Mia i Tavelsjö
Visar inlägg från augusti 2011

Mössor!!!

 Dom passar ALDRIG mig! Har aldrig gjort. Nu talar jag inte om själva den värmande effekten- det funkar oftast, utan om hur man ser ut i dom. Detta är ett mycket stort trauma i mitt liv, som jag måste få delge er. Det blir värsta blondinbloggen, dethär. 

T.ex. 1980 stickade jag och Elisabeth en mössa i tjockt, vitt yllegarn med lite ljusbrunt mönster på. Den råkade få formen av en kålrot så man såg ut som ett dagisbarn i den. Har jag en mörk mössa ser jag likblek ut, stoppar jag in allt hår under mössan ser jag ut som en hattifnatt med halvnerrullad kondom, låter jag håret vara utanför så det ska svaja sådär käckt så sticker 5 bleka strån ut och ser vissna ut. 

Har jag en tjock mössa ser mitt lilla huvud ännu mindre ut, har jag den fina vita ulliga mössan i virkat med en kant ser jag ut som en tant, har jag en röd mössa ser jag ut som en såndär tändsticka med röd topp.

Har jag på mig fårskinnsmössan jag fick av svärfar Sem ser jag också ut som ett dagisbarn som blivit påtvingad en varm mössa efter en ruggig öroninflammation. Den är förresten så fruktansvärt varm att man bara kan ha den när det är kallare än -25, vilket ju funkar bra, för då är inga andra folk ute och går.

Har inte provat en sån tibetmössa i bruna mönster med tofs och öronlappar, men kanske en stilig tofs skulle dra uppmärksamheten från mitt bleka tryne.

Alla stiliga reklammössor "Rototilt", "Sveaskog", "Norrmejerier" m.fl. är i syntetmaterial, så håret blir helt vilt statiskt när man tar av dom.

Emellertid har jag hittat ett trevligt garn, och ger mig nu med bävan in på at sticka. Hoppas den inte kliar iallafall...

Har ni satt er ner

 och läst FN förklaring av de mänskliga rättigheterna någongång? Av någon underlig anledning gjorde jag det nyss, ba föratt håva in lite allmänbildningspoäng. Extrapoäng till den som lär sig alla artiklarna utantill. http://fn.se/fn-info/vad-gor-fn/manskliga-rattigheter-och-demokrati/fns-allmana-forklaring-om-de-manskliga-rattigheterna-/.

Det var vad man hade trott, bara bra och rätt. För oss svenskar självklara rättigheter som man utan undantag kan skriva under.

De är lite som moderna budord, och det vore väl ingen dum idé att alla skulle läsa och diskutera artiklarna i grundskolan? Hoppas det finns lärare som gör det, för det behövs.

Så kollade jag på de 193 medlemsländerna, som jag antar skrivit på att de ska följa dessa artiklar. Känns konstigt för en lekman som jag att hitta Grekland (kom med 1945), Egypten 1945, Libyen 1955, Syrien 1945, Somalien 1960, Kina 1945... Länder som vad jag förstår inte alls har brytt sig om detta. Dom jobbar väl på det, långsiktigt. Vad vet jag, det kanske är bättre att dom är med. Men det är ändå märkligt, det blir en slags inflation i värdet av de viktiga orden, ta bara artikel 3: Var och en har rätt till liv, frihet och personlig säkerhet. 

Artiklarna är formulerade så att det inte går att hitta kryphål, eller missförstå. 

 

Man ska tänka på allt

 ...man ska tänka på att inte ta för mycket salt, man ska tänka på att ta vitaminer. Man ska tänka på att kläder man köper på HM kan va väldigt giftigt att ha. Att hunden ska vaccineras och barnen och deras lagkamrater ska skjutsas till träning. Tisdag och söndag är tiden 18, på torsdag 17, Petter och Emil ska med i bilen. Att man måste komma ihåg att ta ut och hänga vittvätten annars luktar den surt i skåpen. Barnen ska ha D-vitamin, hunden ett rått ägg för pälsen. Grannen vill köpa ägg utav andra grannen, hinkar ska köpas och farfar ska kollas. Sockar ska lappas, diskmaskinspulver är utspritt och mjölken är också slut. Virket som skulle torkas till nybygget ligger så öppet och blir så fuktigt. Köpte jag vinflasken som jag har lovat? Hur många äter middan idag? Var är den andra burken med curry- jag vet att jag köpte...

Skjutsa och hämta, ta med till en kund, pannan ska tändas- varmvattnet tryter, tina nu köttfärsen duktigt och bra. Mamma ska ha sin järnmedicin, dörren ska smörjas, hästen ha hö. Köp ett par gummistövlar hem nu till lillen, fåren de bräker, vad har nu hänt?

Mitt i allt detta jag ber dig- bara en sak du kan väl ej glämma? Tag med vår hund när du far uppåt fälten- jag skulle se dig som värsta hjälten.

 Du glömde hunden, det enda jag bett om, men bilen den tvätta du riktigt och bra. 

Sämre utsikt

 på jobbet kan man ha:

Stackars de som sitter i fönsterlösa arbetsplatser hela dagen och hela året. Hujedamej!

Mina barnbarn var ute med en kalv på promenad häromdagen, såhär såg det ut:

Stackars dom barn som inte fått gå ut med en kalv!

Hittade en höjdare

 inom platsannonserna igen, hör här, bara: "Som person är du självständig, levererande, kreativ och med stark drivkraft. Du har god samarbetsförmåga och kan skapa förtroende och långsiktiga relationer. Du har god förmåga att arbeta med förnyelse och utveckling av föreningslivet och arbetsrutinerna. Du ser det som en utmaning att arbeta i en stad som ständigt utvecklas och kan även se de långsiktiga utvecklingstendenserna samtidigt som du hanterar de dagliga frågeställningarna på ett så effektivt sätt som möjligt."

Det är Umeå kommun som vill ha en konsulent. Jag gillade särskilt biten med utmaningen i att arbeta i en stad som ständigt utvecklas. Hehe. Hur märker man det rent praktiskt, till skillnad från en stad som står helt stilla? Flyttar sig torget från dag till dag som nån slags Harry Potterskola, eller är det en ständig ström av omvälvande nya intryck och idéer, eller byts ens arbetskamrater ut i en rasande fart?

Dumma formuleringar inspirerar till korkade frågor, och jag tar mig en ordentlig koll i universitetens utbud av företagsekonomikurser och drömmer om storstilad karriär..

Förresten fanns det en till skojig formulering i den där plats annonsen: "Umeå är Europas kulturhuvudstad 2014 - ett uppdrag som bland annat innebär att vi ska synliggöra Europas, Sveriges och Umeås kulturrikedom och mångfald. Kärnvärdet är medskapande. Det är så långsiktighet nås."

Vi i Umeå kommun kan se an mot ett otroligt spännande, utvecklande och nyskapande år 2014. Ja, det blir säkert både lärorikt och inpsirerande, både medskapande och delaktighet, både synliggjort och marknadsfört, både dynamiskt och långsiktigt.

Härligt för oss som levt i kulturellt mörker i Västerbottens små byar och suttit och kretat på våra högst odynamiska björkbitar och vävt våra torftliga egendesignade trasmattor i våra vedeldade kök, utan korrekt kompetent vägledning från de som hava en rekorderlig examen i något relevant ämne såsom sociologi, litteraturvetenskap eller etnologi.

Nu ska jag skriva verscher för vanlia männschor!

Nästan...

 ...ända uppe i Norrbotten ligger den lilla byn Källbomark, där Jack bor. Jag och Erika och hennes barn for dit i fredags och spenderade lördagen ute. Först fiskade vi:

Sen hittade jag härlig snickarglädje

Så nu måste jag genast ha en bandsåg, en träsvarv och en sticksåg och en egen veranda! Sedan åto vi lunch och en blåbärspaj, efter detta plockade vi lingon:

Och så for vi hem, efter att först ha tagit en snabbis på Skellefte lasarett för att ta ut fiskekroken som fastnat i Erikas finger, och som hon och Jack inte kunde få loss för den satt hårt och djupt. Men hon var nöjd och glad hela dan ändå. Jamen då vet ni vad jag gjorde igår, det är ingen jämrans blondinblogg, dethär!

Över 6%

 föll Stockholmsbörsen igår. Enligt en expert rasade börsen mer än väntat eftersom "rädslan för en krympande ekonomi får börsernas fall neråt att accelerera".

