Pim pim
God kväll. Att börja ett inlägg så känns ju alldeles för mycket nyhetsreporter, och med tanke på att jag sällan eller aldrig ser nyheterna var det lite tokigt att det var det första som koms på. Det där med at kolla på nyheterna borde jag bli bättre på. Eller att läsa tidningen. Jag är ju för tusan helt lost i nutidsorientering. Man känner sig ganska vilsen när folk frågan om man hörde om "det där som hände.." och inte har någon aning. Och när jag väl har läst en tidning så ser jag alla nyheter som de största, och är själv den som bara måste fråga om någon hört om det där som stod i tidningen. Rätt lustigt egentligen. Summan av kardemumman är väl att jag borde skaffa en dagstidning istället för att läsa varje veckas "Fredag" på jobbet. För vad kändisar har på sig på olika galor, vem som vann Let´s Dance, vem som gjorde slut med vem och vem som just gifte sig, ser ni det har jag koll på.
Idag har jag jobbat till tre igen. Man gillar ju att sluta tidigt. Blev glatt överraskad när jag märkte att det inte alls var så mycket folk på systemet. Har folk blivit vettiga och är ute i god tid? Misstänker att det var jag som var tidig och hade jag kommit ett par timmar senare hade det varit kaos. Well well.
Har sjuklig träningsvärk från gårdagens Body Pump. Tog tyngre vikter än sist. På mitt andra pass. Vem tror jag att jag är egentligen? Men å andra sidan orkade jag ändå och träningsvärk är skönt.
Nu är det påsk och jag har fått påskpresenter som uppskattas :) Och imorrn är jag leeeedig! Ska dra mig till gymmet en sväng och gå en promenad med mamma och Humla runt Nydala. Det är planen. Sen finns utrymme för spontanitet också.
Oj vad långt det här blev nu. Och förresten. Jag vet att det finns vissa (främst i min familj) som skulle vilja anmärka på vissa ord jag skriver. Dom tror att jag inte vet bättre. Men jag vet mycket väl att man inte skriver dom egentligen. Och jag vet ännu bättre att man inte säger koms på. Men jag är lite sådär tonårstrotsig så jag gör som jag vill. Så don´t worry, det kommer bli något av mig också, jag skulle inte skriva sådär om det var en uppsats det handlade om.
Förresten, ni som undrar om rubriken. Det är en drink jag drack i Australien. Den är jättegod. Jag lovar. Blev mycket sugen på den nu, så det bara fick bli rubriken.

Malin
Kommentarer
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Alla kommentarer som skrivs måste godkännas av ägaren till bloggen innan de publiceras.
Skriv kommentar