Mikaels tyckar blogg

Välkommen till min blogg. Jag är en kille eller kanske gubbe eller nått mitt emellan?!?!?

Nu känner jag mig förvirrad. Men det är kanske det som är livets gång att inte vara för säker över sin placering i livets spel. Osäkerhet som skapar utveckling, det kanske är så det är?!?!  

 Jag bor i varje fall i Vilhelmina, världens vackraste plats på jorden och har precis påbörjat ett arbete som gruvarbetare i Kiruna. Så där tillbringar jag halva mitt liv numera. Tidigare var det Norge som lastbilschaufför. När jag har ledigt så är mitt engagemang i Sossarna på topp men på delad första plats kommer även mina amerikanska bilar.

Hoppas att ni ska vilja läsa alla mina tokigheter som dyker ner i mina fingar och sprids på denna blogg.

Väl mött!!!!!

Vanliga etiketter

» Visa alla etiketter

Takskottar dag och repskap!

I dag ska jag åka upp till Storsele och avsluta gårdagens påbörjade takskottning. Det ska bli skönt när det är klart. I går när jag stod på taket till garaget och tittade ut över omgivningen och solen lyste klart, temperaturen var ca -8 grader. Gud om man ändå kunde glida runt på en skoter tänkte jag. Oooops nu var man där igen. :)

I kväll blir det repskap och nya möjligheter. Vi ska fundera över en rad frågor och fatta beslut om några. Visst är det roligt att få vara med och påverka hur framtiden ska se ut i Vilhelmina. Det är min ambition att utveckla vår kommun så att den även i framtiden ska vara en levande plats att befinna sig på.

Mitt främsta mål med politiken är att skapa goda förutsättningar för entreprenörer och folket i allmänhet i vår vackra kommun. För att ett samhälle ska fungera bra. Måste det finnas framgångsrika entreprenörer som kan anställa arbetare och alla betalar skatt. Det finansierar vår välfärd i denna kommun. Utveckling kräver pengar, det finns inga genvägar. Det kommer att vara en av våra främsta utmaningar under de närmaste åren. Att skapa en hållbar ekonomisk plattform och stoppa den negativa trenden.

Är vi som kommun beredda att ta det ansvar det innebär att stoppa trenden eller ska vi fortsätta att bråka och skapa en situation med noll utveckling. Vem vinner på det i slutet på dagen. Inte vi kommunbor i allafall. Vi har under den gångna veckan fått ett nytt parti i Vilhelmina. Med okända ambitioner och missnöjet som främsta vapnet. Man vill att vi Vilhelmina bor ska känna en "vi och dom känsla". Men alla etablerade partier i Vilhelmina är öppna och det är enkelt att ansöka om medlemskap och sedan är det fritt fram att påvisa sina åsikter och vara med i det politiska arbete. Missnöje tar oss som kommun ingenstans det kommer att sluta med stagnation och noll utveckling.


Annons

42 Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Anna säger:

Mikael och Kristina...Stå på er..
Hör/läser ni inte vem det är som skriver dessa kommentarer??
Jag känner igen sättet att skriva,från VB, det gör säkert ni också..eller hur??

Så snälla du "normala stil" och allt annat du kallar dig..Ge dig nu.. Börja inte med det som finns/fanns på VB
Jag är såå trött på det..Att du försöker trigga igång en smutskastning här på VK bloggen funkar inte så lägg ner....

