle göra vid det här laget. Jag går då på den nu även om den inte är 100 %.

Vad gör ni just nu i övrigt i laget, tränar ni på?

- Vi är ett gäng som kör. Något ljust med hur det blev i år är att jag får en riktig försäsong. Tidigare år har jag spelat i kvalserien och då har man fått en väldigt kort sommarträning. Nu får man börja redan nu och det brukar göra stor skillnad att få en riktig försäsongsträning väl när säsongen börjar.

Och snacket bland grabbarna, stannar många till nästa år?

- Jag hoppas att många blir kvar och många av de jag pratat med vill vara kvar och bygga vidare på det här. Själv har jag två år kvar på kontraktet (utan klausuler) och är fullt inriktad på Björklöven.

J20 ute ur Superelit

Säsongens tyngsta besked. Björklöven är ute ur J20 Superelit. Detta efter kvällens förlust mot Huddinge, samtidigt som Mora slog Leksand.

Var J20 hamnar nu är ännu inte klart.

Den bittra sanningen

Olofström-Arlanda 8-2. Käftsmäll. 

Jag förstår ungefär vilka tankar som snurrar bland inblandade i Löven och supportrar när man ser resultatet ovan. Det är inga roliga tankar.

Samtidigt får man se det som ett kvitto på att man i år hade ett riktigt bra lag och kan man utveckla det ytterligare till nästa år så blir det kvalserien. 

Det nya förslaget

Ni har säkert redan sett att NSD:s Stålnacke lyft ämnet. Men hur som helst finns det ett förslag som skulle innebära stora förändringar i den norrländska division I-hockeyn. Om förslaget klubbas igenom kommer division I A och division I B slås ihop och bli en gemensam serie. 16 lag där alla möter alla två gånger = 30 matcher. Därefter bildar de åtta bästa lagen en alletta och de åtta på den undre halvan en fortsättningsserie.

Vi har pratat med länsklubbarna och alla är positiva till förslaget. Den 15:e mars kommer ett möte att hållas och efter det vet vi mer hur tongångarna går.

Personligen så tror jag inte alls att det är en dum idé. För Umeåklubbarna innebär det egentligen bara fler matcher. Själva resorna blir ju inte alls längre då det är hugget som stucket att åka till Haparanda eller Östersund. Dessutom skulle det kunna innebära att fler än fyra lag från A-serien skulle kunna nå allettan. Vilket (med tesen att A-serien är bättre än B-serien) skulle innebära en mer spetsad alletta.

Vad tycker ni? Är förslaget helt galet?

Bygg vidare på det här

Ja, gårdagens sorti kom tämligen oväntat. Jag var som sagt helt övertygad om att Löven skulle klara av det, men jag hade fel. Samtidigt, skapar man så mycket framåt som Björklöven gjorde i helgen så ska man inte förlora två ishockeymatcher. Det ska inte gå. Man kan skylla på otur, men också skylla på att man har för dåliga skyttar i laget.

Inför den här säsongen lämnade ungefär 15 spelare Björklövens trupp. Sedan dess har lika många tillkommit. Många av spelarna som värvats är spelare med Lövenanknytning och man har också gått ut och sagt att man gör en lokal satsning. Tilläggas bör också att man inför säsongen gick ut och sa att man inom tre år ska upp till allsvenskan.

Nu är det bara att bygga vidare på den och det genom kontinuitet. Jag hoppas att man kan behålla majoriteten av spelarna i årets lag. Samtidigt hoppas jag att man kan göra rätt prioriteringar med de spelare som väl ska lämna och värvas. Vilka kommer lämna? Samtliga spelare som kommer utifrån finns väl i den riskzonen, samtidigt som de flesta spelarna med ursprung i Umeå och Björklöven förmodligen stannar kvar.

Jag hoppas att spelare som Linus Boström, Karl-Johan Lundström och Jon Palmebjörk utgör en del av grundstommen i Björklöven framöver. Alla är i bra ålder och kommer fortfarande att utvecklas. Sedan finns det ett gäng intressanta spelare underifrån som också bör lyftas fram. Zebastian Possler, Viktor Ekeståhl-Jonsson och Isak Ahrling är för mig sådana spelare. Även de kan i framtiden bli riktiga stöttespelare och redan nästa år vara mer eller mindre tongivande i laget.

Går det att plocka hem fler hemvändare till nästa år? Det kan bli svårt. Tyvärr är det inte realistiskt att en kille som Alexander Hellström som matchas en del i KHL ska komma hem, även om det vore fantastiskt. Rahimi, Neva, Sundström? Förmodligen stannar tanken vid en dröm. 

I stället får man bygga vidare på vad man har och hitta rätt spelare utifrån. Det som har saknats i år har varit en, två riktiga målskyttar. Spelare som kan kliva fram och göra mål ur alla lägen. Framspelare finns det gott om. Titta bara på Kiruna och Asplöven. Kim Sunna och Viktor Esseryd (Kiruna) har gjort 23 respektive 22 mål. I Asplöven har Henrik Thegel gjort 24 mål. Sådana siffror skulle Löven behöva ha någon som kom upp i. Marcus Waldehagen gjorde det förra året, men sedan när det väl började gälla så slutade även han producera. Lövens bästa målskytt i år var Tylor Michel med sina 16 mål. 

Nej, Silly Season kommer att ta fart nu och inom ett par månader lär vi ha en ganska bra bild över hur Lövens trupp anno 2012-2013 kommer att se ut. Dock känns det väldigt tråkigt att vi måste lägga fokus på det redan nu och inte om en månad.

Säsongen är över

Säsongen tog slut i dag. Högst oväntat att det skulle sluta redan nu. Men nu är det som det är och det går bara att blicka framåt.

Jag hinner inte skriva mer här i kväll, men kommer säkerligen med något imorgon.

Dilemmat

A-laget eller J20? Ja, ni förstår vad jag menar. Samtidigt som A-laget spelar för avancemang till playoff tre har Björklövens J20 några otroligt viktiga matcher, matcher som avgör hela Björklövens ungdomssidas framtid. I dagsläget ligger Björklöven på nedflyttningsplats från J20 Superelit. Skulle man åka ur den serien så ser det väldigt tungt ut på juniorsidan. I morgon möter man Mora på bortaplan, vilket också är laget som ligger över nedflyttningstrecket, en poäng för Löven. Därför är den matchen så viktig och därför har man i föreningen valt att skicka spelare som Isak Ahrling och Viktor Ekeståhl-Jonsson dit.

A-laget drabbas ju av detta, då man helt enkelt inte har samma antal spelare att välja mellan. I dag blev dessutom Jens Ledin och Zebastian Possler skadade. Det innebär att Löven endast har tre fulla femmor till morgondagens match.

Vad kan man säga om dagens match då? Jo, vid ställningen 2-0 så tyckte jag att Björklöven hade kontroll över händelserna. Men så fick Olofström in ett psykologiskt turmål och så kom kvitteringen strax därpå. Lövens försvarsarbete vid 2-3 var tyvärr inte optimalt.

Det kändes som att Löven hade en positiv känsla vid 2-0, men blev tagna på sängen när Olofström knappade in och vände. Ändå lyckades Löven skapa en drös med kvitteringschanser, men det resulterade inte i något mål.

Således har vi alltså en tredje och avgörande match i Umeå Arena i morgon och som det känns nu kan det gå precis hur som helst. Kan Björklövenspelarna mentalt ladda om efter den här förlusten? Man kan ju bara hoppas på det. Rent psykologiskt har dock Olofström ett rejält övertag i och med dagens seger. Sen om det räcker för att besegra Björklöven i Umeå Arena två gånger om, det vete tusan. 

Nej, det blir tufft och jämnt även i morgon.  

Mr X-storyn

Innan jag drar till med någon matchanalys så måste vi ju reda ut det här.

Som ni alla vet så började ju Mr X-spekulationerna i samband med Bornefjords Twitteruppdatering, "Har sett en ny spelare på isen" och att han skulle presenteras i samband med lördagens match.

Själva Twitterinläggen tog jag med en nypa salt. Däremot så fick jag höra annat genom källor, vilket byggde upp trovärdigheten betydligt mer att ett nyförvärv faktiskt skulle presenteras. Men ja, som vi alla vet blev det ju inte så. Tyvärr.

Visserligen så benämnde de ju Mats Calla och Ica-reklamen som ett nyförvärv, även om det inte var på spelarplanet som jag trodde.

Så ja, jag får väl stå i skamvrån ett tag och skämmas. Men samtidigt - lite rabatt på godis och läsk är väl aldrig fel? Skämt å sido. 

Skriver mer om matchen senare.

Nedräkningen...

