Mattias Larsson (c)

Ålder: 39
Bostadsort: Umedalen
Civilstånd: Sambo med Johanna 37 och pappa till Erik 7.
Gruppledare för Centerpartiet i Umeå
Bloggar om: Politik i allmänhet och lokalpolitik i synnerhet.

Visar inlägg med etikett val2010
Visa träffar från alla bloggar

Ny bärkatastrof nu måste någonting göras

Man blir ju fruktansvärt ledsen när man läser om de Thailändska bärplockare som nu "övergivits" i Åsele.

Så mycket jävligt! Inte minst tragiskt blir det när detta såvitt jag förstår är samma bärplockare som porträtterades i Denna VK artikel och där just situationen i Åsele ansågs vara ett föredöme jämfört med på andra ställen i Västerbotten och annorstädes. Jag blev uppriktigt glad när jag läste artikeln för en månad sedan och då trodde att det i Åsele skulle vara bättre än på andra ställen.

Hoppas innerligt att situationen för dessa plockare löses!

Roade mej med att kolla Riksdagens motioner om bärplockning. Intressant läsning och visar på att det finns ett brett intresse från många håll att stävja denna vildvuxna bransch.

Personligen tror jag att det enda som skulle funger är att börja tillämpa skattefrihet vid bärplockning, då skulle dessa bemanningsföretag inte kunna agera som dom gör om plockarna fick sälja till den som betalade bäst. Dessutom tror jag inte staten skulle förlora några pengar på utebliven skatt så man ändå inte får in någon skatt på alla de bär som idag ruttnar bort i skogen

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Kränkande kommentarer över allt!

Inför detta val prövade vi I Centerpartiet i Umeå att användaYou Tube som ett sätt att få ut vår information. Vi startade en egen kanal på You Tube där vi har lagt upp filmklipp. Det blev inte den succé vi hade trott, det visade sig att det tog mer tid än vi trodde att lägga upp filmklipp.
Men vi är ändå nöjda med resultatet och nu har vi lärt oss tekniken och vi kommer att använda den än mer framöver. Det är ju jättelätt och kul att jobba med film idag!

Ett av de klipp jag laddade upp var på Integrationsminister Nyamko Sabuni. Nu när jag gick in på vår You Tube kanal för att kolla såg jag att vi fått 10 kommentarer från samma person som endast sysslade med att lämna ett synnerligen rasistiskt och kränkande tillmäle.

om Nyamko Sabuni. När manser sådant blir man inte förvånad över att intolleranta och främlingsfientliga partier gått framåt i höstens val.

Jag blev så uppförd över detta tilltag så jag lägger upp filmen på Nyamko igen!
Alla behöver inte älska Nyamko Sabuni, men det räcker väl att rösta på någonting annat?

Nordebos analys i mycket korrekt, Sverige måste gå i takt

Ola Nordebo skriver i sin lördagskrönika mycket klokt om den Skadeglädje som drabbat norrland.

Det är klart att man måste gratulera (s) och (v) till framgångsrika val i de norra länen, men samtidigt måste man fundera på effekterna på sikt av detta. 

Det är ju så att både Centerpartiet och Socialdemokraterna ökat resp tappat i städerna resp på landsbygden. I norrland resp i Stockholmsregionen.

Centerpartiet har under den gångna mandatperioden hela tiden fått kritik för en påstådd ökad Stockholmscentrering.
Något som vår partisekreterare Anders Flanking på ett bra sätt sammanfattat som:
"Är Centerpartiet det enda parti som inte får finnas i hela Sverige?"

Jag tror det är olyckligt för Sverige om vi får en utveckling i ett "Rött" norr och ett "Blått" söder.
En förutsättning för ett välmående land är ett Sverige som hänger ihop.

Centerpartiet har redan nu utsett en arbetsgrupp som skall göra en eftervalsanalys. För vi kommer tillbaka till 2014 starkare än nånsin lita på det!
Ett val där vi kommer att arbeta för Hela Sverige!

Spekulationer och Spekulationer, men vem borde man spekulera om?

Idag har både Expressen och VKs hemsidor fyllts av uppgifter om att Maud Olofsson skulle avgå om ett år.
Dessa uppgifter är givervis helt grundlösa, men det är klart när vi vet att endast 2 partiledare klarade valet med ökat väljarstöd i Riksdagen så finns det ju många att spekulera kring om en framtida avgång. Det är ju redan klart att Miljöpartiets Språkrör kommer att avgå efter detta val.

Jag var och mötte Maud på Umeå City Airport  (skriver namnet kursiverat då jag har lite svårt för det) i onsdags kväll. 
Det jag mötte då var då alls ingen trött fördetting med tankar på att sluta utan en Revanschsugen partiledare som redan mentalt laddade för valrörelsen 2014!
Notabelt är dock att man jagar Maud och spekulerar om ev. avgång men vad (s) håller på med verkar inte alls lika intressant. Vår stämma 2011, är en ordinarie stämma, (s) planerar en extrakongress!

Noterade för övrigt att Klassikerpartiet ställde upp i valet.
Tyvärr verkar de inte ha fått ut sina valsedlar till vallokalerna, dör annart sycker jag deras ideer är rätt spännande:

- Vänstertrafik nu, man blir mer harmonisk om man kör nära dikesrenen.
- Rotoravdrag, och brytarlöst tändsystem för alla!
- Skrotningspremie, 85% på alla nya bilar. 

För övrigt så bör partiledare iförda halmhatt alltid tas på det allra största allvar!

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

NOLIA Bygg - Framtidens boende

Är idag på Nolia Bygg Framtidens boende.
En jättespännande mässa kring framtidens hållbara boende.
Idag är det en sk. branschdag, och i morgon är det öppet för allmänheten med Fri Entré!!

Det är fantastiskt att se alla nya lösningar som finns för framtidens boende och som inte längre är visioner utan nu är de verklighet.
Bland de första utställarna är Energytower AB, det nya vindkraftverket som nu tillverkas i Umeå. Jag träffade på denna idé för ungefär 10 år sedan och vägen fram har varit krokig men nu är första nollserien under produktion.
Fantastiskt roligt, detta kan bli hur stort som helst!

Dessutom finns det inte mindre än 4 producenter av lågenergihus på plats, tänk att äga ett hus som inte förbrukar någon energi - Det är nu möjligt.

I Umeå finns sedan 2008 ett nätverk för hållbart byggande och förvaltande, ett fantastiskt bra initiativ och ett bra exempel på sammarbete mellandet offentliga och privata.

Blev även imponerad av de armaturer för utomhusbelysning som bara drar 1/3 av energin motför de som används idag, samtidigt som ljuset upplevs som starkare.

NOLA Bygg är en del av See Umeå Hållbarhetsvecka, 2 dagar kvar på veckan upplev den i morgon och tag då gärna bussen som är gratis i morgon!  

Peppsms det verkligt kreativa i valrörelsen

Alla partier använder numera sms för att peppa och informera sina valarbetare och kandidater, det handlar både om information om utspel och när Centrala företrädare skall delta i exempelvis Tv eller Radio.

Men lika viktigt är också de sms som partierna skickar ut med uppmuntrande information, av typen:
"Centerpartiet +0,6 till 7,2 i sista mätningen från Novus (TV4)"

Men med det överflöd av opinionsmätningar vi hade i valrörelsen så fanns det ju varje dag minst en mätning som gick bra för alla partier....

Och hittade man ingen mätning som gick upp just den dagen kunde man skriva exempelvis:
"Chans att Göran Hägglund blir vice statsminister" (Kd)
Jag roade mej en av de sista dagarna att gå runt och lyssna lite med kompisar från andra partier, och lite enkel huvudräkning gör att de samlade stödet för de partier som deltog i riksdagsvalet måste ha varit närmare 110% dagen före valet.

Verkligen imponerande!!!

Dags för Mp att kliva fram och ta ansvar!

I skrivande stund fortsätter den slutliga rösträkningen av rösterna i riksdagsvalet

Just nu fattas det 2 mandat för Alliansen till egen majoritet, man har 173 och behöver
175 mandat. Det är inte klart ännu men rimligen så är det där det kommer att stanna.
Då hamnar vi i ett limboläge som ingen tror jag vill ha, en minoritetsregering.
Den absolut bästa lösningen för Sveriege i detta läge vore att Mp tog klivet över och stöttade regeringen. 
Maud Olofsson och Centerpartiet lämnade den inviten igår, tyvärr så var Mp negativa.

Det är bara så enkelt att vi befinner oss fortfarande inne i finanskrisen och det kommer att behövas en stabil regering för att lotsa oss ur den. 
Dessom tycker jag det vore jättebra med Mp i regeringen då det skulle bidra till att göra miljöfrågorna än mer aktuella på dagordningen.