Stor kram Kristina och Mikael

tisdag 09 februari 2010 klockan 23:05

Ruggugglan

Kristina Norman säger:

Tack för att du går till mitt försvar Mikael. men jag tycker vi struntar i dessa onda tungor, som inte känner mig och som inte har en aning om vem jag är. För det vågar jag påstå att ingen som känner mig skulle få för sig att påstå såna saker.
Tydligen är det någon som känner sig hotad på nått sätt av min existens efterrsom man försöker trycka ner mig i skorna på detta viset. Det måste ju betyda att man i grund och botten tycker att jag har rätt vettiga saker att säga. Någon / några skulle kanske behöva börja blogga för att bli lite gladare.

tisdag 09 februari 2010 klockan 22:19

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Dom som känner ett behov av att utrycka sig på det sätt som visats här under några dar mår nog inte så bra skulle jag tro. Jag tror dock inte att vi kommer att slippa dessa person/er men huvudsaken att vi vet vad vi står för.

tisdag 09 februari 2010 klockan 22:31

normala stil säger:

ödmjuk?falsk skulle andra säja.Kristina Norman du älskar själv att klistra in det som passar dej men just de.dubbelmoralen din glömde vi bort.

tisdag 09 februari 2010 klockan 18:34

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Ge dig på mig istället hon har verkligen inte gjort sig förtjänt av tongången i ditt inlägg.

tisdag 09 februari 2010 klockan 19:38

normala stil säger:

kristina normans normala stil har vi alla genomskådet.här och i VB,sedan länge.bäskselebo you say it all!

tisdag 09 februari 2010 klockan 16:32

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Nog är det märkligt att man ger sig på en så pass ödmjuk person som Kristina. Själv vet jag att en del av mina bloggar är spetsiga. Men jag kan också leva med att debattera med såna typer som dig själv. Så kom igen. :)

tisdag 09 februari 2010 klockan 17:33

Ruggugglan

Kristina Norman säger:

Bäskselebo : Jag skulle nog vilja råda dig att läsa hela den bloggen och samtliga kommentarer innan du uttalar dig.

Jag erkänner att sinnet rann till ett ögonblick och att jag slängde tillbaka ett påstående som jag fick mig pådyvlat. Barnsligt, omoget ??? javisst ...absolut! Jag är mänsklig och när jag blir tillräckligt provocerad gör jag också dumma saker. Det är inte min normala stil om du undrar det .

tisdag 09 februari 2010 klockan 16:27

Bäskselebo säger:

Norman: Men bloggar som utryckligen handlar om Göran Jonzon, det kan alltjämt både du och Fjällstedt skriva utan minsta tvekan - över huvudet på JOnzon. Men när du själv omnämns då ska RESPEKT visas. Är det inte lämpligt att fundera på vad själv skrivit på sossarnas blogg RESPEKT på VB? på http://www.vilhelminabloggen.se/medlem.php?
mid=134671&year=2009&month=11&sok=1&blogg=respekt#24493
Där är det härskarbeteenden så det står som spön i backen när ingen vågar ifrågasätta vad KG Abramsson häver ur sig.

tisdag 09 februari 2010 klockan 14:48

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Men nu är det ju Jonzon som skriver över huvudet på mig eftersom jag inte svara för mig i hans blogg. Men här har han ju alla möjligheter att svara för sig.

tisdag 09 februari 2010 klockan 16:09

Göran Lengqvist säger:

Fjällstedt, partiprogrammet utarbetas
under demokratiska former och det finns inga skäl att förbigå det arbetet. Någon politisk debatt kommer heller inte föras i din blogg.

tisdag 09 februari 2010 klockan 14:43

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Jaså Göran du fegar ur direkt? :) Det var ju synd jag hade sett fram emot en het debatt angående ert partis ideologi. :)

tisdag 09 februari 2010 klockan 16:06

Ruggugglan

Kristina Norman säger:

Så är då jag också inblandad i den här diskussionen.
Jag fick ju veta häromdagen av en skribent på VB att jag tydligen gör mina alldeles egna tolkningar av vad som skrivs. Jag håller ju inte riktigt med där förstås, men jag ser här att det finns andra som ägnar sig åt den hobbyn.
Lasse : Det skulle aldrig falla mig in att börja prata om dig över ditt huvud så var snäll och gör mig den tjänsten tillbaka. Vill du mig nått så tilltala MIG såfall. Annars får jag be dig att hålla mitt namn utanför diskussionen. Tack!

tisdag 09 februari 2010 klockan 14:27

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Stå på dig Kristina. Du är bra. :):)

tisdag 09 februari 2010 klockan 16:04

Svenne säger:

Polsk Andakt: Hur kommer det sig att du själv kritiserar i lönndom? Det är väl lika fegt när du själv hoppar på alla anonyma i den här tråden.

tisdag 09 februari 2010 klockan 13:18

Lasse säger:

Samma visa som på VB. När man inte vill diskutera argumenten målar man upp en kampanj som bedrivs. Går inte den rövarn hem, ja då är det en person som ligger bakom "kampanjen".
Så har utbredd kritik spolats bort utan några svar och förminskats till "en" feg person som har något personligt mot tex Fjällstedt.
Att anklagelsen om härskarteknik är härskarteknik i sig är lite lustigt faktist. Den kan Ruggugglan tänka på också. När inte argumenten räcker till så riktar ni ljuset på HUR saker sägs och borrar i "frågan" till dess den kvävs av utmattning. Det är varken politik eller diskssion.

tisdag 09 februari 2010 klockan 12:36

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Du vet vi sossar är av segt virke. Det går inte bara att hoppa på oss det blir ju lite mothugg också. Jag förstår att det stör. Men vi ger aldrig upp. Kampen för ett rättvist samhälle kommer inte att upphöra så länge jag andas.

Sen är det ju så att när det inte går att veta vem som skriver så kan samma alias användas av flera personer, inte så konstigt om man tänker på det.

tisdag 09 februari 2010 klockan 16:00

Polsk Andakt säger:

Hur kommer det sig att fega människor kritiserar i lönom!
Jag tycker om din öppenhet och har åsikter som är individvänliga där socialdemokraterna slåss för ALLA's rätt i samhället. Heja Mikael och Socialdemokraterna för ni är BÄÄÄSSST!!!!!!!!!!!!!

tisdag 09 februari 2010 klockan 11:58

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Äntligen en suporter tack för ert stöd. Nu kör vi och gör något bra av Vilhelmina. Ner med förtrycket och mörkrets krafter.

tisdag 09 februari 2010 klockan 15:56

IB säger:

Det är ingen som kallat dig skitstövel. Bara du själv kallar dig på för skitstövel. Du är verkligen otrevlig mot dig själv också. Som om det inte skulle räcka med många andra. Men du är i alla fall trovärdig när du kallar dig själv för skitstövel. Den självkritiken inger ju en smula hopp trots allt mörker.

tisdag 09 februari 2010 klockan 10:57

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Allt jag har blivit kallad för under mitt första blogg år är skitstövel ett nedtonat ord. Men ni är många med negativa åsikter om mig som inte vågar stå för dom. Hur kan det bli så?

tisdag 09 februari 2010 klockan 15:54

medborgare säger:

M Fjällstedt; så kom pricken över i:et.

"...lite frågande mot den nya mörka politiska strömming som verkar i Vilhelmina".

Nu verkar det nya politiska alternativet vara bärare av en mörk politisk strömning också. Märker du inte själv vad du håller på med? Du misstänkliggör utan och veta någonting?

Det är dina kampanjer människor kritiserar. Det är inte någon som gör kampanjer mot dig som du försöker framställa det. Tål du varken debatt eller kritik? Så fort du möter motstånd gör du dig till offer för något som du inbillar dig vara organiserat. Varför?

tisdag 09 februari 2010 klockan 10:22

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Eftersom nästan ingen vågar stå för vad dom skriver. Så kan alla anonyma kommentarer vad mig anbelangar komma från en och samma person. Då blir det ingen strömming utan något helt annat. Men feg är ni hur som helst som inte vågar skriva att jag är en skitstövel med ert eget namn. Vilken trovärdighet ger det?

tisdag 09 februari 2010 klockan 10:47

medborgare säger:

Förstår jag inte vad du skriver? Det var ett personangrepp och bevis på härskarteknik. Varför förringar du mig?

Ekokammaren;
"Dom människor som engagerar sig i ett nytt parti kan göra det i redan befintliga.", "Ta och engagera er kraft i befintliga partier och skapa förändringen där."

