Det händer saker här i byn!
, söndag 30 september 2012 klockan 10:30,
0
5
. Vi vet inte riktigt hur lång tid vi får spela men en av våra låter heter faktiskt Tåget går och det känns som åtminstone den där låten måste spelas!
Jag måste medge att det känns lite spännande när någonting så hyfsat stort händer i den lilla lugna byn, Vännäsby! Enligt rykten kommer ett tåg att stå där så att människor kan gå in och förmodligen blir imponerade och inspirerade att åka tåg. Ett par av mina arbetskompiser åker redan tåg och är mycket nöjda. De har rapporterat för mig att tåget är mycket bekvämt och att det tar bara 24 minuter att åka fram till sjukhuset jämfört till bussresan som tar nästan en hel timme!
Men, jag är fortfarande mycket tveksam. Visst går det bra nu när spåret inte är täckt av is och snö, men vänta bara! Det blir riktigt intressant att se hur himla bra det är att åka tåg mellan december 2012 och april 2013.
Uppdaterad: söndag 30 september 2012 klockan 10:51


Peggy
Kommentarer
+ Skriv kommentarFyll i fälten för att lämna en kommentar
Alla kommentarer som skrivs måste godkännas av ägaren till bloggen innan de publiceras.
Skriv kommentar