Allt vore väl frid och fröjd om det bara drabbade de som spekulerar på börsen. De har ju medvetet tagit risken, men nu på verkar allstå inte bara konjunkturen, utan också själva rädslan för att det kanske ska bli lågkonjunktur oss alla. Pensionerna svajar, arbetsgivare anställer färre, eller fler på bara deltid, utlovade reformer fryses inne, nya hål i skyddsnätet drabbar fler, det blir svårare för ungdomar att välja rätt utbildning när inte en långsiktigt verkande ekonomisk politik kan föras. 

Är det verkligen sunt och bra att vi har det så? Jag skulle vilja att vi inte bara okritiskt accepterar att hela tillvaron för vissa människor kastas över ända bara för att någon råkar säga fel sak i en annan världsdel, och vips blir några nervösa och börjar tvärsälja eller tvärköpa eller tvärhyra aktier eller optioner.

Trasmattor!

 Okey, jag vet att det här är löjligt. Jag kommer inte att kamma hem några vuxenpoäng på detta. Nänä. Ville bara berätta att något Mycket Märkligt hände i natt. Jag, som brukar sova jättedåligt men ändå hårt och oväckbart, vaknade kl. 02.00 och satte mig upp i sängen. (har typ aldrig hänt att jag satt mig upp och dessutom varit såpass klar i knoppen att jag både lyckats notera tidpumkten, och dessutom kommit ihåg vad jag tänkte då). Jag sa strängt till mig själv: "Du ska väva trasmattor!" sedan la jag mig ner i sängen och till min förvåning och förtjusning såg jag många tydliga fantasibilder av trasmattor jag skulle väva. Färger, och mönster och (heter det så?) trädning av varpen.

Sedan somnade jag om, vaknade kl 06.00 ganska pigg och kom på att jag har ju en vävstol! Så jäämarns bra att jag fick den, Micke, nu kan jag börja göra mattorna om jag bara hittar ett varpträ! Ingen som har ett över?

Ta-daaa!!!

 Inte nog med att krinprinsessan Victoria är gravid, Ikeas nya katalog kommer snart! Det är alltså hovet som säger det, inte de där serösa veckotidningarna, som annars verkar ha värsta gynekologmonopolet på alla kungahus. Väderprofeterna varnar för regn, och USA har höjt sitt budgettak. Obama har fyllt 50 år, vilket är kul för honom, men attans mycket mindre kul för oss som inser att vi är äldre men inte så långt fram i karriären...

Snart ramlar alla studenter in på högskolor med dunder och brak och nollningar och försenade tentor och titaniska studielån och lysande utsikter!

Alla billiga kläder jag kollade på  på rean på Lindex var sydda i Kina, Kambodja eller Bangladesh. Helt otroligt att en skjorta kostar 149 kr. Det betyder att det är 119 kr kvar efter moms att fördela på transport, marknadsföring, personal, lokaler, administration, sömmerskor, tillskärare, vävindusrtiarbetare, färgare, bomullsplockare och bomullsodlare. Inte klokt va duktiga dom är, dom där affärsmännen, som kan rationalisera så bra att det blir så mycket över att de fattiga i Bangladesh kan köpa sig någon mat. Får vi hoppas. 

Om jag är lite vissen

 sådär, brukar jag kolla den här bloggen, den är kul http://blogg.vk.se/linagranberg! Man behöver skratta här i livet, man behöver det för att träna magmusklerna. Glöm spinning, running och powerwalk och sånt trams. Ät frukt och läs roliga bloggar och ha kul!

Är du grammatiskt intresserad kan du läsa Lennart Holmlunds blogg och skratta, han skriver som en .....Är du snäll och ingen satmara kan du läsa Underbara .....Är du sportfåne och inte så clever, kan du kolla Löven 4....Är du som jag och lite elak, kan du läsa Helena e-....

Men som sossarna sa (säger???): alla ska med!

Helt plötsligt

 börjar alla tala om Krisen igen. På tv säger Beslutande Män "förra krisen" om krisen 2008, och som lekman känns det som om det blivit flera kriser omlott med varandra. Jag skriver "helt plötsligt" för att det känns så för mig. För bara ett litet tag sen var- enligt politikerna- hjulen i vårt land i full gång, arbetslösheten sjönk, vi kunde se vintern an med tillförsikt, reformer väntade, vi var väl rustade med utbildat folk, arbetslöshetsproblemet var mer en fråga om miss-match, som Reinfeldt uttryckte saken. Redan NÄR de sa det bara för ett fåtal veckor sedan visste varenda kotte med tillgång till media att det var budgetproblem i USA. Trodde våra politiker på fullt allvar att en jättestor budgetkris i ett enormt stort och ekonomiskt betydelsefullt land som USA inte skulle ha negativ inverkan på Sverige???