Tillbaka på ruta ett. Du talar om för människor vad de ska göra och i vilka partiet de ska befinna sig. Disciplinering och mästrande. Du tål verkligen inte alternativa åsiktsyttringar och fortsätter kalla PA för missnöjesparti. Den enda som är missnöjd med allt är du. Du är en riktig missnöjesmänniska.

tisdag 09 februari 2010 klockan 10:13

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Härskarteknik, nu får du väl ändå ge dig. Om jag har en åsikt så kallar man det för en härskarteknik. Är inte det ett sätt att inte acceptera mina åsikter och försöka ge mig en titel som jag inte har. Det kanske ä en härskarteknik som du försöker dig på?

Det är ju ni som inte tål andra yttringar än era egna. Därför denna anonyma kampanj mot mig. PA är och kommer att förbli ett missnöjesparti. Det är min åsikt och det står jag för.

Jag är missnöjd med att inte människor i denna kommun kan inse att vi måste jobba framåt för att skapa ett hållbart Vilhelmina. Inte hålla på som vi gör nu.

tisdag 09 februari 2010 klockan 10:44

medborgare säger:

M Fjällstedt; Du skriver "Jag försöker att förmedla att Vilhelmina inte behöver fler politiska strömmningar."

Genom dina kampanjer så vill du motverka strömningarna för vad du har gjort tidigare, mot de som tagit initiativet, går både under förolämpning och förtal.

Att verka för att ett parti inte ska framväxa och försöka lägga krokben genom att offentligt smutskasta och skapa ett dåligt rykte är rent förkastligt. Det är falsk tillvitelse.

Man kan inte ha en diskussion om partier ska finnas. Då måste vi ta diskussion om varför S i Vilhelmina ska finnas. Vars leder det?

tisdag 09 februari 2010 klockan 09:12

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Ni driver en anonym kampanj mot en människa som själv står för sin åsikt. Det är väl inte konstigt att man är lite frågande mot den nya mörka politiska strömming som verkar i Vilhelmina.

Jag omskrivs med olika egenskaper och påstås ha gjort saker hela tiden. Budskapet är klart. Driva anonyma smutskastnings kampanjer mot alla vi inte gillar. Men lessen ni har gett er på fel människa. Jag slåss för öppenhet och demokrati mot alla typer av strömmingar.

tisdag 09 februari 2010 klockan 10:01

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Du förstår ju inte vad jag skriver. Dom människor som engagerar sig i ett nytt parti kan göra det i redan befintliga. Vad är det som får en nytt missnöjesparti att tro att man ska skapa ett samarbete i Vilhelmina som inte redan finns? Det handlar om nya intressen och en populistisk politik. Som kan sluta i tragedi för Vilhelmina. Med nya motsättningar och inte nya möjligheter. Återigen Visioner och verklighet är inte alla gånger samma sak.

Ta och engagera er kraft i befintliga partier och skapa förändringen där.

tisdag 09 februari 2010 klockan 09:56

Göran Lengqvist säger:

Mikael, fråga dig istället varför socialdemokrater lämnar ditt parti. Fråga dig också varför medborgarna i Vilhelmina anser att ett nytt parti behövs och varför man efterlyser demokrati och öppenhet.

Oavsett vad du svarar så finns vi nu och det är något du får lov att acceptera. Du bör också låta Politiskt Alternativ själva föra sin egen talan, men detta är kanske något nytt för dig. Demokrati, kallas det i alla fall.

tisdag 09 februari 2010 klockan 01:07

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Att folk blir mindre aktiva inom partierna är inget problem jag tror att sossarna är ensamma om. Vi måste tillsammans försöka skapa en känsla som gör att människor vill engagera sig igen.

Det är ju bra att du har gått med i det nya partiet då kan du väl svara på vad politiken inom kommunens största ansvarsområden kommer att bli, skola, vård och omsorg? Sedan får du gärna lämna en kommmentar angående ekonomin och hur vi ska bromsa och vända den negativa utvecklngen?

tisdag 09 februari 2010 klockan 09:02

observant läsare säger:

Med din inställning "det kan man göra i redan befintliga partier med sin medverkan" kan man ifrågasätta alla partiers existensberättigande. Varför inte lägga ner socialdemokraterna i Vilhelmina så man slipper det där partiet som söndrar och skapar ett "vi och dom". T.ex.

Du verkar inte fattat att det är rösterna på respektive parti som är grunden för folkrepresentationen. Den som vill hindra andra partier att verka, vill hindra organisationsfriheten och demokratin. Är du en verkligen en antidemokrat, allt pekar ju på det Fjällstedt!

måndag 08 februari 2010 klockan 23:29

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Jag försöker att förmedla att Vilhelmina inte behöver fler politiska strömmningar. Vi har nog stora problem redan. Förstår man verkligen inte detta.

Det är högt i tak inom sossarna. Alla har möjlighet att göra sin röst hörd och debatterna på mötena kan ofta bli livliga. Det är inte vi som skapat "vi och dom". Det är våra meningsmotståndare som hela tiden försöker få till att vårat parti skulle vara toppstyrt. Detta är helt enkelt inte sant. Vi är ett gräsrots parti med stora ambitioner inför framtiden. Alla är välkomman att delta i våra möten om man blir medlem.

tisdag 09 februari 2010 klockan 08:56

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Jag försöker att förmedla att Vilhelmina inte behöver fler politiska strömmningar. Vi har nog stora problem redan. Förstår man verkligen inte detta.

Det är högt i tak inom sossarna. Alla har möjlighet att göra sin röst hörd och debatterna på mötena kan ofta bli livliga. Det är inte vi som skapat "vi och dom". Det är våra meningsmotståndare som hela tiden försöker få till att vårat parti skulle vara toppstyrt. Detta är helt enkelt inte sant. Vi är ett gräsrots parti med stora ambitioner inför framtiden. Alla är välkomman att delta i våra möten om man blir medlem.

tisdag 09 februari 2010 klockan 08:53

wall-e säger:

Micke, varför svarar du inte på frågorna? Inte heller bemöter det man skriver? Du har ju fullständigt fel om det här med missnöjet historiskt sett.

Har jag sen påstått att man skull sätta sig i en ring och röka haschpipa? Det är ju din vridna drogliberala bild av samverkan som någon slags hippiefest. Märkligt att du inte tar avstånd till sånt elände!

Men vad har du för grund att PA inte vill stärka demokratin?

Vad har du för grund för att de kommer bli populistiska?
På vilket sätt menar du populistiska?

måndag 08 februari 2010 klockan 22:59

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Jag tror inte att man kommer att stärka demokratin utan skapa nya söndringar och bråk. Detta oavsett den egna ambitionen. Verklighet och ambition är ju helt skilda saker.

Vad gäller populism så tycker jag du ska läsa Göran Lenqvist senaste alster om pensinärs boende. Undra sann flundra vars pengarna ska komma ifrån. Vi har redan boenden i Vilhelmina där det erbjuds egna boenden med möjlighet tiil larm och gemensamma aktiviteter och mat. Om man så önskar. Göran försöker att påstå att detta skulle föra oss på kartan som något unikt. Jag är själv skeptisk till detta. Vi har det ju redan.

tisdag 09 februari 2010 klockan 08:47

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Att jag skulle vara drogliberal vet nog alla som känner mig att det inte är sant. När jag var barn och hälsade på Morfar så letade jag efter ölburkar och spritflaskor för att hälla ut. Många år senare så träffade jag en kvinna som jag snabbt upptäckte hade ett drogberoende som slutade i heroin.

