Helena Mitt I Livet
Visar inlägg från juli 2011

Bloggat från mobilen Fårskäret. Alldeles underbart, långgrunt,...

Från mobilen

Fårskäret. Alldeles underbart, långgrunt, och så har man inte varit här en enda gång i sommar. Nu kl 21 en fredagkväll är jag här med de två äldsta barnen de njuter, badar och lever om, precis som barn ska göra. 

Bloggat från mobilen Den blommar igen. Otroligt vacker! Och det...

Från mobilen

Den blommar igen. Otroligt vacker! Och det är mer än vad man kan säga om hibiskusen jag köpte. Jag vet inte vad jag tänkte på men fin var den, med betoning på var...

Bloggat från mobilen Här är fåren utanför gårdsbutiken. Inte så...

Från mobilen

Här är fåren utanför gårdsbutiken. Inte så tama än men kan nog bli med lite korn. Jag tänkte ge dem lite nu och då och så får barnen prova också. Kan bli kul. 

Bloggat från mobilen MMS från mobilen

Från mobilen

Bloggat från mobilen MMS från mobilen

Från mobilen

Bloggat från mobilen Vilken tur att farmor och Jörgen köpt sig...

Från mobilen

Vilken tur att farmor och Jörgen köpt sig en badpool. 

Bloggat från mobilen Jag har precis varit och tittat till alla...

Från mobilen

Jag har precis varit och tittat till alla fåren och tränat hunden lite. Han gjorde kanonfina utgångar runt fåren. Antagligen är jag petig men jag borde gå ett vallhundsprov med honom men jag har dåligt självförtroende angående just det. Med skarp syn ser man både hund och får. Kanonfin kväll i alla fall.

Bloggat från mobilen Shoppat loss på COOP i Umeå och kollat in...

Shoppat loss på COOP i Umeå och kollat in priser på kött. Vi är rätt billiga upptäckte jag. Dessutom har vi hängmörat köttet ganska länge och då tappar det ca 20 % i vätska som annars försvinner vid tillagningen. Det betalar man ju faktiskt för annars. Fast jag är nog nöjd över våra priser ändå fastjag har fått höra att vi är för billiga flera gånger i sommar.

Inspirationsresa till Jämtland

Ja, ni läste rätt. Vi for till Jämtland för en inspirationsresa men vi var även till Västernorrland.

Först var vi och tittade på Meåforsens Getgård och deras lilla gårdsmejeri. Getgårdar är ju fortfarande små, sas. Det är inga stora byggnader. Man har relativ få getter, ett 50-tal räknas till en större getgård i Sverige. Det är små djur. Eller i alla fall ungefär lika stora som fåren. Nu kan ni säkert förstå vart mina tankar far... Nästa vår och sommar så kommer jag att försöka mjölka några får för att se vad det ger.  Vi har inga mjölkfår, men det går ändå fast man får inte lika mycket mjölk.

Efter det for vi till Oviken ost. De har ca 300 mjölkande mjölkfår. Roligt att se ett "större" gårdsmejeri och se lite av deras lösningar. Vart ska vi? Ja, det vet man inte än så det är viktigt att titta på flera lösningar och flera idéer.

Efter det var vi till Raftnaälvens fårgård i Föllinge. Det var en helt underbar kvinna med mycket skinn på näsan som hade den gården. Hon hade ca 200 tackor. Hon skickade inga djur till de stora slakterierna utan hon tog allt på återtag och sålde själv. Mycket inspirerande och hon hade många vettiga,  bra lösningar i fårstallar. "Det ska vara enkelt." Den tanken gillar jag.

Många idéer och många lösningar fann vi. Många givande kontakter och många roliga samtal. Hur kul som helst!

Klart att vi hann med något bad och sånt däremellan också men inte speciellt mycket.

När vi kom hem var vi utan både internet och telefon.  3G nätet på Järnäshalvön fungerar inte och Telia lagar det. Undrar bara hur lång tid det tar för tydligen har det varit trasigt i minst 12 dagar vid det här laget. Mao jag är rätt så onåbar...

Bloggat från mobilen Nu har jag precis fått kortläsaren. Vem vill...

Nu har jag precis fått kortläsaren. Vem vill vara min försökskanin?

Bloggat från mobilen Tack alla underbara människor som var förbi...

Tack alla underbara människor som var förbi mig på marknaden i Nordmaling i fredags och i lördags. Både ni som surrade en stund och ni som handlade. Bra gjort att handla fruset kött i den värmen!

Gårdsbutiken är öppen nu på fredag kl 17-20 och på lördag kl 12-15. På fredag provgrillar vi lite råkorv. Har du aldrig ätit det tidigare så passa på att komma förbi. Även du som har ätit det tidigare men är sugen på att prova våra är välkommen!

Bloggat från mobilen Det blev en ny folkabuss, "bilbuss". Något...

Från mobilen

Det blev en ny folkabuss, "bilbuss". Något billigare, gått betydligt mindre, mer sliten inuti men betydligt fräschare utvändigt. Nu är det en glad familj igen.

Bloggat från mobilen Skinnen kom igår och de finns i vitt och...

Skinnen kom igår och de finns i vitt och brunsvart. Jag har med mig de på marknaden idag. Ska ni ha kött så kom för det piper iväg fortare än vad jag trodde...

Bloggat från mobilen Morgonstund har guld i mun. Jag och Borris...

Morgonstund har guld i mun. Jag och Borris kollar till fåren nu på morgonen innan marknaden börjar.

Bloggat från mobilen Dessa goda åkerbär hittade Linda och jag...

Från mobilen

Dessa goda åkerbär hittade Linda och jag när vi stängslade åt fåren ikväll. 

Bloggat från mobilen I lördags var vi till Norrfors och åt en...

Från mobilen

I lördags var vi till Norrfors och åt en supergod grillbuffe. Här är alla mina tre tjejer som delar på en gunga i väntan på farmor, Jörgen och Ingela med familj. 

Sökes: Fårnät

Jo... Jag skulle göra en fålla för att öva hundvalpen till att bli en bra vallhund men jag saknar lite fårnät. Har någon lite nät hemma köper jag gärna det. Jag behöver inga mängder men jag plockar inte heller ner det om det sitter uppe.

Skicka ett meddelande eller ring: 0730577499
Tack på förhand!

Vilken dag

Jag blir lika fascinerad varje gång. Den gamla lantbruksaffären Lantmanna har blivit villakvartersaffären Granngården. Vissa saker har de kvar men knappast mycket. 2 st stängselstolpar lyckades de gräva fram ur gömmorna idag: "Ni kommer ju en liten bit på de här", var kommentaren. Jo, det gör vi. 14 meter för att vara exakt. Resterande 986 meter då? Eller blir det ännu längre? Är ju inte alls i närheten av färdigstängt än men som en vän säger: "Det är ju redan stängt. Ni har fåren bara på fel sida av häcken." med ett stort skämtsamt leende och menar på att fåren trivs bra på kyrkogården. Tack och lov har vi andra stolpar samt att det fanns i Ö-vik.

Var även in på banken en kortis och vi har en suverän bankman som får gå på en välbehövlig semester imorgon.

Hästfinkan jag skulle hämta åt en kompis såldes till någon annan fast hon blivit lovad att få köpa den och fast hon erbjudit att sätta in pengar på hans konto. Fult gjort!

Ner till Ö-vik för att hämta ett bagglamm och det visade sig att jag hade fyra bagglamm att ta därifrån. Snacka om taskig ordning. Det blir bättre och bättre i alla fall. Människor gör fula saker men det finns de som är underbara också. De som bara ville ha några få tackor hos sig på bete fick 20 bagglamm. Ni vet vilka ni är och jag tycker att ni är underbara och ni räddade mina bagglamm ikväll!

Efter att ha rännt både Umeå och Ö-vik, lämnat av baggar åkte jag på tjurbetet för andra gången idag och fyllde på vatten. Jag passade på att träna Borris. Jag ska gå vallhundskurs med honom till hösten och sen försöka ta vallhundsprovet. Efter det ska han höftledsröntgas och blir förhoppningsvis en avelshane. Bara så att alla bra och duktiga wk-tjejer vet om det.

Nu längtar jag mest till imorgon. En vän som jag inte träffat på länge kommer förbi en stund på morgonen. Det ska bli kul! Sen är det betestillsyn samt slå ner stolpar. Ovanligt va??? Hahaha! Efter det är gårdsbutiken öppen mellan 17-20. Det är alltid lika rolig. Jag ska pyssla i ordning lite grann och vattna mina blommor. Det är en bedrift för mig.

Ni är hjärtligt välkommen!

God natt och sov så gott alla som får.

Monsterdag

Idag är det en sån där lämplig monsterdag. Slå ner några stolpar för att kunna stänga ytterliggare på betet. In till Umeå för att kolla på en hästtransport till en vän, Granngården för att handla några stängselstolpar samt till banken med nåtta papper. Hem, fika och sen fara till Örnsköldsvik för att hämta igen ett bagglamm. Sen är det kväll och kanske lite middag.

Men det blir nog bra. Vissa saker undangjorda som är viktiga. I Öre har jag också ett bagglamm att hämta. Snyggingen (baggen) som vi köpte igår är redan hos sina tjejer i Västansjö. Förhoppningsvis så blir det lamm runt jul/nyår. Kallt men det fungerar bra med de duktiga tackor som vi har.

Nu dags att fortsätta ta tag i görat.

Ha en bra dag!

Bloggat från mobilen Ikväll sprang fåren som tokar runt sin lilla...

Från mobilen

Ikväll sprang fåren som tokar runt sin lilla lada på betet. De hoppade, skuttade, vissa stångade varandra. Roligt att se!

Bloggat från mobilen Jag och barnen har haft en rolig stund längs...

Från mobilen

Jag och barnen har haft en rolig stund längs Stigs upplevelsestig i Olofsfors. Alldeles underbart och lite andra roliga saker att göra. Efteråt blev det hamburgare och glass. Mysigt!

Bloggat från mobilen Olofsfors 

Från mobilen

Olofsfors 

Bloggat från mobilen Olofsfors

Från mobilen

Olofsfors

Bloggat från mobilen Bärgaren hämtar bilen. 

Från mobilen

Bärgaren hämtar bilen. 

Bloggat från mobilen Bilen efter älgkrock. Det gick så pass att...

Från mobilen

Bilen efter älgkrock. Det gick så pass att köra hem men den startade inte när bärgaren kom. 

Bloggat från mobilen Efter lunchen började det att mullra som...

Från mobilen

Efter lunchen började det att mullra som tusan. Åskan är på väg men än är det sol. Man ser riktigt hur svart himlen är. 

Bloggat från mobilen Härligt god grilllunch! Eldkorgen med grillkol...

Från mobilen

Härligt god grilllunch! Eldkorgen med grillkol funkar kanonbra. Märgpipan funkar bra att grilla. 

Bloggat från mobilen Gårdsbutiken blir skrapad och målad. Helt...

Från mobilen

Gårdsbutiken blir skrapad och målad. Helt plötsligt blir det en helt ny stuga. Underbart! Det ska upp någon snygg skylt på huset sen så att man vet att det är butiken samt öppettider. 

Bloggat från mobilen Våran älskade häst, Majsan. Det är en gammal...

Från mobilen

Våran älskade häst, Majsan. Det är en gammal och go Bruksnordis. Dessutom funkar hon suveränt som barnponny. Barnen har varit ute och ridit en stund i det underbara vädret. 

Bloggat från mobilen Grannens tupp tyckte bättre om nästa grannes...

Från mobilen

Grannens tupp tyckte bättre om nästa grannes lilla tjurhage och jag som har lovat att hjälpa till att fånga honom. Jag tror jag ångrar mig...

Bloggat från mobilen Idag är det 8 år sen jag blev mamma för första...

Idag är det 8 år sen jag blev mamma för första gången. Min lilla gumma, Emilia fyller år idag. Tänk vad tiden går fort. Imorgon firar vi henne.

Bloggat från mobilen Djuren njuter av vilan i skuggan kring ladan...

Från mobilen

Djuren njuter av vilan i skuggan kring ladan på betet. 

Bloggat från mobilen Gissa om jag är less på att stängsla... Sen...

Från mobilen

Gissa om jag är less på att stängsla... Sen ska alla glasfiberstolpar upp igen, tråd rullas upp... Jaja, det blir nog bra. 

Bloggat från mobilen Liiiite fel ställe då!  Det lilla tacklammet...

Från mobilen

Liiiite fel ställe då!  Det lilla tacklammet smet från transporten... Visst syns det hur hon lyssnar efter mamman och kompisarna som bräker?

Bloggat från mobilen Detta är njutning. Bad efter två intensiva...

Från mobilen

Detta är njutning. Bad efter två intensiva jobbardagar. Alla får är på nya beten förutom de stora bagglammen: De ska få åka till Lögdeå imorgon. 

Bloggat från mobilen Nu är en del av fåren på det nya betet....

Från mobilen

Nu är en del av fåren på det nya betet. Det blev dimma igår och med risk för fastkörningar så gav vi upp. Fortsätter att köra ut dem på bete idag. 

Bloggat från mobilen Trötta hundar efter 1.5 timmes stängsling. 

Från mobilen

Trötta hundar efter 1.5 timmes stängsling. 

Bloggat från mobilen Stängslat och röjt idag. 

Från mobilen

Stängslat och röjt idag. 

Bloggat från mobilen Nu är första lasset får på väg från ett bete...

Nu är första lasset får på väg från ett bete till ett nytt. Vi fortsätter att köra imorgon.

Bloggat från mobilen Underbara sommarnätter. 

Från mobilen

Underbara sommarnätter. 

Bloggat från mobilen Välkommen! Jag ska precis röra ihop en sockerkaka...

Välkommen! Jag ska precis röra ihop en sockerkaka på färska ägg.

Bloggat från mobilen Och nu håller blommorna på att slå ut. 

Från mobilen

Och nu håller blommorna på att slå ut. 

Bloggat från mobilen Det är väntans tider. Vi väntar på att...

Det är väntans tider.

Vi väntar på att 40 skinn ska komma med Schenker nästa vecka någon gång. Det känns roligt att få se hur de blev. Dessutom har jag fått tag på en tjej som gör fantastiska tryck på skinnsidan. Några skinn ska hon få trycka på. Jag lägger ut bilder sen.

Uppenbarligen syns vårskylt vid vägen alldeles för dåligt så jag har beställt en stor och den kommer nästa vecka någon gång. Då ska det vara ännu lättare att hitta hit! Vi hade tänkt grilla märgpipa nästa helg. Det är riktigt gott!

Vi kommer att ta en av våra frysar med på Nordmalings marknad. Det känns bra och roligt att fåträffa alla goa människor då.

Nu återstår det att se om anmälan till Bondens Egen Marknad i Umeå kommer in. Vi vill ju gärna vara med där också med våran frys.

Likadant med Gammlia julmarknad. Dit har jag anmält oss. Vi får se vad som finns i vår frys då. Lammstek kanske? Korvar?

Bloggat från mobilen Blomman som vi har utanför gårdsbutiken....

Från mobilen

Blomman som vi har utanför gårdsbutiken. Har ni sett alla knoppar? Sånt är jag fascinerad av fast jag får sällan uppleva det då jag inte har några gröna fingrar. 

Bloggat från mobilen Nu har jag ett gäng ägg i gårdsbutiken som...

Från mobilen

Nu har jag ett gäng ägg i gårdsbutiken som är öppen nu och fram till kl 20 samt i morgon kl 12-15