Sysselsättning: sjukvårdsbiträde,
facklig företrädare för Kommunal och politiker s
Bloggar om: allt som händer i min vardag
Ålder: 55
Bor: Agnäs,Bjurholm
Familj: ensamstående med fem barn
Utbildning: gymnasiet + komvux
Dröm: att gå i pension
Bästa egenskapen: bara trångsynt och tjurig
Sämsta egenskapen: elak och gnällig
Husdjur: hästar, hund, katt och div smådjur
Bil: just nu MB 230
Intressen: politik samhällsfrågor.
Senast lästa bok: Aldrig fucka upp...Jens Lapidus.
Senaste sedda film: Brottet

Bästa maträtten: älskar all mat företrädesvis fisk.
Förebild: Andra elaka och trångsynta människor!
Bästa minne: mina barns födelse

Det bästa med Bjurholm
1.Naturen
2.Närheten till det mesta
3.Litenheten (ibland ett hinder)
4. Friheten
5. Fisket
 

Visar inlägg från september 2010

Valda citat ur Fredrik Reinfeldts bok " Det sovande folket"!

" Svenskarna är mentalt handikappade och indoktrinerade att tro att politiker kan skapa och garantera välfärd" ...  

Min fråga är: Om inte politiker kan det, vem kan det då??? Statministern?

" Välfärdsstaten är en omöjlig konstruktion"

Ja, med sittande regering kanjag hålla med om det!

" Politiker skapar inga resurser och kan därför inte heller ställa ut löften om resursernas fördelning"

Min fråga: Vem stod i valrörelsen och lovade mer skattesänkningar och att se över sjukförsäkringen???

" Vi vill inte se ett samhälle där mänskor svälter, men i övrigt ska inga standardkrav skattefinansieras" !

Jaa, vem ver vad som händer under denna mandatperiod! Här i Bjurholm tycks alla ha det så bra så det skulle vara roligt att  se vad som händer under denna period.

Varför?

 Det blir ju lätt så i en liten kommun att folk röstar på en person och inte på politiken, men förhoppningsvis så tänker väl alla på det nu då när pengarna minskar i takt med att folk blir äldre och vi ska spara på alla ställen. För sanna mina ord...i och med att vi blir färre och avflyttningar och naturliga orsaker gör att befolkningen blir mindre så är det heller inte försvarbart att ha en politik som främjar sysselsättningen i kommunen. Då kan det kortas ner ännu fler och då kan den fria företagsamheten  ta över och det är jättebra...vi behöver ingen verksamhet inom kommunen utan lägg ut det på entreprenader.  Och om man då ska tala om ledningsorganisationen så kommer väl det oxå att bli i linjen fler chefer och färre som kommer att utföra arbetet. Jag föreställer mig att det kommer inte att bli många kvar i denna kommun då. Jag tycker det är fullkomligt vansinnigt att det har röstats fram en politik som ska hålla folk i jobb längre, öka klyftorna ännu mer och utsätta de svaga och mest behövande för ännu mera  skit, bara för att man röstar på person. En skandal tycker jag.  Och att sen SD har tagit sig in i riksdan och sen ska det börja demonstreras och hojtas just för att dom tagit sig in. Detta är ju svenska folkets vilja, dom vill inte ha nån solidarisk politik, där man betalat skatt efter förmåga, dom vill att de som redan är rika ska få så mkt mer och de som är på gränsen till fattigdom ska verkligen bli fattiga....för ditåt bär det nu. Och sälj sedan ut alla statliga företag som genererar pengar årligen och se till så att det en gång demokratiska Sverige, nu blir ett skitland utan levande landsbygd och med rasism och skit i stugorna......det kan väl inte vara en tillfällighet att SD fick 33 % av rösterna på LIljaskolan??? Eller kan det!

 

Baksmälla!

