Ingmarie Bodén är en duktig inredare och driver Inredningsskolan i Umeå. Det är en utbildning som låter riktigt intressant och som jag är sugen att gå så fort jag får lite mer tid över.

Kan du berätta kort om dig och dina intressen?
Jag är inredningsarkitekt, lärare och feng shui-konsult. Inredning är mitt största intresse naturligtvis och jag älskar att undervisa och föreläsa om allt som har med detta intressanta ämne att göra. Drömmen är att genom INREDNINGSSKOLAN med feng shui föra vidare mina kunskaper till så många som möjligt.
På senare år har jag också upptäckt hur roligt det är att laga mat från länderna kring Medelhavet och som grädde på moset ska jag börja lära mig Italienska i vår. Musik är ett annat intresse, både att lyssna och utöva. Jag håller på att lära mig spela ukulele, ett roligt litet instrument som lär vara mycket populärt i södra Sverige.
Jag bor sedan några år tillbaka i en stor gammal våning i centrala Umeå tillsammans med sambon Rune. Innan mina två barn blev vuxna och flyttade hemifrån bodde familjen periodvis utomlands och barnen har gått skola både i Dublin och i New Orleans. Att bo utomlands har berikat och inspirerat mig både privat och i mitt yrke. Det land som gjort djupast intryck hos mig är Saudiarabien, där den Saudiska livsstilen var en kulturchock men också mycket intressant att få uppleva.
Hur skulle du beskriva din inredningsstil?
Oj, jag vet inte om jag har någon speciell inredningsstil. Många av möblerna har hängt med länge och jag ser med ömhet på en del skavanker som påminner om tider som varit, exempelvis den gamla skänkens vattenskada från en översvämning i ett stormigt New Orleans. Ett hem tycker jag ska upplevas som ljust, levande och trivsamt - det är nog min inredningsstil.
Vad är ditt bästa inredningstips?
Låt ditt hem spegla den person du vill vara!
Om priset inte spelar någon roll, vilken inredningsdetalj skulle du då helst köpa till ditt hem?
Nya fönster! Det är kanske inte någon inredningsdetalj direkt men vi har gamla fönster som släpper igenom mycket ljud från gatan. Vi har visserligen ingen trafik utanför, men många restauranger och pubar i närheten och på något mystiskt vis blir många så högljudda när de ska hem därifrån.
Har du någon favoritaffär?
Nej det har jag inte, men jag tycker det är roligt med loppis på somrarna där jag ibland kan hitta snygga designade grejor som har både själ och historia.
Vad hänger du på dina väggar?
Jag tycker om färgstark konst, de flesta är akvareller men det finns även en del oljemålningar. Vi har många väggar att fylla så där finns en hel del annat också - teckningar som barnbarnen har gjort, foton som Rune har tagit och en del tavlor som jag själv har målat. På en vägg har vi samlat alla familjefoton.
Varifrån får du din inspiration?
Från världen runt omkring mig. Mycket finns också lagrat på "hårddisken" eftersom jag har hunnit få några år på nacken. Jag ser allt i bilder och när jag stannar upp och vänta in poppar det upp nya idéer och lösningar hela tiden.
Vad är för- och nackdelarna med att ha eget företag?
Det är mest fördelar tycker jag. Jag är min egen chef och kan styra och ställa som jag vill och det tror jag är viktigt när man jobbar inom ett kreativt yrke. Jag kan göra en helomvändning i ett beslut om jag känner för det, utan att behöva fråga någon annan om lov.
Nackdelarna kan vara att det är svårt att skilja på arbetstid och fritid, de flyter liksom ihop. Men å andra sidan, när man jobbar med det man älskar gör det inte så mycket.Som anställd vet man vilka pengar som kommer in varje månad - som egen företagare vet man det periodvis, men långt ifrån alltid, vilket är en nackdel naturligtvis.
Har du några förebilder?
Min moster Dagmar. Hon är en mycket generös, hjälpsam och inredningskunnig kvinna. Hon väckte mitt intresse för inredning redan när jag var 15 år, då hon hjälpte mig att inreda mitt första egna rum. Jag bollar fortfarande idéer med henne och hon är en källa av inspiration och kunskap. Hennes motto är "praktisk funktion"
Ernst Kirschssteiger är en annan förebild. Han är en varm och glad person som jag haft förmånen att få jobba tillsammans med och jag tycker han har en härlig inställning till inredning och design.

Foto från inredningsskolan: Ingmarie Bodén