Matglad

Matglad. Ja det har jag alltid varit. Hälsosam mat för mig handlar heller inte om tråkiga och strikta dieter. Det handlar om matglädje och variation. Färger, dofter och att våga prova nya smaker.

Det är viktigt att tänka på matens ursprung och miljöpåverkan och jag vill gärna värna om säsongens råvaror och det närproducerade. Dessutom finns det inget bättre än att få sätta händerna i lite jord och odla sina egna grönsaker.

Med min blogg vill jag presentera en helhetssyn på mat, miljö och hälsa. Allt hänger ihop!

 Läser för tillfället sista terminen på dietistprogrammet, Umeå universitet.

Föreläser om kost och hälsa och har även varit ledare för en studiecirkel i Grön matlagning.

Hör gärna av dig! Min mailadress:

anna.vrede@gmail.com

Skrivs av

Vegetariska soppor och sallader

Varm sallad med svarta bönor och fetostsås på en bädd av spenat

Het linssoppa - hitta receptet här

Orange klimatsallad

Panzanella - italiensk brödsallad

Snart är det dags för vår tredje matcirkelträff där vi ska laga massor av mat på den sköna och nyttiga bönan. Förra torsdagen hade vi tema vegetariska soppor och sallader. Tyvärr gör inte bilderna maten rättvisa då det visade sig att jag haft en fettfläck på linsen.

Våra duktiga deltagare lagade även till en härligt gul majssoppa - klicka här för recept samt en kall avokadosoppa - klicka här för recept.

Men hur som helst så ska ni få receptet på en orange klimatsallad. En perfekt proteinkälla till en vegetarisk måltid och klimatsmart så det står härliga till!

Orange klimatssallad, 4 port

2 dl röda linser

3 morötter

1 dl solrosfrön

2 msk sesamfrön

1 dl russin eller aprikoser

saften av ½ citron (ca ½ msk)

salt och peppar

ev. koriander

1. Skölj och koka linserna i 4 dl lättsaltat vatten, ca 10 min.

2. Riv morötterna grovt och blanda med solrosfrön, sesamfrön och russin eller aprikoser.  Pressa över citronsaft och krydda med salt och ev. koriander.

3. God både varm och kall. Håller sig ett par dagar i kylskåpet.

 


Uppdaterad: tisdag 17 maj 2011 klockan 21:48

Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS

 

 

 

Matglads miljötänk

Ekologiskt

Närproducerat eller rättvisemärkt

Säsongsanpassat

Minskad köttkonsumtion

Hållbart fiske

 

bloglovin

Matbloggstoppen

Blogg listad på Bloggtoppen.se

En värmande indisk gryta

 

 

 

Pajkalas i trädgården

 

Fräsch raw food med ingefära och citron

 

 

 

Färska hjortron på gröten