Atli kurs!
OJ, WOW, vilken helg. Både upp och ner och panik, tårar och lättnad!
Det började med planer på att skriva bilen, (måste byta spidelled) hälsa på min pappa och komma ut till min svarta ljuvel, långtjärn! Men den lugna fredagskvällen för mej och Milton utbyttes mot lite smått panik! Skulle gå Atli kurs med Hugge nästa helg. Men det hade blivit stor miss i planeringen och jag hade fått fel datum. Det var denna helg!
Efter en kaotisk halvtimme med ringande hit och dit och fixande så fixade allt sig, så på en timme till var allt för mej och hästen packad, hästen lastad och förstås allt med katter och ödla ordnat. Jag var på väg!
Framme nere i Björna sent. Kl ett på natten! Men möttes av ett gäng kompisar och nu nya kompisar! Blev serverad ett glas rött, som jag lunde avnjuta efter en snabb dusch.
Helgen har gått strålande! Många nya nycklar som ska ta mej och Hugge vidare. Och pang så kom min känsla för passläggning!
Dessutom!
Min första "träningshäst". Lilla Stella som ska jobbas med. Som ytterligare en grej så kommer det ännu mera nyheter, men de kommer jag nog ta efter nästa Atli kurs i Oktober. Allt rör runt Stella kan man säga. Lite min framtid, men när (!) jag rott den i hamn så kommer min framtid med det jag vill göra verkligen kunna ta fart! Helt underbart!
TACK Elenor för förtroendet att få tränna denna lilla pärla! och TACK Atli för denna chans och kurs. Hoppas du får trevligt på Grönan imorgon! Även TACK till alla på kursen som varit så trevliga och alla gamla och även de nya vänner jag fått!
Här nedan den "påklädda" Stella med hennes nya bästis, min "one and Only" Hugge!

![]()


Natali
2 Kommentar
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Alla kommentarer som skrivs måste godkännas av ägaren till bloggen innan de publiceras.
Elenor Sjölund säger:
Jag kan bara hålla med om det du skriver, ledsen för missen jag gjorde.. men tror på något sätt att det var "mening" med det.. du förstår vad jag menar : )
Nu blir en spännande framtid..
söndag 12 augusti 2012 klockan 22:39
Natali Sundkvist svarar:
Jag är inte alls upprörd eller något över missen. Men kommer nog skoja om det ett tag. ;-)
Jo, livet känns helt underbart och nu är jag på väg åt det håll jag vill. Super tack! Jag tror att allt blir bra.
Hugge och Stella är så kära och de verkar trivas super.
måndag 13 augusti 2012 klockan 07:59
Skriv kommentar