Det känns som så idag! Men för oss här i Bjurholm känns det väl som vanligt. Inget oväntat resultat, annat än att vi har tolv ( 12) st som röstat på Sverigedemokraterna. I och för sig inget märkvärdigt eftersom vi har en mängd flyktingar som berikar vårt liv här i kommunen, men ändå! De som tappat mest här är ju FP som tappat mandat och C som har tappat röster men inget mandat. Och det mesta speglar det som hänt i riket. Trots detta så känns det väldigt konstigt att konstatera att svenskar vill ha en kall och omänsklig politik tillika avgörande av vad SD tycker i många frågor. Men det kanske speglar hur svensken är mest. Månar om sig själv och bryr sig inte om andra! Och det lär väl avspegla sig för oss som är förtroendevalda fackligt, fler som blir utslagna av sjukförsäkringen, anställningstryggheten som blir drabbad och så vidare!

Men annars så lyser solen och livet går vidare och överleva lär man väl göra detta oxå. Och jobba vidare mot nästa val.....för det är väl det som är drivkraften!

Lördagskvällen har kommit....

 och det har vart en lång, mkt trevlig dag. Vi är några av ortens partier som vart på byn idag, och dom som inte har vart är väl väldigt säkra på att vinna detta val. Trots det så ska jag, om inte be, tycka att det är på sin plats att gå och rösta. Det tillhör en av de skyldigheter man har i detta land och har man väl gjort sitt val, då kan man gnälla över resultatet! Bra nog så har väldigt många vart och förtidsröstat och det är ju glädjande och många av de förstagångsväljare som jag stött på har följt debatter och bildat sig en uppfattning och det är oxå bra. Tyvärr så har det förekommit en lång rad av påhopp från alliansen sida och det som stått i tidningarna nu är FP som är så trött på M och S-samarbete. Hm, och så roligt att se att just dom har inte synts till på byn vad jag har sett i alla fall. Men se gnälla, det bör man...annars vore det skam på torra land!

Dagens behållning var , dels våra spelemän, men oxå PK som hade en hel orkester och en riktig familjedag på plats....men ingen av politikerna.....eller?? Så La Bamba med David var nog det som jag gick och sjöng på i alla fall.

Idag är nu sista dan och gå och rösta, hjälp oss att få göra en satsning på Möjligheternas Bjurholm, med en bra läratät och kunskapsrik skola, en bra och värdig äldreomsorg och ett rikt företagarliv med korta beslutsvägar......En framtid för unga och gamla...ett Möjligheternas Bjurholm!!!

Rösta......

för på måndag är det för sent......

 

Vi í Kommunal har tjatat, mer än 700 gånger har vi visat på den orättvisa och hjärtlösa politik som borgarna står för. Resurser har tagits från de sjuka och arbetslösa och getts till de grupper i samhället som redan är gynnade på alla sätt. Idag saknas resurser till välfärden, men ändå kommer ständigt nya löften om skattesänkningar.

Vi vill ha en annan regering, och det är på söndag som det är val. Valet är lätt; antingen fyar år till med borgerligt vanstyre eller en regering som vågar satsa påvälfärden istället. Där resurser till välfärden prioriteras framför nya skattesänkningar.

Vi har gjort vårat val, och vi hoppas att du vill göra samma val!

 

Rö(s)ta med hjärtat!!!

Vill vi ha det så här???

 

 

Du ska bli rädd att få sparken

 

De borgerliga partierna vill göra det lättare för arbetsgivarna att göra sig av med personer som inte passar in. Om ett företag säger upp en anställd i dag på grund av personliga skäl, och den anställde vill ha kvar jobbet, så kvarstår anställningen till dess att tvisten är avgjord. De borgerliga partierna vill nu förändra detta och föreslår att den anställde omedelbart ska lämna arbetsplatsen och leva på a-kassan. Förslaget sätter munkavle på de anställda. För vem vågar opponera sig mot sin arbetsgivare när man dels riskerar sparken och dels riskerar en tvist som tar ett och ett halvt år? Med en inkomst på 14 960 kronor före skatt? Förslaget är en skymf mot anställningstryggheten, arbetslinjen, den enskildes ekonomi
och a-kassans omställningsfunktion, och skulle bli en katastrof om förslaget blev verklighet. 

Jag uppmanar nu alla att gå och rö(s)ta med hjärtat, så att det inte händer. För samtidigt som det blir lättare att säga upp folk pga av försämringar i LAS, så ska vi jobba tills vi 69 och med sämre villkor.....Näe, gå och rösta med hjärtat och ge oss chansen att göra välfärden till Sveriges styrka igen!

