Någon tror jag har stuckigt en kniv i mitt skulderblad. Det gör föbenat ont, och jag får inte till det på något vis. Inte har jag någon som kan hjälpa heller. Får nog ta tummer ur och ringa sjukgymnasten i morgonbitti. Jag tycker ju att jag borde vara rätt så immun mot smörta, då jag ju ständigt går omkring med knivar och nålar som bärnner, sticker och skär överallt och lite var stans. Men när det sedan blir något annat så är det svårt att kunna stå ut. Speciellt som det är nu att det gör sjukt ont på en pytt liten punkt. Jag har kännt att det gjort ont där länge, och när jag tagit i så har det bränt till. Men eftersom jag ständigt har ont lite varstans så har jag ju lärt mej att det bara är att ignorera. Lika så alla följd symptom som blir av allt som smärtar. Som yrsel, illamående, muskelkramper, magont, ja lite så där smått och gott. Ja, less blir jag.
Livet är en ständig kamp mot allt det onda. Ibland intalar jag mej själv att allt jag får genomleva är en prövning inför något annat. Jag tänker mej själv som någon som skall utföra något och därför måste genomgå en massa jobbiga saker först. Men inget tar ju slut någon gång.
Just nu är jag lite blå. Jag hittade ett gamalt tidningsutklipp från många år tillbaka. Jag verkar alltid med jämna mellanrum hamna i tidningen. Med katterna har jag ju varit nu två gånger under kort tid. Men tidigare har jag ju berättat om livet med Fibro. Men den här artikeln minns jag inte alls. Har väl förträngt den. Jag berättade om att leva efter övergrepp. Att inte ta på sej skuld osv. Men även nu, många, många år senare, finns det fortfarande kvar.
Det är ju också så att det man alltid får höra, oavsett vad det är, så tror man tillslut på det. Om du tex. hela tiden får höra hur ful och tjock du är så kommer du ju tillslut att se dej som det när du kollar i spegeln. Oavsett hur du egentligen ser ut. Jag har inga höga tankar om mej själv. Jag vill tycka att jag faktiskt ska duga som jag är. Ändå finns där alltid en önskan om att jag ska vara något annat. Någon bättre. Allltid är det där en önskan om att vra någon bättre, för att någon annan ska tycka om mej! Inte för mej själv, utan för att jag så innerligt önskar att någon annan ska tycka om mej. Att få en bekräftelse att jag är bra. Men så länge jag inte själv kan se mej som jag är, och bara vara den jag är, så kommer jag inte våga tro på någon annan heller. Inte för att någon på sista 10 åren (känns det som) sagt att jag duger, men även om någon nu skulle göra det så vet jag inte om jag skulle våga lite på den personen?
Känner också att jag så gänra skulle våga lita på människor. Våga lägga min tilltro att det är människor som inte alltid är ute efter att såra mej, eller göra illa mej, bara för att själva må bra. Men vem vågar jag tro på? Jag är rädd för att om jag någonsin igen öppnar mitt hjärta så kommer det att bli totalt söndertrasat. Just nu känns det som om jag aldrig kommer våga släppa in någon i mitt liv. Vem skulle det i så fall vara? Talar den personen sanning? När jag levt med så många lägner under så läng tid, och varit arg på mej själv för att ständigt återigen gått på lögnerna, så vet jag ju inte längre om jag ska våga lita på någon.
Det finns också där, den ständiga misstron på mej själv. Att jag inte duger, till något. Speciellt sådana här stunder och dagar då jag inte funkar. Jag är rädd för att lämna ut mej själv, eftersom jag nästan alltid fått tillbaka en väldigt trasig själ. Och vem vill ha en trasig själv? Vem har idag tid och ork att först bygga upp en tllit för att sedan behöva laga något som är så trasig så frågan är om det ens går att reparera.
Ja, nu blev det dystert och tungt. Förlåt. Tankarna vandrar och snurrar. Jag har också sovit väldigt dåligt under en läng tid. Jag ska dock inte vara på arbetsträningen hela denna vecka. Jag funderade länge innan jag beslutade det. Vill inte svika. Känns som hela jag sviker mej själv då.
Nä, nu är det bäst jag slutar. Jag gräver ju bar aner mej själv mer och mer. Dumt. Ja, nu var det där igen. Dumt, dumma jag.
Jag ska sätta mej och måla några tavlor. Det kanske får mej att må bättre. Lyssna på musik, fiska, måla, skjuta monster, köra skön bil (helst fort) är saker som jag vet får mej att må bra. Oj, nu kom längtan till fisket igen! Jag har total abstinens! Jag har sagt att om jag någonsin skulle gifta mej igen (vilket jag självklart aldrig tänkt, men om jag leker med tanken), så skulle smekmånaden vara ett totalt fiskeäventyr. Åka till häftiga fiskevatten och få spännande exotiska fiskar. Något jag däremot aldrig skulle fiska är haj. Jag har en speciell relation till de djuren och en stor del av hajarterna är sönder fiskade och kanske aldrig hämta igen sig. Jag vill hellre dyka med hajar!
Men nu får det vara bra. Skönt att jag kom in i andra tankebanor. Jag är väldigt onormal.
Ja, jag är inte riktigt som alla andra precis. Jag förstår också varför jag kanske har svårt att få vänner, i alla fall nära vänner. Tjejer har jag oftast inte så mycket gemensamt med. Sitta och måla naglar, fnittra och skvallra har aldrig varit min grej. Grabbar är lättare att umgås med. Men å andra sidan så är det svårt att hitta närmare vänner där också. Vilken grabb skulle inte bli lite skrämd när jag kommer, jag kan meka bil lika bra som dem. Svetsa gör jag utan att blinka också. Köra bil tycke rjag också att jag är bra på. Jag försöker inte sticka under stolen med vem jag är, och jag kan vara nog så rak på sak. Så jag tror att många tycker att jag är för mycket. Men locka håret och klä sig i rosa klänning har aldrig varit något för mej. Jag har trots min dåliga självtro alltid kört min egen stil och sticker ut. Jag kommer inte ändra det. Jag är jag, varken mer aeller mindre. Jag gör mej inte till, jag låter andra sköta det.
Men nu måste jag sluta. Ska plocka fram staffli och oenslar. Bara jag börjar så blir det bra.