Nattas Kåserier

Sysselsättning:
Har nyss slutfört en yrkesförarutbildning, vilket gav mej CE-körkort, YKB, Hjullastarbevis, Truckbevis, ADR-intyg m.m. Sommarjobbar på Obbola Packaging som hjullastarförare.


Bloggar om: 
Utbildning och arbetsliv som ensamstående mamma med Fibromyalgi.
Hästar. Det dagiga livet med hästar. Har en Islandshäst, Hugge som jag nu tränar och tävlar med.
Mina katter, att avla och ställa ut raskatter. Det är inget som går med vinst, om ni nu tror det. 

Min familj. 

Tvåbenta: Min älskade son, 10 år. Han bor hos mej, är vissa helger hos sin pappa.  
Fyrbenta:  Här bor 1 Sphynx,Blid ("nakenkatt") Här bor också 1 hane och 1 hona av rasen Cornish Rex, Motorini och Leiha. .Min kattsida. 

Hästar: Jag har 1 häst. Hugge, en Islandshäst, en svart femgångare. Vilket innebär att han förutom de vanliga tre gångarterna även har tölt och pass.
 
Bor: Bullmark.

Smultronställe:
 fisketjärn vid min uppväxtgård, ett ställe jag fiskat på sedan jag var 4 år. Där kan jag koppla bort!

Bästa egenskap:
 Håller huvudet kallt när det verkligen behövs.

Life is a journey, not a destination.

Visar inlägg från maj 2009

Människor som hjälper andra, utan att kräva något.

Det finns vänliga självar kvar i landet. Efter en natt ut på en av Umeås dansställen fick jag promenadsällskap halvvägs hem. Men restrande biten upp till Umedalen skulle jag gå själv.

Kort efter jag fortsatt min promand hem, själv, stannade en bil som frågade vart jag skulle. Då jag som kvinna lärt mej att vara vädligt försiktig, det kan ju vara någon som har baktankar, Så var jag till en början väldigt skeptisk. Men bestämde mej för att i alla fall säga vart jag var på väg. Det var en äldre man, som sa att han själv bodde på umedalen. Efter lite funderingar så valde jag endå att hoppa in och såg den långa promenaden jag annars fått göra framför mej.

Jag blev hemkörd till gatan där jag bor. Utan några baktankar. En mycket trevlig upplevelse som lämnade en glädje i själen. Det finns fortfarande goda och trevliga människor som gör tjänster till andra människor, utan att ha andra baktankar eller kräva något tillbaka.

Vill rikta ett stort tack till denna människa. Har tyvärr inte namn eller något. Men hoppas att det kommer fram. En sån liten gest kan betyda mycket för någon.

Tummen upp till alla som fortfarande är dessa eldssjälar.

Katt promenader, och om en hund som åt en katt!

Martina HagströmPepsi ute på promenad på en camping i sunndalsora, norge. Vi åkte på utställning till norge 2008 och det var helt underbart väder så vi kunde ta ut katterna i solen.

Nu har äntligen värmen börjat komma. Det är så skönt med värken, som ju mildras lite av värmen. Just nu denna tid, i april och maj är det bästa tiden för nu börjar jag kunna vara ute lite grann utan att bli sängliggandes.

Tyvärr så har ju livet förändrats, både på ont och gott. Jag har separerat och bor nu själv med sonen. Att nu kunna klara av allt själv är både på ont och gott. Det blir ju mindre att hålla reda på, men jag måste ju å anda sidan göra även det tunga som att dammsuga själv.

Till råga på allt så räcker ju inte ekonomin till, men jag hoppas att det löser sig så småningom. Jag hoppas även få hjälp med att städa undan, då det inte blivit städat ordenligt här på länge. Så får jag nu hjälp insatser med detta, så kanske livet blir lite lättare sedan.

Jag och Milton ska ta en promenad ut med Pepsi, våran äldsta Cornish rex hona. Hon älskar att vara ute i solen. Jag tar dock alltid med henne ut i en transportbur. Detta då man aldrig vet vad man möter. En lösspringade hund kan ju både skrämma och skada katten.

Läste för ett tag sedan en artikel från danmark om en lösspringade hund som jagat två katter och ätit upp en! Fruktansvärt att sånt faktiskt händer, att hundar jagar katter, men att äta upp en katt?!!!

Tagit från dr.dk:

'Kamphund jagtede og åd en kat

En løs kamphund dræbte og åd i går en huskat i Birkerød, skriver Lokalavisen.dk.

Ifølge Nordsjællands Politi løb den løse kamphund rundt på et græsareal ved en boligblok. Her fangede den katten, som den fortærede.

Kamphunden gik senere løs på en anden kat, der nåede at flygte op i et træ.

Tre mænd fik kamphunden trukket væk fra græsplænen. Et vidne, der forsøgte at filme episoden med en mobiltelefon, fik smadret sin telefon, oplyser politiet.

En politipatrulje fik fat i kamphundens ejer, der angiveligt er en 22-årig kvinde fra Birkerød.

Nordsjællands Politi skal nu afgøre, om der kommer et retsligt efterspil.'

Detta måste vara något som inte kanske händer så ofta, men att allt för många hundägare är för noncalanta om hunden jagar en katt det har jag sett många gånger. De ägare som till och med triggar sin hund att jaga katter, det är totalt sanslöst!

Detta är anligningen att jag alltid tar med en hård transportbur när jag går ut med katten, då jag har katten i sele, och då den är så präglad på mej. Om något händer så söker katten gärna skydd i buren, och springer inte i väg.

Så alla hundägare, var vaksam, för efter nästa krök kan det även finnas en katt på promenad, så se till att du har kontroll över hunden. Det kan ju även vara en människa som är hundrädd, då skall inte denna behöva mötas av en framspringande, lös, okontrollerad hund.