 

Så roligt det är att det börjar

 koka i den soppa som är på gång. Kanske är det allianssoppa, kanske är det sossesoppa!  Här kommer recepten på båda!

Allianssoppa!!!!!


Blanda pigavdrag, orättvisa skatter, utförsäljning av välfärden,utförsäkrade,fattiga pensionärer och krossade människor. Krydda med uran och malda atomkärnor, red av med kärnmjölk och späd med ömsom vin ömsom vatten. Har kokats på samhällets bekostnad i 4 år! Nu räcker det!

Sossesoppa :D 

Blanda;
jobb åt alla, mönsterarbetsplatseroch
livslångt lärande, välfärd och trygghet åt alla, rättvisa skatteroch
minskade klassklyftor,kultur tillgänglig för alla och
krydda med maskrosor och nejlikor.Späd med framtidstro och solidaritet .Kokas flera mandatperioder på solenergi och rörs om med vindkraft .Dekoreras med rosor och serveras med kärlek.
Räcker till för alla!

 

jaa, svenska folket....ska vi fortsätta med att öka utanförskapet, öka klyftorna mellan fattiga och rika, sälja ut välfärden och låta våra gamla, arbetslösa och sjuka betala. Ska vi låta LAS:en försvinna, facket gå under och låta det bli som i USA. Sälj ut allmännyttan och sälj ut Vattenfall mm....det ger ju pengar för stunden i alla fall!

Eller ska vi låta skatter bli efter bärkraft, välfärden, som vissa av alliansens partiledare inte ens vet vad det är, ska vi få välfärd åt alla eller bara dom som har råd, osv.... För mig är det ett lätt val och Lennart tack för pekpinnen, jag vet att det inte ska pratas politik utanför en vallokal, men rätt att stå där har jag!!!

Gnäll!

 Har funderat länge på varför en del tycker att jag gnäller. Och svaret återstår väl att få, för det har inte jag kommit på! Tas det som gnäll att jag vill ha en god och fungerande skola med utrymme även för såna som har läs och skrivsvårigheter, som min kille, som nu är inne på sitt trettonde år i skolan...bara på grund av att det inte fanns resurser då han gick på Castor och inte finns det resurser nu heller. Tas det oxå som gnäll att jag vill ha en barnomsorg som är jämställd och respekterar både barn och deras föräldrar....rent naturligt för mig och är så på våra förskolor oxå vet jag! Och att det kan tas som gnäll att jag tycker att det är en naturlighet att våra gamla får ett värdigt och respektfullt bemötande och omsorg under sina sista år....det begriper jag inte. Jag är socialdemokrat och kommunalare.....jag är av den åsikten att alla människor har ett lika värde oavsett ålder, kön, hudfärg osv.....Ni vet diskrimineringsgrunderna! Och om jag då oxå vill att det ska vara ett bra företagsklimat, korta beslutsvägar och ett bra bemötande gentemot våra varande och blivande företagare....då gnäller jag alltså. Jag kan liksom inte få ihop den ekvationen. Men okej...jag gnäller och jag törs göra det med namnet under, medan i stort sett alla andra gnäller, men det ska vara anonymt!

Annars så hörde jag på Mona idag och detta på P4 ....bästa sändningstid...och blir fullt övertygad om att det är en vansinnigt kompetent kvinna och att det hon säger om skatter och annat är precis det jag tycker. Betala skatt efter bärkraft, tjänar du mycket...ja så betala mycket då i skatt och det handlar om dom som är över 40 000 i månaden, inte om en sketen undersköterske/barnskötare/städare/kommunalarbetare/köksbiträdelön på ca 20 000.....

ja detta och mkt mer har snurrat i skallen idag....inte underligt att man känner sig förgiftad av den borgerliga smörjan!