Men jag antar att det inte kommer att hända någonting mer innan rösträkningen är avslutad.
Expressen har en mycket bra sida där man kan följa räkningen hela tiden. 

 

 

Bra valrörelse men dåligt val för Centerpartiet

Så börjar det bli dags att sammanfatta valet 2010.

Det är givetvis med väldigt blandade känslor man rekapitulerar det som hänt.
Inde minst Sverigedemokraternas inträde i Riksdagen.
För Centerpartiet här i Umeå så är Sven-Olov Edvinssons blogg rätt träffande.
Vi har varit för dåliga i Umeå på att lyfta fram de lokala frågorna och synliggöra dessa.

 Centerpartiet i hela landet har fått betala regerandets pris. Under hela mandatperioden har (s) varit aktiva i sin kritik av Centerpartiet och Maud, och vi lokalt har inte orkat försvara vår partiledare och stå upp för partiets politik.

Sedan om detta skall kallas smutskastning, kampanj eller agitation överlåter jag åt andra att bedöma. I vilket fall så har väljarna valt att lägga sin röst på andra partier. Och vi har inte varit tillräkligt framgångsrika i att visa allt som Centerpartiet gjort för Norra Sverige exempelvis:
80 extra miljoner till service på landsbygden
50 miljoner i förstärkt Norrlandsstöd till norrländska jordbruket
2 Miljarder till Innovationsfonden för Norrlands inland
Det är klart att Centerpartiet i högsta grad varit delaktig i tillskapandet av dessa beslut.

här har vi som är aktiva i Centerpartiet missluckats i att kommunicera ut till väljarna allt det man gjort, där erkänner jag min del i detta misslyckande.

Samtidigt som det parti som varit tydligast och mest rakryggade i att stå upp för regeringens beslut, Moderaterna får en välförtjänt valframgång - Grattis!

Nu stundar en tid av reflektion och funderingar i alla partier skulle jag tro. För Centerpartiet så var valrörelsen bra men valresultatet dåligt.
Men vi kommer igen det vet jag!

Vill även rikta ett STORT tack till alla som slitit i valrörelsen, och inte minst alla som röstat på oss!!!

 

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Klimatdebatten frågan som kom tillbaka.

En fråga som ansågs "död" i valrörelsen men som kom tillbaka var klimatfrågan.

där tycker jag att det har varit bra med de debatter som varit mellam, Maud och Andreas från vår sida, och Maria och Peter från Mp.

Kul med en så viktig framtidsfråga som verkligen berör och engagerar, inte helt otroligt så tycker jag att Centerpartiet står för den mest trovärdiga klimatpolitiken, men det är ju alltid väljarna som avgör.

Claes Västerteg Centerpartistisk ordförande i Miljö och Jordbruksutskottet berättar här om sin syn på hu han anser att Mp för väljarna bakom ljuset i klimatdebatten.

Olle Edblom dansar med Maud

Torgmötet igår avslutades med att vårt Landstingsråd tog sig en svängom med Maud!

 

Centerpartiet i Umeå Rockar loss

Igår avslutade vi med torgmöte med Sång och Musik. Gun Rehnman spelade och Centerpartiet i Umeå sjöng och dansade, ni kan vara lugna vi är bättre på politik än sång!

 

Dan Oskarsson spammar VK bloggen med skrämselargument

Ser att Socialdemokraten Dan Oskarsson, "spammar" VK bloggen med samma skrämselargument för att hitta de sista rösterna, han har lagt ut samma inlägg varje halvtimme hela dagen.
Jag kommer nu att göra likadant tills dess att Dan upphör med sitt spammande.

Cancersjuka skall få vara fortsatt sjukskrivna. Dödssjuka skall inte prövas mot hela arbetsmarknaden för att söka arbete.
Anders W Jonsson och Jan Rejdnell skriver om detta och försöker förklara en väldigt komplex lagstiftning.

Jag har all respekt för att Dan Oskarsson, vill se förändringar i Socialförsäkringen, men att skrämmas var 30e minut känns lite övermaga

Lars W Därför är Centerpartiet och Maud viktigt för Västerbotten

Igår avslutade Centerpartiet i Umeå torgmötesserien med ett större torgmöte på "apberget". Där talade Lars Weinehall om varför det är viktig att Centerpartiet och Maud Olofsson finns kvar i regeringen.
 

Rösta på Centerpartiet för de Västra Stadsdelarna

Om du fortfarande funderar, så har Centerpartiet många bra ideer för oss som bor i de Västra Stadselarna av Umeå

 

Finns många att kryssa varför inte mej?

Så har vallokalerna öppnat, själv har jag varit ute och levererat valsedlar på morgonen.

De som inte ännu bestämt sig, det går alldeles utmärkt att kryssa Mattias i valet till kommunfullmäktige!

 

Missade du Mauds slutminut igår?

Missade den själv, då jag var ute och delade ut flygblad men tack vareSVT Play så kan man ju titta i efterhand.

 

Mitt flygblad

Själv kandiderar jag till Kommunfullmäktige, här är mitt flygblad

 

Framtidslistan torgmötar

Idag höll framtidslistan det torgmöte som regnade bort i förrgår.

Det var samma positiva inställning som i förggår, äpplena var slut och ersatta av Myslipåsar. För Per, Petter och anders så var det premiär på Apberget någonting de klarade med den äran!
Med detta engagemang blir det många Centerpartister i Kommunfullmäktige i höst.
 

 

Kryssa en Larsson till Landstinget

Till årets val till Landstinget så kandiderar båda jag och min pappa Roger Larsson. Mina möjligheter att komma in från en 17e plats är väl rätt begränsade däremot så hoppas jag verkligen att pappa kommer in, vi har gjort en egen valfolder som jag faktiskt tycker är lite smårolig.
 

8,6% nu ökar Centerpartiet igen

Dagens Novusmätning som gav Centerpartiet 8,6% var oerhört glädjande siffror. Det ger mej belägg för att valarbete och engagemang lönar sig, det är väldigt många som valarbetar för Centerpartiet just nu!

Jag tror att det har varit bra både för Centerpartiet och Miljöpartiet de debatter som varit på slutet mellan Maud, Anderas, Maria och Peter. Kul att miljöfrågorna kommer i fokus i detta val.
Det verkar dessutom som om väljarna uppskattar Centerpartiets moderna miljöpolitik.
Som till exempel Andreas Carlgerns uttalande om elbilar.
Centerpartiet jagar utsläppen inte bilisterna!
Lars Weinehall och Magnus Andersson har också skrivit om Centerpartiets uppgång.

Nu är det bara att fortsätta, "Bakåt eller Framåt?" Hells framåt med ett stärkt Centerparti.

Måste bara visa en bild till från Framtidslistans försök till torgmöte igår, Anders såg nästan ut som en av våra rundbalar när han drog på sig ponchon för att hålla borta regnet.
 

Vilket Sverige vill du ha?

Alliansen spurtar i Umeå

Idag kom Alliansbussen till Umeå, idag medförde den kulturminister Lijeroth, och i morgon är det integrationsminister Sabuni.

Idag skulle vi kampanja på torget, men tyvärr så var inte vädrets maketer nådiga. Det hindrade dock inte de tappra kampanjarbetarna. 
enda problemet var att istället för att dela ut flygblad så delade vi ut Papier Mache.
Tur att kaffet var varmt! 

Kulturministern var dock imponerad över tågan!

Framtidslistan jobbar och sliter och C går framåt

Aftonbladet skrev "Vind i seglen för Centern" idag när vi ökat till 7,5% i senaste United Minds mätningen. För Centerpartiets Framtidslista i kommunvalet idag så blev det mera regn i håret tyvärr. Torgmötet blev inställt men kampanjade gjorde man i alla fall.

Och det är klart ett gäng som detta som glatt delar ut äpplen i ösregn kommer garanterat att dra röster! 
Nu är ju detta synnerligen ambitiösa personer så de återkommer med ett nytt torgmöte på fredag kl 12:30, tyvärr är äpplena slut men jag hörde ett rykte om myslipåsar.

7,5% och torgmöte med Framtidslistan

Idag kunde vi glädjas år ytterligare en opinionsframgång för Centerpartiet, 7,5% i senaste United Minds. Toppen nu går det uppåt!


I dag håller Centerpartiets "Framtidslista" torgmöte kl 11:00 det är ett nytt Fräscht gäng som vi har på gång som jag personligen tror kommer att ta mycket röster i kommunvalet.

Centerpartiet är en garant MOT uranbrytning!

Under dagen så har det i media kommit uppgifter på att Centerpartiet skulle ha öppnat upp för uranbrytning, ingenting kunde vara mera fel.

Centerpartiet tror på att viktiga beslut skall fattas nära medborgarna. Därför finns det ett komunalt veto i mineralllagen. Jag vet att alla gruppledare för Centerpartiet i hela västerbotten är emot uranbrytning. Så vi är som parti absolut emot uranbrytning.

Mer finns att läsa på Centerpartiets hemsida.
Anders Flanking förklarar hur det komunala vetot fungerar här nedan:
 

Försvunna valsedlar

Vi fick igår kväll veta att Centerpartiets valsedlar var slut eller har försvunnit från ett antal förtidsröstningsställen här i Umeå.

Då jag är en positiv man så antar jag att det beror på att efterfrågan helt enkelt varit väldigt stor.
Det vore ju fruktansvärt om någon skulle ha tagit våra valsedlar.
När sonen hörde om våra valsedelsproblem i morse vid frukosten så kom han med en lösning:

"Pappa jag ritar en karta åt dej så kan du hitta igen de borttappade blanketterna"

Så det är väl bara att åka ut och leta nu då, (valsedlarna är de fyrkantiga sakerna till vänster)

Stugorna på Nydala bevara eller riva?

Idag hade Nätverket för Nydalas nyttjare en mycket bra debattartikel om de rivningshotade stugorna runt Nydalasjön.

Det är för mej obegripligt att (s) och (v) så styvnackat håller fast vid sitt beslut att stugorna ska bort. Som det så klokt står i debattartikeln:
"Att den gamla stugbebyggelsen vid Nydalasjön har ett kulturhistoriskt värde har fastställts av byggnadsantikvarisk expertis. Man bör notera att det handlar om ett folkligt kulturarv, till skillnad från de flesta andra byggnader som fått en sådan klassning"

Centerpartiet har hela tiden kämpat för stugornas bevarande, och vi kommer att fortsätta att göra det hela tiden, detta finns bara beskrivit i Umeå Östra Centerpartiavdelnings valfolder för Tomtebo:

"Vårda husen runt Nydalasjön
Nätverket ”Nydala.nu” har länge arbetat för att de stugor som finns runt sjön skall
vårdas och inte rivas. Bevarande av dessa kulturmiljöer bidrar till områdets karaktär
och kvalité. Precis som nätverket ”Nydala.nu” är vi av den åsikten att stugorna bör
vara kvar runt sjön och vårdas och inte rivas. De kulturhistoriska miljöerna bidrar till
områdets karaktär. Låt ideella organisationer använda stugorna som mötesplatser."

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Trygghet för unga eldfängd fråga

Har tidigare skrivit om Annie Johanssons presentation av  det ungdomsmanifest som Centerpartiet presenterade i förrgår.
hela manifestet finns att läsa här.

Som alltid när man vill lyfta denna typ av frågor så kommer det kritik. Men vi har en väldigt hög arbetslöshet bland ungdomar och många ungdomar hamnar utanför samhällets trygghetssystem beroende på exempelvis det sätt som den Sjukpenninggrundande inkomsten (SGI) beräknas, och i Centerpartiets förslag skriver vi:

Centerpartiet vill:
att den sjukpenninggrundande inkomsten, SGI, som används när man blir sjuk eller
ska vara föräldraledig, grundas på vad personen tjänat under det senaste året. Det
skulle göra det tryggare för många unga som idag diskvalificeras från att använda sin
SGI eftersom det bara räknas om man har arbetat sex månader i sträck och inte har
något arbetsuppehåll på över tre månader.

Alltså en klar förbättring av tryggheten för ungdomsar jämfört med idag.

Centerpartiet vågar tänka nytt för att komma tilrätta med arbetslösheten.
Eller som det står i vårt valmanifest:

Framtiden tillhör den som vågar! 

Värna Landskapet vid Häradsvägen

För oss i Centerpartiet är det lokala arbetet (det fjärde valet) viktigt.

Det handlar inte bara om Riksdag, Kommun och Landsting utan vi försöker också lyfta fram stadsdelarna.
Detta har även Sven-Olov Edvinsson skrivit om tidigare, Den riktigt lokala valrörelsen

Den lokala Centeravdelningen på Grubbe kämpar för att bevara Häradsvägen och kulturlandskapet runt den.

Landskapet mellan Backenkyrkan och Lundåkern är en fantastisk oas, en möjlighet att uppleva natur på bara några minuters cykling från Centrala stan. En miljö värd att värna!

Därför säger Grubbe7Västerhiske Centeravdeling nej till byggnationer i detta område.

Centerpartiet fokuserar på trygghetssystem för unga

Centerpartiets ungdomspolitiske talesperson Annie Johansson presenterade idag Centerpartiets Ungdomsmanifest.
finns refererat på SvD

Det finns många problem idag med de alltför fyrkantiga system som gör att ungdomar diskvalificeras från att komma in i trygghetssystemen.

Många unga idag arbetar korta perioder på olika jobb och är dessutom mycket utomlands, som volontärer, resenärer eller studenter

Årsinkomsten räknas bara om man har arbetat minst sex månader i sträck och inte har något arbetsuppehåll på över tre månader. Om du inte passar in i modellen får du alltså minimum, 180 kronor per dag som föräldraledig, eller 0 kronor som sjukskriven, oavsett din årsinkomst.

Centerpartiet vill att SGI, som används när man blir sjuk eller ska vara föräldraledig, grundas på ett snitt av vad personen tjänat under det senaste året. Det skulle göra det tryggare för många unga som idag diskvalificeras från att använda sin SGI.

Det måste verkligen göras saker så att fler unga kommer in i systemen.

 

En vecka kvar den som vågar vinner!

Så är det lite dygt en vecka kvar till valet och läget är jättejämt!

De som nu tror att vi alla kan luta oss tillbaka och att Alliansens seger är klar har defenitivt fel! Aftonbladet skriver i kväll om missmodet i vänsterkartellens valstugor, jag tror inte en sekund på det. (s) har en väloljad kampanjmaskin och den kommer att gå tills valllokalerna stänger, (v) och (mp) är för första gången med i ett val där man resonerar om att sitta i regering. Det borde vara moralhöjande.
Min kompis Frank skriver väldigt intressant om Varför (s) tappar väljare, detta utifrån en västsvensk horisont men mycket av analysen är nog tillämpbar i hela landet.

För Centerpartiets del så har det gått upp och ner under mandatperioden, nu gläds vi åt att det mer pekar upp än ner och vi känner en valvind komma i hela landet. Här i Västerbotten har kanonaden mot Maud varit enorm, men det är ju när det blåser som mest man märker vilka som står fast, och vi står fast bakom vår partiledare och vår minister! Och det roliga är att allt fler väljare också gör det.

Framtiden tillhör den som vågar!, och det gör Maud och Centerpartiet! 

Centerpartiet tror på kvinnor i bolagen inte kvotering

Idag skickade Maud olofsson in en tipsbok med namn på 200 kompetenta kvinnor.

Namnen skickades till valberedningarna för 500 börsbolag, så nu kan de inte längre klaga på att det är brist på kvinnliga namn som är problemet om man vill rekrytera nya ledamöter i styrelserna.

Centerpartiet har aldrig trott på kvotering för att komma tilrätta med orättvisor, hellre då som i detta fall att man utbildar och informerar för att komma tilrätta med en snedsits.

Läs mer på Aftonbladet, Centerpartiet

Centerpartiet vill underlätta för invandrare

Det är inte invandrarnas fel att vi har problem i Sverige, problemet är att vi inte förmår skapa furutsättningar för de som kommer hit att få en chans.

Idag presenterades Centerpartiets migrationspolitiska ambitioner inför nästa mandatperiod i form av rapporten, "Nya steg för fri rörlighet".
Rapporten presenterades av Fredrick Federley migrationspolitisk talesperson i partiet.
I rapporten finns flera konkreta åtgärder för en modern migrationspolitik. Framför allt handlar det om att underlätta arbetskraftsinvandringen och utveckla denna med ytterligare liberaliseringar som underlättar rörligheten.

Bland annat vill Centerpartiet avskaffa kravet på koppling till en viss sorts arbete när en person som kommit till Sverige som arbetskraftsinvandrare vill byta jobb, Centerpartiet vill också se en gräddfil för svenskt medborgarskap, där den som har arbetat och betalat skatt i två år ska kunna ansöka om medborgarskap i förtid, och inte behöva vänta fem år som är gränsen idag.
Vi måste underlätta för de som verkligen försöker komma in i Sverige och det svenska samhället.

