Etikett: kilopris

Håll koll, finns pengar att tjäna!

Av , , 2 kommentarer 12

Att en sak leder till en annan, det händer ju rätt ofta. Och en detalj kan etsa sig fast och bli till nåt betydligt större, ja, så är det bara. I stök och bök i huset fann jag dessa 2 saker som hör ihop:

49844053_10156853373631585_6581741165815529472_n 50396403_10156853377066585_2432355501460160512_nJag tyckte att den blå färgen var iögonfallande, och ville ha in dom där nånstans i nåt rum, men vilket? Och blått…jag är inte så blå av mig, hm. Det fick bli en tur till Rusta, där införskaffade jag en ny filt till soffan och ett par gardiner, sen knyckte jag en lampa av Nicco, som är blå och voila, så fick jag till det :D

50333818_10156852334516585_7426098952723759104_n49728069_10156853398531585_6401842492072787968_nKommer ni ihåg då jag skrev om oregano kryddan och mängden kontra burken…om inte kan ni klicka på bilden och friska upp minnet, om ni vill:

45188542_10156693743836585_3668002955270815744_nI förrgår köpte jag en STOR burk, den rymmer 30 gram, gissa kilopriset!

49803040_10156853370806585_2394175771934457856_n1799:-, sen kan det säkert diffa beroende på vart man köper den, men det som verkligen blev en ögonöppnare var då jag kollade kilopriset på den mindre glasburken, samma märke, Santa Maria, då betalar man hela 4999:-, alltså fyyy XXX!

Då jag berättade det för Åke frågade han om vi verkligen äter så mycket Oregano (undrar om han blev tvärsnål och tyckte att jag skulle hitta nåt annat alternativ, hm), jo sa jag, vi använder en hel del, dom påsarna jag köpte som refill är ju slut sedan länge så… Nä sa jag, vi får väl starta upp ett Oregano plantage, man borde ju kunna odla kryddan.

Men sen ska du räkna vad jorden kostar, vattnet, näring, arbetet och vad man sedan får ut i slutändan. Nopp, jag tror att jag fortsätter att köpa den men det får bli den stora plastburken med 1799:- i kilopris, och ett hett tips, som jag skrivit förut, kolla kilopris, meter pris eller vad det nu räknas i, det ni köper, ibland blir man verkligen förvånad. Det man tror är det billigaste kan visa sig vara dyrt som tusan.

Ikväll får vi en extra familjemedlem till middagen, B:son kommer hit och ska sova över till imorgon. Det lustiga var då jag klev upp i morse (sovmorgon till 10) så var jag så tvärsäker på att det var söndag jag fattade ingenting och undrade varför vi sagt att han skulle komma idag, skulle han inte sova över, och hur hade vi tänkt oss det här??? Nå, jag vaknade till och förstod att jag dribblat bort en dag, sånt händer :D

Hoppas på en fin lördag, för er alla!

49794517_10156853399196585_8362806439235813376_n

Är det att luras eller vad?

Av , , Bli först att kommentera 14

Jag köpte fläskkarré som vi, bland annat, skulle ha till middagen igår. Längst ner i kyldisken ligger paket med två i varje, och prismärkt med…typ, 83:-/kilo. På hyllan ovanför, ligger andra förpackningar, nu med benfri karre och på skylten står det 39:-. Intressant!

Jag tar ju den, men så läser jag lite mer nogrannt och ser att det är pris/förpackning och betydligt dyrare kilopris. Jag förstår varför man sätter ett kilopris på en förpackning och förpackningspris på den andra, fast innehållet är desamma, förutom benen då.

Det gör man enbart för att lura folk att ta det dyrare alternativet i tron om att det är det billigaste. Visst, jag vet ju att benen också väger, men man kan väl lik förbenat sätta samma typ av prismärkning så slipper man stå och fundera så mycket. Eller var tydlig med budskap i butikerna, eller vad säger ni?

4b68525f8b9aac76700aa1d9316aa904Hittade den på pinterest.com

Nästa gång ni handlar och ska köpa toa eller hushållspapper, ta er tid att kolla in kilopriset, jag lovar, ni kommer att bli förvånade. Det är enorma skillnader på vad man betalar och hur mycket man får för det man köper hem.

