Maria Lundmark Hällsten, Umeå

Sysselsättning: Jobbar som personlig assistent...YESS!!!.

Bloggar om: livet, funderingar och tankar.
Ålder: 44
Bor: Umeå
Familj: min man Åke, utflugen dotter som heter Therese och bor i Järlåsa, hon bloggar också här liksom yngsta dottern Niccolina.
Utbildning: grundskola
Dröm: rättvisa åt alla, förmodligen en riktig dröm som aldrig kommer att gå i uppfyllelse.
Bästa egenskapen: empatisk och ärlig
Sämsta egenskapen: vill gärna ha rätt och har lite svårt att ge med mig.
Husdjur: 2 skogskatter, *abuelas* Enya och *abuelas* Eloise...2 monster som håller på riva hela lägenheten.
Bil: kör en Buick wildcat-67 som bruksbil, men har även en camaro årsmodell 70, som är gatregad men som jag även kör dragracing med. Sen har vi i familjen även en Mazda, en Dkw cab -54:a, en Jeep Cherokee samt en Volvo buss med garage utrymme längst bak, kan behövas :D
Intressen: dragracing, att skriva, innovationer och att vara delaktig i min familjs intressen, som bl a involverar street dance, scouter och givetvis bilar.
Senast lästa bok: Har just avslutat Margit Sandemos Isfolket, en serie på 47 böcker och  fortsätter nu med Häxmästaren, 15 böcker och efter den kommer ljusets rike som är ytterligare 20 böcker.
Senast sedda film: på bio så var det Masjävlar vi såg sist. Har varit på bio totalt ca 5 gånger under sista 24 åren.
Bästa maträtten: finns många att välja på, men en favorit är älgskavsgryta med pressad potatis och vinbärs gelé, tillbehör: en god sallad med italiensk dressing, mini rågrut och bords dricka.
Förebild: min chef, Annika, en riktig överlevare som jag skulle vilja ha lite av hennes energi av och säljförmåga. Annars finns det nog en hel del att välja på, om man kunde ta lite av andras goda egenskaper och sätta dom på en själv.
Bästa minne: finns så otroligt många minnen, egentligen alla stunder då vi varit tillsammans och fått skratta och må bra. Många såna stunder har vi haft genom åren då vi firat midsommar uppe i Maltträsk med ett gäng goda vänner. Därifrån har vi riktigt fina och roliga minnen.

Fem bästa sakerna med Umeå:
Med Västerslätt som utgångspunkt så har vi nära till allt, goda grannar, fina utflyktsmål som t ex hamptjärnsstugan, fina stormarknader och otroligt gott vatten i våra kranar.

Ofrivillig spagat

Gick precis i ofrivillig spagat på köksgolvet hos chefen. Vi har nämligen nyss varit ute... i detta väder, och med en blöt rullstol runt golvet och foppatofflor på fötterna ska man nog inte räkna med annat :-)

Jag sa att det är tur man är vig och undrade om hon inte kunde tänka sig ett betala en liten slant nästa gång... för uppträdandet. Men hon lät inte så sugen på det :-)


Uppdaterad: Friday 09 December 2011 klockan 17:15

4 Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Jan A säger:

Du har oanande kvaliteter :D

Friday 09 December 2011 klockan 22:48

maluh

Maria Lundmark Hällsten svarar:

Japp... det var det jag visste, en dold talang, att plocka fram för att roa... andra :-)

lördag 10 december 2011 klockan 05:32

pisces

Marja Granqvist säger:

Men kära du, ta det lugnt. Kram

fredag 09 december 2011 klockan 19:22

maluh

Maria Lundmark Hällsten svarar:

Jag tar det alltid lugnt, jag höll dessutom ett mjölkpaket i ena handen och ett gräddpaket i den andra... men jag klarade hela baletten :-)

Friday 09 December 2011 klockan 20:03

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS

Vädret

klart.se

Andra bloggar
Fototriss

Ordlös lördag