– "Från Centerpartiets sida vill vi förstärka morötterna för att komma in i det svenska samhället i stället för att använda piskor, som exempelvis språktest, och försvåra det arbetet, säger Fredrick Federley" 

Läs rapporten här

Marias fem felaktigheter

Vid gårdagens partiledarutfrågning av Maria Wetterstand så kom hon med 5 felaktiga påståenden:

1. att Alliansen har gett klara besked om göra sig beroende av SD om Alliansen inte får egen majoritet,
2. att Miljöpartiet aldrig har sagt att de vill förbjuda flyg (2008 föreslog Maria Wettertrand att allt inrikesflyg söder om Sundsvall borde förbjudas),
3. att staten ska satsa pengar på ny kärnkraft (Alliansens energiöverenskommelse är glasklar: staten kommer inte att lämna några stöd överhuvudtaget till kärnkraften).
4. att RUT-avdraget innebär en stor kostnad för staten (Konjunkturinstitutet gick igår ut och meddelade att RUT-avdraget inte innebär någon kostnad för staten).
5. att MP aldrig föreslagit köttskatt (på kongressen 2007 beslöts att MP ska verka för en köttskatt).

Synd att hon missade detta, i övrigt så tycker jag hon klarade sig ganska bra. Nu är det ju ganska lätt att klara sig från de svåra frågorna om man kan hänskjuta allt till att det skall utredas efter valet.

Oppositionen har redan spårat ur!

Det är väl så man måste tolka valaffischen som lämnar det urspårade tåget på perrongen.

Antar att bilden är tänkt att symbolisera ett nytt fräscht gäng som kommer i ett nytt fräscht fordon för att ta över. Men man har helt missat att snabbtåget står på urspårningsrälen, så med detta tåg blir det ingen färd framåt.

Om man sedan tittar på människornas kroppsspråk på  bilden så saknar i alla fall jag någon form av gemensam känsla. Kan kanske bero på att man oroas över om någon av passagerarna hellre vill vara med i ett annat gäng?

Något som ju är lätt att förstå då man läser svaret som getts av ett antal av Miljöpartiets regionordföranden.

Inte nog med att tågresan tog slut vid perrongen, det kanske inte blir en gruppresa trots allt.

Tack till: Albin och Magnus som uppmärksammade mig på detta. 

 

 

Lennart H utan ansvar för älderomsorgen???

När jag läste den artikel på VK.se som handlar om Umeå Demensförenings kritik mot förhållandena på Umeås äldreboenden blev jag ledsen av 2 skäl:

1. Till att börja med så är nog kritiken i många avseenden korrekt, det är snålt med bemanningen och tillvaron för de boende är nog många gånger alltför torftig.
Och om det är så som det står i artikeln att boende låses in så är det helt oacceptabelt.

2. När jag sedan scrollade ner för att läsa artikelkommentarerna kan jag läsa detta:

"Kommunalråd
Inte helt oväntat är det en aktiv moderat politiker som sägr detta
Lennart Holmlund"

Innebär detta att eftersom Ewa Miller som är ordförande i Demensföreningen dessutom är medlem av moderaterna att hon inte har rätt att ha åsiker om kvaliteten på Umeås äldreomsorg?
Jag känner själv Ewa och vet vilket engagemang hon har i dessa frågor. Hon skulle kritisera oavsett vilket parti som styr.

Eller är det så att i Holmlunds Umeå så är det bara okej för människor med Socialdemokratiska preferenser att ha synpunkter på kommunens verksamheter.

Lennart var snabb att gå ut i sin blogg och lova hur fantastiskt allt skulle bli med en Röd-Grön regering, med mer pengar till äldreomsorgen, och ett resonemang om att Alliansregeringens har utarmat välfärden.

Men då glömmer Lennart:
1. Under den gångna mandatperioden har Alliansregeringen ökat inte minskat stödet till kommunerna.
2. Äldreomsorgen är ett kommunalt område, det är Umeå Kommun och Socialdemokraterna som prioriterar resurserna.
3. Under de senaste 4 åren har Alliansen Umeå i vårt budgetförslag föreslagit mer resurser till Socialnämnden än vad (s) har haft i sitt förslag  

Det är ju intressant att både Lennart H och Eva Andersson är snabba att två sina händer, och att de uppenbarligen inte har något ansvar för äldreomsorgen?
Men vilka är det som styr?

Dessutom kan jag inte låta bli att tycka att detta ytterligare spär på den diskussion som finns om Lennart Holmlunds ledarstil. Fanns en artikel på VF om det.
Även Per Hansson i Sävar har skrivit en del om detta på sin Blogg
Är det så att alla som anmäler avvikande åsikter skall skrämmas till tystnad?

 
 
 


 
 
 
 
 
 

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Vad hände egentigen med SAAB?

Ser att Jöran Hägglund statssekreterare hos Maud Olofsson kommit ut med en bok om SAAB affären.

Där konstaterar han att SAAB var dödsdömt från början.

Fanns att läsa i ett TT telegram med det säger mycket, antar att fler kommentare kommer i morgon!

Personligen anser jag att det var oerhört klokt av Svenska regeringen att Inte köpa SAAB, minns de svenska varven. Vad är kvar av dem nu?

Det jag vet via personliga kontaker med Jöran är att det lades ner OERHÖRDA insatser på att rädda SAAB, hoppas det kommer fram nu.

 

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Missade du Maud i partiledarutfrågningen?

I kväll var det Maud Olofssons tur att grillas i SVTs partiledarutfrågning.

Missade du programmet så kommer det att finnas att se på SVT Play.
Som vanligt när Maud frågas ut så väcker hon känslor, bra!

En partiledare som väcker känslor är en partiledare som vill något, Maud vill mycket det märktes!

 

Efter utfrågningen delade jag lite flygblad med tanke på att några kanske följde Sverige - San Marino

Dags att syna Miljöpartiets klimatbluff?

Igår så möttes MAud Olofsson och Maria Wetterstrand i debatt i Agenda.

Efter debatten så fäljden en lång diskussion om vem som hade rätt och fel. Något man kan läsa på Expressen.se. Maria W ville ha tillgång till den rapport som Centerpartiet släppt där man slår fast att 9 av 10 av de rödgrönas klimatlöften saknar täckning.

Den rapporten finns att läsa på Centerpartiets webbplats.

Det är fina visioner men var är genomförandet?
Det är inte lätt att nå resultat i en koalitionsregering, men under miljöminister Andreas Carlgens tid i regeringen så har Sveriges ambitioner och resultat på klimatområdet flyttats fram rejält!

Vill man se resultat på miljöområdet, så rekommenderar jag varmt en röst på Alliansens Gröna röst - Centerpartiet.

Andra som skrivit i samma ämne: Johan, Elisabeth,

Annie Johansson om en rättvis arbetsmarknad för unga.

Annie Johansson, riksdagsledamot från Värnamo är Centerpartiets nationella talesperson i Ungdoms och Arbetsmarknadsfrågor.

Här berättar hon om varför Hon och Centerpartiet tycker det är viktigt med en rättvis arbetsmarknad även för unga.

 

Centerpartiet fortsätter att öka i Senaste SIFO

Den Sifo mätning som presenterades idag var positiv för Centerpartiet

Vi ökar till 6,7% vilket gör att det känns att det börjar blåsa vår väg, man skall minnas att det är 2 veckor kvar till valet och mycket kan hända än.

Det som är intressant för mej och som jag tycker skiljer detta val från tidigare val jag deltagit i är hur mycket känslor som Centerpartiet väcker, både i form av kommentarer här på bloggen men även i form av möten på stan.

Från att ha varit ett parti som ingen bryr sig om så är det nu mera "tummen upp eller tummen ner", någonstans tror jag ändå att det är bra. Ett parti som väcker känslor är ändå ett parti som folk kan rösta på.


Källa: Expressen.

Dagens siffror gör att det absolut känns möjligt att upprepa förra valresultatet både lokalt och nationellt, på 14 dagar hinner man ju dela ut oerhört många flygblad!

Andra som skrivit om Centerpartiets uppgång:
Per Ankersjö, Helen Törnkvist, Frank Thoren Hall

Maud på Umeå pride

Idag var det Prideparad i Umeå, var väldigt kul att vara med och kolla, man blir faktiskt lite beklämd när man talar med företrädare från HBT rörelsen och får höra att de upplever att intolleransen blir större för varje år. Det känns inte riktigt 2010 tycker jag.

I år hade man lyckats få Centerpartiets partiledare Maud Olofsson att gå i tåget.

Maud höll ett väldigt bra tal i samband med invigningen, där tycker jag att det bästa var att hon lyfte frågan om insemination för samkönade par på samma vilkor som för heterosexuella par.

Alla är väl lika mycket värda eller?

 

Bara att jobba hårdare!

Vk:s lokala opinionsundersökning var ingen jubelläsning för oss i Centerpartiet. Tänker inte ödsla tid på bortförklaringar utan det är bara att inse att vi inte lyckats kommunicera ut våra prioriterade budskap här lokalt:

Ett Umeå som växer i takt med sina grannar
Omsorg om hela kommunen
Omsorg om människan och ett humanistiskt förhållningssätt
använd modern miljöteknik för att skapade nya jobben

Tur att det är 2 veckor kvar till valet det är bara att jobba hårdare!

Valjobbet denna dag består i att bevista Prideparaden som denna gång besöks av Maud Olofsson, en mainfestation inte bara för HBT rörrelsen utan som jag ser det även en manifestation för alla människoera lika rätt och värde.

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Får vi vara olika?

Årets valrörelse är lite tråkig ur ett perspektiv.

Det ligger ett väldigt fokus på Jobb och Ekonomi

Det är ingen som diskuterar frågor om mångfald, människosyn eller helt enkelt synen på varandra.

Givervis är arbete och ekonomi viktigt men frågan är vad som är huvudsak och bisak, är ekonomin en funktion av människosynen eller är synen på människan en konsekvens av ekonomin.

Personligen är jag övertygad om att ju bättre vi blir på att tillåta människor att vara olika ju mer positiv samhällsutvecking kan vi förvänta oss.

Ett samhälle som förmår ata tillvara på människors inneboende olikeheter på ett positivt sätt kommer att vara ett samahälle som blir långsiktigt hållbart.

Så för mej blir utmaningen för politiken i Umeå att se till att agera på ett sådant sätt att alla människor oavsett, ålder, kön, etnicitet, sexuell läggning mm. kan känna sig välkomna och känna att de får en möjlighet att bidra och utvecklas.

Tyvärr är vi inte där än men man kan ju hoppas.

Framtidsdrömmar

Är namnet på Centerpartiets reklamfilm.

Tycker det är roligt att man vågar använda humor i en reklamfilm!

 

Alliansen Umeås valmanifest presenterat

Idag presenterade Alliansen Umeå sitt valmanifest för den kommande mandatperioden.
Centerpartiet, Moderaterna, Folkpartiet och Kristdemokraterna går till val på att bryta (s) maktinnehav i Umeå och föra en aktiv politik för förnyelse av Umeå.

 

Nu lyfter Centerpartiet!

Det har sannerligen varit tungt att vara Centerpartist de senaste åren. En kombination av dåliga opinionssiffror, hårt prickskytte från ”den röda sidan” samt en ovana av att sitta med i regeringsställning har gjort de senaste åren rätt tunga. 

Dessutom så är det ju ingen höjdare att vara med i koalitionsregering om man inte är största parti. Det blir lätt så att berömmet stannar på toppen och problemen hamnar hos de mindre parierna.
Detta skapade en viss förstämning internt och som många säkert kommer ihåg så har det även funnits en del intern kritik en kritik som mest var ett uttryck för frustration snarare än ett egentligt missnöje.
 
Men nu känns det verkligen som om vinden har vänt, vi kan i opinionsmätningarna se att Centerpartiet är på väg uppåt, förvisso från en låg nivå men uppåt är uppåt.
Och målet om 10% i valet ska vi verkligen nå!

Men mätningar är inte allt, partiets kommundagar i februari var för mej början på klättringen uppåt. När vi kom dit så såg vi hur "gamarna" börjat samlas men ack så besvikna de blev. Kommundagarna blev en uppvisning i "fighting spirit" och enighet bakom partiprogrammet. Detta har fortsatt med valkonventet i Augusti där man vekligen kände att stämningen nu verkligen var på väg uppåt!
När nu valrörelsen kommit igång så får man rapporter från hela landet om att C verkligen är på gång!

Och slutligen nu i valrörelsen då ialla fall jag känner att det finns ett verkligt och genuint intresse för våra profilfrågor inför valet

Jag måste verkligen ge en eloge till Partiledningen med Maud och Anders i spetsen samt alla statsråden för ett uthålligt och ihärdigt arbete även om det säkert blåst både motvind och småspik ibland.

Sedan blir ju inte saken sämre av att det den senaste månaden har kommit ett antal väldigt bra förslag från Centerpartiet som tillexempel:

Införande av Nystartszoner
17 punkter för att få fler unga entreprenörer
Centerförslag för fler Studentbostäder
Supermiljöbilspremie för framtidens bilar
Sänkt moms på Restaurang och Catering
Bättre mat i Vård Skola Omsorg

För att bara nämna några av den senaste tidens förslag.

De kommande 3 veckorna kommer att bli stentuffa men räkna med att vi i Centerpartiet kommer att ge Järnet!

Andra som bloggat på samma tema:

Per, Johan, Mårtensson, Catrin, Johan

Miljarder till inlandet men var är radion?

Idag höll Maud Olofsson presskonferens här i Umeå om den inlandssatsning som Centerpartiet fått med sig regeringen på och som presenterades i samband med presentationen av Alliansens Jobbmanifest igår.

Så här säger Maud: "Vinner vi valet kommer fonden som totalt ska omfatta hela två miljarder kronor att vara igång redan nästa år"
"Jag tror aldrig att inlandet fått så mycket pengar någon gång tidigare, och det visar att den här regeringen ser förutsättningarna i denna del av Sverige.
Syftet med Inlandsinnovation, som satsningen kallas, är att stärka innovationskraften och företagandet i Norrlands inland. Fonden ska arbeta i nära samarbete med privata och offentliga aktörer."

Detta är kanske den största satsning som skett för inlandet någonsin, men ingenstans på Radio Västerbottens hemsida går det att läsa om detta. 

 Den minnesgode kommer kanske ihåg att Maud berättade om tankarna på denna inlandssatsning i samband med sitt sommartal i Ånäset den 1 augusti.
Och nu är det genomfört - Centerpartiet levererar! 

Jag är personligen väldigt glad över denna satsning, men lite orolig över den kritik vi kan förvänta oss. Detta är väl återigen ett exempel på den Stockholmscentrering vi kanse av Centerpartiet. Allt till Stockholm och inga satsningar på glesbygden.

Läs själv

Om man inte vill krångla med att leta runt så går det bra att läsa Alliansens valmanifest här på min blogg

 

Alliansens valmanifest presenterat!

Idag presenterade Alliansen sitt nationella valmanifest.

Manifestet finns att ladda hem och läsa här

 

Aftonbladet har granskat Alliansens förslag finns att läsa här 

 

Vem är vinnare? 

Så här sammanfattar Aftonbladet ekonomiska expert idag Alliansens Valmanifest: 

 

  Barnfamiljerna

Föräldrar som är låginkomsttagare med bostadsbidrag får mer pengar. Ett barn ger 350 kronor extra i månaden, 2 barn 425 kronor och tre barn eller fler ger 600 kronor.

 

  Pensionärerna

Lovas skattesänkningar. Dock inte så stora som de röd-gröna vill genomföra.

Rätten att jobba till 67 års ålder höjs till 69 år.

 

  Studenterna

Lovas 500 kronor mer i lånedelen av studentbidraget.

Reformer i skattesystemet för den som hyr ut delar av sin privatbostad kan göra det billigare och lättare att hyra rum.

 

  Höginkomsttagarna

Så småningom och om ekonomin tillåter vill alliansen ge skattelättnader till 4,4 miljoner människor och detta kommer i så fall även komma de som betalar statlig skatt (alla som tjänar mer än 385 000 kronor per år) till del.

 

  Arbetslösa

Flera arbetsmarknadsåtgärder finns i valmanifestet. Bland annat lärlingsjobb och alliansen vill behålla den halverade arbetsgivaravgiften för den som anställer ungdomar mellan 19 och 24 år. 

 

  Landsortsbor

Alliansen är tydliga med att ingen kilometerskatt ska införas.

 

  Stadsbor

Alliansen vill utreda om fastighetsskatten kan avskaffas eller avsevärt förenklas. Detta påverkar folk i städerna mer än de som bor på landsbygden eftersom bostäderna generellt är högre taxerade i storstadsområden.

 

  Dessutom:

Alliansen vill sänka skatten för mat på restauranger. Den ska bli samma som i affärer, det vill säga 12 procent.

Samtidigt vill man höja punktskatten på alkohol med 13 procent.

Punktskatten på tobak ska höjas med 8 procent.

Idrotten får 0,5 miljarder.

 

Aftonbladet missade dock ytterligare en viktig vinnare: Norrlands Inland

 

Alliansen skapar en särskild fond för riskkapital – Inlandsinnovation – som ska arbeta tillsammans med privata och offentliga aktörer.

 

Jag känner mej glad över att Centerpartiet lyckats få med så mycket av våra förslag i det gemensamma manifestet.

Extra nöjd är jag över riskkapitalfonden för inlandet! Appropå den påstådda Stockholmscentreringen av Centerpartiet

 

Dyrare mjölk med Vänsterkartellen!

Norrmejerier har räknat på vad de Röd-Grönas förslag till kilometerskatt skulle få för effekter på mjölkpriset. Deras snabbkalkyl visar att mjölkpriset i butik stiger med ungefär 25 öre.

Jag kan till viss del förstå tankarna med en kilometerskatt på så sätt att man vill styra över tunga tranporter på tåg och båt. Problemet är bara att väldigt många tranporter inte går att flytta över.
Ett problem, är att ungefär 90 procent av allt gods som transporteras på väg går kortare sträckor än 30 mil. 
Järnväg blir då inte lönsamt även på de orter där alternativet finns och allt slutar med oförändrade utsläpp men ökade kostnader.

Konsekvensen kommer bara bli höjda kostnader för oss och försämrad konkurrenskraft för våra lokala företag.Miljön vinner ingenting.

Bor sällan nära järnväg - 2 bokstäver

Mer att läsa om Norrmejeriers utredning finns på Svensk Näringslivs Hemsida

Politisk vardag mitt i Valrörelsen

Idag så blir det Socialnämnd för mej.
Det politiska vardagsarbetet fortsätter valrörelse eller ej.

Jag personligen brukar alltid känna mej väldigt stolt över att som nämndsledamot få vara en del av en lång och stolt tradition av kloka beslut fattade efter i de flesta fall fruktbara diskussioner i kommuner och landsting.

Socialnämnden som ju till omsättningen är kommunens största nämnd är väldigt intressant att vara ledamot i.
Tyvärr så har nämndens relativt dåliga ekonomi gjort att ekonomidiskussioner upptar alltför mycket av tiden och att verksamheten ibland kommer i skymundan.

Får se hur det blir idag.

Nu kommer Supermiljöbilspremien

Centerpartiet drev i förra valrörelsen förslaget om införande av en miljöbilspremie. Effekten av denna kan vi nu tydligt se i att vi nu har över 330 000 registrerade miljöbilar på de svenska vägarna mot 26 000 2005.

Och för första gången någonsin så minskar utsläppen från de svenska bilarna!

Nu kommer nästa steg i satsningen på nya och miljövänligare fordon: Supermiljöbilspremien.
En satsning som syftar till att stimulera nästa generation miljövänliga bilar.
Detta presenterades för första gången i Centerpartiets valmanifest för två veckor sedan och nu är det regeringspolitik.

Hux flux så kännsCentrpartiets mål om en fossiloberoende bilpark 2030 inte så avlägset.

I ett så bilberoende land som Sverige och i Norrland, så måste vi inse att mer miljövänliga bilar är en förutsättning.

Dessutom så öppnas det ju fantastiska möjligheter till miljödriven tillväxt och nya jobb med Supermiljöbilspremien!
Tänk vilka möjligheter som finns bland de företag som kommer att vara först med att presentera långsiktigt hållbara bilar! 

Jahapp då var man rökt!

Läste precis att en Finsk studie visar att utseendet påverkar möjligheten att bli vald.

Var väl något man lite hade på känn, men absolut inte glädjande om man som jag upplever att man snarast har ett radioutseende.

Möjligen kanske man kan kompensera detta genom att framhålla den personliga hygienen.

"Lägg din röst på Mattias Larsson (C) i kommunvalet.
För ett Umeå som luktar gott under armarna"

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Centerpartiet vill ge ungas företagande en chans

 Idag har Annie Johansson, Centerpartiets talesperson i Ungdoms och Arbetsmarknadsfrågor presenterat Centerpartiets rapport för fler unga företagare,Ge ungas dröm en chans

0Under hela våren har Annie åkt på turné till tio olika universitets- och högskoleorter och träffat unga företagare, för att dammsuga Sverige på goda idéer för att främja näringslivklimatet.

Resultatet är bland annat 17 konkreta förslag som presenteras i rapporten, tillexempel CFN lån, F-skattsedel från födseln mm.
 
Det är så hög andel som 40% av de unga som säger sig vilja prova att driva företag, Sverige behöver fler företag alltså behöver vi fler åtgärder som underlättar ungas företagande.
 
 
 

Lennart Holmlund fabulerar om djurskyddet

Ser att Lennart Holmlund hävdar på sin blogg att Djurskyddet skulle ha raserats under Jordbruksmister Eskil Erlandssons ledning, ingenting kunde vara mer fel.
Lennart H hävdar dessutom att djurskyddet förstatligades eftersom vissa kommuner var för hårda i sin tillsyn. Och slutligen att länstyrelserna inte kompenserats för de kostnader som överflyttningen medfört.

Foto: Anna Molander

Centerpartiet och särskilt jordbruksminister Erlandsson som jag har haf förmånen att få lära känna värnar verkligen om Djurens bästa.
Djur ska ha det bra och skötas väl. Sverige är ett av de länder i världen som har bäst skydd för sina djur och det ska vi fortsätta att ha.

Centerpartiets syn är att vi ska ha samma goda djurskydd i hela EU. En ko som finns utanför Madrid ska ha det lika bra som en ko som befinner sig Umeå.  

Därför har Centerpartiet i regeringen drivit en aktiv politik för djurskydd i EU och exempelvis drivit igenom ett direktiv som har gett bättre djurskydd för fyra miljarder kycklingar i Europa.
Under mandatperioden har Sverige dessutom fått igenom ett undantag för att förbjuda slakt utan bedövning.
Anledningen till att djurskyddskontrollen flyttades från kommunerna till länsstyrelserna var att djurskyddskontrollen i många kommuner var undermålig. Och i flera kommuner knappt fanns alls. 
Tyvärr så fanns det en del kommuner som hade massa oavslutade djurskyddsärenden som överfördes till länsstyrelserna. Därför kunde inte länsstyrelsen börja kontrollera djurskyddet i den omfattning man hade velat utan fick börja med att rensa upp i  ett stort antal oavslutade ärenden innan det viktiga arbetet med kontrollerna kunde börja.
 
Vad gäller ersättning så fick Länsstyrelserna fick lika mycket pengar som kommunerna hade haft tidigare för djurskyddstillsynen, och när det visade sig att det behövdes än mera pengar så beslutade regeringen om ytterliggare 16 miljoner kronor till kontrollen av djurskyddet.
Omflyttningen är bra, men kontrollerna måste bli ännu fler och det finns nu pengar till detta.
 
Jordbruksministern har i juni 2009 tillsatt en utredning som ska se över hela djurskyddet. Det handlar givetvis om en god djurvälfärd men också om hur djurskyddet kan bli mer flexibelt så att det inte blir en kostnadsbörda som gör att bönder inte kan konkurrera med kollegorna i Europa.
Det är viktigt med sunt förnuft i djurskyddet. En bonde har ju blivit bonde för att han tycker om djur.
 
Många andra länder har ett sämre djurskydd, samtidigt som Sverige importerar väldigt mycket mat. Om det svenska djurskyddet blir för dyrt och svårt att leva upp finns det en risk för att de svenska bönderna inte lägre har råd att producera mat. Då slås svensk djurproduktion ut, och vi importerar istället kött och mjölk från djur som har haft det sämre. Vad har vi då vunnit?
 
Sveriges djur, djurvänner och konsumenter kan vara säkra på att Eskil E givetvis kommer att garantera ett fortsatt gott djurskydd även i framtiden!
 

Utsläppen bort Bilarna kvar

Under Centerpartiets tid i regeringen har antalet miljöbilar i Sverige ökat från 23 000 under (S)-tiden till nu mer än 330 000.

Etanol och biogas växer snabbt under Centerpartiets och Alliansens ledning.

Nu står vi inför ett genombrott för elbilarna. Centerpartiet går därför till val med att vi vill ha en supermiljöbilspremie för de bilar som släpper ut allra minst koldioxid.

Även i Umeå kommer vi att komma med förslag som siktar på att stimulera framväxten av de allra minst miljöskadliga bilarna.

För att klara klimatet behöver vi minska utsläppen från trafiken.
Jaga utsläppen, inte bilisterna.

Det skriver miljöminister Andreas Carlgren (C) och Per Ankersjö (C), gruppledare i Stockholm, i en debattartikel på Politikerbloggen.

Västerbottens eget Almedalen och valaffischer

 Igår så presenterade partierna i Umeå valaffischerna i Broparken, vilket man kunna läsa om både i tidningarna och se på TV.

Det var strålande väder i Broparken och representanter från alla partier, media och intresserad allmänhet fanns representerade.

Affischerna analyseras och diskuteras

Man kan diskutera vilken effekt som valaffischer har men det är klart att de höjer valtemperauturen.
Nu gäller det bara att affischerna får stå uppe och inte saboteras, det är ett enormt ideellt arbete som utförs främst på kvällstid av engagerade medlemmar i alla partier.

Centerpartiet presenterade sina valaffischer igår man kan se en videosändning från presentationen på Centerpartiets Hemsida

Affischerna finns även för nedladdning på Flickr

 

Dagens SIFO nu lyfter Centerpartiet

Senaste SIFO mätningen visar att läget mellan blocken är fortsatt jämt.
Dock med en övervikt för Alliansen.

Vad som gladde mej mest är dock att Centerpartiet ökar med 0,8% vlket innebär att nu är vi på gång uppåt!

Opinionsundersökningen redovisas på SVDs hemsida.

Glöm inte att kryssa den 19 september

Lämnar du in en okryssad valsedel tillfaller rösten partiet. Många tror att rösten tillfaller nr ett på listan men så är det inte.
Så förutom att välja parti så är det en fördel att också välja kandidat.
 
Läs mer om att personrösta på Valmyndighetens Hemsida 

Där hittar du även all information du behöver inför valet; när startar förtidsröstningen, informationsmaterial i alla dess former, utbildningsfilmer för röstmottagare mm.

Tänk om det bara fanns en...

Det är temat för Centerkvinnornas valkampanj och valfilm, (som jag tycker är riktigt bra)

Du hittar Centerkvinnornas valmaterial här: 

Politisk Kannibalism?

Ola Nordebo skriver väldigt intressant på sin Blogg kring trätan mellan S-V-Mp i Västerbotten. Eller för att nämna personer: Lennart Holmlund, Thomas Nihlen, Jabar Amin och Jonas Sjöstedt.
Till att börja med kan det tyckas vara en träta om vem som ska få vilket mandat.
Och då är det väl inte konstigt att både s och v föredrar en mer anpasslig (Enligt Lennart  Holmlund) Nihlen framför en person som Amin som hellre verkar gå sina egna vägar. 
Lennart hälsar ju till och med Nihlen välkommen till (s) om inte kryssen räcker i valet.

Jonas Sjöstedt är lite mer återhållsam i sina kommentarer  men även han är tydlig i att han gärna ser Mp kryssen tillfalla Nihlen.

Det är onekligen intressant att representanter för andra partier har synpunkter kring vilken kandidat man skall rösta på om man röstar på Mp!
För egen del tycker jag att det är upp till miljöpartiets egna väljare att avgöra personfrågan om man väljer det alternativet i valet. 

Jag undrar om det inte kan finns en ytterligare anledning till trätan än den Nordebo beskriver. Jag tror att både Holmlund och Sjöstedt börjar se vartåt det barkar. Det verkar som om (s) är på väg att göra sitt sämsta val någonsin. Och (v) med Orly i spetsen trampar också vatten. Medan Miljöpartiet tar sympatisörer från bägge.

Genom att underblåsa inre strider i Mp hoppas man kanske neutralisera Wetterstrand i Västerbotten.
 
Det är kanske detta som ledarskribenterna brukar kalla ’politisk kannibalism’?
 
För Centerpartiets del måste jag erkänna att mandatperioden har varit slitsam, det kostar att sitta med i regering. Men nu känner jag att vindarna blåser åt rätt håll för oss och ser fram emot en lyckosam valrörelse.   

Alkoholhaltig kväll utan yrsel

Ikväll anordnade Blå Bandet den första av 2 politikerkvällar i Kyrkstugan i Nydala. Den andra är nu på torsdag och handlar om rikspolitiken.

Denna kväll handlade om Alkohol och drogfrågor kopplat till Umeå.
Samstämmigheten mellan partierna är som altid rätt stor när det gäller dessa frågor, men vissa skillnader finns det ju alltid.

Från Centerpartiet försökte jag lyfta fram:

- Öppna upp Umeås fritidsgårdar för det ideela föreningslivet för ökade öppettider och en ökad bredd på verksamheten.
- Arbeta aktivt för att försöka tillskapa attraktiva alkoholfria miljöer för vuxna i Umeå.
- Dags för en ny omgång av "Våga Stuffa" anpassad för -10 talet.
- Fortsätt med Umeås restriktiva hållning vad gäller serveringstillstånd, ingen utskänkning längre än till 02:00


Vacker miljö för valets första debatt

 

 

Centerpartiets Valmanifest och Valkonvent

Befinner mej nere i Stockholm och deltar på Centerpartiets valkonvent, mer än 550 Centerpartister har samlats för att komma igång med valrörelsen.

Åsa Torstensson och Andreas Carlgren diskuterar klimatpolitik

Stämningen är fantastiskt god, och de negativister som sprungit runt och hoppats Centerpartiet skulle lägga sig ner och kapitulera i höstens val får nog känna sig besvikna.

Vi är taggade till tusen och kommer att ge järnet i valrörelsen!

Centerpartiets förtroenderåd antog igår  Partiets Valmanifest inför valet 2010

Sammanfattningsvis omfattar valmanifestet:

  • Bättre företagsklimat - fler jobb i hela Sverige
  • Riv hindren - fler jobb till unga
  • Mera RUT - valfrihet i välfärden
  • Fler karriärvägar för kvinnor
  • Världsbäst på mat och grön energi
  • Inför supermiljöbilspremie

Mer finns att läsa på Centerpartiets hemsida
Hela valmanifestet finns att ladda hem här.

 

Maud Olofsson om Vattenfall

Lyssna till delar av Maud Olofssons sommartal från Ånäset

 

Framtidsenergi AB förslag från Centerpartiet

Centerpartiet presenterade igår ett förslag om att sälja delar av Vattenfall för att bilda Framtidsenergi AB,en förstag som skall syfta till att utveckla spjutspetsteknologi för energiomställningen.

Såhär skriver Maud Olofsson på DN Debatt:

"- Trots ledande forskning och utveckling på flera områden, gott om nya innovationer och starka, långsiktiga styrmedel uppstår ofta en ”dödens dal” i utvecklingskedjan, mellan testlabbet och marknaden, som gör att lovande teknik antingen försvinner till investerare och tillverkare utanför Sverige eller helt enkelt stannar upp i utvecklingen. För att möta de alltmer akuta klimathoten och samtidigt öka svensk konkurrenskraft i omställningen till en klimateffektiv ekonomi måste vi undvika denna ”dödens dal” och tvärtom snabba på utvecklingskedjan. Då måste vi också vara beredda att pröva nya former av offentlig-privat samverkan. Det finns utrymme och behov av fler aktörer som är beredda att ta risker och investera i utveckling och produktion av framtidens energiteknik i Sverige.

- Vi måste göra tydliga nationella prioriteringar för att klara klimatet, jobben och välfärden. Centerpartiet vill därför sälja ut delar av Vattenfall och använda 10 miljarder kronor i aktiekapital i ett nytt spjutspetsbolag –Framtidsenergi AB. Tillsammans med privata aktörer ska bolaget investera i nya energilösningar och gröna jobb i Sverige."

Jag tycker det låter som en sund idé, det krävs nya grepp för att hitta framtidens energilösningar.

 

Slut på ledigheten, och klimatsmartaste bönderna.

Så var semestern över för i år, och det är dags att börja med arbetet inför valet. Verkar bli en intensiv och spännande valrörelse och det är ju alltid kul.

Själv kommer jag att åka upp till Stenfors gård i Ånäset och lyssna på Maud Olofssons sommartal nu på söndag. Känns som en bra upptakt på valrörelsen.

Läste att Jordbruksminister Eskil Erlandsson i Veckan släppte Centerpartiets rapport om hur De Gröna Näringarna i Sverige skall bli världens mest klimatsmarta.
Tror inte det är så många som faktiskt vet att bioenergin förra året passerade oljan som största energikälla.
För första gången stod bioenergin för mer tillförd energi än vad kärnkraften och vattenkraften gjorde tillsammans.  

Potentialen för att öka produktionen av förnyelsebar energi från det Västerbottniska Jord och Skogsbruket är enorm låt oss hoppas på en sådan utveckling. 

Länk till nyheten på Centerpartiets Hemsida

Grot kan bli en viktig resurs (foto Sveaskog)

När det goda blir det värstas fiende

Man vet ju inte om man skall skratta eller gråta. Här har vi ett lysande initiativ där man önskar anordna en drogfri skolavslutningsfest på Corona för de gymnasieelever som går ut i morgon.

Tyvärr säger kommunens regelverk att arrangemang för underåriga ej får pågå längre än till 24:00. Och konsekvensen av detta blir att arrangören väljer att ställa in arrangemanget då man från början tänkt arrangera discot fram till kl 02:00

Jag vet att regler är regler, men ambitionerna få många håll denna vecka och helg är ju att på alla sätt försöka undvika ett altför våldsamt "firande" av skolavslutningen.

Detta inställda drogfria arrangemang är jag rädd snarare leder till motsatsen.

Denna typ av stelbenta regler måste gå att förändra alternativt ge undantag i särskilda fall.

Själv kommer jag att besöka Skolavslutningsfestivalen på torget i morgon. Men fler vettiga arrangemang för de just skollovslediga hade behövts.

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

De konstiga turerna kring Björklöven fortsätter....

Kvällens beslut om att Björklöven skall flyttas ner i div. 1 förefaller mej synnerligen märkligt.

Trots att jag absolut inte är och aldrig har varit någon hockeyälskare så har jag imponerats av det arbete som bedrivits för att rädda föreningen från konkurs.
Något som också gav frukt då hovrätten upphävde den konkursansökan som lämnats in.
Men som nu alltså inte räckte för att beveka Allsvenska nämnden.

Om hockeyn som sport på sikt skall vara trovärdig så ste man, anser jag se till att likrikta sitt regelverk med övriga samhällets lagar.
Är ju helknäppt om en domstol och en Allsvensk nämnd dömer olika i samma ärende.

Påminner faktiskt lite om Hockey VM i Wien -87 då Sverige vann guldet tack vare att en Österrikisk appelationsdomstol, dömde annorlunda än Internationella Hockeyförbundet.

Hoppas faktiskt detta beslut överklagas.

Starkt jobbat Björklöven men det är en period kvar

Jag trodde inte övertid fanns i hockeyn men tydligen så, eller också måste det vara en straffläggning detta drama.

Oerhört sarkt gjort av Johan Björk mfl. att lyckas vända på skutan och undvika konkurs för Björklöven AB. En konkurs och en omstart i lägre divisioner hade absolut inte varit någon höjdare.

Dock är inte matchen vunnen än, minst en period återstår och det är att klara av ekonomin framöver. Jag har själv fått frågan om Umeå Kommun gått in med något stöd i nuvarande läge men det känner jag inte till.

Det enskillt största stödet var när kommunen köpte tillbaka Umeå Arena, vilket borde ha föbättrat Björklövenkoncernens likviditet rejält.
Utöver detta har jag svårt att se vad kommunen kan göra utan att gynna Björklöven framför andra föreninger.

Tyvärr är det ju så att ett flertal av Umeås föreningar brotts med ekonomiska problem och det är bara att hoppas att inte det blir fler än Björklöven som hamnar i en risk för konkurs.
Och här tycker jag att alla föreningar skall behandas lika, oavsett vilken idrott man sysslar med.

Hoppas verkligen badhusplanerna håller!

 Jag blev som så många andra positivt överraskad över Lerstenens presentation i eftermidags om kvarteret Nanna/Mimer.

Jag har inte hunnit ta del av förslaget i detalj, men det jag kunnat se verkar positivt. Personligen beklagar jag den utveckling badhusfrågan tagit de senaste åren. Dock tycker jag det är viktigt att stå fast vid ingångna avtal och jag hoppas att allt gåt i lås denna gång.

Bara några saker att minnas:

1. Vårt nuvarande badhus är färdigställt 1971 tror jag det är minst sagt medelålders.

2. Äventyrsbad, räck upp handen alla med barn som är under 25 års ålder och inte kört minst en resa till Paradisbadet i Övik. 

Eftersom allt nu tyder på att vi får en simhall med 50 m bassäng, är det väl bara att säga kör!

 

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Vem ska skapa jobben?

Det är temat för Centerpartiets reklamfilm som presenteras nu. Centerpartiet tror att fler jobb lättast skapas genom nya företag.
Fler företag - fler jobb!

 

Gifter i nappflaskor bra att Carlgren reagerar!

Ser att Miljöminister Andreas Carlgren (C) vill förbjuda ämnet bisfenol A i nappflaskor. Man upphör ju aldrig att förundras över de gifter som finns i saker som måste vara giftfria. Bra att Andreas C reagerar på detta och agerar snabbare än EU.

"Det finns mycket goda skäl att antal att det är hormonstörande och då talar försiktighetsprincipen för att ta det här steget, menar Carlgren."

Mer finns att läsa på Centerpartiets hemsida

Kul att hygienprojektet lyfts i tidningen!

Kul att VK lyfter fram det hygienprojekt som Miljö och Hälsoskydd genomfört på ett antal av kommunens Förskolor, extra kul att det verkar som om hygienrutinerna blivit allt bättre.

Mindre kul att det verkar som om det är föräldrar som är det största hindret för att förbttra hygienen på förskolorna.

Jag antar att vi kommer att få en slutrapportering av projektet i samband med nästa sammanträde men Miljö och Hälsoskyddsnämnden - Ser fram emot detta.

Det genomförs väldigt många bra större och minder projekt i Umeå Kommun, man skulle önska att fler tog del av alla förbättringar som sker. Det allra mesta finns att läsa på Umeå kommuns Hemsida, det gäller bara att hitta igen det.

Där finns exempelvis en jättebra rapport om Höga Ljudnivåer, Tillsyn av barns miljöer som gjordes 2008.
Här måste vi bli bättre i kommunen att använda det underlagsmaterial som tas fram på olika ställen i kommunen, när vi fattar framtida beslut.

Måste få avsluta med den fina bilden som var med i VK men som saknade bildtext:

Foto: CurtDahlgren

Trevlig Helg!

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Evenemangsarena måste den ha is?

Just nu debatterar Kommunfullmäktige en motion från Vänsterpartisten Örjan Mikaelsson: Badhus och arena på Hamrinsberget. Tyvärr så är Örjan förhindrad att närvara på dagens fullmäktige, vilket skapat en väldigt rörig debatt.

Jag börjar bli lite less på denna evenemangsarena som ständigt poppar upp i alla diakussioner.
Det behöver inte vara fel med en evenemangsarena i Umeå men ännu så länge finns det inga pengar avsatta i kommunens budget.

Det finns dock en sak jag aldrig förstått: Om vi behöver en evenemangsarena i Umeå, för att kunna ta hit större artister eller evenemang.
Måste då denna arena ha is??   

Lite ful debatteknik från (v) i fullmäktige

Vid dagens Kommunfullmäktige ställe Lasse Jacobsson (v) en enkel fråga till Socialnämndens ordförande Eva Andersson (s):

Kostnaderna för försörjningsstödet, det som blir lite kostigt i en sådan diskussion är att här står både frågeställare, (Lasse J) och respondent (Eva A) och hävdar att det är regeringens fel att Umeå Kommuns kostnader för försörjningsstöd har ökat.

Man verkar helt ha missat att vi har haft en global lågkonjunktur som är den värsta sedan 30-talet.

Dessutom fortsätter man att hävda att det Jobbskatteavdrag som regeringen infört har dragit bort skatteintäkter från kommunerna, vilket är helt fel.

Givetvis så får Lasse och Eva tycka vad de vill, men det är lite fult tycker jag att ha en privat fullmäktigedebatt vilket man får eftersom detta var en enkel fråga
vilket innebär att: Endast frågeställare och respondent får gå upp i talarstolen.

Man kan inte låta bli att fungera om detavar en ärlig fråga eller om det var en "riggad" fråga bara för att man skall få en chans att kritisera regeringens politik.

Dioxinet på Norrbyskär

 

Jag tycker det är riktigt tråkigt med de höga halter av dioxin som uppmätts på delar av Norrbyskär, både för den oro det kan orsaka besökare men även för de olägenheter som det kan orsaka Stiftelsen Mo Ångsåg och KFUM som bedriver verksamheten på den fastighet som mest berörs av föroreningarna.

Modellen av Norrbyskär, foto Umeå Kommun

Nu gäller att det snart blir klart med kompletterande provtagningar samt att man efter detta kan hitta en plan för sanering av delar av Norrbyskär för det tror jag kommer att behövas.

Här hittar du kommunens pressmeddelande om de beslutade skyddsåtgärderna

Här hittar du kommunens sida om Norrbyskär med länk till konsultrapporten   

Detta inlägg är kopplat till denna artikel på vk.se.

Jordbruksminister Eskil Erlandsson offentligt möte i kväll

Eskil Erlandsson (foto Erik Bratthall)

Jordbruksminister Eskil Erlandsson besöker Västerbotten under Tisdag och Onsdag.

Ikväll finns det möjlighet att lyssna till Eskil Erlandsson uppe på teliahuset på Ersboda, mellan 19:00-21:00 i samband med ett offentligt möte som anordnas av Norra Skogsägarna. 

Temat för kvällen är Landsbygdens, skogens och matens betydelse och möjligheter för Norrland.

Jag tror det blir en spännande och intressant kväll och hoppas att många tar chansen att komma och lyssna och ställa frågor.

VK:s opinionsmätning ett misslyckande för oss i Centerpartiet

Västerbottens Kuriren presenterade idag en lokal opinionsundersökning för Umeå.
Centerpartiets siffror var ett misslyckande, jag har redan hört en par synpunkter där man menar att denna undersöking är behäftad med ett antal fel och osäkerhetsfaktorer. Personligen ser jag Centerpartiets siffror på 8,1% som ett misslyckande vi har inte lyckats kommunicera till Umeborna vad vi vill och gör utan någonstans har vi försvunnit.

Eftersom väljarna alltid har rätt så är det bara att kavla upp ärmarna, och jobba än hårdare de kommande månaderna.

Centerpolitik
Centerbloggar
Statistik
Umeå 2014 på Twitter
KOD FÖR TWITTERFLÖDE #umea2014: