Malins mammablogg

Sysselsättning: Marknadskoordinator på Västerbottens-Kuriren AB
Ålder: För evigt 22 inom mig, 38 på papperet.
Bor: Ersmark
Familj: barnen Wilma 12 år, Teo 8 år. Gift med Mathias. (39år)...
Bloggar om: hela livet i allmänhet, mina barn och mitt jobb i synnerhet
Utbildning: copywriter
Bästa egenskap: Lättsam och optimistisk. En del tycker att jag är ganska rolig också. Det är ju kul.
Motto: Ta alltid ut glädjen i förskott. Om det inte blir som du tänkt dig har du i alla fall varit glad en gång.
Dolda talanger: Overkligt lätt för att lära mig låttexter och komma ihåg telefonnummer.
Jag skulle aldrig: ha en spindel som husdjur
Intressen: äta, vila och göra roliga saker.
Laster: Choklad, bullar och dåligt minne
Förebild: Min lilla farmor. Jag vill också bli minst 86 år och trots min ålder kunna springa i trappor utan besvär, aldrig klaga, vara snällast i världen och bry mig om alla andra först. Och dessutom ha humor nog att både förstå och skratta högt åt alla mina barnbarns skämt.

Skrivs av

Husbygge

Andra dagen i bästa månaden. Jag insuper det vackra vintervädret och tänker att jag i eftermiddag nog ska ta några djupa andetag och faktiskt sätta ihop pepparkakshusdelarna som legat färdiga en vecka... Och för barnens skull måste det bli smält socker och inte lim som fog... Det är ju inge kul med husdelar som inte går att äta!

Konstaterar sedan att julklapparna faktiskt i princip är färdigköpta! Förundras en aning över mig själv. Så tidigt! Njä det beror väl kanske inte enbart på extremt god framförhållning... utan lite på att vi i år faktiskt drar ner rätt rejält på alla inköp också. (Jag hann alltså bli trettiosjuochetthalvt år innan jag tyckte att det var dags)... Jag kommer dock aldrig att helt sluta med julklappar och så där förnuftigt "bara köpa till barnen". Aldrig. Det är jag för barnslig för. Men kanske är det onödigt att överdriva ändå.

Men först nu så kommer ju dotterns födelsedag. Och innan dess har hon dansuppvisning på lördag. Med endast tre (3) klädbyten som man som öm moder ska skapa hemma efter konstens alla regler. Igår syddes således ett stycke vingpar av gammalt lakan... Modern känner sig lite som en amerikansk housewife med massor av tid. 

December är en festlig månad på många vis.

Pepparkakshusbygget förra veckan:

 
Vid första anblicken ser det allt ut som en...barack

  Baracken formas till kitschy house...

 Ett par snötäckta granar till tomten...

 
Å så ett hjärta till fönstret. Mitt eget fönster alltså.

fortsättning på bygget följer. Kanske blir det ett fullvärdigt hus ikväll...


Uppdaterad: torsdag 02 december 2010 klockan 12:21

Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS