Pelle Nonpareille

E-post till Pär

Daglig sysselsättning: Pensionär

Sysselsättning på övrig tid: Fotografering, trädgårdsarbete, snickeri, skrivande och mycket annat, till exempel att göra små filmer och lägga ut dem på YouTube.

Ålder: 64 år

Hemort: Brattsbacka

Länklista: Youtube

Bakgrund: Arbetat som typograf sedan 1968. Började på de två ortstidningarna i Umeå och efter denna sejour på drygt tio år har det blivit jobb både på reklambyrå och i egna enmansföretag. Avslutade min yrkeskarriär på Umeå universitets reklambyrå Print & Media.

Musikfavoriter: Avishai Cohen Eldkvarn McCartney and Fireman
 - och favoriten Sommarkort med Cornelis

Familj: Gift sedan 1974 med Britta. Tre barn och 8 barnbarn (inkl 2 bonusbarnbarn).

 

Skrivs av

Sci-Fi i Nordmaling

Redan på 1980-talet gav jag upp ett påbörjat engagemang i Nordmalings kommunpolitik. Den motion om upprättande av en miljövårdsplan för Nordmalings kommun jag med acklamation fick antagen vid ett arbetarekommunmöte i Hörnsjö röstades så småningom ned av våra (s)-representanter i kommunstyrelsen. Och eftersom sossarna var i majoritet så var det kört. Jag ringde då upp arbetarekommunens ordförande som tillika satt i kommunstyrelsens ledning och bad honom dra åt helvete och sedan dess är jag partilös. Känslan av att ha deltagit i en endimensionell sciencefictionrulle var så påtaglig att jag aldrig kommit över den. Science fiction har heller aldrig - vare sig förr eller senare - varit min Cup of Tea. Numera har den politiska arenan visserligen ändrats nere på Vallen, men troligen endast visuellt. Den enda synbara dimension som tillförts det politiska livet i Nordmaling sedan 80-talet är färgskalan hos partiets främsta företrädare - UF... förlåt UMA. Företrädarnas - J-E N & AN - yttre företräden gav helt andra vibbar än denna explosion i färg och form. Men under ytan har inget förändrats, och jag tar inte risken att ännu en gång lita blint på vad jag ser och hör. Om den pågående Sfi-Fin kompletterades med mer jordnära dimensioner som förvandlar kommunpolitiken till en ärligt spelad dramadokumentär kommer saken i ett annat läge... ;-)

Hoppas du är nöjd med svaret, Christer!


Uppdaterad: söndag 20 februari 2011 klockan 13:18

2 Kommentarer

+ Skriv kommentar Skriv kommentar

Christer Bäckman säger:

Hej igen
Utifrån min tolkningsteori har jag förstått och är rätt nöjd med svaret.
Dina formuleringar blir ofta tankenötter och det är en utmaning att försöka knäcka dem. Har uppsökt mitt "lilla" bibliotek och försökt läsa på om vetenskapsfilosofi och psykologi för att hitta förklaringsmodeller och kunna förstå. Får försöka använda hermeunetiken för att se vilka metoder som kan användas för att tolka och förstå vad andra säger eller skriver. Gäller kanske inte så mycket dina skrivningar, men kanske mer det fantastiska melodrama som utspelar sig i politiken. Skulle vara intressant att forska om dessa fenomen och kröna det i en disputation.Tyvärr kan jag konstatera att min ålder och kanske mitt intellekt hindrar detta.
Eftersom jag är realist och pragmatiker fortsätter jag att grunna på lösningar som kanske är genomförbara i vår lilla kommun och som kan göra att kaoset blir början till ett nytt steg i evolutionen./Christer Bäckman

söndag 20 februari 2011 klockan 18:10

Kenth Ottosson säger:

Jadu Per, min politiska karriär slutade ungefär samtidigt och mycket pga samma känsla.
Det måste till en mycket större framruta än backspegel om det skall kännas meningsfullt med politik.

söndag 20 februari 2011 klockan 14:29

Skriv kommentar

Prenumerera på kommentarer via RSS