Apropå att luras eller att försöka sig på, att lura folk. Mammas tv box slutade fungera, så det blev till att beställa hem en ny. Nu har hon plötsligt en kanal, (eller kan det vara en tjänst) till, C More tror jag bestämt att den heter.

cmore1HÄR finns den bilden

Så fick hon ett brev från bolaget som skickat ut boxen,  där det står att hon har detta gratis, i 6 månader, men…sen måste hon säga upp den innan 6 månader har gått, annars får hon betala 149:-/månad.

Alltså, får man göra så där, egentligen? Pracka på folk nåt dom egentligen inte ens var intresserad av och sedan begära att dom ska säga upp skiten. Istället för att dom bjuder på det där gratis och sedan , efter 6 månader, kommer med ett erbjudande att OM, man vill fortsätta ha tjänsten/kanalen, så får man höra av sig.

Det där är ju likadant som om jag skulle kludda ihop några ”fina” teckningar, gå och lägga dom i flera brevlådor:

28166495_10156059939781585_3466948171979430886_nSedan väntar jag 1 vecka och skriver ett brev om att teckningarna kommer ”gratis” en gång i månaden men efter 6 månader måste dom meddela att dom inte vill ha fler, annars kommer dom att faktureras, en rund nätt summa, på låt oss säga…459:-/utskick. Mjo, jag kanske skulle kunna skrapa ihop en slant, för hur många skulle ens läsa utskicket?

Nä, man ska alltid vara om sig och kring sig, det kommer man nog aldrig ifrån.

 Önskar er alla en fin söndag!
27972551_10156059939996585_7824832362224403380_n

Vi får bygga ut…uppåt!

Av , , 2 kommentarer 21

En stilla undran…fick jag igår då jag stod med skallen inne i växthuset för att komma in och se vart jag skulle vattna. Lät tydligen som om vi hade ett STORT växthus, då Åke ringde och undrade vad jag gjorde och jag svarade att jag var inne i växthuset…nå, det var ju bara till viss del :D

Till min undran…om, och nu menar jag verkligen om, det blir nån gurka därinne, vad blir då kilopriset på den? Ponera att jag hade betalat växthuset själv, sedan tillkommer plantor eller frön, samt jord i alla dess olika former och innehåll. Ni vet, tomatjord, rosjord, citrusjord…

Och sedan allt vatten…tid, kan man ju knappast räkna in, det får man ju aldrig betalat för, inte i liten skala i alla fall. Jag tror att det blir en väldigt dyr gurka…om än, god.
Sen vet jag ju att den största delen av människor som pysslar med sån här, gör det just för det roliga, att lyckas få fram nåt som man kan ha användning för, att pyssla, hålla efter, gräva ner fingrarna i jorden, som jag har hört, att vissa gillar…inte jag…nä.

Jag kan tycka att det är ett visst besvär…ni vet då plantorna skriker efter vatten så man får ont i öronen, dom ser nästan jämt och ständigt ledsna ut..vem fasen blir lycklig över det? Jaja, nu spårade jag lite, klart att även jag tycker att det vore kul om det bidde når därinne :D Jag är ju mäkta stolt över ingefäran, som skjuter ett nytt blad, varje dag, nu börjar jag undra hur stor den faktiskt kan bli:

19667837_10155426483166585_1348236949443124660_oMåste kanske bygga ut…uppåt! Och den har även skjutit ett nytt skott, vid sidan om:

19642693_10155426481826585_4256042266272484030_nÖnskar er alla en fin onsdag…timmen före timmen före timmen före… semestertider (för mig) :D

19601578_10155424136416585_7493001920336628791_n

Drickes med andakt

Av , , Bli först att kommentera 9

Var upp en sväng på Kvantum, och såg nåt jag inte sett förut… saffranste. Hm, förpackningen lockade och det ser gott ut.. .men kilopriset fick mig att backa och tänka att om jag är sugen på saffrans te, så kokar jag mig en Lipton och mortlar sönder ett korn saffran, det blir nog billigare, bökigare dock.

Foto1213