Maria Lundmark Hällsten, Umeå

Sysselsättning: Jobbar som personlig assistent...YESS!!!.

Bloggar om: livet, funderingar och tankar.
Ålder: 44
Bor: Umeå
Familj: min man Åke, utflugen dotter som heter Therese och bor i Järlåsa, hon bloggar också här liksom yngsta dottern Niccolina.
Utbildning: grundskola
Dröm: rättvisa åt alla, förmodligen en riktig dröm som aldrig kommer att gå i uppfyllelse.
Bästa egenskapen: empatisk och ärlig
Sämsta egenskapen: vill gärna ha rätt och har lite svårt att ge med mig.
Husdjur: 2 skogskatter, *abuelas* Enya och *abuelas* Eloise...2 monster som håller på riva hela lägenheten.
Bil: kör en Buick wildcat-67 som bruksbil, men har även en camaro årsmodell 70, som är gatregad men som jag även kör dragracing med. Sen har vi i familjen även en Mazda, en Dkw cab -54:a, en Jeep Cherokee samt en Volvo buss med garage utrymme längst bak, kan behövas :D
Intressen: dragracing, att skriva, innovationer och att vara delaktig i min familjs intressen, som bl a involverar street dance, scouter och givetvis bilar.
Senast lästa bok: Har just avslutat Margit Sandemos Isfolket, en serie på 47 böcker och  fortsätter nu med Häxmästaren, 15 böcker och efter den kommer ljusets rike som är ytterligare 20 böcker.
Senast sedda film: på bio så var det Masjävlar vi såg sist. Har varit på bio totalt ca 5 gånger under sista 24 åren.
Bästa maträtten: finns många att välja på, men en favorit är älgskavsgryta med pressad potatis och vinbärs gelé, tillbehör: en god sallad med italiensk dressing, mini rågrut och bords dricka.
Förebild: min chef, Annika, en riktig överlevare som jag skulle vilja ha lite av hennes energi av och säljförmåga. Annars finns det nog en hel del att välja på, om man kunde ta lite av andras goda egenskaper och sätta dom på en själv.
Bästa minne: finns så otroligt många minnen, egentligen alla stunder då vi varit tillsammans och fått skratta och må bra. Många såna stunder har vi haft genom åren då vi firat midsommar uppe i Maltträsk med ett gäng goda vänner. Därifrån har vi riktigt fina och roliga minnen.

Fem bästa sakerna med Umeå:
Med Västerslätt som utgångspunkt så har vi nära till allt, goda grannar, fina utflyktsmål som t ex hamptjärnsstugan, fina stormarknader och otroligt gott vatten i våra kranar.

Detta kan bli spännande, nå hemskt!

Mamma berättade att hennes kusin ringt för att tala om vad hon tänkt baka för spännande semlor. Receptet har hon hittat i bil och bostad och det var saffranssemlor med... och läs noga nu, rödbetor. Visserligen står det kryddigt julfika, men ändock:

Hon läste upp receptet för mamma, som genast sa att det måste ju ha blivit galet någonstans, och enda anlednigen till varför hon inte hunnit sätta igång baket, var att hon kunde inte förstå vad man skulle göra med rödbetorna??? Det står inget om dom i beskrivningen, men visst står det rödbetor, längst upp under ingredienser:

Men kanske ett snäpp ännu värre, kolla in vad dom tycker att man ska garnera med:

Hahaa... ja nog är det fel någonstans, hoppas att ingen hunnit sätta igång att skära upp rödbetorna till denna semla.


8 Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Jan A säger:

Jag oxo läste det, missade dock dillkvisten och citronen. Helt galet!

torsdag 01 december 2011 klockan 19:56

maluh

Maria Lundmark Hällsten svarar:

Nog tror jag att man skulle höja lite på ögonbrynen om man serverades detta :-)

torsdag 01 december 2011 klockan 20:41

Gilla säger:

Det måste ju vara ett skämt alltihop. Rödbetor och dillvippor på semlor! Ha,ha!

Sv: Jag är lite nostalgisk lite gång på gång. Men det beror väl på min ålder. Det var därför jag plockade fram fotona från nån gång på 1970-talet. Jag saknar mina föräldrar och mina ungdoms somrar i torpet.

torsdag 01 december 2011 klockan 19:41

maluh

Maria Lundmark Hällsten svarar:

Säkerligen en liten trycksfels nisse, som varit i farten :-)

torsdag 01 december 2011 klockan 20:40

pisces

Marja Granqvist säger:

Jag skulle kunna tänka mig att riva ner lite rödbeta i degen. Det skulle ge en spännande färg till det gula saffranet. Dekorationen skulle jag däremot skippa. Semlorna på bilden har ju så fint utskurna hjärtelock, så dem skulle jag inte dölja bakom dill.:)
Kram

torsdag 01 december 2011 klockan 19:31

maluh

Maria Lundmark Hällsten svarar:

Jag tänkte också först, att det skulle vara rödbetor som en färgsättnig men förstod ju med tanke på mängden att det var liiite fel.

torsdag 01 december 2011 klockan 20:39

Grandmother

Anne-Marie Mäkelä säger:

Vilket underbart recept!

torsdag 01 december 2011 klockan 15:52

maluh

Maria Lundmark Hällsten svarar:

Hehe... men jag rekommenderar det nog inte :-)

torsdag 01 december 2011 klockan 16:10

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS

Vädret

klart.se

Andra bloggar
Fototriss

Ordlös lördag