Pepsi ute på promenad på en camping i sunndalsora, norge. Vi åkte på utställning till norge 2008 och det var helt underbart väder så vi kunde ta ut katterna i solen.
Nu har äntligen värmen börjat komma. Det är så skönt med värken, som ju mildras lite av värmen. Just nu denna tid, i april och maj är det bästa tiden för nu börjar jag kunna vara ute lite grann utan att bli sängliggandes.
Tyvärr så har ju livet förändrats, både på ont och gott. Jag har separerat och bor nu själv med sonen. Att nu kunna klara av allt själv är både på ont och gott. Det blir ju mindre att hålla reda på, men jag måste ju å anda sidan göra även det tunga som att dammsuga själv.
Till råga på allt så räcker ju inte ekonomin till, men jag hoppas att det löser sig så småningom. Jag hoppas även få hjälp med att städa undan, då det inte blivit städat ordenligt här på länge. Så får jag nu hjälp insatser med detta, så kanske livet blir lite lättare sedan.
Jag och Milton ska ta en promenad ut med Pepsi, våran äldsta Cornish rex hona. Hon älskar att vara ute i solen. Jag tar dock alltid med henne ut i en transportbur. Detta då man aldrig vet vad man möter. En lösspringade hund kan ju både skrämma och skada katten.
Läste för ett tag sedan en artikel från danmark om en lösspringade hund som jagat två katter och ätit upp en! Fruktansvärt att sånt faktiskt händer, att hundar jagar katter, men att äta upp en katt?!!!
Tagit från dr.dk:
'Kamphund jagtede og åd en kat
En løs kamphund dræbte og åd i går en huskat i Birkerød, skriver Lokalavisen.dk.
Ifølge Nordsjællands Politi løb den løse kamphund rundt på et græsareal ved en boligblok. Her fangede den katten, som den fortærede.
Kamphunden gik senere løs på en anden kat, der nåede at flygte op i et træ.
Tre mænd fik kamphunden trukket væk fra græsplænen. Et vidne, der forsøgte at filme episoden med en mobiltelefon, fik smadret sin telefon, oplyser politiet.
En politipatrulje fik fat i kamphundens ejer, der angiveligt er en 22-årig kvinde fra Birkerød.
Nordsjællands Politi skal nu afgøre, om der kommer et retsligt efterspil.'
Detta måste vara något som inte kanske händer så ofta, men att allt för många hundägare är för noncalanta om hunden jagar en katt det har jag sett många gånger. De ägare som till och med triggar sin hund att jaga katter, det är totalt sanslöst!
Detta är anligningen att jag alltid tar med en hård transportbur när jag går ut med katten, då jag har katten i sele, och då den är så präglad på mej. Om något händer så söker katten gärna skydd i buren, och springer inte i väg.
Så alla hundägare, var vaksam, för efter nästa krök kan det även finnas en katt på promenad, så se till att du har kontroll över hunden. Det kan ju även vara en människa som är hundrädd, då skall inte denna behöva mötas av en framspringande, lös, okontrollerad hund.