Maria Lundmark Hällsten, Umeå

Sysselsättning: Jobbar som personlig assistent...YESS!!!.

Bloggar om: livet, funderingar och tankar.
Ålder: 44
Bor: Umeå
Familj: min man Åke, utflugen dotter som heter Therese och bor i Järlåsa, hon bloggar också här liksom yngsta dottern Niccolina.
Utbildning: grundskola
Dröm: rättvisa åt alla, förmodligen en riktig dröm som aldrig kommer att gå i uppfyllelse.
Bästa egenskapen: empatisk och ärlig
Sämsta egenskapen: vill gärna ha rätt och har lite svårt att ge med mig.
Husdjur: 2 skogskatter, *abuelas* Enya och *abuelas* Eloise...2 monster som håller på riva hela lägenheten.
Bil: kör en Buick wildcat-67 som bruksbil, men har även en camaro årsmodell 70, som är gatregad men som jag även kör dragracing med. Sen har vi i familjen även en Mazda, en Dkw cab -54:a, en Jeep Cherokee samt en Volvo buss med garage utrymme längst bak, kan behövas :D
Intressen: dragracing, att skriva, innovationer och att vara delaktig i min familjs intressen, som bl a involverar street dance, scouter och givetvis bilar.
Senast lästa bok: Har just avslutat Margit Sandemos Isfolket, en serie på 47 böcker och  fortsätter nu med Häxmästaren, 15 böcker och efter den kommer ljusets rike som är ytterligare 20 böcker.
Senast sedda film: på bio så var det Masjävlar vi såg sist. Har varit på bio totalt ca 5 gånger under sista 24 åren.
Bästa maträtten: finns många att välja på, men en favorit är älgskavsgryta med pressad potatis och vinbärs gelé, tillbehör: en god sallad med italiensk dressing, mini rågrut och bords dricka.
Förebild: min chef, Annika, en riktig överlevare som jag skulle vilja ha lite av hennes energi av och säljförmåga. Annars finns det nog en hel del att välja på, om man kunde ta lite av andras goda egenskaper och sätta dom på en själv.
Bästa minne: finns så otroligt många minnen, egentligen alla stunder då vi varit tillsammans och fått skratta och må bra. Många såna stunder har vi haft genom åren då vi firat midsommar uppe i Maltträsk med ett gäng goda vänner. Därifrån har vi riktigt fina och roliga minnen.

Fem bästa sakerna med Umeå:
Med Västerslätt som utgångspunkt så har vi nära till allt, goda grannar, fina utflyktsmål som t ex hamptjärnsstugan, fina stormarknader och otroligt gott vatten i våra kranar.

Lååång väntetid

 

Jo hej och hå, vet ni vad jag gjorde igår, vavava… jo jag for och ombesiktigade Camaron och jag skrev inget om mina planer för då… hade jag väl inte fått den godkänd den gången heller, men nu så.
Fast det var inte så tvärenkelt som att åka dit och få det gjort och åka hem igen. Nejdå, beräknad väntetid 4 timmar *suck*. Men Maria är ihärdig och tänkte att hon åker icket därifrån, sist stod det väntetid 1 timme och 40 minuter och jag fick komma in efter en kvart så…
Men nu var det sämre, människor kom dit, gick in och kom ut och drog därifrån, vissa högljudda och arga för att dom blivit tillsagda att det finns ingen chans idag, att få komma in. När jag suttit och retat upp mig på att jag fått vänta i två och en halvtimme för att dom ska kolla något som tar fem minuter, så blev det äntligen min tur. Och fem minuter senare var den godkänd.
Egentligen hade jag god lust att slita bort ändmunstyckena som nu satt där, direkt efter att jag fått papperet, och sedan hoppa på dom, slänga mig i bilen och dra därifrån. För så löjligt är det ju, ljudet kan jag ju ändra hur jag vill, när den väl gått igenom.
För att det där ska likna något så skulle en mätare användas VARJE gång, och den skulle det utgås ifrån. Som det är nu så kan jag få godkänt, åka ut från besiktningen, stöta på polisen som gör en flygande besiktning och dom kan i sin tur skicka tillbaka mig och inte godkänna ljudet… och det utifrån deras egen hörsel och inga mätapparater. Löjligt!!!
Lite löjligt är det också att dom har en sms tjänst på besiktningen, om man vill få ett sms när det håller på vara din tur. Jättebra, tänkte jag förra gången och knappade in mitt mobilnummer, hade tänkt åka hem och koka mig nåt kaffe men ändrade mig. Inte fick jag något sms, och som sagt, den gången tog det en kvart.
Gjorde samma sak igår, inte för att jag hade tänkt åka hem utan enbart för att jag kanske skulle somna i väntan på att få komma in… inte fick jag ett sms den här gången heller och inte står det hur lång tid man eventuellt skulle få på sig att ta sig dit om man inte är på plats. Vore ju fint att veta om man har fem minuter på sig eller en kvart. Annars är ju idén inte så tokig, men kan man lita på den?
Jag jobbar förmiddag idag, minsann, och det är enda anledningen till varför jag sitter här just nu. Önskar er alla en fin torsdag!

Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS

Vädret

klart.se

Andra bloggar
Fototriss

Ordlös lördag