Jag gör ett litet undantag här på Inspirera Mera och lägger ut ett recept på Tentamuffins. Jag fick nämligen en förfrågan av Lena på
Byracka Design för ett tag sen. Tänkte lägga ut det tidigare men receptet hade hamnat på villovägar.
Nu har jag äntligen hittat igen det (hann bli lite orolig) och har bakat både dem och
mockarutor. Det blir nämligen fika på torsdag här hemma. Det är inte någon som fyller år, men däremot ska vi visa upp vår lilla
bengal Saga till våra vänner som inte hunnit med att se henne än.
Hon är en riktigt energiknippe och just nu håller hon på och försöker äta upp hantverkarens skor som arbetar i vårat badrum. Han började igår och har redan hunnit att spakla golvet, sätta dit badrumsmattan, spakla väggen och nu håller han på att sätta dit tapeten. Senare idag ska ytterligare en hantverkare komma och sätta in väv.
Sedan den här renoveringen så har det varit cirka tio hantverkare här, allt från rörmokare, målare, snickare till de som sanerar vattenskadan. Har vi tur är de klara i veckan då har det tagit tre veckor istället för sex veckor som var planerat.
Tentamuffin1 dl kakao
2 dl mjölk
2 dl socker
150 g margarin
2 ägg
3 dl mjöl
1 msk vaniljsocker
1 ½ tsk bakpulver
200 g choklad
Ungstemperatur: 225 grader, ca 10 min i mitten av ugnen.
- Blanda kakao, mjölk och 1 dl socker i kastrull, koka upp och kyl.
- Rör margarin och 1 dl socker poröst med elvisp, tillsätt ett ägg i taget och vispa samtidigt.
- Blanda mjöl, vaniljsocker och bakpulver separat.
- Blanda chokladsmeten med smör/äggsmeten (här kan det se ut som att man gör fel, det skär sig ofta) och rör ner mjölblandningen.
- Hacka chokladen i bitar och rör ner i smeten. (Jag sätter i hela bitar i mitten av muffinformen efter smeten har blivit tillsatt).
Klart för ugnen!
När de inte är nybakade längre så kan jag rekommendera att värma dem i micron några sekunder så smälter chokladen i mitten och de smakar som att de är nybakade igen.

Foto: Sandra Stenberg - Inspireramera.se