Gick det inte alls att förutse? 

I går kväll rynkade ansvariga politiker bekymrat på pannan och nu är det genast andra bullar, arbetslöshetsnedgången kommer att stagnera, inget fler jobbavdrag och nu måste vi ta vårt ansvar och åtstrama ihop en ekonomisk reservmarginal. Men halverad restaurangmoms, då? 

"Vi räknar med att skattesänkningen kommer att ge ett uppsving för näringen genom att sänkta priser gör att fler väljer att gå ut för att äta och ha trevligt." Skriver Annica Engblom (m). Man räknar med att det kommer att ge 6000 fler jobb. Hon skriver också att "Vi tror också på att restaurangerna genom sänkta kostnader har större möjligheter att kunna erbjuda sina gäster mer av närodlade och miljövänliga produkter.", vilket jag finner en smula komiskt. Men det kanske är fel på mig. Som inte tror att alla företag är seriösa och vid minskade kostnader genast skulle känna sig manade att ge arbetslösa ungdomar vita jobb, eller kosta på sig att tänka miljövänligt....

Inte bara inbrottstjuvar

 behöver en kofot. Även vanliga, vänliga kvinnor behöver det. En kofot att röra om  målarburkar med när man inte hittar en pinne, en kofot att bända upp bildörren med när den har frusit, en kofot att röra om i sockerkakssmeten med när karln har använt elvispen till cementblandning, en kofot att peta i vedspisen med, en kofot att bända lös ogräsrötter med, en kofot att hota bilbesiktningens vrånga personal med, en kofot att peta naglarna med, en kofot att pilla in isolering i otäta väggar med, en kofot att lirka fram leksaksbilar under soffan med och en kofot att riva husväggar med. 

Man måste vara sin egen

personliga sekreterare,liksom. Man ska gå in på Skatteverkets hemsida dårå å kålla om man får nån skatt tebaka, å de va ju så himla omständigt. Jag hadd ju e-letigimationen där, men han bara spotta ut mej. Å omigen. Å omigen, å stänga GoogleCrome å öppna Explorer för DÄR skulle det funka. Men vafan, öppna en Explorer själva får ni se hur mycket som funkar. He vart ju ba som en dimma!

Å så skull jag in på csn, man hadd ju trott att om man har såpass ini huvvet att man då blir antagen på en Universtetskurs, så ska man klara av att söka studiemedel. Men- nä. När jag väl hadde fått bort Explorern å klarna till å logga in mej, då hade csn pillat in en oherrans massa ansökningar på kurser jag aldrig hade bett om. Å he gick icket att ändra! "Du måste få besked först från csn innan du kan ändra". Puckon, jag hade ju anmält redan i juni att jag inte gå sommarkurs. Å växeln va stängd, semester säkert, mitt i sommarn och mitt på ljusan dag.

Jamen sen då ville jag ladda hem Telia Navigator så jag skull få han navigatorn ini mobiln. He jer söm bra om man kan sök efter vars man är ute i blåbärsskogen, tänkte jag. Å gratis i 1 år var det. Men he vart då rent omöjligt å få in alla uppgifter i den lilla pytteskärmen så nu köm jag å gå vilse vart jag går. Int äre så säkert jag köm mej till Institutionen för estetiska ämnen om navigatorn int sitt däri mobiln å gör det han ska!

Alla vill synas

 och alla vill växa. Umeå vill växa, Stockholm växer vare sig den vill eller ej, små kommuner vill dra till sig arbetsgivare och små byar vill dra till sig unga innevånare. Jag gillar verkligen alla knasiga slogans som hör till olika geografiska platser. Däremot kan man ju fundera över nyttan och möjligheten för alla geografiska platser och områden att få fler innevånare. Stora städer får ökade problem, och charmen med t.ex. Ammarnäs är väl ändå att det inte bor 150000 folk i 60-tals höghus där??

