Ålder: 24 år
Bor: Umebo som nyligen flyttat till Uppsala
Bloggar om: Inredning och design
Därför gillar jag inredning: För att det är så otroligt roligt! Jag gillar allt som har med inredning och design att göra.
Bästa inredningstipset: Låt dig inspireras av inredningstrenderna, men låt det inte styra din inredning helt och hållet. Lita på din magkänsla och du får ett härligt personligt hem.
Favorit i mitt hem: Vår härliga Oxfordsoffa
Visar inlägg från mars 2009

Barnrum stylat av Family Living

När jag var på Brios showroom så var ett av rummen (inte båda som jag skrev i det tidigare inlägget) stylade av Christina Breeze Le Guellaff från Family Living. Det blev ett härligt annorlunda barnrum med charmiga små möbler. Christina kan verkligen sina saker!


Saving Tellus

Saving Tellus är Inspirera meras nya annonsör, välkommen!

Bruno Bergenholtz driver webbshopen Saving Tellus, där fokuset ligger på miljön. Han har tidigare drivit klädbutiker, utvecklat produkter och skapat mode i olika former i över 20 år. När han nu lämnat modescenen är det hans ambition att med Saving Tellus ta klivet in i de svenska hemmen och inspirera människor att skapa personliga hem och handla miljövänligt. Dessutom går 10 % av intäkterna från Saving Tellus direkt till WWF (World Wide found for Nature).

"Att återvinna och återanvända är inga konstigheter i dag. Sedan många år tillbaka återvinner vi tidningar, papper, burkar, kläder, möbler och plast. Fler och fler konsumenter väljer att handla både kläder och möbler secondhand och marknaden har genom retrotrenden fått ett rejält uppsving. Intresset för inredning och renovering har ökat bland svenskarna. I dag läggs mycket tid och pengar på att skapa trendriktiga hem samtidigt som människor också tar ett allt större ansvar för miljön.

Jag vill skapa roliga och intressanta produkter genom att ta tillvara det material som redan finns och slippa bygga på sopberget?, säger Bruno och förklarar att syftet med Saving Tellus är att tillföra något nytt på marknaden som samtidigt känns vettigt i ett miljöhänseende."

Med Saving Tellus och konceptet ?Join the resdesign movement? är han först ut på den svenska marknaden med att sälja återvunna och redesignade möbler och prylar.

 ?Förr köpte man begagnat för att det var billigt men i dag handlar det om att hitta det där speciella, om att följa med i trenderna och att hitta sin stil, oavsett om det gäller kläder eller möbler,? säger Bruno.


Vinnaren är dragen!

Vinnaren av den fina påskhönan från Cult design är Laura med bloggen Fogarasi. Grattis! Hon blev dragen bland fyra andra finalister via lottning och vann med motiveringen:

Nu när Påsken runt hörnet vanskas,
och vi för första gången ska pynta hemmet gult!
Är det dags att veta hur påskpynten ska handskas
så att alla rum klarar sig från fult.

Aldrig förr har vår lilla tjej varit påsk kärring,
heller inte målat ägg eller klätt påskris.
Så vi kör nog fullt ut med vide, fjädrar och allting
och hoppas givetvis på detta fina pris!

Ett stort tack till BlomsterDesign som sponsrade med priset!





En ny medlem i familjen

Efter två års funderande och en veckas nervpirrande väntan så är det klart att vi kommer att skaffa en till katt! Det har varit ett stort beslut eftersom tre katter är ett stort ansvar. I måndags så var vi hos en lokal uppfödare här i Umeå och där fanns hon, våran lilla kattunge. Eftersom det var en till som var intresserade så var det först i dag som vi fick veta att vi får köpa henne. Det var underbar nyheter och vi kan hämta henne om några veckor!

Hon heter S*Royal Spots Bedtime stories eller Saga som vi kommer att kalla henne. Hon är en Bengal och för er som är intresserade så kan jag berätta lite om rasen.


"Bengalkatten är en blandning mellan det vilda och det tama, men till sättet lika tam som en vanlig huskatt. Bengalen har inget att göra med Bengalisk tiger, den har fått namnet Bengal från det latinska namnet ofta kallat "Felis Bengalensis".  Det vilda kommer från den Asiatisk Leopardkatten (Dvärgtigerkatt) som lever vild i Asien (de katter som användes till aveln var födda i fångenskap) som sedan har korsats med raser som amerikansk spotted (prickig) tamkatt, Egyptisk Mau, Abessinier, Burma och Siames."

