Malin Forslund

Kan man sova för länge?

Av , , Inga kommentarer 0

Svar: Ja. Igår gick jag och la mig halv nio. Somnade typ kvart över. Jag har inte somnat så tidigt på år. Jag är en sån som bara säger att jag ska lägga mig tidigt men det slutar alltid med att jag ligger i sängen 12 och somnar ett. Men igår var jag så trött att jag somnade direkt. Galet skönt.

Men så imorse. Vaknade först för att se att klockan är 4.30. Ojdå, tänkte jag, kanske man ska sova lite till. Vaknade igen 6.30. Vid det laget hade jag sovit 9 timmar. Förstår ni? 9 timmar! Men 6.30 kändes fortfarande sjukt tidigt, så jag somnade om igen och vaknade igen, 2 timmar senare. Alltså 8.30, för er som inte orkar tänka. Då hade jag sovit 11 timmar. Och oj. Min kropp mådde inte bra. Min nacke är forfarande död. Jag borde sååå ha gått upp när jag vaknade innan (okej kanske inte halv 5, men halv 7) för att sova för mycket är inte bra. Uppenbarligen. Jag var ju pigg när jag vaknade innan, bara dumt att ligga kvar och typ få liggsår. Jaja jag ska väl vara glad att jag har tid att sova iallafall.

Vid 11 drog jag och Anna till stan på jakt efter ett par stövlar. Hittade inga, så vi var tvugna att fara till Strömpilen och finna lyckan. På stan står det för övrigt folk som påstår att de lagar cyklar gratis. Wow, tänkte vi och frågade om de ville ta sig en titt på våra cyklar. Det kunde de. Ta en titt alltså, sen gjorde de inte ett piss. Eller okej de smorde in kedjan. Thanks, liksom. Hade bara lust att säga att de kunde laga mina växlar, bromsar och lysen. Men de där småkillarna kunde ju ingenting så det kändes inte ens värt att fråga. B-igt. Falsk marknadsföring säger jag. Men å andra sidan så kanske man inte kan säga så heller, när det var gratis. Haha

På vägen till Strömpilen stannade vi och åt lunch på Café Göteborg. Gott var det. Varm dag blev det, vi höll på smälta bort på väg till och från Strömpilen. Borde ha tänkt steget längre när jag valde kläder.

Well well. Nu är jag hemma och måste packa. Dels måste jag tömma förrådet helt. Och sen måste jag packa inför Storsjöyran. Vi ska dit imorrn, jag, Anna och hennes kusin Lina. Galet kul ska det bli, jag taggar nanting :D  Men nu känner jag mig stressad över all packning som ska göras. Ingen mer dator ikväll.

Pusshej!

 

Såja

Av , , Inga kommentarer 0

Då var den här dagen nästan slut. Helt sjukt, den har som bara flugit iväg och jag har inte varit utanför dörren. Eller ja jo jag har gått några vändor upp och ner till förrådet men ute har jag inte varit. Har haft fönsteret öppet, bara för att få lite luft, haha. Nä jag har faktiskt varit duktig idag. Vi skippade stan, så istället har jag packat. Börjar packa ur lägenheten lite redan nu, eftersom Ida och Nils vill flytta in sina grejer i förrådet. Så jag har rensat nästan hela förrådet. Och lite av lägenheten. Det lätta liksom. Det jag bävar för är att rensa alla mina smycken. Örhängen, en miljon småkrafs som ligger utspritt överallt. Och halsband som har trasslat ihop sig. Det är det som kommer bli drygast. Allt småkraffs. Och just ja, garderoben ska vi inte tala om. Jag tror att det lättaste är att bara slänga allt i stora sopsäckar. Aja.

Men nu till det bra. Jag har packat 3 stora flyttlådor och 6 bananlådor än så länge. Ser ganska tråkigt ut när de bara står i hörnet, trots att jag inte ska flytta än. Men vad gör man. Känner mig duktig iallafall.

Nu förtjänar jag att vila lite.

 

 

Packning

Av , , Inga kommentarer 0

Igår var vi ute, jag och Anna. Och lite fler folk också. Mycket trevligt. Idag ska vi gå på stan, men just nu håller jag på att packa massa saker i flyttlådorna och Anna ligger och sover. Så stan blir det nog inte närmsta timmen. Men varför stressa, för vi har ju semester! 

Borde packa mer. Men det är så trååååååkigt…

Bree

Av , , Inga kommentarer 0

Jag är en liten Bree Van De Kamp idag. (för er som aldrig sett DH är detta helt obegripligt. Men jag räknar med att alla sett det ;) ) Jag har bakat bullar. Jag håller på baka bröd. Jag är huslig helt enkelt. Vad ska man annars göra på sin semester när det regnar? Haha okej jag kan komma på tusen saker, men baka kändes rätt idag. Och just det, nu har jag jobbat min sista dag!! Vet inte om jag jublat över detta tidigare, men jag gör det igen isåfall. Så skönt!!! Framförallt min rygg kommer älska mig.

Har även besökt mormor på sjukan. Lilla söta mormor. Ska dit imorgon också. Det blir bra. Middag slapp jag laga själv idag också, mamma grillade kyckling, fantastiskt gott var det. Great. Fick med mig en hund hem också :)  Oj vad osammanhängande det här nog blev. Well well who cares.

Nu ska jag baka klart och gå ut med Mitra. Ciao!

 

Syrsor

Av , , Inga kommentarer 1

Cyklade hem från Pelle på Sandbacka för inte alltför länge sen. Alltså ikväll. Helt plötsligt kändes det som om jag var utomlands. Typ medelhavet. Det var inte värmen, för jag frös och hade gärna haft mössa. Nä, det var ljudet. Jag hörde syrsor. Sådär som det kan låta. Ni vet. Wow, tänkte jag. Vi kanske har sånna här också, bara det att jag aldrig uppmärksammat det.

Men nej. Lika fort som jag blev glad över denna upptäkt (för visst gillar man ju utomlandskänslan?) blev jag besviken när jag insåg vad det var jag hörde. Massvis med vattenspridare från kyrkogården. Attans. Men man kan ju iallafall blunda och drömma sig bort ibland..

Walking in the rain

Av , , Inga kommentarer 0

Hej!

Ledig har jag varit idag. Eller är. Det är skönt skönt skönt. Såklart. Orkade inte fara hem efter middagen hos mamma igår, så jag sov där. Sa lite skämtsamt att jag ville ha frukost på sängen och vad får jag. Okej inte just frukost på sängen, men ännu bättre. Vem vill egentligen ligga och söla i sängen? När man dessutom har tidningen att läsa (nej jag har inte morgontidningen hemma) Nåväl, mamma hade iallafall gjort scones! Gott! Hon är allt fin hon, min mamma.

Sen for jag hem och tänkte börja packa ihop lite grejer inför flytten. Har fått några fina kommentarer om att "det ju vore jättesnällt om jag kunde börja packa så att Ida och Nils kan flytta lite smått". Så jag tänkte att jag kan ju börja. Problemet var bara att jag, efter att ha tömt mitt vita skåp (ni kan inte förstå hur mycket grejer man kan få in i ETT skåp) bara hade en flyttkartong att packa i. Så det blev att fylla den och sen städa. Vilket betyder in med allt i vita skåpet igen. Haha.

Trots att regnet började skvätta gick jag en promenad till Pelle på Sandbacka för att sedan gå en promenad med Pelle for att sedan gå en promenad hem. Trevligt sällskap, och lång promenad. Det gillas. Det är ju härligt att gå i regn ändå.

Nu gör jag mig klar för en trerätters hos Anne. Det är hennes tur att ha halv åtta hos sig. En fantastisk tradition har det börjat bli. Vardagslyx. Ska bli spännande att se vad det bjuds på denna vecka :)  

That´s all for now, hej så länge!

Midweek

Av , , Inga kommentarer 1

Onsdag idag. Jag slutade tre idag. Det var skönt. Men jag känner mig lika trött som efter en hel dag. Skyller på att det blev övertid igår. Men okej är det inte. Man får inte klaga om man jobbar 4 timmar.

Har lite mycket i huvet just nu. Orkar inte utveckla. Tråkigt, jag vet.

Återkommer

Havregryn, bra för hyn?

Av , , Inga kommentarer 0

Good morning!

Sitter och äter havregrynsgröt med äppelmos och mackor. Har ingen mjölk, en liten tabbe. Men det var gott ändå. Vaknade utan problem för 20 minuter sen. Känner lugnet. Börjar jobba om över en timme. Kort dag dessutom. Har tänkt hinna ta del av solen en stund sen. Åtminstone en stund. Eller en promenad hem från jobbet kanske. Jaja intressant läsning, oh well.

Hej så länge!

En vecka kvar!

Av , , Inga kommentarer 0

Idag var planen att gå på loppis på stan. Det hade varit mysigt. Men den där loppisen var ingen loppis, jag känner mig lurad. Vaddå uppehåll i juli? Töntigt tycker jag.

Så istället möttes jag och Sanna i stan och satt och snackade i parken en stund för att sedan cykla till ÖB en sväng. Därefter har jag inte gjort mycket för världen. Är trött. Ska sova. Typ nu.

Men. Imorgon är ingen vanlig dag. Imorgon är måndag. Min sista måndag på jobbet. Eller ja jag ska inte säga sådär, för jag vet ju mycket väl att det har hänt förr att jag sagt upp mig och kommit tillbaka, omän bara för ett par pass. Men ändå. Jag låter mig själv tro det. Så. En vecka kvar. En vecka. Känns galet, sjukt och helt…helt underbart. Semester.