Har samlat lite mer geografiska slogans:

* Det upplevelsenära Vännäs

* Sorsele- vid den brusande Vindelälven

* Kalmar- upplevelser året runt

* Gävle- Välkommen ombord

* Din fritid Lidingö

* Arjeplog- en väg, många möjligheter

* Enköping- Sveriges närmaste stad

* Haparandatornio- gränslösa upplevelser

* Njut av Vilhelmina (glatt och originellt imperativ)

Kiruna kommun har ett helt vidunderligt bildspel på sin startsida. Kiruna betyder fjällripa står det där, och sen ser man följakligen att deras kommunvapen har en ripa (eller i varje fall en fågel- jag är ju sörlänning, så jag vet inte, det kan ju vara en fet korvätande duva också), och över den en... symbol för man. Kan man tolka det så att här i kommunen bor ensamma män som jagar ripa? Eller är det symbolen för krigsguden Mars?

Till sist vill jag bara citera en anonym Lidingöbo som fällde det utomordentligt kaxiga och elaka (om det inte är på skoj) uttalandet "Varg och invandrare har många problem med, men det är inga problem för oss Lidingöbor". 

Foton från Arvika

 stolta stad som har skyltar och banderoller över hela stan där man förkunnar att staden fyller 100 i år. Såhär ser den ut en dag i augusti- vacker gamling, inte sant?

...och så naturligtvis oförglömliga f.d. Arvika Kulturkafé, där vi hade mycket skoj!!

Arvika,Arvika,Arvika!!!

Jag bodde här från juni 1977 till dec 1980. Sällan har 3 år känts så innehållsrika. Nu när jag går i stan 30 år senare och följakligen 30 år äldre är det...konstigt. Jag går Kyrkogatan, Fallängsvägen, Bergsgatan, Fabriksgatan, Tingsgatan o Köpmangatan och ingen möter jag som känner igen mig och ingen känner jag igen. Det gör inget, det är bara det att jag får en känsla av att detta ändå min hemstad, att jag är en värmlänning och vet hur man bär sig åt även om jag inte har dialekten. Vilket språk de har här! Nästan alla talar grov dialekt och jag kommer liksom på mig själv med att stå stilla med ett fåraktigt lyckligt flin på läpparna: det här förstår jag ju- det här är mitt språk! En man på en bänk på gågatan tittar på mig. Jag ser nog ganska knäpp ut där jag står och insuper den dialekt som han tycker är vanlig svenska. Tingsgatshusen är renoverade, Repslagargatan där jag bodde är rivna och ersatta av hus i sten med centralvärme och tvättstuga. Säkert har de inga toor som fryser, tak som läcker eller rivningskontrakt nu. Ja,ja- those where the days. Domus har blivit klädaffär, konsthallen är kvar, badhuset ska byggas om och var SemesterGustaf bodde vet vi inte längre, men på lördag spelar grabbarna i Arvika Gammeldans Orkester i alla all på Folkparken. Jag gillar Arvika och grattis på 100 årsdagen du lilla underbara stad......

Int äre så lätt

att blogga från mobilen,VET ni hur pyttelitet tangentbordet är? Eller har jag abnormt stora fingrar, kanske? Pick pick pick låter det och varenda bokstav är mödosam. Fast det är ju lättare än att ligga totalförlamad och skriva en hel bok genom att blinka med ögonlocken till nån korkad ghostwriter. Undrar om man kan peta in ett foto här på bloggen eller om det är tekniskt omöjligt. Jag ska kolla instuktionsboken.
Det var svårt-kanske måste man göra en Marjasin och klippa o klistra...
Jag försöker nämligen få in några trevliga foton från Arvika inne i stan.

På 35 år hinner

 saker och ting förändras. Det är bara att acceptera för mig att våra ridvägar här hos min mamma i Värmland blivit övervuxna och syns inte ens. Risiga hus har fått nya ägare som renoverat och röjt i trädgården, och de hus som var ganska fina har fått patina och förfallit. De spänstiga unga männen från 70talet har hör och häpna blivit runda om magen,stadiga familjefäder och gråhåriga farfädrar. Tror jag i allafall. Jag har inte träffat någon sen den tiden jag bodde här eftersom jag inte skulle känna igen dem, och de troligen inte mig heller....

De skulle bara tänka: Vad är det där för liten gumma som lufsar omkring.

