Maria Lundmark Hällsten, Umeå

Sysselsättning: Jobbar som personlig assistent...YESS!!!.

Bloggar om: livet, funderingar och tankar.
Ålder: 44
Bor: Umeå
Familj: min man Åke, utflugen dotter som heter Therese och bor i Järlåsa, hon bloggar också här liksom yngsta dottern Niccolina.
Utbildning: grundskola
Dröm: rättvisa åt alla, förmodligen en riktig dröm som aldrig kommer att gå i uppfyllelse.
Bästa egenskapen: empatisk och ärlig
Sämsta egenskapen: vill gärna ha rätt och har lite svårt att ge med mig.
Husdjur: 2 skogskatter, *abuelas* Enya och *abuelas* Eloise...2 monster som håller på riva hela lägenheten.
Bil: kör en Buick wildcat-67 som bruksbil, men har även en camaro årsmodell 70, som är gatregad men som jag även kör dragracing med. Sen har vi i familjen även en Mazda, en Dkw cab -54:a, en Jeep Cherokee samt en Volvo buss med garage utrymme längst bak, kan behövas :D
Intressen: dragracing, att skriva, innovationer och att vara delaktig i min familjs intressen, som bl a involverar street dance, scouter och givetvis bilar.
Senast lästa bok: Har just avslutat Margit Sandemos Isfolket, en serie på 47 böcker och  fortsätter nu med Häxmästaren, 15 böcker och efter den kommer ljusets rike som är ytterligare 20 böcker.
Senast sedda film: på bio så var det Masjävlar vi såg sist. Har varit på bio totalt ca 5 gånger under sista 24 åren.
Bästa maträtten: finns många att välja på, men en favorit är älgskavsgryta med pressad potatis och vinbärs gelé, tillbehör: en god sallad med italiensk dressing, mini rågrut och bords dricka.
Förebild: min chef, Annika, en riktig överlevare som jag skulle vilja ha lite av hennes energi av och säljförmåga. Annars finns det nog en hel del att välja på, om man kunde ta lite av andras goda egenskaper och sätta dom på en själv.
Bästa minne: finns så otroligt många minnen, egentligen alla stunder då vi varit tillsammans och fått skratta och må bra. Många såna stunder har vi haft genom åren då vi firat midsommar uppe i Maltträsk med ett gäng goda vänner. Därifrån har vi riktigt fina och roliga minnen.

Fem bästa sakerna med Umeå:
Med Västerslätt som utgångspunkt så har vi nära till allt, goda grannar, fina utflyktsmål som t ex hamptjärnsstugan, fina stormarknader och otroligt gott vatten i våra kranar.

Tjänare tjänare...

 

Jomenhejsan så här nästan mitt i natten. Det ska ju vara bloggstopp imorgon mellan 8-12 så det är väl bäst man skriver sitt lilla inlägg nu då, så var det gjort.
Dagen har förlöpt…rätt så hyggligt, mycket småplock och tänkande, tankande och pusslande, men nu, är vi snart klar. Camaron är lastad i bussen, och Åke har dessutom gjort ett litet rövarlass till dragstern:
Jag skulle ut en sväng vid halvett snåret, backar ut jeepen och noterar ett STORT SVART moln av någonting flygande… getingar gissade jag på. Visslade på Åke som fick hurven då han insåg att det inte var en flugskock han stod mitt i, utan något större och mer surrande.
När jag kom tillbaka trodde jag ju att dom skulle ha försvunnit men inte då, nu har dom klumpat ihop sig i tallen, och där sitter dom och krälar på varandra:
Nu har jag kollat på goggle och förmodligen är det bin, som antingen är på rymmen eller på jakt efter ett nytt boende. Jag ska se om jag får tag i en biodlare imorgon, för då kan dom tydligen komma och ta rätt på dom innan dom hittat sig ett nytt ställe att sätta bo på… typ i en skorsten eller dylikt. Jag är inte så säker på att jag vill ha dom i närheten.
Fick ett mejl från Jan A som informerade om att vår grästuva har ett namn, Styltstarr eller Rulltuva, vår tuva har dessutom fått en inneboende, jojomensan, kolla här bara:
Ja ni, nu får vi se hur lång tid det kommer att ta innan jag skriver igen, hm… ska in på Sigge imorgon och fixa mobilt bredband, så det kanske bara blir några timmars frånvaro, vem vet… mig slipper ni inte i första taget. Ha det så gott allesammans, vi syns, hörs eller störs, framöver. Over and out!

Uppdaterad: tisdag 03 juli 2012 klockan 23:19

2 Kommentar

+ Skriv kommentar Skriv kommentar
pisces

Marja Granqvist säger:

Lite obehagligt skulle jag också tycka att det var med en hel bisvärm så där. Hoppas det löser sig, så ni inte behöver bli ofrivilliga biägare. Kram

tisdag 03 juli 2012 klockan 23:44

maluh

Maria Lundmark Hällsten svarar:

Åke meddelade nyss att dom är kvar därute, får se då om jag får tag i någon som vill plocka igen dom. Fick in en rackare i huset igår, som Enya roade sig med, men jag lyckades rädda den och fick ut den igen.

onsdag 04 juli 2012 klockan 08:36

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS

Vädret

klart.se

Andra bloggar
Fototriss

Ordlös lördag