Så närmar sig slutet på denna valrörelse....

fulare än nånsin med personangrepp och skitprat. Men det är väl å andra sidan rätt typiskt för Sverige eftersom alla medier verkar vara borgerligt styrda. Så det är väl bara att leva med. Mina två förstagångsväljare hade inga problem att välja och röstat har vi redan gjort, men tyvärr så kan det inte vara lätt som ungdom att ta ställning, för de flesta röstar väl som sina föräldrar. Jag kommer ihåg när jag skulle rösta första gången och pappa kom och sa vilket parti det skulle vara, som skulle få min röst. Men som den rebell jag var så blev det inte så, utan det blev precis åt motsatta hållet och där har jag stannat. Det handlar om mina hjärtefrågor, alla människors lika värde, jämställdhet, lika lön för lika arbete och en värld där alla kan lyckas. Inte en värd där de rikare blir rika och de fattiga fattigare, där sluka blir utsatt för högre stress att bli utförsäkrade, där arbetslösa är livegna och chanslösa, där nystartsjobb inte leder till nåt mer osv.....Ja listan kan göras lång och jag ser det som så att vinner alliansen så finns ingen LAS kvar...då kan arbetsgivare välja och vraka, kicka den som är obekväm, ta in den som är mindre obekväm, tvinga människor att jobba fram till 69 år, så att ungsdomar inte har en chans att komma in, tvinga ungdomar att jobba mot ännu lägre löner och segregationen blir ännu större än den är nu. Det  Finns oxå chansen att A-kassan blir obligatorisk, facken försvinner och du blir livegen om du inte håller dig på banan. Men jag vägrar ge upp.....jag har ju en gång utmanat bjurholmarna att ge oss en chans att visa vad vi kan och det står jag fast vid......låt oss få visa vad vi vill med detta samhälle.....

Så kan det bli...

  ALLA BIDRAR. Socialdemokraterna tycker att den som tjänar över 40 000 kronor i månaden kan betala lite mer i skatt. Den som tjänar över 50 000 ytterligare lite till. I övrigt vill vi inte höja några inkomstskatter. Vi vill heller inte sänka inkomstskatter just nu. Vi ser att behovet av fler lärare i skolan, kortare kö...er till sjukvården och fler personal i äldreomsorgen är viktigare än sänkt skatt. Genom en bra välfärd blir vi alla tryggare som medborgare. Ingen ska behöva oroa sig för att bli sjuk eller att barnen inte får en bra utbildning. Så kunde det vara...och låt det få bli så detta val.....skicka ut denna blåa regering ut i kylan och återinför ett varmt rött styre!! En utmaning för alla!!

Gnäll.....

 Ja det kan väl vara så att det jag bloggar om ses som gnäll, men jag tror inte att de som inte jobbar som fackligt förtroendevald eller blivit utsatt för alliansen politik, kan se de effekter som nerdragningar och besparingar har haft och hur illa människor har farit. varje dag så hamnar en eller flera en människor i detta som kallas för utanförskap, FK har sagt att det är ogenomförbart det som alliansen har förelagt dom, och varje dag blir en av de som vi vårdar utsatt för en Lex Sara......googla på det! Ska det verkligen vara så? Ska vi inte kunna med skattefinansierade medel låta alla, jag menar verkligen alla, få ta del av den välfärd som våra gamla har byggt upp en gång med krökta ryggar och andra krämpor som bevis på det. Ska inte dom få tillbringa sin ålderdom på ett respektfullt sätt och avsluta sina liv på ett värdigt sätt? Är det för mkt begärt? Och alliansen, spec moderaterna, " det enda arbetarpartiet" har i alla tider sagt nej till sånt som gynnat de svaga och spec kvinnor.

Ja, detta säger väl allt....Så mitt förslag är att du låter bli att läsa min blogg, för det är min demokratiska rättighet att säga vad jag vill och framför allt tycka vad jag vill! Och jag kommer att jobba för ett demokratiskt samhälle och alla människors lika värde oavsett etnisitet, hudfärg osv....

Hur ska det bli?

 