Jag har sett vad droger gör med människor på nära håll så drogliberal är ett starkt ord att använda på mig. Är det någon i Vilhelmina med närstående som har dessa problem så får man gärna höra av sig. Ett eller annat gott råd kan vi "amatörer" inom området säkert dela med oss av.

tisdag 09 februari 2010 klockan 08:41

wall-e säger:

Micke, men du skrev ju att missnöje aldrig gett något historiskt. När jag visa det mest betydelsefulla exemplet i historien, så snackar du om att hur löjligt det är att PA ska göra revolution.

Fattar du inte att du har helt fel? Demokratin av idag skulle inte funnits utan hotet om revolution? Det om något pressades fram av ett utbrett missnöje som fick arbetare att organisera sig och kräva sina rättigheter.

PA har väl aldrig sagt att det ska bli revolution? De vill samverka över alla gränser men du säger ju bara att de ska söndra och skapa "vi och dom".
Varför hittar du på såna lögner?

måndag 08 februari 2010 klockan 19:38

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Om du tror att alla olika partier ska sätta sig ner i ring och röka haschpipa i stort samförstånd så har du fel. Olika partier och grupperingar har sin politik. Om PA får en vågmästar roll så kommer det att bli politiskt kaos och inget annat. Då kommer populismen att råda och dom stora viktiga frågorna för Vilhelmina hamnar i skuggan. Politik är att skapa en bättre värld.

Men för att vi ska nå dit måste även ett och annat obekvämt beslut fattas. Det PA sysslar med är inte att stärka demokratin, det kan man göra i redan befintliga partier med sin medverkan.

måndag 08 februari 2010 klockan 21:37

wall-e säger:

Micke, du menar väl att man ska vara öppen för förtalskampanjer och acceptera att drevet går?
Kritik får du nog jobba lite hårdare med tror jag om det ska kallas för kritik.

Inte var arbetarklassen missnöjd med något när de hotade med revolution? Historiskt sett så fick vi demokrati och rösträtt på grund av det här organiserade missnöjet.
Men det är väl inget alls och hänga i julgran?

söndag 07 februari 2010 klockan 22:17

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

Nej jag tycker inte att det är okej med förtal. Det med kritiken utvecklar jag gärna.

Politiskt alternativ har ingen politik inom kommunens kärnverksamheter. Man säger sig ska vandra över blockgränserna och stödja beslut som man tycker är okej för dagen. Populism och inget samlat ansvar över Vilhelminas politik och utveckling. Detta kommer inte att bidra till att Vilhelmina utvecklas till ett hållbart samhälle inför framtiden.

Att kalla Politiskt alternativ för revolution är ju bara löjligt. Vi behöver ansvar och utveckling inte nya slitningar mellan olika grupper.

måndag 08 februari 2010 klockan 08:13

Stefan säger:

Okända ambitioner..
Med missnöjet som främsta vapen...
Man vill att vi Vilhelmina bor ska känna en "vi och dom känsla"....
Men alla etablerade partier i Vilhelmina är öppna..

Fjällstedt!
Vad vet du om vad PA vill? Du förtalar faktiskt dem som startat en ny rörelse. De jobbar för samverkan och Vilhelminas bästa.
Det är faktiskt du som målar upp en fiende med det där "vi och dom" som alla och kommunlistan vill få en ände på i Vilhelmina.
Du tolererar inte nya åsiktsyttringar utan alla ska tydligen gå till "rätt" fållor. Vad hur du med vad andra partier och människor gör och inte gör?

söndag 07 februari 2010 klockan 18:16

Mikael123

Mikael Fjällstedt svarar:

När man bildar ett nytt parti så får man vara öppen för kritik. Det skriver även partiet på sin nya blogg. Men istället för att maila så skriver jag det här istället.

Jag anser att det nya partiet är ett missnöjesparti med få ytterligare frågor på agendan. Jag deltog själv på mötet i Storsele och med det material och den stämning som rådde vid mötet har jag dragit dom slutsatserna.

I dom partier som finns etablerade är åsikterna och friheten att verka för sin och partiets sak öppen. Missnöje har aldrig gett något. Inte historiskt och aldrig i framtiden.

söndag 07 februari 2010 klockan 19:38

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS