Matglad

Matglad. Ja det har jag alltid varit. Hälsosam mat för mig handlar heller inte om tråkiga och strikta dieter. Det handlar om matglädje och variation. Färger, dofter och att våga prova nya smaker.

Det är viktigt att tänka på matens ursprung och miljöpåverkan och jag vill gärna värna om säsongens råvaror och det närproducerade. Dessutom finns det inget bättre än att få sätta händerna i lite jord och odla sina egna grönsaker.

Med min blogg vill jag presentera en helhetssyn på mat, miljö och hälsa. Allt hänger ihop!

 Läser för tillfället sista terminen på dietistprogrammet, Umeå universitet.

Föreläser om kost och hälsa och har även varit ledare för en studiecirkel i Grön matlagning.

Hör gärna av dig! Min mailadress:

anna.vrede@gmail.com

Skrivs av

Visar inlägg från juli 2011

På sistone

Den fräscha potatissalladen som har blivit lite av sommarens signum. Här med de fräscha sockerärtorna, kallpressad rapsolja och en skvätt äppelcidervinäger.

Morotssoppa med vitlök och bitar av soltorkad tomat. Redde den med en vegetabilisk matlagningsgrädde baserad på dinkel. Blev mycket gott och bra för dem som inte tål mjölk och sojaprodukter.

Hjortron, potatis och mangold

Låter man dagen börja med en skål havregrynsgröt toppad med färska hjortron...

...och låter middagen bestå av potatisbullar med mangold och en färgglad sallad på lila blomkål...

...så får man en glad Anna!

 

Tänka sig att jag är så dålig på att skriva ner mina recept nu för tiden. Vi får hoppas det blir bättring till hösten. Ska försöka förklara hur jag gjorde dagens middag så får ni höfta helt enkelt om ni vill prova.

Potatisbullarna blev riktigt goda och jag tillagade dem i ugnen för att få dem lite fräschare. Så egentligen är det bara fräst lök och mangold, kokt potatis, en massa ägg, ströbröd, färsk persilja, färsk mejram, salt, peppar och muskot. Forma kakor på en plåt. In i ugnen på 225 grader i ca 15 min.

Godaste sojaburgarna ever!

Problemet med alla sojaburgare jag hittills smakat är att de varit så fruktansvärt torra och osmakliga. Nu har jag dock hittat vinnarna!

På Willys, förpackade i en obetydlig genomskinlig plastpåse med endast en liten vit papperslapp fastklistrad, hittade jag dessa saftiga och otroligt goda sojaburgare. Märket heter Veggo och de är veganska men ej glutenfria.

Här ser ni dem serverade i fullkornsbröd med rödlök, salladsblad, creme fraiche med vitlök, salsa och guacamole.

Plocksallad är förresten riktigt enkelt att odla hemma. Även om du bor i lägenhet och utan balkong så är det bara att stoppa ner några frön i en liten kruka, plastförpackning eller konservburk fylld med jord.

 

Palsternackan med en knorr

Javisst, nu har jag en massa palsternackor här i "pallkragslandet".

Det lönade sig visst att förså dem inne först! Det ska bli spännande att koka dem hela och äta dem med lite salt och smör. Sedan lär jag göra både puré och rosta dem i ugnen.

Det lite småroliga är att jag fick slut på jord när jag fyllde pallkragen för rotfrukterna så att alla morötter och palsternackor kommer nog att se ut så här. De har helt enkelt inte tillräckligt med djup för att sträcka ut sig helt och hållet. Men vad gör det? Kul att äta dem med en liten knorr, känns ju extra hemodlat haha!

Hur som helst så blandade jag ner en massa sand i jorden i den pallkragen. Vilket verkar vara ett hett tips. Rotfrukterna har verkligen växt på bra. Längtar tills jag får prova min första rödbeta!

Klättrande grönsaker

Det har gått lite segt i den "klättrande" pallkragen.

Men nu helt plötsligt satte sockerärten, rosenbönorna, luktärten och buskkrassen igång. Med en hejdundrande fart vill de växa upp till himlen känns det som.

Se vilken skörd av sockerärter jag fick igår! Sockerärtor hamnar nu på min lista av extremt lättskötta och rikgivande växter att odla. Tillsammans med zucchini, mangold, rädisor och koriander förstås.

De flesta ska jag äta som de är. De är så goda som snacks!

Några av dem åker nog ner i en sallad med de små gulliga mandelpotatisarna jag har börjat få i trädgården.

Och till sist ska några förvällas i några minuter och sedan ätas med smör eller frysas in.

Tänk att man kan få så mycket mat från en liten köksträdgård mitt inne i stan!

Lyckan är gjord

Inte helt fel att börja dagen med en promenad i skogen och plocka blåbär till frukostfilen. Tillsammans med färska jordgubbar och citronmeliss är det så härligt gott.

Tog sedan söndagsmorgonen i akt och skördade lite zucchini, mangold i tre olika färger, sockerärter och små mandelpotatisar. Rabarbern var dessutom lite övervuxen så ikväll blir det nog att baka en rabarberkaka.

Snacka om att det är lätt att äta säsongsbetonat under sommaren. Trädgården och skogen bara ger och ger underbara delikatesser allt eftersom.