SJUKFÖRSÄKRINGEN har blivit en tickande svensk inrikespolitisk skandal. Människor far illa och hamnar mellan Arbetsförmedlingens och Försäkringskassans stolar.
När Reinfeldt i SVT-utfrågningen konfronterades med läkaren som har en 25 procents sjukskrivning, men som fått rådet att söka heltid på Samhall, blev Moderatledaren helt svarslös. Och jag kan förstå att han blev svarslös.....för vilken människosyn speglar det? I mina ögon inte nån fin variant i alla fall.
Och varken Borg eller regeringen har gjort något radikalt för att stävja de redan rikas jakt på ännu mer pengar.I stället har Borg &Co gjort det omvända: de har övergött de som tjänar mest och äger mest med ännu mer pengar. Via jobbskatteavdrag, slopad förmögenhetsskatt och fastighetsskatt som gjorts om till en kommunal avgift i stället. ALLIANSREGERINGENS alla skattesänkningar (jobbskatteavdrag, slopad förmögenhets- och fastighetsskatt) har haft ett otroligt starkt fokus på just den procent som tjänar allra mest. Fös som jag skrivit nån gång förrut så har jag inte sett mkt av dessa skattesänkningar, jag har haft konstant restskatt de senaste åren. Och med beslutet att avgift till fackförening och akassa inte längre är avdragsgill i deklarationen, så ¨går det ännu mera back.
Detta och mkt mera går det att tjata sig less om.
Men idag så ska det inte tjatas, utan idag ska det grillas och det i sällskap med en kandidat på listan till riksdan och det blir nog givande.
Annars så har helgen mest gått i arbetets tecken förutom lördan då jag var i stan för att delta i Pridens parad....riktigt trevligt och sen en stund på själva området där Kommunal hade satt upp ett tält och pratade med den som ville om facket och kollektivavatalet osv... Sen drog jag iväg och träffade Madde en stund innan det blev dags för hemfärd och stök hemma på gården, klippa gräs osv.
Har oxå på agendan idag ett möte i Kultur och utbildningsnämnden.....och gissa vad? Besparingar igen!  Mer om detta senare! Slutligen...dessa två sköna damer representerade Kommunal oxå i paraden i lördags.

Dagens aktivitet!

 Det finns en etablerad villfarelse bland väljarna om att högern och finansminister Borg gjort ett bra jobb under den ekonomiska krisen. Men ingen, framför allt inte media, har sett hur många , många som har farit illa och förlorat på dessa två herrars politik.

 MÅNGA, ALLT FÖR MÅNGA, anklagar Mona Sahlin för Socialdemokratins svaga opinionssiffror. Men problemet är inte Mona Sahlin, att göra socialdemokratins kräftgång till en ledarfråga är verkligen att göra det för enkelt för sig. Jag tycker att Mona Sahlin har fattat galoppen; att S vinner val när de lyckas förena människor med olika klasserfarenhet kring den gemensamma idén om ett solidariskt samhälle. Sahlin har under de senaste månaderna presenterat det djupt ideologiska ”Möjligheternas Samhälla".  Jag tycker oxå att vi de debatter som jag har hunnit se och höra, har Mona vetat vad hon vill med politiken, svarat bra på frågorna och inte halkat in i Reinfelts smutskastarpolitik. Det är alltför lätt att ensidigt skylla på någon. men av dessa fyra alliansledare så är det inte nån som vet vad den svenska välfärden står för....och nej Maud O...det har inget med försvaret att göra!

Det överskott som fanns i Sverige då Göran P lämna in handduken var ca 70 miljarder plus....det har nu hastigt och lustigt vänts till 70 miljarder minus, kanske mest för att de skattesänkningar vi njutit av de senaste fyra åren inte var finansierade. 

Jag vill att denna valrörelse ska handla om ideologi, vår   välfärd och hur vi vill ha det i Sverige om man som jag tänker solidariskt och inte bara på sig själv. Och i denna kommun så stör det mig att en tjänsteman sitter och spyr ut över hur tjänstemannaorganisationen inte fungerar/fungerar då det gäller snabba beslutsvägar....undrar om hon redan ser sig som Bjurholms nya kommunalråd.....Det är väl så det står på skylten. Och vad har dom att komma med då.....jo, spritförsäljning på gården! Ska vi verka så det blir fler alkoholister i kommunen???? Och fri flöretagssamhet.....ut med allt på intraprenad....det blir väl bra! Eller varför inte entreprenad.....då blir vi av med alla arbetstagare i denna organisation!!!! Ändå bättre! Inget arbetsgivaransvar alls!

Jag skulle kunna skriva mängder om detta, men nu ska jag ut och ge hästarna vatten, klä på mig och träffa Helen Pettersson och ha en bra dag!!!

 

Känner mig lika gammal idag som denna vackra, gamla grävare......detta är en skönhet!!!