"Många Bengaler apporterar gärna leksaker och tar själva initiativ till leken. Generellt är Bengalen ganska orädd för vatten. Många älskar att plaska och leka under en vattenkran och några går t o m in i duschen eller hoppar i badkaret. Den lär sig ofta gå utmärkt i koppel, och går då gärna på regelbunden promenad med sin ägare. Många klarar nya miljöer bra, och lär sig att resa i bilen. Somliga tycker t o m att det är helt OK att åka med i båten (jodå, det finns bra flytvästar).

Bengalen uppvisar ofta en rullande mjuk och smygande gång som tillsammans med den ofta låga svansföringen ger intrycket av ett vilt kattdjur. När andra katter oftast har rullat upp sin svans mot kroppen har Bengalen istället lämnat sin svans hängande rakt ner. En Bengal är muskulös, kraftfull och mycket snabb i alla lägen, såväl när den springer, hoppar och klättrar.
"






Foto: ©Royal Spots på S*Royal Spots Bedtime stories 10 veckor gammal.


Ikväll avslutas tävlingen!

Ikväll kl 00.00 så avslutas tävlingen där du har chansen att vinna påskhönan från Cult design. Klicka här för att komma direkt till tävlingen.



En bukett tulpaner

Som jag nämde i min intervju med PT så kan en bukett tulpaner tjuvstarta vårkänslorna. Det behövs verkligen för just nu är det - 15 grader ute (!).

Nu är allt uppackat från flytten och de flesta saker har fått sig en plats, resten av sakerna har blivit nerburna till förrådet i väntan på en större lägenhet. Våran nuvarande ligger på 43 kvm, så just nu håller vi utkik efter en 3:a på cirka 80 kvm. Med tanke på att vi trivs väldigt bra här så kommer vi inte ha någon brådska utan har lyxen att vara väldigt petiga. Våran tanke är nämligen att nästa lägenhet kommer att vara den sista innan vi skaffar hus.



Foto: ©Sandra

Påskpyssel!

Jag hittade det här underbar påskpysslet på Tasteline, kika gärna in och se det övriga pysslet också. Missa inte att vara med i tävlingen

"Att färga ägg är något som är roligt att göra ihop med barnen. Äggen kan färgas i en mängd olika vackra nyanser med hjälp av mat som du hittar i ditt eget skafferiet. Vill du göra extra vackra ägg kan du sätta på ett klistermärke eller rub on i form av en bokstav på ägget innan du färgar det. När ägget är färdigfärgat tar du av bokstaven och kan skriva ord med bokstäverna på äggen.

Börja med att koka ihop en lösningen med hjälp av exempelvis kaffe, rödkål eller gurkmeja för att få en vacker nyans. Tänk på att lösningarna färgar av sig, använd tillbehör av metall eller engångsmaterial. Lägg sedan I äggen och låt dem ligga två timmar eller över natt beroende på starkt färgade ägg du vill ha. Recepten ger ett slutresultat på ungefär 2,5 dl färgvätska vardera vilket kan vara lämpligt för att kunna färga 1-2 ägg åt gången i små behållare
."

RÖDKÅL (Blåa nyanser):
2,5 dl hackad kål 2,5 liter vatten 1/2 msk vitvinsvinäger Koka samman i 30 minuter. Separera kålen från färgningsvätskan.

GURKMEJA (Gula nyanser):
1 msk gurkmeja 3 dl vatten 1 msk vitvinsvinäger Koka samman i 30 minuter.

GULLÖK (Orange nyanser)
2,5 dl lökskal/skal från cirka 3 lökar 2,5 dl vattenlösning 1/2 msk vitvinsvinäger Koka samman i 30 minuter. Separera lökskalet från färgningsvätskan.

RÖDBETA (Rosa nyanser)
2,5 dl hackade rödbetor (glasburk) 2,5 dl vatten 1/2 msk vitvinsvinäger Koka samman i 30 minuter. Separera de hackade rödbetorna från färgningsvätskan.

KAFFE (Bruna nyanser)
2,5 dl starkt svart kaffe 1/2 msk vitvinsvinäger (istället för vatten)

Tips:
"Att färga ägg i kokande färgämne ger en jämnare färg än om man låter äggen ligga i det redan avsvalnade färgämnet. Samtidigt kan det vara roligare att experimentera med färgningen tillsammans med barn eller i lugn och ro och då är det avsevärt mycket trevligare att arbeta med en avsvalnad färgningsvätska. Ska äggen blåsas och sparas efter färgningen måste man färga i kall färgningsvätska eftersom de annars flyter under färgningen. Man kan i efterhand behandla ytan med fixativspray för ett mer hållbart resultat. Fixativspray kan köpas på exempelvis Panduro Hobby till en kostnad av cirka 90 kronor. Experimentera gärna med olika kombinationer av färgämnen, exempelvis 30 minuter gurkmeja och 30 minuter rödkål. Just denna kombination ger en grönaktig nyans på ägget. Variera även hur länge äggen doppas i färgämnet."



Foto: Tasteline

Intervju hos StyleRoom

Jag har blivit intervjuad av StyleRoom, klicka här för att läsa intervjun.




Kollage: ©Sandra med skärmdump från StyleRoom

Nu saknas bara balkongen..

I våran nästa lägenhet så vill vi ha en balkong i söderläge. Om vi hinner flytta innan sommaren så skulle de här sakerna gärna få förgylla min tillvaro.




Kollage: ©Sandra med bilder från Ikea och Clas Ohlson

Intervju - Jimmy Schönning

Jimmy Schönning är en duktig inredare och programledare i tv-programmet Äntligen hemma. Han har driver även en blogg på Hemmakanalen.se som jag varmt kan rekommendera. Jag är glad att jag fått chansen att intervjua honom här på Inspirera Mera.




















Kan du berätta lite kort om dig själv och dina intressen?

Jag älskar att njuta. Av konst, teater och självklart inredning.

Hur skulle du beskriva din inredningsstil?
Jimmyansk skulle jag vilja säga, för det beskriver den bäst. Kolla mitt hem på min blogg www.tv4.se/jimmyschonning

Vad är ditt bästa inredningstips?
Utgå från dig själv, dina behov och dina önskningar så kan inget gå fel.

Om priset inte spelar någon roll, vilken inredningsdetalj skulle du då helst köpa till ditt hem?
Ett orginal av Eames DAR stol i glasfiber och inte i plast som de nu tillverkas i skulle göra mig överlycklig.

Har du någon favoritaffär när det gäller inredning?
Grönt som accent är aldrig fel.

Vad hänger på dina väggar?
Stora fototavlor, smart förvaring och TV´n så klart

Varifrån får du din inspiration?
Resor till storstäder med mångfald och naturens skönhet ger mig mest inspiration.

Vad är för- och nackdelarna med att ha eget företag?
Fördelarna är friheten och nackdelarna är skyldigheten

Har du några förebilder?
Har så många jag ser upp till men Ray och Charles Eames är husgudar.


Road trip!

Alldeles strax ska jag och Tommy bege oss på en road trip till Uppsala och kommer tillbringa de närmaste sju timmarna i bilen. Det kommer att bli mysigt fastän det är lite jobbigt att det tar så många timmar, tur jag tycker om att köra. Väl framme så blir det att gå och sova på en gång för imorgon kommer det bli att tömma lägenheten, flyttstäda och ta en kort tur till Ikea. Sedan är det att sätta sig i bilen och köra upp igen. Ni får gärna hålla tummarna att allt kommer att rymmas för det kommer att vara gränsfall.

Ni får ha en trevlig helg!


Pysseltips!

Therese som driver Lurans blogg har gjort en jättefin hemmagjord tavla, som alla kan göra.

"En duk, lite oljefärg och stämplar - vips så har man en tavla! Min tavla fick ett hjärta i olika bruna nyanser. Tanken är att det dels ska sybolisera kärleken som aldrig rostar, dels att det faktiskt råkar matchar färgsättningen i min nya hall väldigt bra. Jag stämplade in LOVE, DREAM & LIVE då det enligt mig är livets ledord. Det enda som saknas nu är den rostiga ståltråden som jag skall göra ett hjärta av och sätta fast på hjärtat på tavlan. Men när det blir vet man aldrig, då det är mannen som ska leverera ståltråden..."


Tävling!

Nu är det tävlingsdags på Inspirera Mera tillsammans med BlomsterDesign som sponsrar med det fina priset, alldeles lagomt till påsk. Priset består av en handmålad påskhöna från Cult design med 50-tals känsla.





Så här går tävlingen till:

Motivera varför just du ska vinna den fina påskhönan från Cult design. Fem finalister kommer att lottas fram den 27 mars kl 00.00 och den person som har den bästa motiveringen bland finalisterna vinner!

Du behöver alltså inte ha en blogg för att vara med. Vill du ha större chans att vinna så kan du länka till tävlingen på din blogg, då får du två lotter istället för en som tack. Glöm inte att meddela mig om du länkat till tävlingen. (Du får givetvis låna bilden om du tänkt länka, klicka här för att komma åt den)

Kom även ihåg att skriva ner din mailadress så att jag kan kontakta dig om du vunnit. Lycka till!

Earth hour

Den 28 mars mellan 20.30-21.30 släcker miljontals människor ljuset i en manifestation för klimatet. Världen förenas i en enkel handling ? att släcka ljuset under 1 timme. Vilket underbart initiativ! Tack J (min lillebror), för tipset!

WWF och Arla uppmuntrar också alla att delta. För att stödja WWF i detta har Arla tagit fram ett ?nedsläckt? mjölkpaket som kommer att säljas i butiker runt om i landet under några få dagar, med början redan torsdagen den 19 mars. Detta är första gången i Arlas historia som de ändrar utseendet så dramatiskt på sitt mjölkpaket för en händelse som denna.


Kollage: ©Sandra med bilder från Arla

Idag blir jag Umeåbo!

Nu är jag hemma i Umeå! Det kommer bli så skönt att slippa pendla Uppsala-Umeå som vi fått göra under ett halvår. Jag saknar att ha en vardag tillsammans med Tommy och katterna, för det är bland det bästa som finns!  Att kunna sova tillsammans, äta frukost, umgås, kunna prata utan att min mobil bryter samtalet, äta middag, kvällsmysa och alla andra härliga vardagssysselsättningar. Som grädde på moset så kan man även hitta på massa roligt utöver vardagen, men just nu är det just vardagen som jag saknar tillsammans med min lilla familj.

Till helgen så blir det en roadtripp ner till Uppsala för att tömma min andrahandslägenhet. Undra var jag ska rymma allting som vi tar upp? Det kommer bli roligt att slå ihop de två lägenheterna.



Foto: ©Sandra

Annorlunda badkar

Jag tycker det är roligt med annorlunda lösningar och nytänkande. Det här badkaret tycker jag passar in på det tänkandet. Själva badkaret är av stålkar och är hela 2,5 meter långt och ytterdelen består av murad tegelsten.

Puh, kom rätt så nyligen hem från jobbet, det är tunga dagar nu mot slutet. Jag kommer troligtvis att flyga upp till Umeå på onsdag och fortsätta exjobbsrapporten därifrån. Nu ska jag återgå till att flyttpacka! Lovar att svara på era kommentarer så fort jag har kommit hem till Umeå.



Foto: Linnea Press för Klikk.no

Sveriges bästa badrumssångare

Jag blev kontaktad av kommunikationsbyrån Jerlov som tipsade om att Hafa har en tävling där du kan vinna ett badrum för 45 000 kr. Visst skulle det vara läckert om någon av mina besökare skulle vinna? Ni känner säkert igen tävlingen från tv. Även om ni inte vill tävla så är det roligt att titta på tävlingsbidragen.


Längtan efter sommaren..

Hur härligt skulle det inte vara att tillbringa en lat varm sommardag i den här Paradiso myskojan? Jag älskar att sova utomhus så den skulle nog bli en stor favorit hos mig.

Det blev tyvärr inget inspirationsseminarium hos Marbodal för min del. Jag satt uppe hela natten igår med exjobbsrapporten och flyttpackningen. Hade ändå förhoppningar att jag skulle hinna fara dit idag, men det höll tyvärr inte. Har alldeles för mycket som ska hinnas med idag också. Såg att det var några av mina besökare som anmält mig så jag hoppas på rapport därifrån istället :)



Foto: Pressrelease Brafab

Pysseltips!

Vill du göra en personlig bricka? Då kan du följa Anna med bloggen Hundra kvadrats tips. Jag är själv väldigt sugen på att prova göra en egen.

"Jag har tapetserat två små brickor med tapetprover och sedan lagt på ett par lager lack. Vips så har man fått snygga och personliga brickor! Om ni testar att göra det själva så var noga med att få ner tapeten i hörnen, och lägg gärna på någon tyngd där."


Pressmeddelande - Svenssons i Lammhult

Svenssons i Lammhult gör det nu ännu mer förmånligt att handla möbler och presentartiklar genom att sänka fraktpriserna för kunderna med över 50 %. Detta gäller i företagets samtliga försäljningskanaler såsom i butik, via telefon och i webbutiken www.svenssons.se.

De nya fraktpriserna
· Vid köp mellan 0-1000 kr kostar frakten 50 kr
· Vid köp mellan 1001-5000 kr kostar frakten 150 kr
· Köp över 5000 kr är fraktfritt i hela Sverige.

Unikt servicekoncept Många företag i möbelbranschen kan hjälpa till med frakt åt sina kunder, men Svenssons i Lammhult tar servicen flera steg längre för att underlätta för kunden:

Kunder som köper möbler uppskattar verkligen vår service som är unik i vår bransch. Vi kör hem möblerna, fritt eller mot mindre avgift beroende på ordersumma. Vi bär in möblerna, monterar och placerar dem där kunden vill ha dem. Dessutom tar vi med emballaget för miljöriktig hantering. Enkelhet rakt igenom för kunden ska det vara, säger Peter Wickström, logistikchef hos Svenssons i Lammhult.


Vinnarna är utsedda!

Vad roligt att se att så många deltog i min tävling, då är det ännu roligare att kunna utse två vinnare istället för en. Nu ska vi se vem det är som får fredag den 13:e som sin turdag.