Bara så att ni vet

Vegetariska "köttbullar" kan vara fantastiskt goda. Så varför inte göra en hälso- och miljöinsats och byta ut orginalet?

Vegi Deli har en produkt med färska bullar som är superdupergoda i en tomatsås med mycket lök och chili.

Ja bara så att ni vet...

 

Skördeglädje och ädelostrisotto

I helgen åt vi en lättlagad men festlig middag för att få ett gott avslut på min månad av semester. Nu är det sommarjobb på SLU på dagarna och examensarbete på kvällarna som gäller.

Middagen bestod av hemodlad zucchini stekt med vitlök och sambal oelek samt hemodlade minirödbetor med rödbetsstjälkarna och hemodlad bladspenat frästa i smör med salt och peppar.

Ädelostrisotton gjorde jag mycket enkel med buljong och blåmögelost från en gård i Jämtland. Fräscha rädisor och timjan från landet och tillsist väldigt köpta tomater ;).

Drycken för kvällen var Kullamust gjord på endast Ingrid Marie-äpplen. Ett mycket gott alkoholfritt alternativ.

 

Två favvisar

My New Roots är en vacker blogg som drivs av Sarah Britton. Hon kallar sig själv holistisk nutritionist och driver flera ekologiska restauranger i Danmark. Jag tycker om bloggen pga de inspirerande vegetariska (ofta raw food) recepten. 

Green Kitchen Stories. Ja vad kan man säga förutom att recepten är fantastiska, bilderna vackra och att det finns en hel del veganskt, glutenfritt och raw food.

 

Rabarberpaj med kokos, lime och ingefära

Ni kanske har blivit less på rabarber vid det här laget men jag har då ätit alldeles för lite av den varan känner jag.

Här är en smulpaj med vetemjöl, havregryn och kokos. Innuti gömmer sig rabarber, nektariner, limejuice och riven ingefära.

Jag serverade den med en vaniljfraiche till. Mycket gott och går inte att misslyckas med.

Vandraren

Ni får förlåta om det inte har blivit särskilt mycket matinspiration här på sistone. Matlagningen har nämligen bestått utav pulversoppor, ÖB pastasåser, röda linser, makrill i tomatsås och knäckebröd.

Allt smakar dock gott ute i naturen efter en ansträngande vandring genom skog, berg och dalar. Vi vandrade en led i Höga kusten och landskapet var därefter. Packningen skulle vara lätt och allt tillagades på trangiaköket. Mycket sol och bad. Mycket mygg och bräms.

Till dietiststudentens stora förtjusning fanns det dessutom mycket C-vitamin och antioxidanter att tillgå i form av blåbär och smultron. En lite tår i ögat fick jag däremot när vi mitt ute i ingenstanns hamnade i ett hav av hjortron. Alla omogna... Attans vad jag vill åt det där norrländska guldet!

Men jag fann lite tröst väl hemma i min lilla köksträdgård som har blvit övervuxen och redo att skördas. Nu ska jag sova i min sköna säng. Älskar hur fantastiskt tacksam man blir för de vardagliga bekvämligheterna så här efter en ordentlig naturupplevelse!

Svensk potatissallad med marinerade sommarprimörer och ärtpesto

Halva jobbet för en kock är ju att komma på tjusiga namn på de rätter denne tillagar. Så istället för en "jag slängde i det jag hade hemma"-sallad så blev detta en svensk potatissallad med marinerade sommarprimörer och ärtpesto. Ja ni förstår tanken. Men detta är enkel matlagning när den är som bäst.

Jag använde faktiskt kryper till denna sallad. På svenska: det är gott med mandelpotatis också! Västerbottensodlad såklart!

Potatisallad, 4 port

ca 6-7 st kokta potatisar

3 dl gräddfil

salt och peppar


Marinerade sommarprimörer

2 små morötter

6-7 st rädisor

1/2 dl hackad gräslök

3 msk rapsolja

1 pressad citron

salt och peppar


 Ärtpesto

2 dl frysta gröna ärtor

1/2 dl riven parmesan

salt och peppar


1. Skiva de kokta potatisarna och blanda ihop med gräddfil. Smaka av med salt och peppar. Ställ kallt.

2. Skölj grönsakerna och skiva tunt. Blanda ner i en marinad av hackad gräslök, rapsolja, pressad citron, salt och peppar. Låt stå och dra ca en halvtimme.

3. Salta och häll över kokande vatten på de frysta ärtorna. Häll så att de täcks helt. Låt stå ca 5 min. Mixa ärtorna och riv ner parmesan. Smaka av med salt och peppar.

4. Lägg över de marinerade grönsakerna på potatisalladen och klicka ärtpesto på toppen.



 

 

 

 

Matglads miljötänk

Ekologiskt

Närproducerat eller rättvisemärkt

Säsongsanpassat

Minskad köttkonsumtion

Hållbart fiske

 

bloglovin

Matbloggstoppen

Blogg listad på Bloggtoppen.se

En värmande indisk gryta

 

 

 

Pajkalas i trädgården

 

Fräsch raw food med ingefära och citron

 

 

 

Färska hjortron på gröten