Själva Arvika är sig likt, men jag ska ta och fara runt lite och kolla gamla jaktmarker. Int äre som förr, int! Jomen,jag köm ihåg när 14isarna stod och frös vid skyltfönstrena uyefter raggarrundan. Pöjkera körde sina Amazoner eller amerikanare, eller om de var rika en 142a. Kyrkogatan västerut, förbi Domus och Hotell Oscar, till vänster vid busstation och ner mot badhuset där jag lärde mig simma 1967, vidare ner mot järnvägsstation och runt det farliga hörnet vid AMU-center och förbi Stadsparken och upppå Kyrkogatan igen. Emellanåt for man en sväng neråt Fallängsvägen och så var 4e varv eller så stannade man vid Kockeykiosken. Och hade man råd köpte man en körv där.

Jamen, så geck dä till 1978, och så geck dä till när min mamma var ung!

I måndags gjorde

 jag och Catherine något som inte många kvinnor gjort. Vi for på Vingåker Outlet Factory och köpte EXAKT det vi hade planerat och inget mer! Hon en bh och jag en bh och ett par joggingskor. Vad vi med våra lantishjärnor begriper så finns det någon slags tradition att folk- och då särskilt kvinnor far påsådana affärer, släpper liksom lös sig själva och blir alldeles galna! De rusar runt, släpar med sig barnen och karln och om det inte var förbud skulle de sälert dra in husdjuren i affären också. Planerar ordentligt hemma, sedan går det hela överstyr och de förshoppar sig. Kanske kan man se att fastighetspriserna sjunker i områden där folk har fullproppade garderober och ett garage överbelamrat med träningsgrejer och fiffiga prylar.

Före detta var iallafall till Rejmyre, där det finns först och främst en otroligt fin hantverksutställning, men även ett BILLIGT fik, hantverksaffärer, t.ex. mässing från byns mässingsfabrik, och så glasbruket med en härlig affär och en utställning. Tyvärr hade det blivit ett degelhaveri när vi var där, men Rejmyre är klart värt besök! Även så närbelägna bruket i Hävla, som har öppet under sommaren med bl.a. hammarsmedja, och vidare längsefter det krokiga och underbara vägen finns Hävla Kvarn. Men snart drar jag till Arvika och kollar in arbetsmarknadsläget där...

Kräftfiske

 var vi ute på inatt! C:a 40 st vart det. Det var nästan kolmörkt, varmt och stjärnorna lyste. Vi västerbottningar är ju inte så vana vid sånt på sommaren. Inga mygg, heller ute på sjön.

Grönländska turisterna har farit hem- de lämnade den mat de inte ätit upp till oss. Förutom en massa bröd igen (som bara var taget typ en pyttebit av) var det ryggbiff, rödvin, öl, flera goda ostar, kanske 7 olika charkvaror, majonäs, svart kaviar, rökt lax och lite annat. 

Bara prima vara!

Tänk om man skulle

 

 
Få se en Anna Skipper- version av sitt liv! I sina program där hon hjälper människor att leva hälsosammare och minska i vikt brukar hon ju ha dels som en skriven resumé där det står en lång lista på vad de ätit under en vecka, dels duka upp alla t.ex. pizzor eller hamburgare de ätit under ett år.
Fast istället för att det skulle vara en lista med: 38 loppar latte + 14 Big Mac + 114 sockerbitar + 27 chokladkakor o.s.v. så skulle den kanske se ut såhär:
Du har under ditt liv, som hittills varat i 51 år:
·         Använt 456 timmar till att sminka dig
·         Använt 4 kg tops och bomullsrondeller
·         Använt 1.679 timmar till att klä på dig
·         Använt 1.632 timmar till att vänta på kollektivtrafik
·         Använt 464.000 kr till att köra egen bil
·         Använt 4.600 timmar till att sitta framför datorn
·         Använt 15.500 timmar till att sitta framför tv:n
·         Använt 4.872 timmar till att leka med dina barn
·         Använt 484 m3 vatten
·         Ätit upp 18 kossor och 16 grisar
·         Druckit och ätit upp 62.000 liter mjölk
·         Åkt bil 26 varv runt jorden
·         Använt upp 4,6 mil toapapper
·         Köpt kläder för 357.000 kr
·         Varit för sen till möten 462 ggr
·         Bett om ursäkt 1.893 ggr
·         Gråtit 0,28 l tårar
·         Ångrat dig 380 ggr
 
vk.se Nyheter från VK
vk.se Mest lästa på vk.se just nu
Valfritt innehåll
RSS-flöde
RSS-flöde
RSS-flöde
Mia i Överrödå
RSS-flöde
RSS-flöde
RSS-flöde
RSS-flöde