Vinnaren till presentkortet på 500 kr är.....Angelica med bloggen Vårt husbygge!
Vinnaren till den fina lilla marimekkoskålen är... Christina med bloggen The Family!

För er som inte vann så är det inplanerat fler tävlingar framöver tillsammans med andra företag så håll ögonen öppna.

Miljötrenden har kommit för att stanna!

Den populära korgen som är gjord av återvunna bildäck har varit väldigt populära på sista tiden. Nu finns det även bland annat pennställ, armband, örtkrukor och katt/hund-korg i samma material.

Jag blev väldigt förtjust i kattkorgen som skulle passa riktigt bra med korgen vi har hemma. Därför har jag nu beställt den! Jag har nämligen länge sökt efter snygg och praktisk inredning till katterna, utan att hitta något. Den är hela 70 cm i diameter så katterna kommer att få gott om plats, skulle de mot förmodan inte alls gilla den så kommer det bli en kruka till våran blivande balkong. Nu återstår bara att hitta ett snyggt klösträd som vi tänkt köpa så fort vi flyttat till en större lägenhet (självklart har de en klösbräda i våran nuvarande lägenhet).

Har du några tips på fina djursaker så får du gärna tipsa mig genom att skriva en kommentar eller maila mig på mail@inspireramera.se

Vad skönt att det redan är fredag idag! I helgen kommer jag att flyttpacka och städa samtidigt som jag måste jobba järnet med examensrapporten. I början av nästa vecka flyger jag upp för att förbereda presentationen på universitetet och på lördag så kommer vi köra ner för att flytta upp alla mina saker.

Ha en trevlig helg!

Tävlingen avslutas imorgon!

Imorgon avslutas tävlingen, så missa inte chansen att vinna ett presentkort på 500 kr hos Designonline eller en liten Marimekkoskål hos mig. Du behöver inte ha en blogg för att vara med och tävla. Klicka här för att komma direkt till tävlingen.

Kurs - Inred Hemma

Jag fick ett mail av Sofie Sjöström som är industridesigner och lärare i inredning på Stylistakademin. Hon leder kursen Inred Hemma som går av stapeln den 28/3 kl 10-16 här i Uppsala. Hon har även en blogg som heter Sofies Design & Trend Blogg.

"Ännu finns det platser kvar i min uppskattade workshop om inredning Inred Hemma kl 10-16 Plats Kafé Mumrik Kungsgatan 61 Uppsala. Jag ger här 2,5 h föreläsningar om de senaste trenderna, inredningstips, färglära mm. Vi avslutar med att tillsammans göra kollage och planera inredningen för ett av dina rum där hemma. Till workshopen kan du ta med dig en enkel planskiss med mått på hur rummet ser ut eller fotografier. Kostad 400 kr. Material och fika ingår. Anmälan till Kristina tel 018-696305. Inga förkunskaper krävs."


Foto: Göran Ekeberg. Styling: Sofie Sjöström

Pressmeddelande - Sveff

Sveriges Färgfabrikanter tipsar konsumenten: Anlita målare och använd ROT-avdraget för bredspackling

Bredspackling är bland det mest tidskrävande momentet när du ska måla om en tidigare tapetserad vägg. Med det nyinförda ROT-avdraget skapas nya möjligheter att ta hjälp av professionella hantverkare för att få ett perfekt resultat snabbare, för en liten peng. Därför vill Sveriges Färgfabrikanter tipsa privatpersoner att anlita en professionell hantverkare för bredspackling, en investering för framtiden. Med ett slätt underlag är det lätt att själv måla om väggarna ofta.

Underlagsarbete, som bredspackling av väggar med efterföljande slipning, är enkelt för ett proffs, men ofta tidskrävande för lekmannen. Cirka 75 procent av tiden vid ommålning går till underarbete och bara 25 procent på det faktiska målningsarbetet.

Att bredspackla är ett tidskrävande momentet när du ska få en slät yta där tapeten har suttit. Därför vill vi tipsa hemmafixarna att passa på att använda ROT-avdraget och anlita ett proffs för just bredspacklingen, det går betydligt snabbare och är en investering för framtiden. Att måla på den färdigspacklade väggen fixar du lätt själv. Att måla en eller flera väggar i är dessutom ett billigt sätt att förändra hela upplevelsen av ett rum och går snabbt, säger Olof Holmer VD för Sveriges Färgfabrikanters Förening.

Sveriges Färgfabrikanter driver kampanjen ?Måla över tapeten? som syftar till att informera om och utbilda fördelarna med att måla. Målet med kampanjen är att på ett pedagogiskt sätt guida den som ska måla inomhus till ett snabbt, enkelt och lyckat målningsresultat. För mer tips och råd om hur du målar, besök malaovertapten.nu

Om ROT-avdraget

ROT-avdraget gäller från och med den 8:e december 2008 och gör det möjligt för privatpersoner att vid reparationer, som kostar upp till 100 000 kr, dra av 50 procent av arbetskostnaden per person. Här hittar du rätt företag för jobbet på din hemort: rotavdrag.se

Inspirationsseminarium hos Marbodal

Jag blev kontaktad av PR-byrån GolinHarris som frågade om jag ville gå på ett inspirationsseminarium hos Marbodal. Det lät riktigt intressant så dit kommer jag nog att gå. Seminariumet kommer att gå i Stockholm, Linköping, Göteborg och Malmö. Vill du också gå så kan du anmäla dig här.



Svar på frågorna

Här kommer svaren från frågestunden! Tog även med ett par frågor som dykt upp i de senaste inläggen som kan vara av intresse för er.

Är nyfiken på vad din absoluta favoritpryl i ditt hem är?
Det finns så många prylar som jag tycker om, så nu måste jag tänka efter. Vår Oxfordsoffa är en stor favorit men jag tror den är för stor för att räknas till en pryl. Jag tror min favorit just nu är min Magbag tidningsställ och tätt efter kommer Norm 03-lampan.

Humm jag undrar hur du och Tommy träffades!? ;)
Vi träffades första gången utanför Umeå universitet eftersom vi både gick i samma klass och skulle nollas några veckor innan kurserna började. Legenden går att Tommy blev förtjust i mig på en gång, men det var först några år senare som vi blev tillsammans. Under den tiden så hann vi bli riktigt bra kompisar och planerade att bo och plugga ett år i Japan tillsammans. Det blev ingen tur till Japan, eftersom de bara fanns tre platser och Tommy inte kom med. Jag stannade kvar för jag inte ville vara utan honom i ett år och det är ett beslut som jag aldrig har ångrat! Nu har vi varit tillsammans i snart tre år, är nyförlovade och hopplöst förälskade i varandra.

Jag undrar hur du gör med källsorteringen?Tips!
Just nu när jag bor i min lilla etta här i Uppsala så blir det att försöka rymma olika behållare under zinken. Fast planera är att ha en snygg källsortering i vårat blivande hus. Jag har sett att Granit har snygga vita kartongbehållare för olika ändmål (metall, plast och papper) som helt klart skulle förgylla sorteringen.

Hmm...gravid som jag är undrar jag vilket ditt favoritrecept på kakor/tårtor är och om jag kan få det? :oP
Jag är helt tokig i ett tenta-muffins. De är hur goda som helst och när man värmer dem i micron så smälter chokladbitarna som är innuti. Jag måste varna att de är berondeframkallande. Jag kan skriva ett inlägg åt dig senare med receptet.

Hej jag undrar hur du gjort för att bloggen ska synas på vk?
Jag blev kontaktad av redaktören som frågade om jag ville att min blogg skulle synas på Västerbottenskuriren och givetvis så tackade jag ja.

Har du någon utbildning inom inredning & design?
Nej det har jag inte, däremot så kommer jag ha en masterexamen i bioteknik till sommaren. Planerna är att läsa intressanta kurser och utbildningar inom inredning på sidan om.

Vilken (vilka) inredningsblogg(ar) är din absoluta favorit? (vet att det är en svår fråga för det är ju många som är så bra på olika sätt).
Jag måste vara tråkig och säga att jag inte har en absolut favorit. Alla bloggar som jag följer tillför något unikt och är bra på just sitt sätt. Jag tror jag följer över 150 inredningsbloggar som det är just nu.

När kommer du hem?????
Hej mamma! Jag kommer att besöka er så fort jag flyttat upp till Umeå igen. Vad sägs om att ta en tur till Maggans djungelkiosk och Keramix då?

Jag är nyfiken på ditt företag! Får man lite smakprov på vad som komma skall?
Vad roligt att du är nyfiken, fast jag förstår att det är jobbigt att jag håller er på halster. Det blir inga smakprov på det stora projektet riktigt än, men det kommer att komma en del rapporter på hur det går med företaget. Dessutom kan jag lova ett inlägg där jag presenterar företaget jag samarbetar med.

Jag undrar hur du gått tillväga för att marknadsföra bloggen så bra? :)
Först och främst så skulle inte den här bloggen vara varken intressant eller full med nyheter om det inte vore för mina besökare. Det är något jag aldrig kommer att glömma bort. Det är en härlig drivkraft för även om jag givetvis bloggar för min egen del så bloggar jag mycket för eran skull också. Det är en underbar känsla att kunna få dela med mig av ett intresse som jag älskar. Sedan lägger jag ner cirka 6-8 timmar om dagen för att kunna hålla bloggen uppdaterad och kunna ha en bra kontakt med mina besökare.

Hur kom det sig att du blev så intresserad av inredning?
Det var i samband med att jag flyttade från kollektivet jag bodde i till en egen lägenhet, äntligen kunde jag möblera och dekorera som jag ville. När Tommy flyttade in och vi tapetserade om överallt så startade jag även den här bloggen för att enkelt kunna följa förändringarna och så att släkt och vänner skulle kunna se hur vi bodde. Det var över två år sedan och mycket har hänt under den tiden. Jag har verkligen fastnat för inredningsbloggandet och har inga planer på att sluta.

En fråga: Vill du göra en utmaning?
Ja det gör jag så gärna. Klicka här för att läsa den.

Hur mycket pengar per månad lägger du på inredning? På ett ungefär?
Det varierar väldigt mycket från månad till månad. Hmm, om jag skulle göra en kvalificerad gissning så skulle det nog landa på mellan 200-800 kr månaden.

Min fråga är om ni planerar att gifta er inom en snar framtid?

Inget specifikt datum är satt än, men jag skulle gissa på ett bröllop inom 3-4 år. Jag har iallafall ett gott öga på en kyrka som jag vill att vi ska gifta hos i, längre än så har inte planerats.

Jag blir lite nyfiken på texterna du nämner. Är det fackmannamässiga artiklar eller handlar de om inredning? Vi tycker det är coolt att du har två så skilda intressen som bioteknik och heminredning.
Det är inredningsartiklar (inte inlägg) som det handlar om. Måste tillägga att jag tar aldrig betalt för inlägg på bloggen, även om jag blivit erbjuden. Det skulle kännas väldigt fel. Ja det är roligt att kunna ha lite skilda intressen, då får man en bra variation.



Foto: ©Sandra

Intervjun ligger ute!

Nu ligger artikeln om mig och mitt företag ute på nätet!

Med fokus på nyheter från inredningsvärlden

Inredningsintresset blommade ut när hon flyttade till Umeå som 19-åring. Nu är Sandra Stenberg 24 och driver företaget Tjohalia inredning och design med fokus på nyheter inom inredningsvärlden. I dagarna blir hon också färdig med sitt examensarbete inom bioteknik.


Klicka här för att läsa hela intervjun.


Foto: ©Sandra

Utmaning x 2

Jag har blivit utmanad av Sara och av Malin.

Utmaning 1

I LOVE MYSELF

Det är viktigt att älska sig själv, därför denna utmaning!











Reglerna:
1. Placera ovanstående banner på din blogg.
2. Lista tre saker på din kropp som du är särskilt nöjd med.
3. Länka till den du blev utmanad av.
4. Skicka till 3 personer som du tycker borde vara extra nöjda med sig själva.

3 saker jag är nöjd med:
1. Mina ögon
2. Håret
3. Rumpan

Jag utmanar dessa tre personer att älska sig själva
Fantaisha
Mias värld
Mari

Utmaning 2
1. Ta närmaste bok och slå upp sidan 18, rad 4. Vad står det?
"Hylla med krokar på undersidan, där du kan lägga accessorarer och personliga prylar." Meningen kommer från boken RUM av Juliette Berkhout som vi fyndade på bokrean.

2. Sträck ut din vänstra arm så långt du kan, vad rör du vid?
Min Wake up light

3. Vad såg du senast på TV?
Filmen Pineappel express, det var ingen höjdarfilm men den funkade.

4. Utan att se efter, gissa vad klockan är?
Kl 20.00 (den rätta tiden var kl 19.55)

5. Bortsett från datorn, vad hör du just nu?
Ljudet av smör som steks i stekpannan. Tommy lagar en överaskningsmiddag åt mig.

6. När du senast var ute, vad gjorde du då?
Var på inflyttningsfest hos en arbetskompis.

7. Vad tittade du på innan du började med denna undersökningen?
Jag tittade i boken RUM.

8. Vad har du på dig?
Mjukisbyxor och en lång härlig t-shirt.

9. Drömde du något inatt?
Ja, jag drömde att jag köpte en visitkortshållare åt mitt företag (gjorde det tidigare under dagen). Hihi, inte en allt för spännande dröm.

10. När skrattade du senast?
När vi såg filmen tidigare under dagen.

11. Vad finns på väggarna i rummet där du är nu?
En hylla och tavlor.

12. Har du sett något konstigt på sista tiden?
Mina små små blåmärken runt ögonen som uppstod då jag bad till porslinsguden tidigare under dagen. (Var som sagt på fest igår och blev lite för överförfriskad)

13. Vad tycker du om den här utmaningen?
Ovanlig och rolig!

14. Vilken var den senaste filmen du såg?
Pineapple express

15. Om du blev mulitmiljonär, vad skulle du köpa då?
Jag skulle betala av CSN lånet och sedan köpa presenter till mina vänner och familj. Jag skulle även köpa mig och Tommy ett hus och en stuga på lämplig ort. (Skulle givetvis ge till välgörenhet också).

16. Berätta något om dig själv som folk inte vet om.
Jag har romerska fötter, med det menas att tån som är brevid stortån är längre än själv stortån.

17. Tycker du om att dansa?
Oja det är riktigt roligt!

18. George Bush?
Nej tack!

19-20.Vad ska dina barn heta, pojke respektive flicka?
Det har vi inte kommit på...än

21.Skulle du någonsin överväga att bo utomlands?
Ja, men frågan är om man skulle ta steget.

22. Vad vill du att Gud ska säga när du kommer till pärleporten?
Välkommen!

23. Vilka fyra personer vill du ska svara på dessa frågor?
Matildasalmen
Stylissimo
Vardagslycka
Livet i byn


Intervju hos Piteå-tidningen

Jag blev kontaktad av journalisten Mari Gustafsson som frågade om hon kunde få intervjua mig till Helgblocket på Piteå-tidningen och givetvis så tackade jag ja. Som jag nämnt tidigare så är jag uppvuxen med Piteå-tidningen, så jag känner mig extra smickrad och glad över att få vara med!

Intervjuven kommer att finnas både på deras hemsida och i själva tidningen. Det känns både nervöst och pirrigt, eftersom tidningen går ut till 16 900 hushåll runtom i Norrbotten. Återkommer med en länk till artikeln när den läggs ut så att ni också kan få läsa den.

Ett stort välkommen till mina nya besökare, vad roligt att ni hittat hit!


Inför flytten

Den 21 mars, om drygt två veckor så går flyttlaset tillbaka till Umeå. Adressändringen är ordnad och det kliar i fingrarna att sätta igång och packa, men till och med jag inser att det är lite i det tidigaste laget. Jag kan iallafall spana in vad vi ska köpa med oss från Ikea här i Uppsala, eftersom närmaste Ikea kommer att ligga i Haparanda efter flytten.

Pallen Gilbert använder jag redan som ett provisoriskt sängbord med baktanken att den skulle användas som just pall när vi flyttar ihop igen. Sedan tänkte jag ändra accentfärg i vardagsrummet från turkost till grönt så Jorun kuddfodralen kommer att passa in perfekt i våran beiga soffa. Det är dessutom dags att byta pläd då den gamla är börjar bli lite väl nött. Det skulle vara helt otänkbart att vara utan då jag är väldigt frusen av mig.

Nu ska jag bege mig till mataffären och sedan hem och diska (Tommy kommer imorgon!), är nämligen kvar på jobbet fortfarande. Så ser mina dagar ut nuförtiden, så om jag är mindre aktiv med att skriva kommentarer till er så beror det helt enkelt på tidsbrist. Det kommer förhoppningsvis lätta om ett par veckor då mitt examensarbete är färdigt.


Kollage: ©Sandra med bilder från Ikea

Tips - Så spraymålar du

Om du har tavelramar, lampfötter eller dylikt som du hunnit bli less på så finns det ett enkelt sätt att förnya utan att kasta bort, nämligen genom att spraymåla. Jag har upptäckt hur enkelt och roligt det är när vi sprayade om våra Ribba-ramar från Ikea i somras. Istället för silver så sprayade vi dem svarta och vips så passa de perfekt in i vårat sovrum som går i svart och vitt. Av bara farten så blev även eklisten vit.

Tips: Tänk på att rugga upp ytan med sandpapper innan du sätter igång, det går även att spraya på en primer om du är osäker på att färgen kommer att sitta. (Detta behövde vi inte göra med ramarna eller eklisten). Sedan är det bara att spraya på tunna lager utomhus och låta det torka mellan gångerna. Vi köpte våra sprayfärger på Clas Ohlsons för 49 kr styck och de kan jag rekommendera.


Frågestund

I somras hade jag en frågestund där ni fick ställa alla sorters frågor till mig. Nu är det dags igen! Du kan fråga mig om vad som helst! (Du får givetvis vara anonym), så ska jag göra mitt bästa för att svara.



Foto: ©Sandra

Lyx vs. Budget

Lyxvarianten heter Norm69 (749 kr) och kommer från Designonline, medan budgetvarianten (370 kr) kommer från Furniturebox. Vilken lampa skulle du välja?

Nu har jag vinkat av Tommy på tågstationen, det är alltid lika jobbigt att säga hejdå. Som tur är så kommer han komma ner redan nästa helg så förhoppningsvis kommer veckan gå fort.  







Kollage: ©Sandra med bilder från Designonline och Furniturebox