I skrivande stund återstår knappt fem timmar innan nedsläppet mellan Björköven och Olofström i eftermiddag. Det är playoff två, match två som gäller och vid Björklövenseger är laget som sagt klart för playoff tre.

Vad kan vi vänta oss i dag? Jag tror att Björklöven kommer försöka gå ut och ta tag i det hela på en gång. Sätta hög press och bara köra på för att helt enkelt göra den här historien kort. Olofström i sin tur måste ju vinna och kommer spela offensivt, så det är klart att om Löven kan vara lite kyliga så kommer fina kontringslägen att uppstå.

Från läktarhåll lär det här bli den bästa matchen hittills i år. Det är ett helt sjukt drag kring Björklöven nu. Över 3500 borde det bli kan man tycka. Kanske rent utan 4000? Hur som helst kommer det låta som fullsatt och Olofströmspelarna kommer få uppleva något de förmodligen inte direkt är vana med.

Viktor Ekeståhl-Jonsson och Isak Ahrling spelar förresten med J20 i dag i deras viktiga match borta mot Leksand. Borde innebära att både William Quist och Jesper Ericson är med mot Olofström.

Jo just det. Om någon där ute av någon anledning inte är i Umeå Arena i kväll så går matchen att följa även här: http://nick.vk.se/live/?id=377&fb

 

Inget stoppar Björklöven nu

Jag hann tyvärr inte med något blogginlägg från Olofström i går då jag hade fullt upp med textarbetet till tidningarna. Därför kommer det ett inlägg nu i stället.

Inget, verkligen inget talar för att Olofström ska kunna vända på den här matchserien. Inte ens det faktum att laget är bättre på bortaplan än hemmaplan och att laget långt ifrån är dåligt. Gårdagens match var en väldigt jämn drabbning mellan två riktigt bra lag på den här nivån. Tittar man på laguppställningen så kanske Olofström har några forwards som ser riktigt vassa ut, potentiella matchvinnare som sätter skräck i varenda motståndare. Det märkte man inte riktigt av i går. Varför? Jo, för att Björklöven agerade smart hela tiden, jobbade för varandra och var på det stora hela ett bättre kollektiv än Olofström.

Oavsett vad som skrevs i liverapporten så kändes det aldrig som att Olofström skulle kvittera. Olofström tilläts inte kvittera. Om inte utespelarna stoppade hemmalagets framfart ute på isen så stod Petter Sandström i vägen. 

Direkt efter matchens slut satte sig Olofströmspelarna i buss och har förmodligen snart anlänt till Umeå. Lövenspelarna lämnade hotellet runt 5-snåret och är nog tillbaka i Umeå vid det här laget. I morgon möts lageni Umeå Arena. I Björklövens borg. Där Björklöven är oslagbara.

Ja, jag tror inte att något kan stoppa Björklöven nu. Samtidigt är bara första perioden spelad och det gäller att vara ödmjuk. Men det är man i årets upplaga av Björklöven. I det här läget tar ingen spelare ut något i förskott. Alla kommer ge allt och lite till. 

Jag ser hemskt mycket fram emot morgondagens match. 

Quist är med

Ni har säkert redan märkt det, men William Quist är trots all förnekelse registrerad för dagens match som extraforward. Hur han kommer användas sedan får vi väl se.

Matchen följer ni här: http://nick.vk.se/live/?id=373

Jag vill...

... se en rejäl, men juste tackling av Tylor Michel i första bytet.

... att K-J Lundström och Russ Moyer följer upp det med varsin open ice-tackling.

... se att samtliga spelare i Björklöven går in med en sanslös inställning i dagens match. 110 % i varje sekvens.

... att Jens Persson vågar skjuta från blå i PP. Fick till en hyfsad träff senast.

... att Russ Moyer fortsätter vandra upp i anfallszonen och servera forwards.

... att det lossnar helt för Jon Palmebjörk. 

... att Johan Jarl och Marcus Lundberg fortsätter hugga framför mål.

... att jag ska få anledning att berömma Persson-Riis av samma anledning som Hämäläinen kunde göra efter Riis J20-matcher.

... att Petter Sandström murar igen målet.

... att Olofströms försvar fortsätter vara sådär.

... att Olofström får straff och att Przepiorka missar den. Gärna med någon snurrvariant.

... att Maksim Matushkin ska styra Björklövens hejaklack.

... att Björklöven vinner. Då har man helt fantastiska förusättningar för det fortsatta playoff/kvalspelet.

Vad vill ni?