Google 007 spionföretaget
www.expressen.se/nyheter/googles-spionlogn-avslojas-av-rapport/
Har nu slängt Crome webläsaren då man från google börjar köra med inloggat läge för surfningen hög tid byta webläsare.
Nu blir det firefox.
Egenföretagare och fritidspolitiker (M)
Bloggar om Livet i Vindeln Politik och andra saker som intresserar mig teknik MC mm.
Född: 1960
Bor: Brånet, Vindeln
Favoritmat: pasta och palt
Smultronställe: en härlig väg på MC. Resan är målet!
Avkoppling: MC-åkning Promenader
Bästa egenskap: planerar ej, var dag är en ny utmaning
Det bästa med Vindeln:
1. Broarna runt nationalälven, ett bra promenadstråk
2. Fantastisk boendemiljö
3. Stort utbud på fritidsaktiviteter
4. Närheten till Umeå med dess utbud 5. Växande industri med stora möjligheter till arbete
www.expressen.se/nyheter/googles-spionlogn-avslojas-av-rapport/
Har nu slängt Crome webläsaren då man från google börjar köra med inloggat läge för surfningen hög tid byta webläsare.
Nu blir det firefox.
Princess Juliana Int'l
Flygplatsen för tuffa piloter då den inte har några ILS hjälpmedel
Kungl. Vetenskapsakademiens Energiutskott. skriver på SVD:
Att en gigantisk vindkraftsutbyggnad genomförs i ett land som Sverige, som redan har ett väl fungerande och fossilfritt elsystem, är obegripligt. Pengarna borde i stället läggas på att minska utsläppen i transportsektorn,
Det är beklagligt att Sverige försatt sig i denna situation utan att det på något sätt varit nödvändigt. Behovet av fossilfri el i Sverige täcks av befintliga energikällor. Ur nationalekonomisk synpunkt måste i princip huvuddelen av kostnaden för en överdriven utbyggnad av vindkraften vara en förlust då den uppenbarligen inte behövs. Den svenska vindkraftutbyggnaden skulle inte ha varit möjlig utan omfattande ”subventioner” (i form av elcertifikat) i mångmiljardklassen som därtill huvudsakligen gagnar utländsk industri.
länk till hela texten här nedan
www.svd.se/opinion/brannpunkt/meningslos-satsning-pa-vindkraft_7075891.svd
Egen kommentar det är totalt vansinne att bygga vindkraft i norr då vi redan har överskott här och ledningsförlusterna är i megawatt klassen redan blir inte mindre.
Nu smälter snön och snart är det torrt och fint forsarna runt.
Känns riktigt bra att det äntligen börjar hända något i detta fina naturområde.

Hanif Bali har gjort en ganska bra sammanställning länk nedan
Totalt vill S höja skatten på att anställa unga med 16 miljarder kronor. Det innebär att trösklarna till arbetsmarknaden höjs och färre unga människor får tillgång till den försörjning, gemenskap och framtidstro som ett arbete innebär. Beräkningar visar att den socialdemokratiska ungdomsskatten hotar 14 000 jobb.
För exempelvis en livsmedelsbutik med 36 anställda, varavtolv stycken är under 26 år, innebär den höjda skatten på unga att lönekostnaderna ökar med 477 900 kronor per år. Det motsvarar drygt en heltidsanställd ung människa. Vem av de unga i denna livsmedelsbutik kommer att behöva betala priset för de socialdemokratiska straffbeskattningarna?
Av de två miljarder i så kallade satsningar som presenterades under gårdagen består cirka en miljard av ökade bidrag i olika former. Resten är utbildningsinsatser. Hur dessa ska utformas, vem som ska ansvara för dem och därmed vilka effekter de faktiskt får är högst oklart. Därmed är det svårt att veta vad de i praktiken kommer att kostar och hur många som berörs.
I Svenskt Näringslivs undersökning är intressant att välja ut vissa faktorer
som förändrats från 2010 till 2012
En tydlig förbättring tycker företagen det skett både på tjänstemän och politikers attityder.
De som vill läsa mer om faktorerna i rankingen kan använda denna länken
Och för att läsa om andra kommuner går det bra här
När de borgeliga sammarbetet startade var ett av målen var att förbättra företagsklimatet.
Att nå plats 100 i svenskt näringslivs ranking före 2014.

Tv-licensen ska avskaffas och public service ska i stället finansieras med skatt. Därmed kan också Radiotjänst i Kiruna läggas ner.
Utmärkt att nu kulturutskottet är enigt i frågan om TV licensen.
www.svd.se/kultur/tv-licensen-kan-avskaffas_7065139.svd
Många sossar skyller nu på Alliansen för Saudiaffären men det var sossarna som först ställde till det
Leni Björklunds statssekreterare och hennes ordförande i den kommitté som förhandlade om ett militärt samarbete med Saudiarabien väldigt snabbt gick från regeringskansliet till höga befattningar hos vapentillverkaren Saab.
Läser Holmlunds blogg där han påstår att andra politiker bara gratulerar idrottslag för att vinna väljare.
Nu är det nog några fler än Lennart som ser Hockey. Själv föredrar jag motorsport men har faktiskt sett matcherna där Skellefteå dängde stockholmarna.
Grattis

Hoppas ni vinner finalen :)
Nu är det hög tid ställa landstingsfullmäktige västerbotten till svars för den idiotiska politik som förs.
Socialisterna tänker förstöra vårt län något måste göras.
Dessa politiker ska inte få gå fria medan sjukstugor och ambulanser försvinner
Elli-Marie Lundgren tar över som ordförande för Moderaterna i Vindeln
.jpg)
Här med Chefen på Sverigemötet.
Ser fram emot när de lokala socialisterna tar till sig av partiledarens nya linje
.jpg)
Vem kan älska Jante Avundsjuka Nepotism och Bidragspartiet?
Nä inte ens Mona S gör det. Socialismens tid är över.
Nu när Stefan Löfven gått ut och klargjort att Han tänker göra 10 tusentals unga arbetslösa genom fördubblade Arbetsgivareavgifter för unga så är det helt klart.
Socialismens politik består i lova mer av allt åt alla men gör tvärt om.